Autizmus verzus dysfázia NKS - Košice okolie

20. jún 2024

Ahojte hľadám na na pokec mamičky hlavne z východného Slovenska, Košice a okolie ktoré v poslednej dobe riešia alebo riešili diagnostiku a rôzne terapie a centra skrz podozrenia na autizmus alebo podozrenia na vývojovú dysfaziu. U nás má syn 3,5 roka a obiehane rôzne centra a odborníkov ale je to veľmi biedne co sa slovenská rsp východného Slovenka týka. Hľadám preto mamičky s ktorými si môžme povymieňať nejaké kontakty odporúčania.Zdielat spolu cestu ktorou si prechádzame. Syn má 3,5 roka teda. Žiadnu diagnózu zatiaľ nemá, všade nám povedia niečo iné. Prístup a čakacie doby u niektorých odborníkov sú otrasné. Každý chce len zarobiť. Jeden povie ze vyzerá to na autizmus. Ďalší ze určite to nie nks... Mam pocit ze každý len žvasta podľa toho ako sa vyspal....

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacena4
20. jún 2024

skus skupinu autizmus viac sa dozvies o moznostiach

redana
20. jún 2024

Ja ked som zacala riesit veci ohladom syna, v prvom rade som chcela vediet o co ide v jeho pripade. Bolo mi absolutne jedno, ci pojdem na opacny koniec SR, chcela som to naj, ziadne tapanie. Isli sme k Dr. Janosikovej do Trnavy, maly mal cerstve 2 roky. Neuveritelne dobre ho odhadla, presli odvtedy skoro 4 roky a vsetky jej slova sa potvrdili. Velmi som sa bala autizmu, ten nam vylucila asi po 5 minutach sedenia. Syn ma naruseny vyvin reci - vyvinova jazykova porucha. Prve slova zacal az po 4,5 roku, tak “lepsie” zacal rozpravat od 5,5 roka. Stale je to boj, ale uz je to ovela lepsie. Ale isli sme velmi intenzivne - minimalne 2 logopedicky, praca doma, terapia hrou, bilateralka, biofeedback, v BA absolvoval 2 mesiace v logo skolke a 2 mesiace v logopedickom stacionari. Bolo to narocne, kedze nemame len jeho, ale dali sme to a neuveritelne mu to pomohlo.

autor
20. jún 2024

Nebudem tu rozpisovať aké má syn prejavy, to by som už prebrala s konkrétnou mamičkou co rieši tiež tieto vyšetrenia a vlastne hlavne dilemu ci maju autizmus alebo nks... Rada by som našla niekoho kto tým prešiel alebo prechádza práve
. Je to pre nás veľmi frustrujúce s nikým sa nemoct o tom porozprávať alebo si vymeniť skúsenosti lebo blízke okolie to nechápe ani nevie co riešime... Dnes sme boli u psychologicky ale odišla som odtiaľ psychicky vyčerpaná... Co si sami nevyguglime a nevyklikame to sa nedozvieme... Ochota a často aj odbornosť mnohých odborníkov tu je na bode mrazu.. A každý nám vraví ze mame len čakať.. Syn má zopár príznakov autizmu... Nejaké sa vytratili časom, 2-3 sa objavili.. A všetci nám vravia ze mame len čakať.... Neviem na co mam čakať lebo radi by sme s ním aktívne pracovali aby napredoval....je to na dlho... Ak sa mi ozve nejaká mamička co to riešia tiež, budem rada.. Ešte doplním ze sme boli u psychologicky (ta nám dáva termín každých 6 mesiacov 🤦‍♀️ze vraj stačí.. Na neurológii, v aba centre, na logopédii, genetika, foniatria, .. Výsledky v poriadku... Akurát neurologicka taka stara škola nám povedala ze tam autizmus zrejme bude.... V A a centre ho vylúčili, ze je to nks.. A psychologička len prevrátila oči a priblblo sa námna usmievala ze nabudúce to jest o pol roka urobíme testy na autizmus za 150 eur keď súhlasím.. 🤦‍♀️ Ešte nás čaká psychiater... Syn slabšie rozpráva (ale rozpráva, napreduje) komoli slová nepoužíva predložky atď... Bola nám odporučena intenzívna logopédia.. Nájsť dobrú klinickú logopedičku v KE je nadludsky výkon a ešte takú co nemá termín o rok....

autor
20. jún 2024

@redana ďakujem... Aj mne to je jedno kam pôjdeme... Len chcem vedieť ešte nejaké overené kontakty tu v okolí.. Neviem sa objednať ani k poriadnej neurologické ani k poriadnej logopedička... A ani psychologička nieje žiadna sláva.. Už som z toho unavená.. K Jánošíkov ej volám už dlhšie... Zatiaľ neúspešne vôbec nedvíha

autor
20. jún 2024

@redana môžem napísať súkromne? Mam par otázok ak by si si nasla cas a neobtazovalo ta to 🙏

andulka1988
20. jún 2024

Nám sa tiež nepodarilo dostať k Janosikovej tak sme nakoniec boli u Laziskovej tiež v Trnave,cca 3 mesiace čakacia doba a do mesiaca sme mali výsledky

autor
20. jún 2024

@andulka1988 a ako ste dopadli?

husky25
20. jún 2024

Kľudne nápis súkromne

nikaeli
20. jún 2024

Skús Centrum včasnej intervencie v Prešove, moje deti z MŠ tam chodia na diagnostiku, aj na terapie. Info a kontakt nájdeš na webe AutistiPrešov. Teraz sme riešili predškolákov, nezbúchali diagnózu na kolene. Mali aj môj dotazník, aj sa prišli pozrieť do škôlky, aj mi po vyšetrení ešte volali a pýtali sa, ako deti reagujú na jednotlivé situácie. Čo viem, platí sa 40€, ak sa to nezmenilo.

domiklik
20. jún 2024

Odporúčam ti zapísať sa do poradovnika centra Andreas v Bratislave, medzitým kontaktovať Dr lazikovu, ako tu už bolo spomenute

autor
20. jún 2024

@husky25 píšem ďakujem

andulka1988
21. jún 2024

Potvrdila nám detský autizmus a mentálnu zaostalosť

drobec02
20. júl 2024

Napíš mi rada stebou popíšem ,riešim to isté

drobec02
20. júl 2024

@redana môžem napísať správu?

magnetka
20. júl 2024

Skús službu včasnej intervencie v Košiciach. Kontakt si nájdeš na internete.

karolinkasky
22. júl 2024

Môžeš kľudne napísať, prešli/prechádzame tým istým, rovnaký vek. Zatiaľ a verím, že aj ostane NKS.