Zlý spermiogram - zlepšenie vekom

luciik2111
28. jún 2023

Ahojte, zisťujem informácie ohľadne spermiogramu a podobných veci. Partner mal zlý spermiogram,čaká nás ďalšie testovanie po mesiaci brania vitamínov a podobne. Povedali ak bude aj ďalší rovnaký odporúčajú do budúcna zmrazenie..no partner má len 20 rokov,nemôže sa to aj vekom zlepšiť?nechceme robiť unáhlené závery a hneď skúšať umelé oplodnenie a podobne

stannkal
28. jún 2023

@luciik2111 dá sa určite zlepšiť ale nie pasívnym vyckavanim alebo branim vitamínov. Treba zlepšiť životosprávu. Je divne ze chcú po mesiaci hneď testovať, treba počkať min. 3 mesiace aby sa zmena prejavila.

luciik2111
autor
28. jún 2023

@stannkal veď práve nás po roku snaženia poslali do centra nech sa to rieši lebo obaja máme veľmi dobrú životosprávu, stravujeme sa zdravo,nepijeme,nefajcime,v rodine niesu žiadne problémy, máme dostatok pohybu..

stannkal
28. jún 2023

@luciik2111 no ono sa to fakt ťažko hľadá kde môže byt problém, napr aj stres sa môže negatívne prejaviť, aj pitie kávy a pod. Môj manžel mal tiež horší spermiogram a napriek tomu sa nám podarilo otehotnieť.

stellarstar
28. jún 2023

@luciik2111 spermie môže zhoršiť aj stres, úzke rifle, teplo tam dole, nosenie mobilu vo vačku, tablet či PC na stehne, žiarenie...

jakoma
28. jún 2023

@luciik2111 fiha, celkom sa ponahlate s detmi, ked ma partner 20 a uz sa snazite aspon rok.. na zmrazeni nie je nic zle, je to "ppistka" a nemusi to znamenat umele oplodnenie v buducnosti (mozu byt pouzite na iui, co nie je zas az tak "umele")

luciik2111
autor
28. jún 2023

@jakoma no my sme to ani nejak nesilili,skôr sme to nechávali na náhodu povedali sme si že je správny čas keďže sa na to cítime,sú financie a podobne.. na spermiogram sme išli len pre istotu,ale nečakali sme ani taký výsledok a ani ,že budú hneď odporúčať zmrazenie alebo mnoho ďalších vecí. Ako som už písala nechceli sme robiť unáhlené závery,keďže máme čas no taktiež nechcem ten čas premárniť čakaním aby potom nebolo aj neskoro. Tak zisťujeme zatiaľ čo najviac informácií.

stellarstar
28. jún 2023

@luciik2111 a vy ste už svoji?

gejb
28. jún 2023

@luciik2111 mohlo to byť aj dlhodobým stresom alebo antibiotikami...

veselo_neveselo
28. jún 2023

Vekom sa to urcite same nezlepsi. Ale preto sa pri zlom robia opakovane, aby sa videlo ci ten prvykrat nebola kcalita iba docasne znizena kvoli comusi.
Ako uz zaznelo, dat pozor na vyvazenu zivotospravu, malo alkoholu, poriadny spanok, davat pozor na teplo, viraminy, atd atd.
Ale ked telo produkuje malo spermii, pripadne zleho tvaru, tak niekedy na to tieto prirodne tahy nepomozu.

Ste este mladi, tak to nemusite hned riesit, mozete skusat prirodzene este par rokov s vedomim, ze ked si poviete ze idete naozaj na to a uz je fakt cas, tak vam doktori pomozu.

Aj ked, na tehu je treba jedna spermia, takze pokial su aspon nejake zive a pohyblive, tak sanca, aj ked mini, nejakaa bude. Ved aj tu je vela pribehov, ze podla doktorov sanca miziva a predsa sa podarilo. Mate vyhodu casu.

pet888
29. jún 2023

Nie vzdy je to o zivotosprave,vela robi aj geneticka predispozicia,su chlapi,co maju super zivotospravu,nepiju,nefajcia a su takmer neplodni a naopak muzi,co zivot jedna party a plodni jak jablon.V 20 rokoch by mak byt chlap na vrchole,co sa tyka plodnosti,tak ak je to uz teraz zle (zavisi ale ako velmi),to zmrazenie je dobry napad.Ak ste ochotni cakat roky,kedy motyka vystreli,moze vyjst aj prirodzene,ak nie,potom najrychlejsia moznost je umele.Ale ako vravim,zavisi od toho,aky zly je spermiogram.

luciik2111
autor
29. jún 2023

@pet888 ďakujem za odpovede,no práve oni to začali s nami hneď riešiť ešte nám doktor povedal že na to aké sú výsledky vzhľadom na náš vek a životosprávu je naozaj nemilo prekvapený. Lebo nepijeme nefajcime ani kofein nič, taktiež partner nenosí ani nejak obtiahnuté nohavice, nemá ani nadmerný stres a pod. V rodine s týmto nikto problém nemal..Tak nás poslali pre istotu ešte k urológovi,no dúfame že to bola len zhoda náhod taký výsledok a ďalší bude lepší

luciik2111
autor
29. jún 2023

@pet888 čakali sme,že to môže byť horšie ale nie až tak.. vyšlo iba 1% dobrých spermií a v 20 rokoch sa nám to proste nezdá povedali niečo podobné,že by mal byť na vchole a že je veľká pravdepodobnosť,že sa to bude už iba zhoršovať ak ak ďalšie výsledky budú rovnaké

ninka99865
29. jún 2023

@luciik2111 a urologa ste neskúšali? Ci tam nieje nejaký zápal?

luciik2111
autor
29. jún 2023

@ninka99865 aj to nám poradili,že do ďalšieho spg aby sme navštívili pre istotu urológa nech všetko skontroluje.Volali sme tam, žiaľ sme sa nedovolali čiže tam pôjde osobne. Keď už sme pritom k urológovi bude potrebovať aj výmenný lístok, všakže

stellarstar
29. jún 2023

@luciik2111 a vy ste už manželia?

luciik2111
autor
29. jún 2023

@stellarstar máme termín začiatkom budúceho roka aby stihla prísť aj jeho rodina zo zahraničia a skôr sa ani nedalo keďže tam kde sme to chceli mať sú veľmi vyťažený

mimuska328
29. jún 2023

@jakoma ja keby som vedela čo všetko mi zistia a že 2x potratim a teraz zbytočne zabijem možno rok že sa nemôžme snažiť tak by som ešte skôr chcela dieťa a nie v 24 sa len začať snažiť.. myslím že je to každého osobná vec kedy chcú dieťa pokiaľ sú zabezpečeny..

luciik2111
autor
29. jún 2023

@mimuska328 my sme práve sa stavali k tomu tak,že mladší nebudeme a v našom veku by to malo byť ideálne ako zdravotne..že ak by bol nejaký problém tak budeme mať čas to riešiť,okrem toho v našom veku napríklad aj jeho rodičia už mali jeho, tiež boli zabezpečený a chceli radšej skôr ako neskôr a teraz sú z nich rodičia akých by chcel mať každý a dokázali toho dosť aj s deťmi. Nieje to tak ,že s deťmi končí zábava,alebo život čo niektorí dokážu povedať 🤦

mimuska328
29. jún 2023

@luciik2111 presne tak to aj u nás je. A jasné že kedysi to bolo iné a nebolo toľko párov neplodnych alebo že sa im dlhodobo nedarilo. A radšej zistiť v 20tke že mám problém ako v 35-40 a naozaj žiadne dieťa už pár mať nebude...

jakoma
29. jún 2023

@mimuska328 neriesim kto ma kedy deti, v 19tich si malokto moze povedat, ze je zabezpeceny. My sme s manzelom spolu od 17tich, ja som chcela od 24 deti, on az od 28. Ten moj by na 19 nebol tak dobrym otcom (aj ked bol zodpovedny, nepil, pracoval), potrebna vyzretost prisla az po 27 mozno.

kvetinka75
29. jún 2023

trošku mimo témy - no tak v 20tke byť zabezpečení - to sa vám ako podarilo?

luciik2111
autor
29. jún 2023

@kvetinka75 medzitým čo som chodila do školy som si privyrábala a šetrila vo veľkom nevidela som zmysel míňať peniaze na nechty,kozmetiku a podobne..keďže nebol čas niekam chodiť poriadne,tak neboli ani možnosti kde tie peniaze minúť čo i len z polovice,taktiež som mala aj iný príjem. On rovnakom šetril , kúpil si aj lepšie auto a pod. Zdedila som byt čo veľa uľahčilo čo sa týka financií. Jemu ešte rodičia šetrili na sporiacom čo si mohol vlastne už v 18tke vybrať,ale rozhodol sa tam ďalej dávať peniaze

kvetinka75
29. jún 2023

@luciik2111 aha, dedenie, šetrenie od rodičov, tak je to jasné. To sa dá, Pretože veľa žien nechodí na nechty, nemíňa peniaze ale na bývanie to nestačí. Aj som si myslela že to tak bude. Neber to v zlom, lebo v bežnej práci si človek na bývanie ani za 10 rokov nenašetrí. Preto som sa pýtala.

pet888
29. jún 2023

@luciik2111 tak uvidite este,co povie urolog,ci tam nahodou nebude nejaky problem..a aky bol pocet spermii vo vzorke?To je tiez dolezita infa,aj ich pohyblivost.

luciik2111
autor
29. jún 2023

@pet888 spermiogram vyšiel tak

jakoma
29. jún 2023

@luciik2111 mal priatel pred vysetrenim pauzu 3-5 dni? Nebola dlhsia ani kratsia? Verim, ze kontrolny vyjde lepsie. Na zaciatku to moze byt trochu sok a stres z vysledkov ale rieseni je v dnesnej dobe vela.

pabla99
29. jún 2023

@luciik2111 moj priateľ má skoro úplne podobný výsledok, zistili sme to takto pred skoro mesiacom. Môjmu priateľovi už len chyba to oligo inak má asthenoteratozoospermiu..no na to že má tvoj priateľ len 20 rokov tak tie výsledky sú veru biedne, nebudem ti klamať..každopádne choďte ešte na kontrolný, ale až tak za dva tri mesiace, lebo spermiogram sa mení..pokial by to opäť vyšlo biedne, nečakala by som zázraky.. môjmu som nasadila vitaminy (ak chceš vedieť aké nápiš správu) a v auguste pôjde na kontrolný tak sme moc zvedavý. Ak nebude nejaké viditeľne zlepšenie, tak pôjde smer urológ. Jednoznačne..
aj tak sa pomaly radšej začínam zmierovat že to skončí umelým, a predsa len sa môže stat zázrak.
Pri takýchto výsledkoch spermiogramu je to vážne hop alebo trop..
btw ani ten moj nefajčí, športuje, pije len príležitostne na nejakých oslavách a podobne a vidíš.. je zo štyroch bratov a každý má deti….

luciik2111
autor
29. jún 2023

@jakoma áno mal pauzu,kázali nám 3 dní tak sme to poctivo dodržali veď to je nič tri dni

luciik2111
autor
29. jún 2023

@pabla99 to veľa šťastia aj Vám, nám tiež poradili vitamíny tak začal brať fertiduo na ich žiadosť a taktiež toho urológa len jeden je na dovolenke, ďalšiemu sa nemôžme dovolať lebo spomínali že to môže byť aj nejaká infekcia alebo tak,že nemusí mať príznaky a tiež o dva mesiace aby sme prišli opäť na spg

pet888
29. jún 2023

@luciik2111 no bohuzial je naozaj zly.Na toto vitaminy nejak nepomozu,tie to mozu trochu zlepsit,ale zas stale su to vitaminy a zazraky nerobia.Uvidite,ako dopadne u urologa,ci tam nie je zdravotny problem.A ak nie,tak ako som vravela,ak ste ochotni cakat,ci motyka vystreli(moze to byt kludne aj roky,to nikdy neviete,kedy sa stane zazrak,teoreticky aj hned),tak potom najistejsia cesta je umele oplodnenie.Asi by som zvolila tuto cestu,ked ste pripraveni a naozaj chcete dieta,ako sa roky frustrovat…Drzim moc palce!

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre