Váš názor na mladé rodinky

alexbielikov
24. mar 2015

Ahojte, mám taký problém, no neviem či je to problém ale pre mňa dilema. Môj názor na rodičovstvo, je taký, že radšej budem mať skôr dieťa ako sa oň pokúšať v 30. rokoch a neúspešne. Sme mladý, no viem že by nám to klapalo. Možno je to aj dosť skoro. Zaujímal by ma váš názor na mladé rodinky. Druhá vec ktorá ma trápi je to, že ako to povedať priateľovi aby sme sa pustili do stvorenia nášho dieťaťa.
Ďakujem moc za odpovede a rady. 🙂

jojake
24. mar 2015

A kolko mate obaja rokov? Moj nazor na mlade rodiny - su rovnake ako ostatne. Mam 32, moj muz ma viac, ale nepripadame si ako stara rodina 🙂 Ked sa na dieta obaja citite (klape va to, mate sa radi, financie a byvanie poriesene, nemate velke nazorove nezhody v dolezitych veciach, vie ti pomoct a nie je sebec,...... ), tak na veku nezalezi. Ved to je o zodpovednosti - rodicovstvo/partnerstvo/manzelstvo - niekto nie je zodpovedny ani v 50-tke, niekto je zodpovedny uz ked ma 17 rokov. A ako mu to mas povedat? Otvor usta a povedz uprimne.
Nie v zlom, ale ako s nim chces mat dieta, ked spolu nekomunikujete? 🙂 Dedukujem podla toho, ze sa asi nebavite o buducnosti. Normalne mu to povedz - on nevie citat myslienky (ci ano? - potom ho naklonuj a predavaj) 🙂 Drzim palce

rebekamarcusko
24. mar 2015

a kolko mas rokov? a priatel? no.my sme.mlada rodinka.,ja mam 21 a manzel 24,momentalne cakame druhe babo. prerabame nas byt co sme brali.na.hypo. takze tu vobec.nejde o vek ale o zrelost a zodpovednost dvoch ludi. ci su schopni sa postarat o dieta v ich mladom veku a ci.ich vedia zabezpecit. a co sa tyka tvojej druhej otazky,normalne na rovinu. uvidis ako sa k.tomu postavi a podla toho sa zariadite.

natalym
24. mar 2015

Niekto nedozreje ani v 90 tke........Nie je to otázka veku.

blahowoman
24. mar 2015

Ja mala dceru v 19stke a syna v 27rokoch. Teraz idem mat 30 ,dcera ma 10r,syn 3r a je to super. mat dieta po 30tke... Ako to kto berie. Ja sa citim stale mlada,krasna 😀 😀 😀 😀 ,ale moja mama ma mala v 32r a ten vekovy rozdiel tam je citit. Prave preto ja za seba uzdieta po 30tke nie.

sense
24. mar 2015

nuz nazor na mlade rodinky mam takyto....kazdy nech si urobi ako uzna za vhodne,...pokial to chcu obaja a maju z coho zit a nie sa potom len stazovat ze stat sa nestara......pretoze dieta nie je len radost a starost ale aj hlavne velka zodpovednost...

a co sa tyka uspesnosti mat dieta po 30 tak je to to iste ako uspesnost mat dieta v 20-25 bud ste obaja zdravi a podari sa to aj v 30 alebo su problemy zdravotne a vtedy je jedno aky mas vek...som otehotnela po 30 a uplne bez problemov a moja sesternica otehotnela v 29r prvykrat a teraz v 33rokoch ma uz tretie...

prego81
24. mar 2015

@alexbielikov
velmi sa mi pacia mlade rodinky kde su zodpovedni a cielavedomi mladi rodicia. Vid @rebekamarcusko Pekne ti to napisala a ma v tom jasno 😉
Osobne si myslim ze je fajn pockat par rokov kym sa rozbehne kariera ale to bol moj osobny pohlad na vec. Moj nazor je taky ze hlavne TY by si mala mat nazor, alebo skor presvedcenie ze takto to v zivote chces. V opacnom pripade si myslim ze clovek este nie je zrely na to aby bol zodpovedny za ineho cloveka (dieta). A ak sa tu pytas na nazor ako to povedat priatelovi tak asi nieco nie je tak ako by malo....tot moj nazor

sissy27
24. mar 2015

@alexbielikov ak je jediný tvoj dôvod na založenie rodiny to, že "čo ak v 30 to nepôjde" tak to asi nie je najšťastnejšie a najzodpovednejšie zmýšľanie...
jasné, dá sa zvládnuť rodičovstvo aj v 17, za výdatnej pomoci rodiny z oboch strán... ale ja som za to, aby všetko malo svoj čas - postav dom, zasaď strom, sploď dieťa... lebo nasáčkovať sa k svokrovcom / rodičom, hádať sa kvôli tomu s priateľom, ktorého to rýchlo omrzí a zdúchne a potom vyplakávať, ako nemám, aké je to ťažké a ako sa štát nevie postarať, tak takých príbehov je tu požehnane...
dokončite si školu ak ešte nemáte, nájdite si zamestnanie, poriešte si bývanie - samostatné - nie poschodie u svokrovcov, nie svoj domček na pozemku rodičov, nie podnájom - zoberte sa a potom riešte dieťa ako prirodzené naplnenie vášho spoločného života...

le4
24. mar 2015

moj nazor, ze je to uplne normalne a prirodzene 🙂 niektore baby to zvladnu aj velmi mladucke uz v 17. LEN myslim, ze ak ste o tom doteraz nehovorili, a najma ak priatel neotvoril temu buducnost,co s nami, tak asi este mate cas... treba zvazit vela veci... a najlepsie poznat nejaku mladu maminku/rodinku, aby si vedela, co to obnasa

mondolina
24. mar 2015

@alexbielikov
? citis sa zrela na zalozenie rodiny, ale nevies ako toto zelanie predniest partnerovi? to o zrelosti nesvedci.
moj nazor.

decode
24. mar 2015

Ja som mala 19 a muž 24, keď sme sa stali rodičmi. Nikto nám ani omylom nepomáhal, ani finančne, ani nijako.
Teraz mám 21, muž 26 a čakáme druhé, takže sme v podstate mladá rodina. Bývame od začiatku sami, v podnájme, bez hocijakej pomoci. O malého sa príkladne staráme, vieme si dovoliť čo chceme, žijeme si na úrovni. Ja mám skončenú školu ešte v tom roku, ako sa narodil malý, zmaturovala som v pohode bez ročných a neviem akých odkladov.
Ja nás v podstate ani ako za mladých rodičov nepovažujem, lebo sme zodpovední, presne tak, ako tí 30-40 roční. Máme auto, byt, zázemie, sporenia pre syba. Má svoju izbu, svoje hračky, dobrú starostlivosť a milujúcu rodinu. Myslím, že nejde o vek, ale o to, ako sa k tomu obaja budúci rodičia postavia a či im vyhovuje život u rodičov alebo budú robiť všetko preto, aby sa osamostatnili a všetko budovali v takom skorom veku.

jana_eyre
24. mar 2015

rodicovstvo nema s vekom nic spolocne.. dolezite je ako dlho ste spolu, ako dobre sa poznate, ci ste zodpovedni, ci sa obaja lubite, ci sa viete o dieta postarat aj po financnej stranke, ci mate kde byvat, ci mate rovnake nazory na vychovu a je dolezite aby ste deti chceli obaja..

a ako to povedat partnerovi? normalne tak ako tu nam.. naco chodit okolo horucej kase?

sissy27
24. mar 2015

@le4 len pre úplnosť - koľko poznáš takých, ktorí zvládli byť rodičmi v 17. bez podpory rodiny? 🙂 lebo to sa "rodičuje" strašne ľahko, keď rodičia kúpia výbavičku, uskromnia sa, poskytnú priestor mladým na úkor svojho pohodlia, sú pri ruke, postrážia, keď treba ísť do školy, babka vstane v noci k vnúčatku a podobne 🙂
ak byť dospelým a mať rodinu, tak so všetkým, čo k tomu patrí... a nie sa spoliehať na druhých, aj keď je to vlastná rodina, to neuznávam...

stanislavao
24. mar 2015

@alexbielikov nenapisalie ste, ze kolko mate rokov a kolko vas partner. ak vy mate 25, je to na dieta ok, ale ak muz ma 25, je to na dieta malo. a v prvom rade by ste mali zacat od zaciatku a stat sa manzelmi a potom planovat rozrastenie rodiny.

lavinis
24. mar 2015

@alexbielikov no ja mám takmer 36 a dieťa sa podarilo na prvý krát. Ono je to individuálne, nie každý nájde toho správneho partnera, keď má 20 rokov...takže nech sa každý zariadi podľa seba a nesúdi konanie ostatných 😉

decode
24. mar 2015

@stanislavao Môj muž mal 23 takmer 24, keď sa stal otcom. Prečo by to malo byť na dieťa málo? 🙂

lajlilinka
24. mar 2015

Nejde ani tak o vek, ale to, či sú schopní sa ľudia o dieťa postarať. Lebo urobiť dieťa je najmenej, ale postarať sa, vytvoriť mu domov a zázemie je iné.
Nasťahovať sa k rodičom, potom sa sťažovať ako sa do všetkého starajú, nemať dokončené školy, neisté financie, a pod...A potom pomôžte kto môže...

Ja mám 28, manžel 31. Obaja skončené VŠ, manžel stabilnú a perspektívnu prácu, ja som chcela mať minimálne dva roky praxe, zariadené vlastné bývanie, úspory v banke, životné poistky, svadba, podpora rodiny...až na základe tohto sme sa rozhodli mať dieťa, lebo vieme, že privedieme dieťa do istoty...
Pre niekoho možno 'panské', ale takto my chápeme zodpovedný prístup k rodicovstvu...

0silvia0
24. mar 2015

@alexbielikov rodičovstvo nie je o veku, ale o zodpovednosti. Ak si o tom ešte nehovorila svojmu priateľovi a máš ostych pred ním túto tému začať, tak niečo vo vašom vzťahu chýba - dôvera? 🙂

asaela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alexandra1104
24. mar 2015

Ahoj mne sa prve babo narodilo ked som mala 23 a teraz mam 25 a budem amt druhe a s chlapom sme spolu 3 roky

alexandra1104
24. mar 2015

Este som chcela dodat moj partner pri prvom 30 teraz bude mat 32

marionmarion
24. mar 2015

@sissy27 kolko rodin zije u rodicov, svokrovcov aj ked dieta mali trebars v 30-ke? Dost. Staci si tu prejst diskusie o svokrach a spolocnom byvani...A su mlade pary, ktore to zvladli aj bez rodicvskej pomoci, ako pise vyssie @decode ...toto nie je o veku, ale o zrelosti a zodpovednosti aj o prioritach. Niekto je schopny sa postarat aj ked ma 18, niekto toho nebude schopny nikdy a bude zit u rodicov do konca zivota a niekto to berie ako uplne normalnu vec ze zije u rodicov a prijima ich pomoc...

lucianakoniku
24. mar 2015

@alexbielikov ak mate obaja pracu, staly prijem, kde byvat a tvoj partner je dostatocne zrely na to aby zvladol kolotoc okolo deti tak sa do toho kludne pustite.
Hlavne si musis byt ista, ze tvoj priatel ti bude pocas vychovy deti oporou a nebude mu luto za stratenou slobodou. Po narodeni dietata sa vam zivot obrati o 180 stupnov, nebudete mat na seba tolko casu, ty budes potrebovat jeho pomoc, on bude musiet zvladnut starostlivost o rodinu, to ze uz nebude mat tolko casu na svoje konicky a kamaratov a aj to, ze z teba sa stane matka a najma v prvych mesiacoch po narodeni dietata sa bude tvoj zivot tocit hlavne okolo babatka.

sissy27
24. mar 2015

@marionmarion ja som reagovala na príspevok o tom, že sa to dá zvládnuť aj v 17 - dá, ale len za výdatnej podpory rodiny, 17ročným nikto nedá ani len nájomnú zmluvu, nie ešte hypotéku... to, že sú pohodlní alebo nezodpovední či naivní 30-tnici, to je druhá kapitola...
samozrejme, že to nie je len o veku, ale jednoducho 17roční nemajú rovnaké možnosti ako 27roční, to je snáď každému jasné...
určite existujú aj rodinky ako @decode, čo je super, ale nebudeme si klamať, takých je skutočne ako šafranu 🙂

decode
24. mar 2015

@sissy27 Tak ja si ani neviem predstaviť mať dieťa v 17ke a ani môj muž.. My sme sa dali dokopy, keď on mal 21 a ja 16 a to bol on riadne decko a ja tiež 😀 My sme fakt dospeli až v ten rok, keď som otehotnela a aj to sa môj muž musel dlho spamätávať z toho, že bude tatino.

alexbielikov
autor
24. mar 2015

Dakujem vam vsetkym za vase nazory rady a podobne. Urcite si z toho nieco zoberiem 🙂 a co sa tyka mojho veku budem mat 20 a priatel ma 24. 🙂 dakujem moc 🙂

le4
24. mar 2015

@sissy27 to som myslela tak, ze aj 17r baba moze byt dobrou matkou a moze s partnerom vytvorit rodinu-samostatnu jednotku (viac menej nezavisli, oddelene byvanie od rodicov..), za predpokladu ze chalan je zodpovedny, ma tuzbu po rodine, ma dokoncenu aspon strednu (o par rokov starsi) a ma pracu, su na podnajme, nevidim problem.

nyusika
24. mar 2015

@le4 pokial su zavisli od rodicov, nikdy nie su samostatna jednotka, viacmenej oddelene byvanie znamerna co, ze byvaju v detskej izbe ? takze, podla mna, ak planovane otehotnie sedemnastka, nie je dobra matka, kludne sa teraz do mna pustite.

samozrejme, ze nie je hriech, ak otehotnie mladistva, dobra vola vsetko zdola a deti sa v pohode aj takto daju vychovat. ale pokial otehotnie planovane zena, ktora si je vedoma toho, ze si dieta nemoze "dovolit", nepovazujem to za zodpovedne a ja takých za dobrych rodicov nepovazujem

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lulu369
24. mar 2015

@alexandra1104 ja som toho isteho nazoru ako ty...Ja mam 28 rokov, manzel ma 32 a mame 3 deticky (6. rocnu dcerku, 2,5 rocneho synceka a 5 mesacnu dcerku). Som rada, ze som si deticky porodila pred 30-tkou.

janinah
24. mar 2015

si si istá,že ak sa niekto pýta na nete ako má partnera požiadať o založenie rodiny,tak že je ten človek už na tú rodinu zrelý?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre