ABKM a dojčenie

14. jan 2023

Ahoj baby
Má význam vlastne dojčiť,ak je podozrenie na abkm?
Mam 5 mesačného syna
Stále ekzém teda podľa kožnej dermatitida a už som z toho totálne vyčerpaná…
Tak strašne by som chcela pomôcť,len ozaj neviem,či to dojčenie je aj nejaký krok k úspechu…
Stravu samozrejme sa snažím dodržiavať
Ďakujem za reálne skúsenosti

dominidi
14. jan 2023

Ak nejes mliecne veci, ako mu moze dojcenie ublizit?

autor
14. jan 2023

@dominidi nejem
Dávam si pozor čo jem
Nehovorím,ze občas niečo s minimum ochutnam
Ale zas vidim,ze pár dni je pekny a potom zas ten kolotoč hrozne červený a najmä licka a telo celé flakate
Mne sa chce ut chvíľami plakať…

dominidi
14. jan 2023

Musis uplne vynechat..dodrz to, dnes to uz nieje taky problem, vsetko sa da urobit s nahradami..my sme na to nasmu prisli asi okolo 8t..odvtedy mame pokoj

nahodnemeno
14. jan 2023

pri ABKM aj stopove mnozstvo mliecnej bielkoviny moze zhorsit dietatu kožu...treba vydržať , máte na výber buď dojčenie s vašou prísnou eliminačnou diétou, alebo ho dať na Neocate mlieko...tá koža je odrazom potravinovej alergie, môžete max premasťovať, ale bez diéty žiadna mastička od kožnej nepomôže /Dr. /

autor
14. jan 2023

@nahodnemeno a akou formou sa prejavuje ten ekzém že je taká popreskakovana pokožka červená na tele?
Lebo mojmu robili aj stery z pokožky,nosteka,hrtana a očká a vsade streptokok a stafylokok
Tak mal antibiotiká na týždeň ale teda veru zlepšenie bieda

autor
14. jan 2023

@dominidi a tvoj mal aké prejavy prosím ta?
Mojmu to začalo sa tak viditeľne prejavovať ako dovŕšil dva mesiace

autor
14. jan 2023

@dominidi a ty si prosím ta dojčila?

dominidi
14. jan 2023

Mal aj ekzem aj bolesti bruska, uplne krce mal ked som si dala nieco s mliekom..dojcila, dojcim a dufam ze este aj dlho budem 🙂

nahodnemeno
14. jan 2023

vsetci ekzematici su kolonizovani streptokokmi, stafylokokmi...neviem, je to trochu aj obsolentne robit stery , vytery...ale tak robia to poniektori....ekzematicka pokozka je hlavne sucha, drsna, niekedy obmedzena na par lozisk, u dojciat typicky líca...ale niektore stavy vedia byt velmi vyhrotene , cele telo je suche, popraskane a tam potom tie stafylokoky vedia urobit infekciu, pretoze normalna koza nei je sucha a tym padom funguje normalne, ze tie mikroby toleruje...v takom pripade ako uz velmi zacervenana, osupujuca sa koza, sa davaju ATB...aj kortikoidy..zvycajne take stavy ale riesi uz potom lozkove oddelenie ..dolezite je premastovat....kazdemu sadne nieco ine...modra indulona, cerave, imunoglukan atd.

autor
14. jan 2023

@nahodnemeno no on je suchý a drsný
Ale teraz mal celkom fajn krémy od kožnej,tak sa mu ta pokožka trocha zjemnila
Ale niekedy je to masaker ako sa mu to rapídne dokáže zhoršiť
A doskrabany ako murko…
Tak teda ozaj len prísna dieta ho môže zabrániť a mastit a mastit…
A má zmysel s tak malym dieťaťom ísť na alergilogiu?
Lebo každý má odbíja,že je maličký a určite mu nevyjdz žiadne alergie..

autor
14. jan 2023

@dominidi tak keď drzis diétu sa mu ekzém úplne vyliečil?
A kde ho mal?
Aj ste boli na testy na alergologii?

dominidi
14. jan 2023

Nema ani krce a ekzem tiez, to co mal sa premastovalo a zacalo postupne miznut..mal koncatiny a trochu chrbat

autor
14. jan 2023

@dominidi tak ďakujem za povzbudenie!
Takze treba len pevnú vôľu a vydržať!!!

dominidi
14. jan 2023

Jasnee, nie je na tom nic tazke, fakt, len to dodrz, nesmies ani hryz..a mozno by este pomohla zmena kremu, ak mas pocit ze toto teraz nejak extra nezabera..u nas pomohlo combo Oilatum do kupela a mazat s la roche posay lipikar +m, viac x denne

autor
14. jan 2023

@dominidi no ten lipikar som skúšala a to škoda peňazí on bol strašne flakaty a ako som ho aj natrela hneď vrieskal
A aj do kúpeľa keď som mu pridávala buď to oilatum alebo linolu vždy flakaty taký ako keby popreskakovany
Tak už len čistou vodou kupem

autor
14. jan 2023

@dominidi a prosím ta pečivo jes aké?
Klasika?

sojorez
14. jan 2023

Jasne, ze to ma vyznam. Ale zavisi to od teba, ako velmi chces dojcit a ci si ochotna vyradit zo svojej stravy mliecne produkty. Nielen mlieko, maslo, ale davat pozor i pri pecive, sladkostiach.... Syn mal tiez ekzem, drzala som bezmliecnu, bezlepkovu dietu.

autor
15. jan 2023

@sojorez a aké pečivo treba jesť ??

bessdonna
15. jan 2023

nazor mamily na temu.kks mi to pride uz uplne ako sekta.skusila by som najprv prisne to dodrziavat.ak by sa to uplne zlepsilo tak by som um neriesila.keby sa nezlepsilo,tak by som vedela,ze som urobila maximum.len co realne jest by ma fakt zaujimalo.ci to penazenka unesie.ci sa to da.predstavujem si natur masko so zeleninou,ryza,zemiaky,vyvar,polievky.len co na tie ranajky.napr chleba vo vajci vylucene,je v chlebe mlieko.nemam napad.mozno ranajky z diēty macingovej.struhane jablko mrkva,orech,med,hrozienka a skorica.

vso10
15. jan 2023

Ahoj, tiež mám dieťa s ABKM, dojčila som ho 3,5r. Veľmi pomohla prísna diéta, žiadne že kustik mliečneho ochutnam. Vždy sa vyhadzal a mal nonstop suchú, drsnú pokožku na tvári. Aj mne zistili ABKM a zrazu sa mi po prísnej diéte zlepšila astma a travacie problémy, z uplakaneho bábätka bolo šťastné 😅 podľa mňa dojčenie ma zmysel, ma to pre dieťa zdravotné benefity. Len si treba dať pozor na stravu. Mlieko je schované aj v pečive (vždy si prečítam zloženie a vyberiem chlieb bez mlieka/cmaru/sušeného odstredeneho mlieka a pod). Sladké pečivo je zväčša mliečne, keksíky sú väčšinou mliečne... Je toho kopec, nie je to len o vysadení mlieka, syrov a jogurtov (ktoré sa ale dajú nahradiť nemliecnymi alternatívami). Mne prišlo dojčenie pohodlnejsie ako zarábať um 😅 pri rozhodovaní sa či um alebo dojčenie by som zvážila aj svoj psychický stav a že čo z toho mi viacej polepší. Chápem aké je vyčerpávajúce, keď má bábo nonstop nejaký zdravotný problém a je mu ťažko, chces pomôcť a ono to vyzerá, že nič nepomáha... To zlepšenie pri diéte môže byť postupne kým sa telo dá do poriadku, nie je to zo dňa na deň. Držím palce

autor
15. jan 2023

@vso10 ďakujem pekne za pozitívnu skúsenosť
To má aspoň nakopava!
Lebo už som z toho taká znechutená
Keď vidim,že je v poriadku a minimum náznak po nejakom ekzeme sa úplne teším a užívam,ale keď to zas vypukne som už zufala…
To keksiky a podobne ani nejem už vôbec
Tak potom to muselo robiť to pečivo ,čo som jedla
Musím si najst teda take,ktoré bude vyhovovať
Akože maskrty a take koláčiky a sladké pečiva nejem vôbec ,to som sa snažila
A salámy sú v akom stave?
A neskusala si si doma robiť z klasického masla to ghee maslo?
Či tam teda zostávajú nejaké stopové prvky alebo sa to ozaj vylúči,keď si to doma urobím ,alebo je lepšie ozaj kúpiť
Už mam jedno dieťa a to som kojila dlho a isto som videla zmysel a spomínam na to len v tom najlepšom,len teraz toto moje chúďatko,keď sa pomaly viac trápi ako mu to pomáha…
Ale tak musím si ozaj naštudovať tie produkty a dúfam že už budeme konečne na lepšej ceste!🙏

autor
15. jan 2023

@bessdonna tie obedy sú neni až take strašne
Ale tie raňajky a večere
Keď to ozaj vsade pchaju
Budem to musieť ozaj sa zaťať a dôkladne si všetko študovať
Ďakujem za rady😉

vso10
15. jan 2023

Pečivo býva ťažšie zohnať bez mlieka. Mám rada Lidl a Tesco, lebo majú rovno pri tom konkrétnom pečive zloženie alebo aspoň alergény (mlieko je 7). Nie všade majú vypísané alergény priamo pri pečive. Ale na požiadanie vedia vydať fascikel s názvom pečiva a zložením. môžem listovať vo veľkom fascikli a nájsť 5ks, čo môžem spomedzi 100 strán, nemám na to trpezlivosť 😅
Salámy byvaju nemliecne, i keď vždy pri nejakom, čo nepoznám radšej skontrolujem zloženie. Skôr bývajú problém rôzne špekačky, klobásky, parky a pod na opekanie. Mnohé obsahujú syr. Ale tie úplne najobycajnesie špekačky bývajú nemliecne. Taktiež už som našla aj bravčovú masť s mliekom. To som zisťovala až spätne, keď sa malý vyhadzal a netušila som z čoho.
Mne osobne aj synovi ghee robilo zle. Nesedia nám ani kozie a ovčie výrobky. Bielkovina kravského, kozieho a ovčieho mlieka je veľmi podobná, preto väčšine alergikom to nesadne, no skúsili sme. Ale to je skúšanie v priebehu rokov, nie naraz za pár mesiacov. Starší už bude mať 7r. Je dôležité dať črevá do poriadku a až neskôr skúšať čo sadne. I keď teda v našom prípade je vhodná veľmi striktná diéta, poznám ľudí, čo počas alergie jedia napr ghee aj iné mliečne veci a sú ok, ale sú dospelí. Pri dieťati by som bola opatrnejšia.

vso10
15. jan 2023

Na raňajky si môžeš dať floru, perlu, alebo zdravšia alternatíva je alsan, rožky majú snáď všade nemliecne. A k tomu nejakú šunku/salám a kopu zeleniny. Prípadne chlebík s volskym okom a zeleninou. Jogurty sa dajú kúpiť nemliecne (sójové, makové, kokosové, atď) a nájsť ktorý Ti bude chutiť. Nie každému chutia vegánske jogurty. Ďalší tip na raňajky môže byť nomina kaša s ovocím (čerstvé, mrazené, sušené) a orechy, kokos, kakao, čokoláda - rôzne nakombinovať. Ovsena kaša - z ovsených vločiek, ktoré si sama uvaris. Viaceré ovsené kaše (ochutený sušený polotovar) je s mliekom.
Prípadne môžeš doma piecť pečivo.

autor
15. jan 2023

@vso10 ďakujem ti moc, si ozaj poklad😊
A ešte prosím ta,koľko mal tvoj maly,keď ste boli na testy?
A keď si mu zavádzala prikrmy nemal žiadne problémy?
Lebo toho sa tak najviac obavám ,keď nebudem vedieť či sa mu zas zhoršil ekzém alebo je to reakcia na jedlo🤦🏻‍♀️
Dúfam,že to zvládneme
Jasne,že je všetko o zvyku
Mlieka a smotany už mam ktoré nám chutia aj vo varení,ale jogurty a to som ešte neskusala
Musím si to všetko zaradiť do jedálnička,nech to mam aspoň pestré
Tak tvoj ani žiadne maskrty poriadne nepapa ako ostatne deti čo?
Toho mi je tak asi najviac ľúto,že chudáčik bude taký obmedzovaný oproti dcére,ale tak keď bude bez toho vyrastať snáď to bude chápať

vso10
15. jan 2023

Ďakujem 🙂 my sme to zistili až počas zavádzania prikrmov. Dovtedy sme mali strašne moc uplakané dieťa a nevedeli sme prečo. Prikrmy som zavádzala opatrne každých pár dní, keďže máme v rodine alergie. Radšej by som napísala do súkromnej správy, ak nevadí.
Sladkostí môže habadej 😂 ono sa to zdá, že mlieko je vsade, vhoralke, pomaly každej čokoláde, veľkonočný zajac, Mikuláš, salonky, bežné veci, čo sa kupuje deťom... Ale nemliecnych sladkosti je tiež dosť. Len sa ťažšie hľadajú v regály, ale keď už vieš ktoré to sú, tak je ich dosť. Môžem niečo nafotiť, dajú sa zohnať v Lidl, Tesco, DM, Kaufland, ani netreba hľadať špeciálne obchody 😅 Malý ma ešte plnú krabicu po Mikulášovi. Dokonca ja som rada, že viaceré sladkosti bez mlieka sú aj zdravšie a neje toľko éčok a cukru. A niektoré sú bežné, len bez mlieka...

mahtobka
26. jún 2023

@sojorez
@vso10
Ahojte. Ako ste sa dozvedeli, že máte alergiu? A v akom veku? Lebo vyzerá to tak, že môj štvortýždňový syn má alergiu na kravskú bielkovinu. Ale zatiaľ je to iba pred poklad

mimibell
26. jún 2023

@bessdonna čo ti na tom príde divne? Odporúčania čo jej poradili sú podľa mňa úplne ok. Tým, že nie je možné vidieť tú ženu osobne, tak jej napísali viaceré odporúčania čo by mohla robit. UM a aj toto špeciálne mlieko je tvorené z kravského mlieka, takže je podľa mňa úplne divné podávať dieťaťu niečo na čo má alergiu. Keďže MM po vysadení mlieka a iných mliečnych výrobkov túto bielkovinu na ktorú je dieťa alergické neobsahuje, je MM oveľa lepšie pre dieťa ako umelé kravské mlieko, ktoré je len trochu upravené a nedá sa porovnávať s MM. Stačí si toho len trosku viacej naštudovať.
Mne veľmi pomohlo, to čo je tam napísané a plnohodnotne dojčím svoju dcéru, ktorá má ABKM.
V dnešnej dobe je toho celkom dosť čo sa dá jesť namiesto mliečnych výrobkov. S jedlom a pestrou stravou nemám problém.

mimibell
26. jún 2023

Mne pomohla syriktna diéta a fakt si dávať pozor na všetko čo by obsahovalo mlieko. Teraz keď idem nakupovať tak čítam len zloženia. Dcérka má 6 mesiacov takže tiež ešte lem zisťujem čo môžem a čo všetko obsahuje mlieko. Osvedčilo sa mi pozerať čo má označenie vegan lebo keď je niečo veganske neobsahuje to mlieko a aspon nemusim citat zlozenie. 😀 no a pri pecive to je náročné, na to si treba dávať pozor, ale chlieb a rožky sú väčšinou bez mlieka.

autor
27. jún 2023

@mimibell no mne aj tak odporučili odstaviť
Má viac alergií
ABKM najmä kazein a to obsahuje aj materské mlieko…
Potom má lepok,pšeničná múka,zemiak,orechy a arašidy a vajíčko ako celok…
A vidim ďalšie veci,ktoré mu robia zle…
Ale stále ho na ten neocate nemôžem naučiť
A diétu držím úplne najprísnejšie ako sa da,aj tak má stále problémy s ekzemom😭
Tvoja dcérka mala aké problémy ,keď jej zistili ABKM?