Je každé detské divadielko vhodné pre deti?

danielatherapy
2. apr 2015

Boli sme s moju dcérkou na bábkovom predstavení. Divadielko bolo pre deti od 3 do 6 rokov. Očakávala som niečo nežné, rozprávkové a trošku aj poučné. Moje očakávanie však nebolo naplnené. Videla som už druhé predstavenie tohto divadielka a myslím, že posledné. Prečo ?
Len sa mi tak oči otvárali a mala som pocit, že zle počujem. Výrazové prostriedky, ktoré boli použité ma presviedčali skôr o nevhodnosti pre detského diváka škôlkárskeho veku ako o prínose pre rozvoj detskej duše. Deti boli na predstavení nezvládnuteľné, pobehovali hore dolu, nevedeli udržať pozornosť dlhšie ako dve tri minúty a smiali sa na slovách, ktoré do detského sveta malého škôlkára nepatria.
Pokiaľ nechceme aby naše deti používali niektoré slovné spojenia, tak by ich nemali počuť od dospelých. Ako im potom chceme vysvetliť, že to či ono by sa hovoriť nemalo. Mávnutie rukou, že to aj tak počujú aj inde, je len naše hlúpe zatváranie očí. Ak nám dieťa raz povie "zabijem ťa", alebo „ ti šibe“ či niečo pikantnejšie je to na zamyslenie nás všetkých.
Javí sa to ako zábavné, veď deti sa smejú. Áno deti sa zasmejú keď počujú neslušné slovo z úst dospelého. Ale je to ten pravý smiech, ktorý chceme počuť? Zamyslime sa.
Je veľká škoda ak divadelné umenie pre deti, sa im chce priblížiť práve takýmto spôsobom, len aby dokázalo zaujať detského diváka, ktorý ako vieme je veľmi náročný. Ak deti niečo nebaví nevenujú tomu pozornosť. Uchyľovanie sa zaujať slovami a výrazmi nevhodnými pre deti, ponižuje celé toto krásne umenie na neschopné deti naučiť úprimnosti, lásky a rozlišovaniu dobra a zla.
Moja dcéra sa počas celého predstavenia ani raz nezasmiala a keď som sa jej pri odchode spýtala, či sa jej divadielko páčilo, neodpovedala mi. Tak ako ja očakávala asi niečo iné.
Nám rodičom by sa mali otvoriť oči a uši, a zodpovednejšie vyberať pre svoje deti detské divadielka. Zamýšľať sa nad tým ako pred deťmi rozprávame a uvedomiť si ako veľmi deti vnímajú svet dospelých.

janickacrazy
2. apr 2015

@danielatherapy Aké to bolo predstavenie? Názov? My sme boli len na O psíčkovi a mačičke a bolo to veľmi pekné, malý mal vtedy 3 roky a sedel ako prikovaný, sledoval, smial sa a vôbec žiadne neslušné výrazy tam neboli, ja som bola spokojná. Malému sa to páčilo.

sissy27
2. apr 2015

@danielatherapy iným deťom sa páčilo, iné deti sa bavili - hodnotenie "páči sa mi" je vždy veľmi subjektívne, keďže nie všetci máme rovnaký vkus... vhodnosť alebo nevhodnosť "výrazových prostriedkov" v predstavení hodnotiť nebudem, keďže nie je na základe čoho - napísala si len veľmi všeobecne svoje subjektívne pocity...

danielatherapy
autor
2. apr 2015

Nechcem písať aké to bolo predstavenie, len ma to veľmi zamrzelo, že vnášame do detského sveta cez umenie niečo čo tam podľa mňa nepatrí. Boli sme už na rôznych predstavenia, ktoré boli pekné a poučné a páčili sa nám a tak ma toto dosť zamrzelo a chcela som aby sa rodičia čo i len trošku zamysleli.

jojake
2. apr 2015

@danielatherapy Ak je to tak ako si napisala, tak by si mala povedat nazov toho divadielka/predstavenia, lebo tak to vyzera ako dlha esej zo strednej skoly. 🙂 Pomozes tym aj inym rodicom, aby popripade zvazili vyber tohto konkretneho predstavenia pre deti. A este lepsie - povedat to tvorcom slusne: podla mna to nebolo vhodne pre deti. Bodka. Lebo takto to pojde do stratena..................................................................................... 🙂

pribinak
2. apr 2015

My chodime do divadielka casto, tu v BA su v Dome kultury su detske predstavenia kazdu nedelu, za velmi prijatelnu cenu 2e pre dieta.
Niektore predstavenia su velmi vydarene, decka sa radi zapajaju do programu, hlasia sa na javisko, sutazia, smeju sa aj nahlas, ...
Niektore su zbytocne dlhe, nuda, komplikovany dej, prilis vela postaviciek, vyrazy, ktorym nerozumeju, prilis vela mudrosti
Mne vyrazy ako sibe ti neprekazaju, zabijem ta to ano

Co sa tyka hodnotenia divadielka je to komplikovane, to ca sa paci 3-4 rocnemu krpcovi, 6 rocny ti povie, ze to bola nuda a blbost
Niektore deti nepotrebuju interaktivne divadielko, ine, ked nie je moznost zapojit sa do predstavenia sa nudia.

Moje dieta teda temperamentnejsie a neobsedi, vybieha na javisko, hlasi si a ked je nejaka chytlava melodia, tak sa hned postavi a tancuje a riadne nahlas spieva

Moja stara teta je/bola babkoherecka. Ked sa deti smeju, vykrikuju a chcu sa zapajat do programu je to podla nej dobre, lebo sleduju dej, paci sa im to, rozumeju tomu co sa deje, je to pre ucinkujucich dobra spatna vazba.
Tiche a mlkve obecenstvo pri detskych predstaveniach je pre herca trest.

danielatherapy
autor
2. apr 2015

@jojake k ukazovaniu prstom to viesť nemalo, ak to považuješ za esej zo strednej školy, tak ma to teší aspoň si sa zamyslela a nabudúce keď pôjdete na detské predstavenie budeš vedieť, že si vybrala správne pre svoje dieťa.

jojake
2. apr 2015

@danielatherapy
Tym som ta nechcela urazit 🙂 len som nevidela zmysel, lebo ved ak si rodic, tak sa kazdy den pri skoro vsetkom zaoberas tym, aky to ma dopad na tvoje dieta (rozhovor doma, televizia, susedine hadky, rozpravka v divadle, klip na nete). Ak ak tam nie je napisane - ze podla mna toto a toto nie je vhodne kvoli tymto konkretnym veciam pre deti, mamicky dajte pozor. Tak to ani neriesim. Je to velmi vseobecne a na zaklade tvojho prispevku praveze vobec nebudem vediet, na ake predstavenie mam ist. Takze mi vobec nepomohol a nenasmeroval ma (ak to bolo cielom) Deti mam male, o chvilu pridu do veku, ze ich divadlo zaujme - a vtedy by sa mi veru zisli recenzie znamych aj neznamych - aspon ako pomoc na zaciatok. Ak bol ciel vseobecne hovorit o divadlach, umeni pre deti ako takom, kludne pokracuj dalej, ale uz ma to neoslovilo (ale urcite to niekoho zaujme). Len som chcela vediet dovod, ale ved nemusim vediet vsetko, vsak? 🙂 Prajem pekny den.

sissy27
2. apr 2015

@danielatherapy prepáč, ale buď rovno napíš, čo KONKRÉTNE sa ti nepozdávalo, alebo nie je veľmi o čom diskutovať...

danielatherapy
autor
2. apr 2015

@sissy27 v predstavení boli použité slovné spojenia ako "zabijem ťa", alebo „ ti šibe“... tak toto sa mi nepáčilo 🙂 ale to som už napísala ... úsudok si spraví každý sám 🙂

sissy27
2. apr 2015

@danielatherapy a v akom kontexte? lebo aj v červenej čiapočke vlka zabili, aj v iných rozprávkach kde-kto umrel násilnou smrťou... a "ti šibe" tiež nie je tragédia...

pietra
2. apr 2015

@danielatherapy asi by ozaj bolo vhodne napisat, o ake predstavenie islo. Divadelnych predstaveni pre deti je vela, niektore lepsie, ine horsie. Ale tazko sa potom niecomu clovek vyhne, ak nevhodnost zisti az priamo na mieste

simca06022011
2. apr 2015

my chodime do divadla... nie je to ziadna romantika, ani rozpravkova fantazia pre princezne 🙂)) to je fakt... divadlo je divadlo 🙂 ani nase slovenske rozpravky nie su plne nehy a ťuťuli muťuli.. su to proste rozpravky. Naposledy sme boli na 3 prasiatka a to bola parada,aj ked aj ja ako dospely som len kukala co tam boli za veci... dvojzmyselne, texty pubertacke...ale staci si zapnut telku, nejaku rozpravku ktora nie je prave hopsajuca lopticka pre kojencov iba s hudbou a vsade kazdy najde nieco co sa "nepaci" 🙂) klud a nohy v teple... v skolke sa naucia aj lepsie veci ako "ti šibe" a "zabijem ťa" 🙂)))) teda pardon, nie je to na smiech :(((((

lucik194
2. apr 2015

nechcem nikomu brat iluzie ale kolko divadielok ste videli? mala ma divadielko v skolke kazdy mesiac plus kazdy mesiac minimalne jedno vidime v nejakom kulturnom dome, detskom centre....
niektore su lepsie niektore horsie, videla som uz minimalne 30 detskych predstaveni a teda tiez som zostala prekvapena, ale ..... myslim ze cela tato tema je uplne o nicom a pokial niekto nevie priamo napisatat ake to bolo predstavenie a konkretne veci ohladom predstavenia.... nie je o com.....

fiffinkaa
5. máj 2015

@danielatherapy
aj ja som bola s deťmi na divadielku, nechcem menovať názov divadelníčky, boli sme druhý raz a posledný, nepáčilo sa mi správanie divadelníčky, bola celkovo z detí nervozna, vadili jej malé detičky kt. plakali a ona to neustále komentovala a s velkým humorom aj jedného otecka s dieťaťom poslala preč..bolo to nevhodné správanie, dalo sa to aj inak, taká vychýrená divadelníčka, kt. má za sebou 500 predstavení-ale správanie nevhodné, akože napätie sa tam dalo krájať , ale vo veľkým mestách sú asi zvyknutí takto afektovane jednať. Dej predstavenia hodnotím ako niečo čo vzniklo z večera do rána, moderné afektované výrazy a z celého som mala pocit že divadielko nie je zamerané na kvalitu zahrania, ale na kvantitu publika. Mojim deťom ani manželovi sa nepáčilo, neskôr som mala rozhovor s pár známymi, kt. boli na divadielku tiež, mali podobný názor a boli rovnako prekvapení ako ja zo správania divadelníčky. Pani kt. pri vstupe kontrolovala lístky, mimochodom moja známa, podotýkam bezdetná divadielko okomentovala ako nevhodné pre deti...išlo len o biznis na ničom inom nezáležalo... človek by očakával že predstavenie pre deti bude mať pedagogický charakter a čo som si ešte všimla nebolo vekovo ohraničené..preto tam boli aj cca 2 ročné deti, ktoré dokážu udržať pozornosť tak na 7-15min..(zaplatili si a museli nakoniec odísť) vstupné platili aj deti aj rodičia rovnake...hmm,hmm

sutocka
9. júl 2015

moje dieta bolo zo skolky v babkovom divadle, kde asi po 10minutach odisli, deti sa báli, boli vyplasene (divadlo pre deti od troch rokov ), pani ucitelky zhodnotili situaciu, ze je lepsie odist a tak aj urobili, odkomunikovali si to s divadlom aj s rodicmi a divadlo im ponuklo nahradu - ine predstavenie, takze aj divadlo si bolo vedome kontroverznosti predstavenia