Môžem odložiť MMR očkovanie?

28. aug 2021

Dobrý deň, dcéra bude mať 18mesiacov, iba teraz začína chodiť a odkladám od 15mes MMR očkovanie. Môžem ho ešte odložiť alebo treba najneskôr do 18m stihnúť? Bojím sa, aby ju to nejak nespomalilo alebo "nezastavilo" v napredovaní. Čo myslíte? Nemáte nejaké zlé skúsenosti? Dosť sa toho bojim

amarilka26
28. aug 2021

Rob ako citis, aj ja som posuvala ockovanie. Uz mi sice dr vyvolala neustale, ale vzdy som povedala ze to chcem skratka posunut. Nemala som k tomu nejaky dovod,len som sa toho velmi bala 🙂

11_martina
28. aug 2021

@amarilka26 prečo si sa toho bála ak smiem vedieť

amarilka26
28. aug 2021

@11_martina vela som citala skusenosti a v rodine po mmr zostal maly silny diabetik. No a vychadzalo nam ockovanie rovno v case chripok, tak som sa bala.

autor
28. aug 2021

@amarilka26 ako dlho si posúvala? Nie je tam nejaká hranica do 18m? Mne tiež stále vyvoláva že už treba prísť no mám obavy keď konečne začína chodiť aby náhodou ju to nezabrzdilo 😔

amarilka26
28. aug 2021

My sme pomaly v 2 rokoch ockovali. Toto mi strasne vadilo ze mi vyvolavali stale, uz som reagovala obcas blbo, ale povedala som jej ze viem o tom a aj ockovat chcem, no neskor.

julia204
28. aug 2021

Dcérka ma 27mesiavov a stále nemáme mmr ockovanie ..u nas je to aj kvôli alergii na vaječný bielok , stúpli jej hodnoty dvojnasobne za pol roka...mali sme odporúčanie na príjem kde dcerke daju antihistaminiká , na druhy deň zaockuju, počkáme 24hodin a pojdeme domov..Po dohode s gastro a alergo ambulanciou ockujeme az budúci rok ked bude mat 3roky...syn , ktorý ma dnes 8 rokov ockovany v 18mesiacoch , po očkovaní nastali zmeny v psychike aj vývoji , v 3rokoch diagnostikovaný AS ..

dadulamamula
28. aug 2021

Ja som mmr pri synovi posunula do ukončenia 18 týždňa a potom sme polroka trpeli a modlili sme sa aby môj syn bol v poriadku ešte som do toho bola tehotná... Dcére som to posúvala tiež, ale ona nemala po tom nič.. Synovi už preočkovanie nedám za ten strach mi to nestojí

leuska15leuska15
28. aug 2021

Co je to za blbosť? Ved skoro všetky deti sa na to ockuju. To sú všetky spomelene?

brita7777
28. aug 2021

Ano treba to stihnut do isteho casu, zavolaj doktorke a ak dcerka je zdrava, neotalala by som /treba to robit v istom mesiaci-mesiacoch, to uz si zisti zavolanim doktorke easy/ Nie, nespomali ju to, neboj.

brita7777
28. aug 2021

@leuska15leuska15 bohuzial media vedia vyvolat takuto dramu a strach 😔

amanta5
28. aug 2021

Staršia dcérka mala MMR až v 3rokoch. Doktorku som o tom oboznámila okolo 18m malej. Nebola nadšená, ale môžeme to odložiť i do tohto veku. Ak máš obavy, tak to posuň, zaočkujete neskôr. Akurát sa priprav na to, že pravdepodobne doktorka alebo sestrička budú na teba tlačiť v tomto.

marianarem
28. aug 2021

Asi kazda vakcina moze dieta spomalit, ale az na vynimky len docasne. U nas prva a druha hexa sposobila prepad vo vyvoji, maly zabudol alebo prestal robit to, co mal ako posledne naucene. Po tej druhej to trvalo aj 3-4 tyzdne, kym sa spamatal. Tretej hexy aj MMR som sa teda bala, ale pri nich uz ziadny prepad nenastal a vedlajsie ucinky len take bezne, mierne. A to mal MMR v 15 mesiacoch.

lindusss2016
28. aug 2021

@brita7777 to by si mala napidat rodicom, ktory po ockovani bojovali u dietsta s rakovinou alebo im dokonca zomrelo zdrave babstko 😔 ze to maju z medii... ja to z medii nemam, mam 2 kamaratky, ktore po ockovani riesili velmi vazne zdravotne problemy. Nam ockovanie takmer zabilo psa, viem, ze to nie je porovnatelne, ale ten pohlad v tebe ostane navzdy a nechcem si predstavit, ze by tak zareagovalo dieta, co sme vtedy my prezivali, neprajem nikomu...

certica22
28. aug 2021

Moj syn ma 9 rokov a do dnes nema MMR ockovanie a ani nikdy mu nedam!!! uz tie prve nam zanechali dost zle nasledky do zivota dieta ktore malo napredovat a dostat sa zo vsetkeho ostalo leziace,ked si pozeram spatne videa dieta ktore kopalo jasilo sa po ockovani islo dole vodou ... vzhladom na postupi lekarov ked nas do ockovania tlacili a ockovali ho aj napriek tomu ze bol predcasne narodeny lebo tak to ma byt ...lekarke som povedala ze nie nechcem ho dat ockovat a nerieisla to radsej zaplatim pokutu ako mu zhorsim este jeho stav...poznam kopec predcasne narodenych deti ktore ockovane niesu a su na tom mnohokrat lepsie predsa MMR je ziva vakcina a aj zdrave deticky behom par dni tyzdnov skoncili s nasledkami a to realne poznam take pripady .ja osobne ked budem mat druhe dieta nedam zaockovat ale to pochopi len rodic choreho dietata....a moze mi vraviet kto chce co chce.. je to kazdeho slobodne rozhodnutie a nikto ta do toho nemoze tlacit je to len na tebe kedy das zaockovat a ci vobec das lebo nie lekarka sa bude starat o tvoje dieta ked bude mat nejake nasledky ale ty sama ...staci pozriet pribalovy letak vakciny to hovori za vsetko 😠

lindusss2016
28. aug 2021

@certica22 boze, to ma velmi mrzi 😔 tieto neurologicke problemy su snad najhorsie 😔 vela sil prajem, si uzasna zena, ze bojujes za svojho synceka. A prave pre toto neznesiem citat tie posmevacne komentare o tom, ako si rodicia antivaxerske kauzy vymyslaju 😔

sara07
28. aug 2021

posun na 18 mesiac, mudr rovno povedz že ano daš zaočkovat ale až vtedy a vtedy , pripadne je to tam prid napisat do karty a maš pokoj

ivik4
28. aug 2021

Komentare som necitala ale ano,moj syn je dokazom ze mmr je odpad a museli sme velmi makat aby sme syna po vakcine opät ako tak vschopili ! Uz sa nikdy viac ockovat nebude a ani nesmie

kiki68
28. aug 2021

Tiez zvazujem to posunut na 18mes , nas teraz zacina konecne hovorit a bojim sa, ze to bude ako po hexe. Tri tyzdne mal nejake divne krce. Potom to preslo. Ale bolo to hrozne, je to hlasene aj u pediatra v systeme. Mojej svokre z toho az zle bolo, ked videla tu divnu reakciu. Tak vaham ci to odlozime na 18 mes

lindusss2016
28. aug 2021

@ivik4 mozes, prosim, opisat blizsie, co sa stalo? Dakujem

autor
28. aug 2021

@ivik4 prosím aj ja by som chcela viac info ak ti nevadí o tom písať

00ivi00
28. aug 2021

Očkovanie môžeš odložiť kedy chceš. Je to tvoje rozhodnutie.. Ja keď som povedala kamoške, že ešte v jednom roku sa ma Dr. pytala či ozaj nechceme malého zaočkovať (nie je vôbec) ostala prekvapená, že ako to je možné veď jej povedala že to sa musí presne v určitých mesiacoch a inak to nejde. Hold očividne sa všetko dá ak má doktorka náladu 🤷🏼‍♀️ a MMR je najväčší bordel, určite tu má veľa žien s tým skúsenosť. Ale ak by so veľmi chcela a hľadala, tak na internete nájdeš aj film, aj svedectvá od iných rodičov čo sa dialo s ich deťmi po tomto očkovaní. Neodhováram ťa, iba ti vravím, čo všetko si môžeš k tomuto očkovaniu ešte dohľadat🤷🏼‍♀️

83lenka83
28. aug 2021

Nedala som očkovať mmr a to ma starší už 9, ma len hexu ale mal neziaduce účinky tak už neočkujeme. Mladší bude mať 2 roky a ten nieje vôbec očkovaný.

fiafia
28. aug 2021

Mmr som sa veľmi bála a zvládla ju najlepšie zo všetkých. Bola očkovana o pol roka nezkor

katka2602
28. aug 2021

Dcéra má 8 a mmr nemá, syn ma 3 a tiež mmr nemá. Pri dcére sme mali ísť 3x očkovať a stále pred tým ochorela tak som si povedala, že to nebude náhoda. Naša dr je úplne v pohode a povedala, že neodmietam očkovanie len ho posúvam a ak chcem tak ju kľudne môže zaočkovať aj teraz v 8 rokoch. Pri synovi to bolo rovnako, očkovanie malo byt keď mu šli zúbky, teploty, soplíky. Takže som to nakoniec nechala tak, ostane očkovanie majú, len mmr nie.

basska_b
28. aug 2021

@00ivi00 A mne práve povedala doktorka, keď sme odmietli že "nie je problém, kľudne neskor, aj v 3 rokoch, aj v 5 rokoch, keď sa rozhodneme, je to na nás"

euka210
28. aug 2021

Mam 3 deti a nic negat nebolo, ani z rodiny nic

spilicek
28. aug 2021

Všetky povinné aj odporúčané vakcíny sú pre zaočkovaných jednotlivcov v priemere veľmi prospešné. Bežné vedľajšie účinky očkovania sú drobné, zato choroby, ktorým sa očkovaním s veľkou pravdepodobnosťou predchádza, bývajú veľmi ťažké. Žiadna z vás, čo tu diskutujete ale nemá vôbec možnosť tieto riziká a benefity individuálne posúdiť. Preto treba dôverovať odborníkom (vašim detským lekárom), ktorí rozumejú štúdiám, ktoré to dokazujú. Týmito štyrmi vetami by sa mal uzavrieť každý pokus o diskusiu laickej verejnosti na tému prospešnosti vakcinácie.

Akékoľvek jednotlivé skúsenosti popisované v tejto diskusii nemajú absolútne žiadnu relevantnosť. Žiadna z vás, ktoré tvrdia, že im hneď po očkovaní ochorelo dieťa, nemá ani teoreticky možnosť vyhodnotiť, či pozorovaná choroba má príčinnú súvislosť s očkovaním, alebo sa iba náhodou objavila práve po ňom. Rovnako by ste tu všetky mohli napísať 'Moje dieťa sa krátko po MMR naučilo chodiť' ale žiadna z vás by si nemyslela, že je to kvôli vakcíne. Autorke témy odporúčam jednoducho ignorovať všetky diskutujúce, ktoré si (pravdepodobne nesprávne) myslia, že závažné problémy ich detí boli spôsobené vakcínou. Nemajú ako posúdiť, či je to tak - to sa dá iba štatistickým vyhodnotením oveľa väčších vzoriek. Tieto ženy sú navyše svojou negatívnou skúsenosťou očividne zasiahnuté natoľko, že sa u nich v tejto otázke nedá očakávať zdravý úsudok. Radšej zoberte do úvahy fakt, ze deti zvyšných desaťtisícov žien, ktoré si túto diskusiu otvorili, nemali po MMR žiadne následky, ktoré by stáli za zmienku, a preto sa tu ich hlasy neobjavujú.

jasminka22
28. aug 2021

@ivik4 mal to prosim potvrdene od lekarov, ze mu to sposobila vakcina? Pytam sa lebo aj ja zvazujem ci ockovat mmr vakcinou, dakujem

83lenka83
28. aug 2021

@spilicek každá matka si pozná svoje dieťa lepšie ako hocijaký lekár to po prvé a po druhé ako mi vysvetlite, že moj syn po tretej davke hexa vakcíny mal od miesta vpichu až po palce na nohách mokvajuce vredy na oboch nozkach v jednej linii? Aj doktorka krčila plecami a nevedela mi to vysvetliť a dokonca to ani nemá syn zaznamenané v karte. Toto bol podľa mňa dokaz, ze to bolo z očkovania a to vám ani nebudem písať, ze sa dieťa zmenilo. Nevedelo sa postaviť na nohy, prestalo rozprávať a ten plač v noci, toto musí človek zažiť aby sa začal zaujímať a študovať, nielen slepo veriť lekárom.

lindusss2016
28. aug 2021

@spilicek opominas jeden faktor a tym je zenska intuicia, este posilnena materstvom, tomu ty a studie nemozete rozumiet 😉