Lindex-eu.com - podvod na Nový rok

oblivian
31. dec 2023

Ahojte. Včera večer mi vyskočila reklama na lindex, 74% koncoročné výpredaj. Ešte som od nich online neobjednávala, stránka vyzerala úplne seriózne. Vybrala som si veci, ale uz bol vecer, tak som to nechala a si vravim, ze po polnoci, ked kazdy zaspi, dokoncim objednavku. Tak som aj urobila, zaplatila kartou a...následne zistila, ze to bol scam...podvod...
Stastne sa mi začína nový rok.
Pomôžte, čo mám robiť? Zatiaľ mi peniaze z účtu neodišli, nie sú ani blokované...nikde sa nič nepíše v CSOB aplikácii. Ale ja som zadala číslo karty, platnosť a kód z druhej strany karty. K tomu dneska je 1.1., čiže sviatok, v banke nepracujú... Co mam robiť? :(

regsy
31. dec 2023

Nemáš možnosť zrušiť platbu? Ak nie, hneď najbližšie ráno v pracovný deň skús kontaktovať banku, nakoľko prevod sa uskutoční až v pracovný deň. Možno ešte bude šanca, že peniaze neodišli.

amelia89
31. dec 2023

zablokuj si v aplikacii aspon kartu, aby ju nepouzili na nieco ine(da sa to aj dočasne- ze vies to odblokovat potom)

martul
1. jan 2024

@oblivian v ČSOB je možnosť zrušiť platbu.

ibrunova
1. jan 2024

Nejde o to zrušiť platbu, podstatné je kartu zablokovať!

ibrunova
1. jan 2024

Takto vypredávajú kolobežky, kufre a čokaviem čo. Treba byť opatrný.

janai1
1. jan 2024

a čo konkrétne vyzeralo na tej stránke seriózne? Ten spomalený preklad, tie gramatické chyby, tie nezmyselné vety - "pri kúpe viac a získajte viac"?

Zablokuj kartu a ak sa dá tak aj zruš platbu

ibrunova
1. jan 2024

V apke okamžite blokni kartu. O pár minút už môže byť neskoro .

lienka.7
1. jan 2024

@oblivian blokuj kartu ihneď aj sama, plus zniz si internetové transakcie na 0, aby ti neodišli žiadne peniaze. A hneď volaj aj do banky.

oblivian
autor
1. jan 2024

@martul hladala som, ale nenasla som takú možnosť- aspoň nie v appke. Dá sa to? Tých akože zaplatených 100 eur som nikde nevidela. Ani v platbách, ani na sume na účte, aj blokované platby boli dve staršie z 30.12.2023. Je možné, že ta platba ani neprebehla? Kartu som zablokovala asi až 30 minút po platbe, kým som zistila, ze sa to dá... :/ našťastie doteraz som nemala žiadnu skúsenosť s podvodmi a nejako naivne som teraz naletela... tak neviem...dúfam, že bude všetko v poriadku a aspoň ta blokacia mi pomoze a nebude neskoro

jarmilaj
1. jan 2024

@oblivian nerozumiem, prečo ľudia platia kartou. Aj tovar za 7€ platím dobierkou. Vždy. Jasné, že môže kuriér doniesť prázdnu krabicu, aj to sa môže stať, ale je to menej pravdepodobné. Nikdy neľutujem 2-3€ poplatok

amelie22
1. jan 2024

@jarmilaj ja napríklad platím len kartou a nie na dobierku preto, lebo kuriér mi nosí balíčky aj keď nie som doma. Niekto nemá čas celý deň čakať na kuriéra... a veľa veci sa v dnešnej dobe inak ako kartou zaplatiť nedá. Napríklad štartovné poplatky na rôzne športové preteky, ubytovanie a pod.

aliaray1
1. jan 2024

@oblivian 1. Blokuj kartu, 2. Na pobocke podaj charge back (nie je spoplatneny)

oblivian
autor
1. jan 2024

@jarmilaj Lebo zvyknem nakupovať na normalnych stránkach ako napr alza, datart, H&M ... nenakupujem z cinskych a neznamych eshopoch. nemala som doteraz žiadnu zlu skúsenosť. Teraz som naletela... :/ spätne si už vybavujem, čo som si mala všimnúť ako red flag... ale vtedy mi nedošlo, strašne hlúpa som...

aliaray1
1. jan 2024

@jarmilaj lebo cez lindex oficialny sa inak neda co viem.

aliaray1
1. jan 2024

@oblivian nie si hlupa a nic sa nedeje.

Kartu blokujes nasledovne.
Loggni sa do appky. A prikladam postup, nechce sa mi to vypisovat znova, snad takto postaci.

V banke podaj bezplatny charge back, vratia ti peniaze.

martul
1. jan 2024

@aliaray1 ona kartu už zablokovala, hľadá spôsob ako stopnúť tú platbu

tundra
1. jan 2024

@oblivian Dufam,ze to dobre dopadne...Dcera v sms (cakala balik) klikla na link,hned to zrusila,ale z uctu zmizlo 2100fr.Nakupili v Anglicku a v USA v e-shopoch.Stihli skopirovat udaje z karty co mala v apke.
Kartu zablokovala banka,ale transakcie sa nedali stornovat.Vzdy urobili nakup v piatok pred vikendom.Banka peniaze refundovala,ale trvalo to skoro dva mesiace.Stalo sa to vo Svajciarsku.

tundra
1. jan 2024

@martul Pokial to bude len ta platba za nakup,tak naserie to cloveka,ale horsie bude,ak udaje z karty pouzili na dalsie nakupy...na zaklade osobnej skusenosti sa autorizovana platba neda stornovat,ale mozno na sk,existuje mechanizmus ako to ide...Da sa reklamovat to,ze transakciu nespravila ona,ale niekto iny...Potom,je to uz na banke.

ibrunova
1. jan 2024

@oblivian nikde si nezadávala údaje k internet bankingu?

smajliica
1. jan 2024

Karty maju poistenia pre podobne veci takže ti to banka vráti keby ti to stiahli. A majú nonstop čísla pre podobné problémy. Zavolaj čo najskôr sem, oni ti poviedia čo a ako

NONSTOP Infolinka ČSOB Banky 02 5966 8844 zo Slovenska

mima1608
1. jan 2024

Toto mi je tak ľúto. Ja som na tú stránku natrafila asi týždeň dozadu. Pomyslela som si, ako fajn, objednám. Keď už som mala asi za 70 eur veci v košíku, tak mi prišlo divné, že takýto výpredaj a všetko majú vo všetkých veľkostiach naskladnené. Tak som začala hľadať kontakty, IČO a DIČ na stránke a zistila som, že to je teda scam. Stránku som aj nahlásila na Google ako podvodnú, ale teda Google s tým očividne nič nerobí. Inak si dávajte pozor, vyhadzuje mi takéto reklamy aj na Superzoo, Peak Performance značku, Name It a mnoho iných .. podvodníci majú krásne sviatky ako sa zdá.

mima1608
1. jan 2024

@jarmilaj napríklad keď objednávaš cez oficiálnu stránku alebo appku Lindexu, tak nevieš platiť dobierkou, len kartou. A je to takto bežne vo viacerých obchodoch (a hlavne tých drahších čo som si všimla).

liz_lemon
1. jan 2024

@regsy platba kartou sa neda zablokovat, ani zrusit, ani zastavit!!!
@jarmilaj vacsiu sprostost som nepocula, dobierka nie je ziadna zaruka toho, ze ti bude doruceny tovar, ktory si si objednala, teraz je aj vela podvodnych ehopov, ktore ponukaju dobierku, ale tovar ti poslu iny, pripadne ziadny, toto sa stava castejsie, nez by si si myslela

liz_lemon
1. jan 2024

@oblivian teraz neurobis nic, ale mozes v banke reklamovat, ak ti tovar nepride, alebo pride nejaky iny

tramtada31
1. jan 2024

@smajliica toto nie je pravda. Väčšinou len z kreditiek sa dá požadovať vratenie, ku klasickým debetnými väčšinou nie. Kamoske takto vytunelovali 2000 na kreditke, aj to sa s Tatrabankou dohadovala rok, aby jej ich vratili.

tundra
1. jan 2024

@liz_lemon Tu vo Švajciarsku je aktualne popularne pripoistenie proti kyberkriminalite.Je toho velmi vela...Ja mam co tyzden 1-2 sms v telefone od podvodnikov.Najhorsie na tom je,ze banka to posudzuje idividualne a nie vzdy refunduje peniaze...V zakladnom baliku poistenia domacnosti to ma zial len Allianz.U vsetkych ostatnych si to musis priplatit.Celkom by ma zujimalo, ci nieco podobne ponukaju slovenske poistovne.

liz_lemon
1. jan 2024

@tundra niektore banky ponukaju poistenie na platby kartou, ale netusim, ako to funguje, kazdopadne kazda banka, ak sa plati kartou, tak ma moznost zaslat tzv. chargeback do banky prijemcu, a to je moznost na vratenie platby, v pripade podvodu (bez participacie klienta - ak niekto naleti, a svoje udaje niektomu da, tak tam sa neda nic spravit), alebo ak nie je dodany tovar a pod.

@tramtada31 tak to je dalsia blbost, ze len na kreditky, plati to na kazdu kartu, ale ked niekto naleti na podvod, a tie platby su 3DS, tak s tym nikto nic neurobi, je to chyba toho cloveka

tundra
1. jan 2024

@liz_lemon Nam banka povedala,ze peniaze sa nedaju ziadno z transakcie zastavit.V prvej faze to bolo len 1600fr.Reklamovali sme to,trvalo to dlho a nasledne po mesiaci odislo dalsich 500fr.Karta bola zablokovana a banka uviedla,ze to bola skryta platba.Nebolo ju vidiet v internet bankingu,dokonca banka,ked ju chce vidiet musi to dako rozkliknut,co nespravili prvy x a cely proces sme absolvovali na novo.Nastastie pre nas,to dopadlo dobre🤗.

liz_lemon
1. jan 2024

@tundra zastavit sa nedaju, to je jasne, treba si to zobrat z opacnej strany, mas obchod, ludia si nakupia, ty im posles tovar, a oni by to dali zastavit v banke, a ty nemas ani peniaze ani tovar, neviem, preco si ludia myslia, ze sa to da zastavit, odkial ide tato fama
skryta platba? tak to som este nepocula

tundra
1. jan 2024

@liz_lemon Ani ja🤣,prvy x v banke,ked sme stali pri okienku a reklamovali🤣.Tak nam to prezentovali.