Plánujú sa v novom roku 2012 nejaké zmeny v očkovaní?

lucadra
14. nov 2011

Dobrý deň, Ahojte.
Zaujímalo by ma, či sa plánujú nejaké zmeny v očkovaní v novom roku.
Mám na mysli povinné očkovanie, poprípade odvolanie alebo pridanie nejakého povinného očkovania.
Dnes mi totiž volala sestrička od doktora a povedala mi, že som sa nehlásila na očkovanie.
Pritom je to pitomina, lebo s lekárom som sa dohodla, že očkovanie je možné odložiť až do dvoch rokov a nejak to neriešil, len kývol hlavou, nechajme to teraz tak. (MMR Očkovanie).
Ja som to povedala sestričke, že to teraz nejdem riešiť, lebo malá ide do jaslí a nechcem aby mala teraz reakcie po očkovaní a horúčky a neviem čo všetko a ona mi povedala, že mala by som dojsť čím skôr, lebo nevie ako to bude s vakcínami po novom roku a že kým malá není zas chorá, lebo v jasliach mi určite ochorie a zas sa vyhnem očkovaniu.
Nepochopila som tomu, čo tým myslela, keď lekár povedal inak ako chce ona. To všetky sestričky sú také, že sú prísnejšie ako lekár?
Čo, že budú vypredané, alebo sa mení zloženie, alebo ešte niečo iné?
Vedel by mi niekto poradiť?
Mám teraz ísť s malou čím skôr, aby nebola sestrička nafúkaná, pretože položili sme si telefón s tým, že robte si čo chcete, je to vaše dieťa alebo mám ozaj počkať a riešiť to až v novom roku?
Slúbila som, že sa ozvem, keď popremýšlam nad tým na začiatku decembra. Čo mám robiť?
Ďakujem. 😉
Existuje tu nejaká podobná téma? Kde sa môžem ešte poradiť?

estterka
14. nov 2011

pozri,to co si mysli sestricka,by ma zaujimalo uplne najmenej. nech je ofucana ako chce. ty si zodpovedna za svoje dieta,ty rozhodujes. mozno nedostane salku alebo tricko od dilera z farma firmy,lebo nespli nejaku normu v zaockovanosti 😝

maggie2
14. nov 2011

@lucadra vyzerá to tak, že pani sestrička má prúser. Zdá sa, že je to ona čo robí lekárovi zároveń aj sekretárku fakturantku, a vakcínu na Vás už (žeby omylom? 😉 ) poisťovni dala predom vyúčtovať. A teraz má problém 😀 😀 😀 ktorý sa snaží takto riešiť. Sorry nenapadá mi iné vysvetlenie jej omnipotentnej aktivity 😉

maggie2
14. nov 2011

@lucadra a ešte dovetok: Ty by si naozaj bola ochotná dať v sázku zdravie svojho dieťaťa (veď jasne si sa s lekárom dohodla) len preto aby nejaká ochechula sestrička nebola ofučaná? A na záver, sestrička nie je lekár a nemá právo Ti nič nakazovať, riadiť a ordinovať! Na to je jedine lekár, s podpoznámkou, že všetky jeho návrhy rovnako ak sa Ti nevidia máš právo odmietnuť.

Ako ja osobne, by som ju poslala - že viete čo pani sestrička? Nehnevajte sa, ale ja som dohodnutá s pánom doktorom a naozaj nemám čas, venujte sa prosím Vašej práci, prídeme až v novom roku.

Zmier sa s tým, že Ťa jednoducho klamala. Nijaká zmena v dohľade, poisťovne preplácajú naďalej aj odloženým prípadom, nijaké vypredané vakcíny. Sleduj len SVOJE záujmy, nie SESTRIČKINE. Veľa šťastia.

manof
14. nov 2011

@maggie2
@lucadra

No našiel som toto:
http://www.adcc.sk/aktuality/431/vakciny-na-pov...

Ale to bude asi niečo, čo s tým vôbec nesúvisí. Každopádne to však určitá zmena je.

maggie2
14. nov 2011

@manof tak ale by si to ľuďom mohol povedať po slovensky aby tomu rozumeli 😉 nechcem nikoho podceňovať, ale tomu odkazu veľa mamičiek celkom asi neporozumie 😉

manof
14. nov 2011

@maggie2
No ja ale neviem, či som tomu správne porozumel.
V zásade ale tým asi chceli povedať, že rizikové lieky, ktorých užívanie nezvládne pacient sám bez asistencie (tzn. aj vakcíny), už nebudú preplácané lekárňam, ale len tým lekárom, ktorí ich podávajú. Z toho mi vyplýva že si ich asi lekári budú musieť obstarávať priamo od distribútora a nie od lekárne. Ale možno sa mýlim.

maggie2
14. nov 2011

@manof tak nemýľ ľudí 😀 veď rizikové lieky ktorých užívanie pacient nezvládne sám bez asistencie, tak tie sú na predpis. To tým myslím si nebolo myslené.

manof
14. nov 2011

@maggie2
ee
Antibiotiká si podávaš aj sama, tých sa to netýka.
Ale vakcínu si sama nepodáš.

lucadra
autor
14. nov 2011

@estterka
@maggie2
Ďakujem vám.
Ja sama nie som presvedčená o tomto očkovaní. Preto som sa ho snažila čo najviac odložiť ako sa dá a rozprávala som sa o tom s lekárom a on povedal, že keďže mi bývava malá často chorá, tak to očkovanie sa dá najviac odložiť do dvoch rokov. Verím tomu, že by som ho mohla aj bez nejakého tlaku zo strany lekára odmietnúť, on by ma nenútil, že musím očkovať. Len by mi vysvetlil pre a možné proti. Síce sestrička by frflala, ale tak neriešim. Ja si platím ročný poplatok, tak nech je ticho, môžu byť radi, že som tam, už som raz chcela prestúpiť k inému lekárovi, no nakoniec som ostala.
Hlavne som chcela prestúpiť kvôli sestričke. Ona nevie, čo to je telefon a na čo sa dvíha, ona stále frfle lekárovi do práce, ona všetko komentuje, no proste.....
To je ale jedno teraz riešim to, či mám utekať ako taký hopko rýchlo k nej a zaočkovať, alebo mám si ozaj počkať dokedy chcem, ved dva roky budú až v máji, tak dovtedy mám času a času. Len neviem načo mi povedala, že ved je to vaše dieťa tak robte ako myslíte a bac telefon..... 😒 😒

lucadra
autor
14. nov 2011

@maggie2 Prečo by vela mám tomu odkazu nerozumelo? 😀

lucadra
autor
14. nov 2011

@manof Ďakujem, čiže teraz viem, že žiadna zmena nehrozí, vakcíny ostávaju vakcínami a je jedno či bude starý rok alebo nový rok, s vakcínami by nemal byť problém, nie?

lucadra
autor
14. nov 2011

@maggie2 Jaj a ešte, bolo by mi jedno, aj keby to poistovna nepreplácala, tak by som si to zacvakala, pokkial by som bola sto pro presvedčená že to je dobre a správne. No pri tomto nie som si istá a ani zadarmo to nechcem, radšej si zaplatím aj pokutu aby som nemusela vyčítať si neskôr, že som urobila niečo zlé.
Môj muž je za očkovanie, vraj osýpky su velmi nebezpečná choroba, no ja som zatial proti a neviem ako mu zdovodniť že toto očkovanie ma možné následky, vedlajšie účinky a že ho nechcem.

maggie2
14. nov 2011

@lucadra no preto Ti to povedala na záver, aby si mala pocit, že čierneho Petra máš v ruke Ty. Mala si jej povedať na to, že to čo Ti vraví, si sama sebe ona rovno mohla povedať na začiatku a ostali by ste obe toho telefonátu ušetrené 😉

maggie2
14. nov 2011

@lucadra povedz mužovi, že pravdepodobnosť že Ti dieťa dostane osýpky je asi taká ako pravdepodobnosť, že mu o 300 eur zvýšia plat 😉

lucadra
autor
14. nov 2011

@maggie2 Diky 😀 To mu radšej poviem, že ako by mu zvýšili plat o 1000 eur. 😀 Tých 300 by sa nedal nahovoriť, lebo on má takú kolísavu výplatu, že od 800 po 1400, takže tých 300 by ho nepresvedčilo 🙂
Ale vraj ked ostanú osypky vnutri tela tak že to je najnebezpečnejšie. A čo ak by predsalen dostala osýpky? Je to normálne liečitelné? Alebo dosť ťažko? Vieš mi o tom povedať niečo viac, alebo dať mi nejaký link, kde sa dozviem o tom mumpse rubeole a osýpkach? Čo su to za choroby, ako su pravdepodbné, ako sa prenášaju alebo dajú sa chytiť, poprípade ako sa liečia a či su smrtelne v niektorých prípadoch.
Ďakujééém, pomohlo by mi to.
Hádam to je na nejak stránke zhrnuté.

lucadra
autor
14. nov 2011

@maggie2 Len aby ona nemala potom toho čierneho petra v ruke ak sa stane, že nedám očkovať vôbec a vakcína už bude objednaná preplatená a zapísaná že očkované 😀

maggie2
14. nov 2011

@manof ee nie. Je v tom niečo iné. Všimni si, že špeciálne napísali že sa to týka:

a) ide o liek, ktorý sa musí podávať ošetrujúcim zdravotníckym pracovníkom,

v tomto prípade robia z občana idiota, pretože automaticky mu nedôverujú, že si liek naozaj pôjde dať podať odbornou osobou.

b) ide o liek, ktorý obsahuje toxické látky a pri bežnom narušení obalu môže dôjsť k ohrozeniu zdravia,

to by som ešte pochopila.

c) ide o liek určený na povinné očkovanie,

v tomto prípade niet logického dôvodu. Ak nie lekárnik, tak aj návod uvádza že to musí podať kvalifikovaná osoba.

d) ide o liek, ktorý vyžaduje osobitný spôsob skladovania, alebo
e) existuje s prihliadnutím na charakter choroby riziko znehodnotenia lieku alebo nebezpečného zaobchádzania s liekom.

čiastočné opodstatnenie, osobitný spôsob skladovania znamená poväčšinou v chladničke a tú má skoro každý.
Rovnako na to môže upozorniť lekárnik.

Vieš čo si myslím že kde je možná príčina?

Kšeftovanie s týmito vecami. Spravidla ide o produkty kde si štát dohodne s výrobcom cenu. T.j. že štát aj časť prepláca, stačí keď provízku od firmy za super zákazku zhrabnú osoby zo štátneho sektoru ktoré obchod dohodli. Lenže takto sa chce štát chrániť, aby sa vakcíny nepredávali napríklad do zahraničia, kde si pacienti vakcíny napríklad hradia (prevenar), vieš koľko vídavam rakušákov s receptami v lekárňach v nákupných centrách v Bratislave?

Ďalším možným dôvodom pre toto opatrenie je obava zo "záškodníckych akcii" Niekto sa obáva, že by vakcína mohla byť zmanipulovaná, aby sa dokázala prítomnosť nepovolených látok a podobne, rovnako ako i obava, že by si mohli TEORETICKY kúpiť rodičia napríklad 2 šarže a dať urobiť z tejto vakcíny nejakému laboratóriu rozbor, aby vedeli čo to sa ide pichnúť. A to nikto nemá záujem o takéto odhalenia .... i keď máme na to vôbec laboratóriá?

Ďalším možným dôvodom je obava, že pacient povie, že vybranú vakcínu z lekárne si už dal pichnúť manželkou, ktorá je lekárka, napríklad. Kto to overí, ak neexistuje súhlas na odber na protilátky atď.

Proste tých dôvodov a pohnútok k takémuto opatreniu môže byť niekoľko, rovnako ma napadá i možné väčšie namotivovanie lekárov liek podávať (vynechanie provízneho článku lekárne) a priamo motivovať vyššou čiastkou lekára....

podobné opatrenia boli napríklad za komunizmu, štát dotoval sunar, naraz sa ho začalo veľa míňať, zistili, že to poľnohospodári dávajú žrať prascom, tak sunar išiel razom na recept.
Alebo donedávna nebolo dostať bežne farbu na mihalnice, predávali to len profesionálnym kaderníkom a kozmetičkám....kdežto v tomto pŕipade silne pochybujem o ušľachtilých pohnútkach chrániť pacienta, zákazníka...veď to by museli zakázať potom aj predaj cigariet a alkohol dávať na prídel....

maggie2
14. nov 2011

@lucadra to teda hej 😉

anicka1981
14. nov 2011

@lucadra nedavaj ockovat vobec,,, su to obycajne dtske choroby, ktore nepdrdtavuju take riziko a ko vakcina samotna,,, vela deti ma po nej neurologicke problemy pozri https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/

manof
14. nov 2011

@lucadra
Určite lepšie počkať.

A osýpky, hehe, však vo vakcíne je živý osýpkový vírus. Tak ak Ti nejaký zostane v tele, tak oveľa pravdepodobnejšie vakcinačný než divoký.

lucadra
autor
14. nov 2011

@manof ak sa mozem opýtať,Tak ako sa teda dostane von z tela ten vírus? A prečo je živý? ALE tie osypky by boli s lepším priebehom ako z toho divokého,Nie? NErozumiem teda načo sa ockuje živým vírusom.
AK je to na dlhé písanie,Tak nebudem tým zaťažovať. STačí mi nejaký link,kde to je vysvetlene. DAkujem

xlucia
14. nov 2011

@lucadra virus, ak ho uz mas v tele, tak ho uz nikdy nedostanes von. ved preto maju napr. niektori ludia tak casto herpes na ustach. ten virus sa da len utlmit, jeho priznaky, ale v tele zostava

manof
15. nov 2011

@xlucia
To sa týka vírusu ovčích kiahní, ktorý sa vie schovať pred imunitným systémom a počká si až kým neklesne hladina protilátok v krvi pod preňho nebezpečnú úroveň.

I keď je pravda, že u mnohých ľudí v rámci pitvy bol nájdený aktívny vírus osýpok, takže do istej miery túto schopnosť má aj osýpkový vírus. Je však pravdepodobné, že sa tak deje hlavne pri očkovaní, pretože vtedy sa zvyčajne vstrekuje do tela aj vírus príušníc a ružienky, takže imunitný systém sa nemôže sústrediť výlučne na osýpkový vírus.

Za normálnych okolností pri dostatku vitamínu A a C, a bez podávania chemikálií na zníženie horúčky, by človek mal osýpky zvládnuť "bezo zvyšku".

@lucadra
Vírus si môžeš predstaviť ako kus DNA, ktorý je obalený chemickými zlúčeninami, ktorých jediným účelom je nabúrať sa do (hostiteľskej) bunky a spôsobiť v nej mutáciu, vďaka ktorej táto bunka začne vyrábať kópie vírusu.

Zlikvidovať vírus sa teda dá protilátkami v tom zmysle, že aktívne vírusy dostanú svojho druhu "náhubok", vďaka ktorému prestanú byť schopné nabúrať sa do bunky a teda prestanú byť nebezpečné. Následne ich môže imunitný systém upratať (pravdepodobne skrz obličky vylúčiť z tela).

Druhá stránka mince je, čo s napadnutými bunkami? Tie sa imunitný systém snaží identifikovať (je to možné vďaka atypickému bunkovému povrchu, ktorý je vírusom pozmenený) a následne ich zlikvidovať pohltením makrofágmi (veľkými či skôr obrovskými bielymi krvinkami), podobne ako sa to deje s mnohými baktériami.

No ale vírus ovčích kiahní je taká špecialita, lebo on sa aj po úspešnom prekonaní choroby môže v tele udržať v neaktívnom (latentnom) stave. Citujem: "Tento vírus prechádza po prekonaných ovčích kiahňach pozdĺž nervových vlákien do blízkosti miechy. Tam môže vírus varicely a herpesu zosteru prebývať roky latentne, čiže nepozorovane. Reaktivácia týchto vírusov, ktoré v tele ostali, potom vedie k pásovému oparu, ktorý sa vždy obmedzuje na oblasť zabezpečenú postihnutými nervami."
http://primar.sme.sk/c/4117255/pasovy-opar-herp...

didulka85
15. nov 2011

@lucadra my sme MMR odmietli, kedze sme mali nasledky po predchadzajucom ockovani . Pytala som sa rodicov na osypky, mumps a rubeolu. Mala som osypky aj mumps ako dieta a tu som. Ziadne nasledky.

lucadra
autor
15. nov 2011

@didulka85 Môžem sa opýtať čo za následky ste mali z očkovania? Niečo vážne?

lucadra
autor
15. nov 2011

@manof Ďakujem za vysvetlenie 😉

adriana7
18. nov 2011

@didulka85 , ja som doteraz váš príbeh nevedela, tak som si to celé prečítala, keby som nemala po výbornom víne, bolo by mi iste na grc, aj mne moja predchádzajúća dr. tvrdila, že "o.k, neočkuješ? ja tolerujem ľudí, čo bývajú v drevenici, umývajú sa v potoku a zbierajú plody v lese" - no chudera!!! dodnes som jej to neodpustila! mm je manažer v zahraničnej firme, ja podnikám, umývame sa v dvoch kúpelniach aj v súkromnom bazéne a plody zbieram vo vlastnej záhrade - a napriek tomu nám vakcína "skoro zabila" najstaršie vymodlené dieťa 😠 . ale podľa ich schémy myslenia očkovanie odmietajú len chudáci s plošticami v posteli!!!

mandragora22
18. nov 2011

@lucadra ja neviem o ziadnych zmenach, tiez by som uvitala slobodu v ockovani (i ked ockovania zatial mame vsetky za sebou a bez vyraznych problemov), ale k tvojej otazke odpoviem len tolko, ze ked si dohodnuta s doktorom a on to bral uplne bez problemov a navyse tebe samej sa to teraz nepozdava, tak kasli na sestricku, ako tu uz niekto uviedol, zrejme fakt riesi aj ine veci, nez len "sestrickovanie" 🙂

mandragora22
18. nov 2011

@didulka85 no a ako ste dopadli? vyrazky zmizli?