Imunita u očkovaného a neočkovaného dieťaťa

lapersefona
24. júl 2018

Mile mamičky,

Chcela by som sa opýtať, ak mate 2 deti popripade viac. Jedno je očkovane , druhe nie. Vedeli by ste porovnať, stav imunity u nich? Aj keď som si vedomá, že každe dieťa má inú imunitu. Niekto silnejšiu, niekto slabšiu

yanni
24. júl 2018

@lapersefona My mame 4. Traja su uz skolaci plne ockovani. najmladsia ma tri roky (chodi do skolky od 15. mesiacov) ma len Hexu a nic ine a este dlho nic nebude mat.
Chalani boli a su casto chori, prechladnuti, najstarsi ma same alergie, treti tiez alergiu na pel, konsku srst, travy, v zime vsetci traja soplia da sa povedat ze nepretrzite.
Najmladsia nema a nikdy nic nemala. Nebyva ani prechladnuta.

Ale ci je to ockovanim a ci nie, to ti nik nepovie. Chlani mozno zdedili "chorobnost/imunitu" po muzovej srane, tam su vzdy vsetci chori, aj muz byva casto nachcipany. mala ma asi moje geny, ja som nebyvala a ani nebyvam chora a zriedka prechladnuta.

berny800
24. júl 2018

@lapersefona ja.mam jedno očkované , druhé neockovane. Starší už chodí do škôlky a nosí stále bacile, stále sople, kašeľ a tak dookola. U Dr. zistená porucha imunity. Mladší ešte do škôlky nechodí, uvidím ako to on ustojí keď začne, zatiaľ ale v domácom prostredí tie baciky od staršieho vždy zvládne odignorovanim 😁

myboys
24. júl 2018

Toto je totalna blbost. Ockovanie vobec nesuvisi s imunitou cloveka.

nietzsches
24. júl 2018

Ja mam dvojicky rovnako ockovane. Jedna vkuse chora druha vobec.

maminuska
24. júl 2018

5 detí očkované , jedno z toho má vynechaný čierny kašeľ ...ani neviem čo sú to pomaly sople , kašle , teploty ... veľmi zriedkavo

hviezda21
24. júl 2018

3deti, 6rocny vsetky ocko vratane rotavirusov, 4rocny. Len hexa -schytal vsetko co doniesol vtedy 2.5r zo skolky, 1.5r.slecna este ziadne očko (planujem len hexu delenu) a mala uz kde čo od chlapcov. Vôbec neviem posudit nasledky očko ani imunitu. Mala ma atop.ekzem, na jar to vyzeralo na alergicke sople, ma histamin.intoleranciu. vsetky deti donosene, 2x prir.porod, posl.CR. Nie sme alergici ani ekzemici, deti plne kojene do 2,5r. Zijeme v dome v lese. Vobec netuším aky maju rozdiel v imunite, akurat sa bojim ockovat malu kvoli ekzemu a hist.intoler. a od zimy nie mesiac zdrava tak aby sme mohli zacat s ocko(po viroze moja Dr.neockuje este mes. A ani doma nesmie byt nikto.chory).

vroni
24. júl 2018

Dve deti, jedno ockovane len zakladnou hexou, druhe neockovane. Starsie bralo atb raz v zivote, mladsie este nie. V skolke/skole nie su len ked mame iny program, nebyvaju chori vobec.

soldi
24. júl 2018

3 deti, najstarsi ma len bcg, po nej mu dlho hnisalo ramienko plus sa mu zvacsili lymfaticke uzliny, tak uz sme neockovali. v porovnani s okolitymi detmi je velmi zdravy (7 rokov a ziadne atb, klopklop) virozu ma mozno dva krat do roka, aj to bez horucok, je alergik. v porovnani s mladsimi neockovanymi surodencami je na tom ale najhorsie.

samozrejme za tym nemusi byt len ta jedna vakcina, ale tym, ze sa mu po nej zvacsili tie lymfaticke uzliny a ostali zvacsene dodnes, tak odhadujem, ze mu v tele nejaku sarapatu narobila ☹

zlatino9
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
demetria
24. júl 2018

Tri deti - vsetky ockovane podla ockovacieho kalendara + kiahne. Donosene, dojcene priemerne 3r. Skolaci maju vymeskanych 0 hodin, skolkar bol pobureny, ze jediny zo skolky cely rok nechybal. Alergie ziadne. My s muzom tiez nebyvame chori, alergie a intolerancie nemame.
Spolu s najstarsim synom sme istu dobu mavali sinusitidy, ako zmenil kolektiv, mame obaja pokoj.
A mali sme cca 2 roky, ked sme cela rodina mavali jednodnove crevne virozy (zrejme Noro), ale uz sme pravdepodobne imunni a mame pokoj.
Nemyslim, ze imunita u mojich deti suvisi s ockovanim, skor to vidim ako zdedenu zalezitost.

momoika
24. júl 2018

@myboys a to teda suvisi a veľmi!

soldi
24. júl 2018

@demetria
@maminuska otazka ale znela porovnanie ockovanych a neockovanych surodencov. Samozrejme, ze rovnica ockovani rovna sa chori, neocko rovna sa zdravi, neplati, kedze na imunitu ma vplyv mnozstvo faktorov. Ale je zaujimave ten zdravotny stav ocko vs neocko porovnavat v ramci rodiny kde je ten geneticky zaklad rovnaky

myboys
24. júl 2018

@momoika nie, nesuvisi vobec.

maminuska
24. júl 2018

@soldi moja najstaršia dcéra nie je plne očkovaná. Lebo má kontraindikácie . Imunitu má veľmi dobrú .
Moja sestra je vegánka , zásadne proti očkovaniu . Obidve deti nemá vôbec očkované , staršia dcérka 4,5 roka nerozpráva a má znaky PAS, chorá neustále . Druhá dcérka neočkovaná , imunita veľmi dobrá .

soldi
24. júl 2018

@maminuska ciastocne ockovana a ockovana je to iste z pohladu danej temy.

co sa tyka sestry - to mi je luto, ze ma tak choru starsiu dcerku, ani sa nedivim, ze ju neockuje.

vikusjk
24. júl 2018

Moja ma 6r, ockovana iba v tretom a piatom mesiaci, dalsie som uz nedavala. Imunitu ma podla testov dobru, ale ma alergie a tiez uz astmu - tu si ale dovolim tvrdit, ze ju ma z liekov, ktore uzivala. Netusim, ci som spravila dobre, alebo nie, ze som nedala ockovat, podla mna vsak ako na imunitu, tak aj na celkove zdravie dietata velmi vplyva strava, chemia, ktora je vo vsetkom a aj celkove prostredie, v ktorom dieta je. Od roka bola v kolektive, neustale chora. Teraz je doma a od kedy je doma, nic jej nie je.

adula12
24. júl 2018

@momoika to kde si sa docitala taku blbosť? Precitaj si v slovniku pojem imunita a potom skus porozmyslat ci ockovanie ma suvis na nu 😉

maminuska
24. júl 2018

@soldi moja neterka nie je očkovaná odmala , takže nie že ju nedala očkovať pretože je chorá , ale nedala ju očkovať zo svojho presvedčenia. O PAS v tom období sestra nemala ani len potuchy.

soldi
24. júl 2018

@maminuska myslim, ze to uz je uplne mimo temy.

maminuska
24. júl 2018

@soldi presne tak .

soldi
24. júl 2018

@adula12 tak ako kazda prekonana choroba ma vplyv na nasu imunitu, tak aj ockovanie a zelany vysledok v podobe vytvorenia protilatok na nu logicky vplyv ma. a okrem toho samozrejme x dalsich faktorov.

adula12
24. júl 2018

@soldi Autorka sa pytala na imunitu ako taku, teda ze deti su menej chorlave typu chripka, sopel, virozy a teda uznaj, ze na toto ockovanie vplyv absolutne nema. V dnesnej dobe clovek najviac chorlavie zo stresov.

soldi
24. júl 2018

@adula12 zastavam nazor, ze na imunitu ma podstatny vplyv napr typ porodu - ci dieta prejde porodnymi cestami, alebo nie, genetika, prostredie v akom sa clovek nachadza, prekonane choroby, strava a celkovo zivotny styl a aj to ockovanie, ci stres.
to je to, comu verim ja, ale nikomu svoj nazor nevnucujem ani netvrdim, ze to tak je.

ale co sledujem, tak imunita, resp. celkove zdravie cloveka a jeho reakcie su stale pre lekarov/vedcov zahada, co platilo v medicine vcera, nemusi platit zajtra, takze ja vela tvrdeni, ci pouciek beriem s rezervou a radsej sa spolieham na svoju vlastnu intuiciu a rozum v niektorych pripadoch.

ale to som ja a vzdy som pripravena svoj nazor zmenit pod tlakom argumentov

adula12
24. júl 2018

@soldi mas spravny nazor 😉 genetika, prostredie, užívanie liekov, stres, negativita, strava, dokonca aj nedostatok spanku... A potom sa na cloveka nalepi raz dva barsco. Taka najznamejsia "choroba" zo stresu je herpes.

kubobubo
24. júl 2018

@lapersefona Dcera je ockovana a syn vobec. MMR nemaju. Dcere sme dali aj rotavirusy, bola malicka. Hadaj? Ked mala rok, sme skoncili na infuzii kvoli extremnemu grckaniu (asi norovirus doniesol brat z Pohody). Ked mala dva roky, tiez infuzia v nemocnici a grckanie. Teraz ma 7 rokov, v skole mali tohto roku 3 grckave virusy, vsetky chytila. Syn ma 4 roky, nechytil od nej tohto roku ani jeden grcavy virus. Tolko k ockovaniu na rotaviry. Porovnanie zdravia je rovnake - dcera skolkarka nosila bacily, syn to chytal ako male babatko. Ale teraz uz toho dovlecu menej. Plus ked maju kasel, radsej ich par dni necham doma v teple, nech nechytia priedusky. Za par dni kasel prejde v teple bez sirupov a liekov. Alergie zatial nic, ja mam celiakiu, dcera nema urcite (potvrdene lekarkou), syn tiez asi nie. Celiakiu mam v genoch. Nevidim nejaky velky rozdiel az na to grcanie.

demetria
24. júl 2018

@soldi
Lenze vacsinou sa v rodine dalsie dieta neockuje, lebo to ockovane malo nejaky problem, kvoli ktoremu sa rodicia rozhodli neockovat. Takze je mozne, ze jeho zdravotny stav by bol odlisny bez ohladu na ockovaci status.
Myslim, ze toto je tema, ktora nema jednoznacnu odpoved🙂.
To je rovnako ako s imunitou a dlhodobym dojcenim. Pre dlhodobe dojcenie sa casto rozhoduju mamy, kde v rodinnej anamneze je nejaky problem. Jasne, ze nie vylucne, ale neda sa popriet, ze cast alergiciek ma aj inu motivaciu, ako len nakrmit svoje dieta. A potom su statistiky, ktore hovoria o zdravotnom stave dojcenych deti nevyhnutne skreslene🙂.

A k teme - kamaratka ma ciastocne ockovane dieta, dieta s jednou davkou hexy a neockovane dieta. A to s jednou davkou hexy je najcastejsie chore, plus ma najrozvinutejsiu alergiu. A vlastne kvoli jeho alergii prestali ockovat. Nealergicki surodenci - ockovany aj neockovany, su na to zdravitne velmi podobne.🙂

soldi
24. júl 2018

@demetria ano, s tym uplne suhlasim, ze sa to skutocne neda ziadno zovseobecnit.

tak u nas ten zdravotny problem vznikol jednoznacne po ockovani.
alergik by bol aj tak, to mi hned ped povedala, ze ma k tomu predpoklady. otazne je, ako velmi by sa ta alergia prejavovala.

najmensi ma zas atopicky ekzem, ale v takej miernej forme, ze to nemusim ani vobec riesit. a spustila mu ho obycajna viroza.
akurat mam obavu, ze keby bol ockovany, tak by na tom bol mnohonasobne horsie, kedze zhorsenie AE po ockovani je pomerne rozsirene.

ale to si len ja myslim, mozno keby som ho ockovala, tak by sa nic nestalo. ale kto vie, no. to je to. nikto mi ziadnu zaruku neda ☹

demetria
24. júl 2018

@soldi
Vsak preto, ze pocet hlasenych nezoaducich icinkov po BCG zacal presahovat pocet novonakazenych na TBC sa prestalo ockovat na 4. den. Bolo toho skutocne vela. Kolegyna, ktora ma 35r praxe spominala, ze tolko lymfadenitid po BCG, kolko bolo pred zrusenim skutocne v minulosti nebyvalo.
A tu vyvstava otazka, ze preco. Ina vakcina? Nie je to vec rozdielov v hlaseni, lebo ona videla len tie, ktore sa uz museli naozaj vyoperovat.
Ale na to som sa zatial odpovede nedopatrala😉.

yanni
24. júl 2018

@soldi s tým typom pôrodu je to take všelijaké. Neverím na to. Mám to sama pred očami. Chalani všetci dobodaní, vahinalny pôrod a dvaja z troch katastrofa. Tretí tak bežne chorí. Mala cisárskym a to dieťa má imunitu slona. Nebola ešte nikdy nejak extra chorá, prechladnuta s trojdňovým soplikmi ca 3 krát za tri roky, ešte v zivote(ani ako bábätko) nevracala, v kolektíve je od 15. Mesiacov, koľkokrát sa smejem, že nám zvsia poplatky, lebo v škôlke okrem dovoleniek a prázdnin je stále. Zatiaľ hej cely zivot(t.j. Od ca. 3 týždňov) je na cestách, lietadla a letiska považuje pomaly za svoj domov, prešli sme už pól sveta a nikde nič neschytala. Lietadlovú choleru má môj muž takmer po ľuďom druhom lete, ona uplna pohodacka ani len nezakasle.

fantaghiro21
24. júl 2018

KAžde dieta je ine...Odpoved, Su pripady , kedy dieta s ockovanim neochorie niekolkor rokov, a dieta bez ockovania stale a zase naopak 🙂