Utrogestan - skúsenosti a vedľajšie účinky

zenazturca
21. nov 2022

Chcela by som sa poradiť či máte niektorá skúsenosť s užívaním lieku Utrogestan pri dlhodobej snahe o dieťatko. Hlavne ci Vám to pomohlo a po akej dobe užívania + snaženia.
Zaujímajú ma aj reálne vedľajšie účinky, keďže je to hormón a v minulosti pri užívaní HAK som mala vedľajšie účinky aj dlhšiu dobu (rozumej viac ako 2 roky) po vysadení HAK.
Ps: rozhadzany cyklus neriešim, ten sa dá upraviť v tehu, resp po tehu.
Ps2: všetky krvné testy +HP profil v poriadku. Geneticky a dedicne nie je žiadna preddispozicia ani problém s tehu. /rovnako z mužskej aj ženskej strany/.
Ďakujem 😉

anjelicek26
21. nov 2022

Pokial ti nechyba progesteron, tak je to dost zbytocne... sposobuje to kopu falosnych tehotenskych priznakov - naduvanie, priberanie, bolestive prsniky, citlive bradavky, chut zvysenu do jedla, nervozitu... navyse vela zien pri vkladani chyti mykozu, takze "topka"... odporuca sa preto vkladat skor rektalne... kazdopadne no... porad sa radsej s lekarom. Ono to pomoze, ked mas spinenie v druhej polke cyklu, ked mas kratku LF, ked ti dokazatelne chyba progesteron. Ale ked nie, budes to brat zbytocne a este viac si rozhodis hormonalny profil... vyrobis problem, kde nebol.

zenazturca
autor
21. nov 2022

@anjelicek26 ďakujem.
Ja to práveže brať nechcem.
To je návrh už z druhého CAR. Čiže ďalší lekársky názor.

matus7030
21. nov 2022

@zenazturca ja s ním skúsenosť mám, chvalabohu nič negatívne. Brala som ho asi v 4 cykloch, v priebehu asi 2 rokov. Beriem ho aj aktuálne pri snahe o udržanie možného tehotenstva. Ak ho berieš orálne, môže spôsobovať veľkú únavu, prípadne som mala bolesť hlavy. Pri vaginálnom užití sa mi nič takéto nedeje. Nejdem ho ale ani vychvaľovať, keďže mi k otehotneniu zjavne nepomohol. Tiež sme absolvovali už asi milion vyšetreni, ale bez výsledku, či riešenia. Chystam sa v januári/februári na IUI.

zenazturca
autor
21. nov 2022

@matus7030 ja už mám tiež veľa vyšetrení za sebou. Všetky výsledky v poriadku. No konkrétne riešenie žiadne. Aktuálne tento hormón ale odmietam si tým vyrobiť problém. Preto skúšam zistiť kto má aké skúsenosti. Druhý CAR a,len hormóny tlačia.

anjelicek26
21. nov 2022

@zenazturca oni to beru, ze neuskodi... ale tie vedlajsie ucinky su proste citlive a vznikne nerovnovaha, lebo telo neprodukuje uz tolko vlastnych hormonov, ked ma tieto... potom ich budeme brat do konca zivota ci ako... pritom predtym netrebalo...to zmyslanie je ja ti neviem... mne ich lekar tiez predpisuje... ale ja mam kratsiu druhu fazu cyklu...nemozesm s toho spavat, cele hodiny... vraj je tam zvysena spavost, ja uplne naopak.

zenazturca
autor
21. nov 2022

@anjelicek26 ohľadom únavy mi tiež povedala Dr.
Ze orálne užívať večer.

bejbs123
22. nov 2022

@zenazturca
@anjelicek26 vkladanie progesteronu je pri iui a ivf normalne,myslim,ze nic neobvykle

zenazturca
autor
22. nov 2022

@bejbs123 tomu rozumiem, lenže ja na hormonálnu cestu nemôžem ísť zo zdravotných dôvodov.
A iné riešenie som ešte nepočula pri dlhodobom snažení.
Najviac ma štve to, že nezistili príčinu, kde je chyba.

bejbs123
22. nov 2022

@zenazturca ja neviem,ja nie som odbornik,nonpredpokladam,ze ste ten problem konzultovali s lekarom

zenazturca
autor
22. nov 2022

@bejbs123 samozrejme už vo 2 centrách.

bejbs123
22. nov 2022

@zenazturca kedze vam napriek tomu dali utogestan,povedali,ze je to v poriadku a ziadne riziko nehrozi?

zenazturca
autor
22. nov 2022

@bejbs123 áno tak. Povedala mi v CAR že je to prírodný hormon a bez rizika.
Vraj stačí mesiac užívať a bude pozit tehu test.
No neverím.
Viackrát som hovorila ze hak som zle dopadla, hormóny už nechcem.

bejbs123
22. nov 2022

@zenazturca no ked je to proti vasmu presvedceniu tak to neberte,doktor Vam nemoze nanutit nic,co nechcete

zenazturca
autor
22. nov 2022

@bejbs123 nielen presvedčenie, ale skôr ze si nechcem vyrobiť zdravotný problém. Keďže po HAK doteraz s tým bojujem.
Každopádne po dieťati veľmi túžim, výsledky sú v poriadku, ale hormonálnu liečbu nemôžem prijať.

jesenzima
22. nov 2022

Ja som brala aj duphaston aj utrogestan. Prvé sa podarilo po 2 mesiacoch, utrogestan som brala asi pol roka, otehotnela,bohužiaľ, som potratila v 9 týždni, utrogestan som potom brala odznova a podarilo sa po 3 mesiacoch ...

zenazturca
autor
22. nov 2022

@jesenzima mala si nejaké vedľajšie účinky aj z dlhodobého hľadiska?
Výsledky ste mali v poriadku obaja?

jesenzima
23. nov 2022

@zenazturca vedľajšie účinky som nemala žiadne, naozaj som nič nepozorovala. Detičky sa narodili zdravé, 4 kilove a obe presne na termín 🙃

zenazturca
autor
23. nov 2022

@jesenzima tak super

terry658
23. nov 2022

@zenazturca odporučam merať bazalnu teplotu a robiť ovulačné testy. Mne utrogestan nasadili vždy veľmi skoro, už nejaký 16 deň a ja mávam ovulácie až 19-21 deň. Čiže počkať s utrogestanom až na 3 deň od vzostupu teploty alebo pripadne od najsilnejšieho ovulačného testu aby nezabránil ovulácii.
Pri orálnom užití sú symptómy dosť výrazne:únava, ospalosť, nepozornosť určite vtedy nešoférovať. Pri vaginalnom používaní je obmedzujúci výtok, taktiež to tkanivo pošvy je také zdúrené, čiže sex je pocitovo iný teda aspoň u mňa to tak bolo, ďalej návaly tepla a zimy, zmeny nálad.

zenazturca
autor
23. nov 2022

@terry658 dakujem, to sú presné symptómy HAk ako som mala v minulosti, no lenže mne to vyrobilo zdravotné problémy s kt bojujem doteraz.
Mne Dr v CAR odporucila Utrogestan užívať 3 mesiace orálne večer,kvôli tej únave až na večer.
Keď som sa jej pytala ci užívanie Inofolic a kyseliny listovej má význam pri snažení sa o dieťatko, povedala že urcite áno že to treba dlhodobo užívať. (Už mám 2 balenia za sebou).
Rada by som vedieť reálne skúsenosti ci to niekomu isto pomohlo ako vitamino terapia pri bezusoesnom snažení sa.

bejbs123
23. nov 2022

@zenazturca kazdy pripad je jedinecny,mate dobre vysledky spermiogramu?u nas bol zly spermiogram,takze inofolic ani nic ine nezabralo,jedine som potom brala vitaminy na kvalitu vajicok

zenazturca
autor
23. nov 2022

@bejbs123 áno spermiogram je dobrý.
Všetky výsledky z oboch strán sú dobré

terry658
23. nov 2022

@zenazturca otehotnela som vždy až po vysadení takže neviem posúdiť. Ja ho teraz beriem na udržanie tehotenstva. Každopádne upravuje dĺžku cyklu ale ako som už vravela, ak je nasadený pred ovulaciou tak ju zastaví.

zenazturca
autor
23. nov 2022

@terry658 rozumiem

zenazturca
autor
23. nov 2022

@terry658 výsledky a spermiogram ste mali v poriadku?

terry658
23. nov 2022

@zenazturca ja mám PCOS a spermiogram sme nikdy neriešili.

zenazturca
autor
23. nov 2022

@terry658 aha rozumiem.

olivia_c
10. máj 2024

Ostal mi Utrogestan 100, 25 tabliet - posuniem za lepsiu sumu. Osobne v Ba alebo postou 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre