Chcete pokecať po anglicky?

maxi_osta
18. feb 2024

Ahoj! Som mladá mamička z Košíc, mám 3 ročnú dcérku a 1 ročného syna. Slovenčina je môj druhý jazyk. Som sa sem presťahovala pred pár rokmi z Ameriky aj s rodinou. Moje deti hovoria trojjazyčne ..slovensky, poľsky (manžel je Poliak) a anglicky! Sú nejaké mamičky, ktoré by mali záujem stretnúť sa s deťmi a precvičiť si spolu angličtinu/slovenčinu možno na ihrisku alebo v meste? napíšte mi ak máte záujem! 🙂

yelena159
18. feb 2024

@maxi_osta Y'all moved from America to Slovakia? Of all European countries? Wow! I would've never done that lol. I'd do anything to live in the US. Do you at least like it here?

Btw, I'm not a mom. I'm just excited to speak with someone in English, although my English is not that good. But I try to surround myself with English speakers. On the internet, at least.

ivangeline
18. feb 2024

Ja! A ak vies polsky,tak este lepsie. ;D Napis kludne do spravy.

maxi_osta
autor
18. feb 2024

@yelena159 hi! Haha yes that is a lot of people’s response when I tell them we came from America 😁 but we love it here ! It’s great for us and our kids for a lot of different reasons, but of course America had it’s positives as well. And if you enjoy speaking English maybe you would be interested in practicing speaking together? I could use some help with my slovak too 😜

maxi_osta
autor
18. feb 2024

@ivangeline ano dosť poľštinu som naučila od manžela 😁 napíšem správu!