Excel - kombinovaná funkcia

2. aug 2024

Prosim vas ovladate niekto excelovske funkcie tak lepsie? Snazim sa skombinovat funkciu IF a VLOOKUP - alebo najst inu vhodnejsiu na to, co potrebujem. Povedzme, ze mame v riadkoch udaje, ktore maju hodnotu 1 az 8 a mame tam rozne kategorie, od A do C. V dalsej tabulke su kurzy, ktore su rozdelene zvlast pre hodnoty 1-3, zvlast pre 4,5 a 6-8, plus samostatne za kazdu kategoriu. Cize by som potrebovala spravit funkciu, ze IF trebars C15 je 1 alebo 2 alebo 3 A bunka D15 je A, vlookupni mi hodnotu A1-3, a ak je C15 4 alebo 5 a D15 je A, tak inu hodnotu... atd pre kazdu kategoriu aj hodnotu bunky a manualne zadat value co sa mi ma najst. Asi to neviem lepsie popisat, ale uz hodinu googlim a pozeram videa na tieto kombinovane funkcie s viacerymi conditions a nejak stale neviem, ako to spravit. Viete poradit pls? 🙏

autor
2. aug 2024

Pre lepsi prehlad som si vymyslela priklad tabulky, cize do Rate potrebujem dosadit hodnoty zo spodnej podla kriterii

hiro
2. aug 2024

V Exceli som jedneho casu sa celkom dost venoval funkciam. Takze co:
1. Kasli na extra prekombinovane funkcie. Sprav si z prvotnych tabuliek druhotne predpocitane niekde na dalsi list a vysledok potom ziskaj z nich
2. Sprav si tam co potrebujes zlozitejsie cez Visual Basic funkcie

amonet
2. aug 2024

3. pouzi chatgpt ten to vie urcite😅

autor
2. aug 2024

@hiro tuto tabulku budeme pouzivat pravidelne len refreshnutim dat, cize navzorcovany stlpec sa velmi hodi. Ale dik za snahu

v_d_l
2. aug 2024

A tie Rates sa budú tiež meniť ci A1-3 bude stále 0,1?

zic
2. aug 2024

1, uplne nechapem presne, co potrebujes... mozn odaj priklad aj s tabulkou a presne s vysledkom, aky si predstavujes... v priklade popis presne stlpce a riadky... lebo teraz neviem ci a1-3 je a jedna az tri ci ako...
2, skus pozriet youtube videa od Leila Gharani... jedna z najlepsich o exceli (aj) co som videl...

autor
2. aug 2024

Uz to mam, pouzila som uplne primitivne SUMIFS, pricom som si tu druhu tabulku s rates rozdelila do samostatnych riadkov pre kazdu kombinaciu a je to 🙂. Dakujem pekne a prajem vam pekny den 🙂

hiro
2. aug 2024

No fajn 🙂
Inak tu druhu tabulku mozes generovat automaticky tak ako potrebujes - samo cez SEQUENCE() ti spravi tabulku kategorii a typov, napriklad:

hiro
2. aug 2024
hiro
2. aug 2024

Takze potom ten stlpec (+nasledovne) "Kateg+Typy" je automaticky generovany napriklad z textu "A 6-8" tak vygeneruje tabulku s 3 stlpcami a textami: "A6" "A7" "A8"
A ked uz mas takuto tabulku tak z prvej tabulky si vygenerujes A+6="A6", najdes v ktorom riadku je generovane "A6" a zobrazis Rate.