Očkovanie proti ovčím kiahňam

tehula
13. feb 2013

Rada by som sa dozvedela zopar veci ohladom ovcich kiahni a najma ockovania proti nim.
Mama ma strasi, ze treba deti dat zaockovat proti kiahniam, najme v pripade dievcat, ze aby nemali skarede jazvy po prekonani na tvari. Akosi som sa domnievala, ze sa kiahne bezne ockuju a teda je toto ockovanie aspon z casti hradene zdravotnou poistovnou.
Pediatricka mi kedysi davno pre dcerku pred dovrsenim 2rokov ockovanie navrhla, ze prva davka sa zaockuje a po druhom roku dovrsenia sa da dalsia davka. Vtedy spominala, ze v pripade starsieho dietata staci jednu davku ockovat. Odlozila som to, ze pockam teda na neskor.
Teraz, ked starsie dieta mi navstevuje skolku som sa opat k teme ockovania vratila, nakolko je sanca, ze moze kiahne v skolke chytit a nakazit aj mladsie dieta. Pediatricka mi navrhla zaockovat obe deti, starsiu, ze rovno obe davky podat naraz a mladsej, ktora nema 2roky, ze davky rozlozit na dve.
Jedna davka vraj stoji 50eur, co sa mi zda pomerne dost 200eur dat za ockovanie, ved Rotarix co bol plne hradeny pacientom stal skoro rovnako.

Tak sa chcem spytat, kto ste davali deti zaockovat proti kiahniam, kolko ste za ockovanie platili, v kolkatich davkach ste ockovali a teda co sa deje, ak dieta zaockovane nie je. Ak je zaockovane, tak pokial pride do styku s kiahniami, tak sa neosype? Dakujem vopred za objasnenie.

sissy27
13. feb 2013

@tehula toto očkovanie je pre deti zbytočné - je to detská choroba, prekonávaná v podstate bez vážnych problémov či následkov... očkovanie sa odporúča až pre staršie deti, puberťákov, prípadne dospelých, ktorí kiahne nemali, pretože vo vyššom veku môžu mať horší priebeh, následky (u chlapov napr. aj neplodnosť), takisto kiahne môžu byť nebezpečné pre tehotnú ženu, ktorá ich nemala...
a tvoja mama prosím ťa kde videla dievčinu so škaredými jazvami po kiahňach? samozrejme stane sa, že nejaká chrastička sa zlúpne skôr ako je vhodné a ostane malá jazvička ale nepoznám a nevidela som nikdy nikoho, kto by bol nejak znetvorený... asi si to mýli s ťažkou formou akné 😉
okrem toho, to očkovanie neznamená 100% ochranu pred kiahňami...

katy1979
13. feb 2013

myslim ze tvoja mamina ta zbytocne strasi. ja som mala kiahne ako batola a mam az jednu jazvu na tvari. moja sestra ziadnu a moje deti su absolutne bez jaziev kedze si nic nerozskrabali. 90%percent ludi okolo nas kiahne prekonalo a ty mas pocit ze su zjazvení? Mas ty na tvari nejake jazvy z kiahní ci tvoja mama? Vacsina ludi ma skor jazvy z vyrazok v puberte ako z tohto.
Kebyze sa bojis komplikacii ktore moze pri kiahnach nastat tak ockovanie chapem.
Kiahne ti moze dostat aj ako zaockovane dieta aj ked riziko je minimalne a mal by byt slabsi priebeh ale kludne aj normalny.
osobne by som deti ockovat nedala a ak az ked uz budu v puberte ci dospele. Ale ako hovorim je to len moj nazor kazdy nech si urobi podla seba a rozhodne sa podla svojho uvazenia.

tehula
autor
13. feb 2013

@sissy27 no ved ja neocakavam, ze do puberty sa s kiahnami nestretnu, zrejme z tej skolky to coskoro pride. A teda ockovanie zrejme neznamena, ze absolutne pri styku s infekcnou osobou kiahne nedostane vobec? Preto si to chcem ujasnit a popytat sa tu, lebo sa mi ta suma zda dost a ak to nema byt 100%, tak ozaj to zbytocne bude.

katy1979
13. feb 2013

@tehula ziadne ockovanie nie je 100%

tehula
autor
13. feb 2013

@katy1979 komlikacie asi skor u chlapcov su vacsie, ci sa opat mylim?

A minule tu niekto zhanal infekcne dieta s kiahniami, tak odporucate v predskolskom veku teda to zinfikovanie, aby sa nestalo, ze do puberty kiahne neprekona?

jerryjanka
13. feb 2013

toto je tak zbytočné očkovanie - viac na škodu než na osoh - nechrani doživotne, posuva možnosť prekonať chorobu do veku ked je ovela ťažšie ju prekonať. a okrem toho tie kiahne môžeš dostať aj napriek očkovaniu. proste je to uplny nezmysel . my sme kiahnovali koncom roka mladšia mala len 3 mesiace staršia 2 roky a myslim že v pohodke. nikdy by som nedovolila deti zaočkovať proti kiahnam.

tehula
autor
13. feb 2013

@jerryjanka dakujem za nazor

Dievcata, velmi pekne dakujem za kazdu reakciu, ja som v tom nemala jasno a pediatricka ked mi to kedysi ponukala, tak som to brala, ze asi je to prospesne. Mama ma zmiatla uz natotal. Ale tak na zaklade vasich odpovedi teda ockovat nebudem.

katy1979
13. feb 2013

@tehula pokial viem tak vacsia komplikacia je akurat moznost neplodnosti u dospeleho muza a u bab to tehotenstvo.
aj ked to vela ludi odsudzuje tiez sme sa boli schvalne nakazit. A ja to beriem tak ze moje deti to zvladli uplne bravurne. Starsí sice maval vysoke horucky ale jemu sa to spojilo s anginou takze asi preto. A niekedy sa natieralo tekutym pudrom co sa dnes uz nerobi a pod tym sa to dusilo a sme sa skrabali. Dnes su uz ine metody liecby.
my sme ich mali teraz na vianoce. Takze sme si ich odkrutili pred skolou a skolkou.

katy1979
13. feb 2013

@tehula joj ked zacnes citat o ockovani tak zistis vela vela veci.

sissy27
13. feb 2013

@tehula presne tak, očkovanie nič nezaručuje v tomto prípade, dokonca ak majú deti kiahne príliš skoro, je možné, že ich dostanú ešte 2.krát... škoda peňazí a nejdem sa ani vŕtať v tom, že netreba deťom ďalšiu chémiu v podobe očkovania ( a to nie som nejaký antiočkovací fanatik)

brumka
13. feb 2013

ja by som ockovat proti kiahnam nedala, mozno dospeleho jedine, lepsie je kiahne dostat v detskom veku vtedy ich prekonaju bez nasledkov a maju takmer celozivotnu imunitu. ja niesom odporca ockovani ale dobrovolne bysom ako kiahne ci chripka nedavala

ekinkala
13. feb 2013

urcite neockuj cim skor ich prekonaju tym lepsie to vsetko len o peniazoch a zarabani keby to bolo take riskantne a nebezpecne zaradili by to medzi povinne ockovania a nepitali by za to take peniaze

freyjanr
13. feb 2013

@tehula ked sme boli male vsetky sme ovcie kiahne prekonali a je to tak dobre....preco ockovat?nech ich clovek dostane v dospelosti ked su uz nebezpecne??

namornicka
13. feb 2013

Mne pediatricka (znama, nie pediatricka mojich deti) povedala, ze je to bezne ochorenie detskeho veku a nie je to dovod ockovat.

petkovamama
14. feb 2013

Mam 15 mesacneho syna a tiez sa chystam ockovat.Ale teraz som na pochybach,ja ani starsi 13.rocny syn sme nemali aj ked sme prisli do priameho kontaktu s infikovanym dietatom,tak nam pediatricka odporucila maleho ockovat,len koli tomu,aby sme sa tomu vyhli my.Tak teraz neviem ci to ma neaky vyznam.

hajanka
14. feb 2013

rovnako bezne ako mumps ci osypky 🙂

@petkovamama a mozno ste mali a ani o tom neviete 😉 preto si dajte radsej vysetrit protilatky pred tym nez sa date zbytocne ockovat

uhnakova
14. feb 2013

@petkovamama je pravdepodobne, ze ste imunni - ty aj starsi syn. Nie je to zas tak zriedkave. Moja starka nemala kiahne a to odchovala 4 deti a kopu vnucat. Moja mamka to po nej zdedila - tiez nemala kiahne a ja s bratom sme mali len par pupakov. Moj muz nemal kiahne a pritom jeho sestra ano a jeho davali vzdy do skolky, ked kiahne boli.

petkovamama
15. feb 2013

@hajanka akurat je to asi problem ,lebo lekarka sa tvari ,ze oni take vysetrenia nerobia a neako mi nevie poradit kto robi testy na protilatky na kiahne.dnes idem s drobcom na kozne tak sa skusim poradit tam.mame super lekarku a je ochotna poradit a pomoct aj mimo jej kompetencie.a dakujem za tip,ani som netusila,ze robia take testy.

hajanka
15. feb 2013

@petkovamama tak sa aj ty zatvar a lekarka nech ide naspat do skoly ked nevie kde sa robia testy na protilatky 😀

barbora59
15. feb 2013

Ideme sa ockovat.Syn ma 17 mes , teraz bol chorý a pani dr. povedala že musi byt 2 tyz zdravý , dostala som recept . 2 vakciny po 40€.

petkovamama
16. feb 2013

@hajanka uz som sa tvarila,dostala som tel.cislo na neake centrum imunity a tam ma otestuju.tesim sa.co sa tyka maleho,ockovanie som vzdala,viac sa tomu kazdy brani ako to podporuje a je to kombinovana vakcina s povinnym ockovanim,tak naco donho pchat viac ako treba.teraz sa cely vysypal od hlavy po paty a kozna nam povedala ,ze to je reakcia na rast zubov.uz som sa stretla pri zubkoch s hocicim,ale toto este nie.a vraj je to bezne.

miika
17. feb 2013

@barbora59 moji dvaja synovia prekonali ovcie kiahne a chcela som aby treti bol ockovany, aby sme necakali kedy to pride... ale teraz to hrozne lutujem. Najmladsieho ockovala lekarka 10dni po prekonani rotavirusu, a teraz ma podozrenie na DMO a bola to vakcina MMR ktora obsahuje aj ockovanie proti kiahnam. V jednej knizke som citala ze treba pockat najlepsie az 2 mesiace po prekonani choroby, ale to pri malych detoch je dost tazka predstava. Druhorodeny mi po MMR prestal rozpravat, tretorodeny nechodi a nerozprava. Kaslite na to ockovanie proti kiahnam, ja som detom davala Fenistil kvapky aby sa neskrabali a kupala som ich v dezinfekcnom roztoku aby sa im skor zahojili fliacky. A to mal druhorodeny vtedy 1 rok, zvladol to v pohode. Fakt neznasam ked sa kvoli par pripadom strasia tisice rodicov, ktori potom idu radsej deti zaockovat, hoci je to normalna choroba ktoru prekona vacsina deti v predskolskom veku. Keby som vedela vtedy to co viem teraz, tak neockujem deti vobec od narodenia a to som bola poctiva ovca co ide na kazde ockovanie bez reptania.

aristka
18. feb 2013

@tehula po prvé deti sa proti ovčím kiahniam očkujú povinne,toto sú nepravé kiahne,proti ktorým by som nedala a ani nadám zaočkovať moje dieťa ,chlapci to mali obidvaja 1 2 dni vyrážky jemná teplota ,potom nám to začalo ustupovať,dcéru zaočkovať nedám,viete mám pocit,že sa to už začína prehánať,očkujeme už asi proti všetkému,pritom aké bordely sú dávané do nich počas jedného roka aká je to záťaž pre ich org.,očkuje sa proti rotavírusom,ako často ich deti dostanú a koľké skončia v špitály,pochopím to očkovanie aplikované na romske osady,kvôly ich hygiene alebo následnej starostlivosti pri chorobe,ešte niečo čo mne a mojim kolegom raz niekto múdry povedal ,dáš sa zaočkovať proti záškrtu,si náchylnejší na žltačku,dáš sa zaočkovať proti žltačke si náchylnejší na rakovinu,a ešte niečo farmaceutický lobing je dosť veľký a naši lekári majú z toho veľmi dobré provízie tak sa im na to neskladajme a za ti peniaze čo dáš za vakcínu kúp ovocie počas celého roka pre deti 😵

stanislava2
4. mar 2013

@sissy27 som podobneho názoru.Synček má 15mes.a ked sa dozvieme že má niekto v okoli kiahne ideme na kiahnovu návštevu.Poznám aj pripad kedy ako dieta kiahne neprekonal a mal ich brat boli spolu v jednej detskej izbe.Dostal ich ako dospely jedno dieta už mal a po prekonani kiahni dost tažky priebeh vysoke teploty masiac pn.Druhe dieta sa nedarilo až nasledovali vyšetrenia a bolo to sposobene prekonanim kiahni v dospelosti.Ked synček toto ochorenie ako dieta neprekona pojdeme očkovat.

zaockujteajslnko
4. mar 2013

tento svet sa krasne zmenil za ostatnych 30r
aj z ovcich kiahni sa pre komerciu urobi cierny mor v kombinacii s aids....

hlavne ze sa sypu peniazky kam sa maju....

stanislava2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvieta
6. mar 2013

Ja osobne som proti kiahňam neočkovala. Očkovanie mali by asi zvážiť ľudia, u ktorých je predpoklad, že pri tomto ochorení by mohlo dôjsť k vážnejším komplikáciám a pod.

hajanka
7. mar 2013

@miika "vakcina MMR ktora obsahuje aj ockovanie proti kiahnam."
- vakcina Priorix NEobsahuje ockovanie proti kiahniam, odkial toto info?

@aristka "deti sa proti ovčím kiahniam očkujú povinne, ,toto sú nepravé kiahne"
- kde sa deti ockuju proti ovcim kiahnam povinne?

mamicky mylite si pojmy 🙂 mali by ste si to trosku nacitat, nastudovat

prave kiahne - variola - na SR sa ockovanie ukoncilo daaaavno v r. 1980, cize uz nejakych 33 rokov sa proti nim absolutne neockuje
ovcie kiahne - varicela - na SR sa ockuje dobrovolne
vakcina Priorix - proti chorobam MMR (mumps, rubeola, osypky)

miika
7. mar 2013

@hajanka myslim ze sa to vola Priorix Tetra alebo tak nejak a je to plne hradene rodicmi. Je to MMR + ovcie kiahne.

hajanka
7. mar 2013

@miika jaaj tak takto 🙂 len to tiez nie je povinna vakcina, preto som automaticky myslela na Priorix, ospravedlnujem sa