Opaľovací krém a vitamín D

19. jún 2024

Ak sa stale natieram opalovacim kremom, mozem mat nedostatok vitaminu D ktory je zo slnka?
Ja sa natieram stale aj kazde 2 hodiny.
Tieto kremy uplne blokuju tu tvorbu vitaminu D, alebo neviete ako to je?

anavixy
19. jún 2024

Udajne ju blokuju len velmi malo. Mimo leta uzivas suplementy alebo mas zistenu hladinu Dcka z krvi?

autor
19. jún 2024

@anavixy praveze nie, rozmyslam ze asi by som nejaky vit D mala kupit, ja sa natieram totiz 365 dni v roku aj zime, len to dam niekedy spf30 nie 50 ako v lete
A niekedy ked si zabudnem natriet usi, cez usi ten vitamin D neprejde?

thirstymonk
19. jún 2024

Jeminečky, to nemysliš važne :D
V zime je malo slnka je tak slabe, že aj keby si vytasila chrbat na 12 hodin do okna, tak sa ani len neopališ...

Je to tak, že UV žiarenie zo slnka spôsobuje tvorbu vitamínu a zároveň je to voľný radikál, ktorý spôsobuje mutácie buniek. Keď si nenatrieš uši (čo už by ma prisamvačku v živote nenapadlo natierať si uši tywole), tak je tá plocha tak malá, ako keby si sa ani vobec neopalovala.

Opaľovaci krem brani prieniku UV lúčov do pokožky, takže nebude ani rakovina, ani vitamín D.

Normalne vam dziga tu daktorym kvalitne... Naši stari rodičia žiadne homosexualne kremy nepouživali a žili sto rokov bez rakoviny.

autor
19. jún 2024

@thirstymonk ty sa velmi mylis,
0lebo v zime sa ti moze zdat ze je malo slnka, ale slnko prechadza aj cez mraky a oblaky,
a natieranie celorocne suvisi so starostlivostou o plet pretoze pouzivam pletove sera kde sa musis natierat lebo mas citluvejsiu pokozku potom
a okrem toho slnko sposobuje predcasne starnutie koze a rychlejsie sa tvoria vrasky

maryetta
19. jún 2024

Mne dr povedala ze decko celorocne. Akurat v lete “mensie” davky. Resp. Nizsiu hodnotu.

autor
19. jún 2024

Este tu davam test na dvojickach, jedna pouzivala spf kremy, druha nie, na fotke su dvojicky vo veku 61 rokov

thirstymonk
19. jún 2024

Veru tota napravo vyzerá podstatne lepšie :D Staršie, ale lepšie. Asi je život bez SPFka viac radostnejší :D

nevenka
19. jún 2024

@autorka moja starka bude mat 94 rokov, pouzivala len Indulonu na tvar a s tou sa aj opekala a nema ani rakovinu a rozhodne nema tvar ako zoschnuty zemiak.
Je pravda, co pises, ale len relativne.
Dnes je vela enviro faktorov, strava, celkovo viac jedov v prostredi, vacsia ozonova diera, ako kedysi. Rakovina je multifaktorialna, nielen UV. To sa mozes bat vsetkeho uz doslova.
Daj si zmerat hladinu decka, nie je to nic zlozite a uzivaj decko celorocne. Mame tu aj bez UV kremov epidemiu nedostatku, manzel, aj ja som mala strasne nizku hladinu a to som si ho dodavala umelo. Ale 2000 mi nestacilo, deficiy tam bol.

nevenka
19. jún 2024

@autor tym fotkam neverim. To by museli roky, desatrocia takeyo nieco skumat, je to podla mna nerealne. A starnutie nezavisi len od UV kremikov. Tam hra rolu aj zivotny styl celkovo, stresy, ci je clovek stastny v zivote, od prace, atd...
A keby aj, vies co, je mi to jedno, zostarne raz kazdy. Ak sa nezivim ako modelka, mam to vies, kde. Jasne, nadsena nie som z vrasok...Ale tak kazdy ma nejake svoje "uchylky", strachy, fobie, co je pre neho dolezite a menej dolezite. Co chapem.
Tak sprav tak, ako som Ti poradila. Daj si zmerat hladiny a podla toho uvidis.

trema
19. jún 2024

Spf nie je 100%né, takze nieco prejde, ale ja by som na tvojom mieste uzivala D

autor
19. jún 2024

@nevenka jasne, aj strava, cukor, stresy, a mnoho mnoho dalsieho,...
Ano bola to dlhoorocna studia,
Este bola na nete ohladom tohto aj foto kamionistu co mal polovicu tvare pri okne, kde mu pieklo slnko a z druhej strany nie

anavixy
19. jún 2024

Natierat sa SPF po cely rok je najlepsie, co pre svoju pokozku mozes urobit 👌 klobuk dolu, ze to robis, ja sa dokopavam 🙉
Ale teda urcite by si mala uzivat vit D, aj keby si sa nenatierala vobec, v zime/jesen/jar je to potrebne, alebo teda velmi vhodne. V lete potom nemusis, ani ked si davas SPF. 🙂
A ano, fotky a spomenute dosledky slnenia su iste pravdive, je toho kopec, zaklad antiagingu je spf 👍🏻

domiklik
19. jún 2024

@thirstymonk prosím ta, nevyjadruj sa k uv žiareniu ani k pôrodom. V oboch témach si mimo.

thirstymonk
20. jún 2024

@domiklik budem sa vyjadrovat tam, kde vase bio-eko taraniny ovplyvnuju zdravie inych.

thirstymonk
20. jún 2024

Vidis a teraz prekvapenie na rano: sklo spolahlivo filtruje UV ziarenie!!! Skoro 100%. Takze kamionistov ksicht nema nic spolocne s UV.
Okrem toho je to najskor fake, to by musel ten kamionista cely zivot jazdit len tam a nikdy nie spat (v protismere by slnku vystavoval opacnu stranu ksichtu)

trema
20. jún 2024

@thirstymonk v protismere by slnku vystavoval opacnu stranu ksichtu 😀 ok, toto mi uplne stacilo 😂

anavixy
20. jún 2024

@thirstymonk srandujes, ze? 😄 vies, ze existuje viac druhov UV ziarenia, ze? Oba, ktore sa dostanu az k nam mozu mat znacny vplyv na rozvoj rakoviny koze, pigmentove skvrny, volne radikaly v kozi atd, proste ju pozkodzuju. UV B zodpovedne za opalenie/spalenie a prenika do epidermis - to je blokovane sklom, aj mrakmi atd. a UV A, ktore prenika az do dermis a sposobuje HLAVNE starnutie pokozky, to neblokuje nic, len kremy s spf. Prekvapenie?
Chapem, ze chlap taketo veci nemusi vediet, nevie ich ani vacsina zien, pokial nemaju zaujem o pokozku a antiaging, ale preboha, netvar sa, ze tomu rozumieš.
A protismer je tiez “super” nazor, zapadajuci do konceptu toho, co tu zvycajne pises 👌

thirstymonk
20. jún 2024

@trema no a nie je to tak? Jedine potom, ze smerom tam by siel normalne a smerom spat by cuval. Vtedy by mu slnko vkuse svietilo na jednu stranu ksichtu, ale to je asi nepravdepodobne, vsak? Ked ides z TT do BA, tak ti slnko svieti z juhu, cize od madarska, cize na lavu stranu ksichtu. A ked ides naspat, z BA do TT tak ti svieti stale z juhu, ale uz na pravu stranu ksichtu. Neviem, co je na tom nepochopitelne a posmechuhodne. 🤷

trema
20. jún 2024

@thirstymonk ale uz prestan 🤣