Úplne neočkované dieťa

barborik3
10. máj 2016

Mile maminky,rada by som sa opytala tych,ktore mate uplne nezaockovane deticky,ci ste mali s tym nejaky problem v beznom zivote.myslim tym,napriklad pri nastupe do skolky.alebo problem v kolektive inych maminiek,ked sa to dozvedeli.nechapavost a odsudzovanie zo strany inych rodicov??a este by som sa rada opytala,ci niektore z vasich deticiek prekonalo nejaku zavaznejsiu chorobu?Ja nam chlapceka 17 mesacneho,zatial plne nezaockovaneho.a rada by som ziskala nejake informacie z praxe od maminiek,ktore maju uz trosku vacsie deticky a nie su ockovane.Dakujem za kazdu odpoved 🙂 a budem velmi vdacna,ak sa budu vyjadrovat iba maminky,ktore maju realne skusenosti a budu teda na moje otazky vediet odpovedat 🙂

janickacrazy
10. máj 2016

@barborik3 U nás do školky nezaočkované dieťa nevezmú a súkromná školka tu nie je, takže tu by som mala takýto problém, neviem ako je to inde, ale predpokladám, že podobne.

monicm
10. máj 2016

@barborik3 Nemám s tým osobnú skúsenosť, ale ak môžem, tak ti poviem môj postreh. Čo sa týka škôlky, to je veľmi individuálne. Dnes sa už na prihlášku píše, či je dieťa očkované alebo nie a je asi na škôlke, či zriadovateľovi, či neočkované dieťa vezmú, často skôr nie, ako áno. A čo sa týka reakcií mamičiek, tie môžu byť rôzne, od chápavých až po odsudzujúce. Asi chceš veľmi ťažké odpovede, ktoré môžu byť rôzne od miesta po miesto. K tým chorobám sa ti neviem vyjadriť.

Dúfam, že nevadí, že som sa zapojila, hoci nepatrím k danej skupine. 🙂

meusicka
10. máj 2016

@barborik3 ahoj, tak moje deti su ciastocne ockovane a mame v rodine aj uplne neockovane dieta. uz chodi do skolky a problem nebol. moje tiez chodia do skolky ale to sa asi tazko rata, kedze nezijeme momentalne na SVK. co do chorobnosti, si myslim, ze decka su ulne v pohode.
tvoja otazka ohladne reakcie inych maminiek, no ked mas potrebu to rieist tak musis pocitat aj s tym, ze budu k tebe podaktore neprijemne a budu ta mat mozno aj za blbu. na druhej strane, ockovanie je tiez zalezitost tykajuca sa zdravotneho stavu tvojho dietata a to znamena, ze je to tema, ktoru ty vobec nemusis s nikym riesit.
mam kamosku, ktora ma upkne ockovane dieta aj napriek tomu, ze som jej posunula dostatok informacii, aj napriek tomu davala ockovat, ze jej po 3. hexe dieta malo priserne bolesti. s nou sa uz na temu ockovanie tym padom nebavim, lebo vidim, ze to nema zmysel. a casto tomu tak je.
nam tu v skolke dali papier, kde sme mali uviest ci su deti ockovane, a bolo tam napisane, ze pokial niektore dieta v skolke ochorie na infekcne ochorenie tak nam oznamia, ze tam je niekto chory, ale z dovodu ochrany sukromia dietata, nebudeme informovani o tom, kto je chory.
takze vzhladom na ochranu sukormia tvojho dietata, ty nikomu nemusis nic hovorit ani vysvetlovat.

anita
10. máj 2016

Ja mam tiež nezaočkované dvojročné dieťa, tak som zvedavá tiež na komentáre a skúsenosti 🙂

wieruska1
10. máj 2016

a to sa na to v skolke pytaju? moja mala sice chodi do sukroknej ale nikdy sa to nikto nepytal a ani na prihlaske do statnej nie je takato kolonka. len potvrdenie ze je dieta sposobile do kolektivu. tam lekarka dala peciatku podpis a podla mna ani nekukla na co mi to je

flavia1
10. máj 2016

Ja mám plne nezaočkované 3,5 ročné dieťa, čo sa týka škôlok neviem, čakáme na prijatie. Zatiaľ som sa nestretla s negatívnym slovným prejavom, že malá je neočkovaná, keď tak, zostanú ticho 🙂 Keďže sme s manželom o tom presvedčení, tak sme úplne v pohode aj s negatívnymi reakciami. Čo sa týka imunity, super. Zatiaľ žiadne antibiotiká, len soplíky, raz vracanie, nič vážne.

barborik3
autor
10. máj 2016

@flavia1 a mozem sa vas opytat,pediatricka vam do ziadosti do skolky napisala,ze mala je neockovana??aj uviedla dovod preco?? ☺

andrejta
10. máj 2016

@barborik3 mne napisala iba neockovany

barborik3
autor
10. máj 2016

@andrejta aj to v skolke nejako riesili??pytali sa na to?

andrejta
10. máj 2016

@barborik3 zatial cakam, ci ho zoberu :-/. V juli bude mat tri roky. Ale zatial sa vsade tvarili, ze ich to nezaujima

bibi78
10. máj 2016

@wieruska1 ano, na formulari su 2 konkretne otazky pre pediatricku, jedna je ci je dieta sposobile a druha, ci je ockovane podla ockovacieho kalendara. Takze rodicia sa tomu nevyhnu. My tiez cakame na rozhodnutie, maly bol zatial ockovany len 2 x hexou, zacali sme neskor - az 4 mesiace pred 3. narodeninami. Vpodstate na imunitu to staci, ale ako tu bude posudzovat riaditelka skolky, ktora vobec netusi a vidi len odpovede ano-nie, to sa coskoro dozvieme. Oni urcite nepovedia, ze je to kvoli ockovaniu, bude to z nedostatku miesta, co je, samozrejme, pravda, kedze deti , ktore splnaju vsetky podmienky je ovela viac, ako mozu prijat.

wieruska1
10. máj 2016

@bibi78 na nasom potvrdeni je len sposobilost a rovnako na dvoch prihlaskach do statnych skolok co som v ruke drzala ... Schvalne to idem kuk ci som to prehliadla 🙂

flavia1
10. máj 2016

@barborik3 dávali sme 3 žiadosti, tuším iba na jednej bolo očkovanie. Doktorka tam uviedla, že nemá, dôvody nie. Čo sa týka škôlok, viem, že neexistuje zákon, ktorý by určoval, že neočkované dieťa by nemalo byť prijaté.

janickacrazy
10. máj 2016

@flavia1 zákon síce neexistuje, ale u nás nezaočkované nezoberú a aj tie zaočkované majú problém prijať, lebo je málo miesta, moja doktorka to písala do prihlášky, pamatám si to, lebo sa ešte sestričky pýtala, či má všetky očkovania

lauricka
10. máj 2016

tipujem, ze velmi vela skusenosti maminiek zo starsimi nedostanete, pretoze ten neockovaci osial tu nie je este tak dlho, takze by som skor povedala, ze az dlhsi cas ukaze a len dufat, ze nic nikde nechytia...A hlavne dnes, v case, ked ludia cestuju a migruju hore dolu vo velkom. Ale stale lepsie priznat si neockovanie, ako hladat podvodnikov lekarov, ktori vystavuju potvrdenia o ockovani a pritom deti neockuju. To uz je aky charakter, taky lekar? Co to vypoveda o takom cloveku? Co sa tyka reakcie ostatnych, tak samozrejme, ze ockujuci maju obavy aj o svoje deti, kedze neockujuci znizuju kolektivu imunitu a tym ohrozuju aj ockovane deti. Ale samozrejme, ze neockujuci to oznacuju za uplnu blbost. Je to proste nekonciaca debata na prasky.

maryennn1
10. máj 2016

@wieruska1 na prihláške do škôlky práveže musí lekár uviesť či je dieťa zaočkované alebo nie, je tak o tom zvlášť kolonka, viem, pretože tento mesiac sme boli na zápisoch do troch škôlok a všade to tak bolo.

marcelatje
10. máj 2016

@barborik3 reakcie budu rozne. Niektore skolky uz v prihlaske maju konkretnu otazku ohladne ockovania ine iba vseobecnu o tom ci je dieta sposobile na zaradenie do kolektivu. Oficialne neockovanie dovodom na prijatie nie je ale povedzme si na rovinu robi sa to, nejake odovodnenie sa predsa vzdy najde.
Pediatricka chcela dceru silou mocou ockovat lebo pocas celej praxe nemala nezaockovane dieta.....napriek tomu ze existuhe kontraindikacia a odporucanie odbornika neockovat. Do cakarne vyvesila plagat ze neockovanie je prejavom nevzdelanosti, ignorantstva a co ja viem coho este 😀

andrejta
10. máj 2016

@bibi78 na nasej prihlaske nebolo nic o ockovani a napisala to aj tak, vraj zo zakona musi. Ale uz som sa nestihla opytat cislo zakona

prevenar
10. máj 2016

@barborik3

- nezaockovane dieta ti musia zobrat do kazdej skolky. neockovanie nemoze byt dovodom odmietnutia a nepriatie z dovodu neockovania je zalovatelne na sude, kedze je to uplne protizakonne chovanie.

prihlaska do skolky ma obsahovat info. o ockovacom statuse, co je vlastne len sikana rodicov, kedze to nema vplyv na nic.

- neviem posudit, nikoho o tom neinformujeme 🙂 nikoho do toho nic nie je , takze ..

- vsetky informacie o neockovani najdes tu - https://www.modrykonik.sk/group/1799/ v skupine boli prispevky aj o uplne neockovanych dospelych zo zahranicia - bud je to ich rodina, alebo znami. samozrejme je tam vela uplne neockovanych deti , ale vacsina zrejme okolo 4-6 rokov.

andrejta
10. máj 2016

@prevenar nasa doktorka to odovodnila ze to tam zo zakona (netusim akeho ani paragraf) musi napisat a ze to je kvoli tomu, ze keby vypukla epidemia, ze najprv "evakuuju" neockovancov 🙂. Najblizsie sa opytam na ten zakon, lebo ked som si bola po potvrdenie, len mi to medzi dverami dala sestricka

jvlo
10. máj 2016

Dcéra má 2,5 roka. Je úplne neockovana. Nikde to neriešili, V štátnej to na prihláške vôbec nebolo a V súkromnej im to bolo jedno.

prevenar
10. máj 2016

@andrejta no, ked to povedala "panidoktorka" , tak to tak musi byt 😉 vsetko je to koli zachrane neockovanych deti 😀 ..ako som si len mohol mysliet , ze je to nejak inak 😵 obaja dobre vieme, ze taky lekar by urcite neklamal 😝

andrejta
10. máj 2016

@prevenar tiez som skoro odpadla, ked som to pocula 😀

marionmarion
10. máj 2016

@barborik3 skolka nema pravo nezobrat neocko dieta z dovodu ze je neockovane. Na prihlasku sa povinne uvadza ockovaci status, ale tak ci tak to nemoze byt dovodm na neprijatie. V praxi to ale funguje tak, ze dieta ti mozno nevezmu "lebo budu mat plno" napriklad. Proste si vymyslia iny dovod, ale moze byt za tym nevola voci neockovancom. V nasej skolke problem zatial nebol. Ci mame problem v koletive inych deti a ich mamiciek...pravdupovediac sa o tom s mamickami len tak nebavim, kym sa ma na to niekto priamo nespyta, lebo to povazujem za sukromnu vec. Ak sa niekto pyta klamat samozrejme nebudem. Ak niekto sa mi kvoli tomu otoci chrbtom som len rada, aspon viem ze za to nestal. Vazne ochorenie sme nemali. Vlastne okrem soplikov a obcas miernejsieho kasla sme nemali nic...

andrejta
10. máj 2016

Neviem, odkial beriete informaciu, ze ockovaci status je povinny udaj na prihlaske. Na nasich prihlaskach ziadna kolonka na to nebola a doktorka to tam aj tak dala. Bolo tam len ci je dieta zdravotne sposobile resp. nesposobile navstevovat skolku...

srdeenko19
10. máj 2016

My sme plne neockovany, mala nebola zatiaľ ani raz chorá, ani soplik, ani nič. Máme 19 mesiacov a bývame na dedine. Tak sama som zvedavá ako to bude so skolkou a reakciami, ak nám naša pediatricka napíše na prihlášku neockovana 🙂

marionmarion
10. máj 2016

@andrejta je to nove nariadenie, este nemaju asi vsetky skolky nove prihlasky, ale uz to je aj bude povinne, skolkam to prislo ako pisomne nariadenie...

flavia1
11. máj 2016

asi to nebude povinný údaj, keď my sme to na jednej z troch prihlášok nemali... 🙂

marionmarion
11. máj 2016

@flavia1 citaj vyssie, povinne to uz je, len skolky este nemaju nove prihlasky. Nektore ano ine zas nie, ale odteraz to uz povinne bude...

prevenar
11. máj 2016

@andrejta zo zakona z roku 2007 🙂

http://www.uvzsr.sk/docs/leg/355_2007.pdf

§ 24

ods. 7

"Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá rodičovi, poručníkovi, opatrovníkovi, fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorej bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu podľa osobitného predpisu,31) alebo osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zverené do starostlivosti podľa osobitného predpisu26) (ďalej len „zástupca dieťaťa“), ošetrujúci lekár. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia."

@marionmarion nie je to nic nove. tato povinnost tu bola od roku 2007 . nie vsetci to dodrziavali, preto vysiel hromadny "interny prikaz" ..aby to zacali dodrziavat, ale apriori plati to uz veky.

stale plati ,ze neockovane dieta musia prijat bez problemov do skolky.