Trombofilný stav a tehotenstvo

24. sep 2023

ahojte, ma niektora z vas podobny problem?
Som po 2 MA (vzdy do 8tt) absolvovala som vsetky mozne vysetrenia..a jedine co mi nasli tak na hematologii vrodeny trombofilny stav mutacia FII G20210A . A opakovane zvyseny d-dimer (nezistilo sa vsak doteraz preco)
Prva hematologicka mi odporucila od potvr. tehotenstva si preventivne pichat fraxiparine/clexane v nizkej davke tusim 0,3....gynekolog, geneticka a aj imunologicka mala v podstate rovnaky nazor.
O par mesiacov neskôr som isla znova na kontrolu na hematologiu ale tentoraz inde (nasla som si novu dr) tiez odp.pichat si po potvrd. tehotenstva injekcie na riedenie krvi ale podla nej tie potraty neboli kvoli mutacii...bola som u nej pred mesiacom na kontrolnom odbere po pol roku ...a teraz ked som sa jej pytala ako postupovat teda v pripade tehotenstva tak povedala ze staci Anopyrin 100mg 1 x denne od zac.tehotenstva....ze injekcie netreba...nechapem..
a D-dimer bol na hodnete 4,39...a vraj ten si nemam vsimat..

neviem co mam robit.. planujeme dalsie babatko ale bojim sa..nechcem to zazit uz 3x :(

as1184
24. sep 2023

Bola som natom rovnako, 2krat MA🥺 potom všetky vyšetrenia v poriadku, len zistena vrodená trombofilia. V 3tehotenstve som hned od začiatku začla pichať injekcie, celé tehu a teraz mám krásne 3mesačné dievčatko🙏🥰 určite by som začla pichať na tvojom mieste, držím palčeky 🍀🌸

mullerova46
24. sep 2023

Aj mne 3 lekári hovorili úplne inak. Jeden že pichať od záväzku, druhá ze od 25 týždňa a tretí lekár ze netreba vôbec 🤔 pichala som si od začiatku. A radšej pichať keď to neublíži ako potom ľutovať

autor
24. sep 2023

@mullerova46
@as1184
a co je lepsie? pichat injekcie alebo ten Anopyrin? viem ze kazdy z nich ucinkuje trocha inak...

autor
24. sep 2023

@mullerova46 ja som z tymi injekciami bola zmierana, ratala som stym, uz som tak bola nastavena ...ale nepochopila som teraz preco zrazu mi povie ze staci vam anopyrin...

mullerova46
24. sep 2023

Netuším ako fungujú tie lieky ale myslím si že v lekárni B možno magistra vedela poradiť 🙂 alebo aspoň vysvetliť princíp fungovania. Teda pokiaľ lekár nie je ochotný

autor
24. sep 2023

@mullerova46 no moc ochotna nebola...teda prisla mi taka ze ponahla sa, a mam to napisane v sprave..co popravde moc tomu nerozumiem
a ze sa nemam stresovat...ved to sa neda :(

mullerova46
24. sep 2023

Hej lekári nemajú čas vcítiť sa a porozprávať sa s pacientom. Tak zájdite do lekárne 🙂 oni sa učili aj o týchto liekoch tak možno vám skôr poradia 🙂

petamich
24. sep 2023

tiez som pichala a mala som podla hematologicky nesignifikantne mutacie, napriek tomu mi povedala, ze radsej preventivne pichat, gynekolog kazal pichat od pozitivneho testu a tak som aj urobila

ja by som trvala na tych injekciach, mne ich predpisoval gynekolog do 12tt a potom hematologicka

monika_mt
24. sep 2023

Ja som si po 2 potratoch tiez pichala fraxiparine cele nasledujuce tehotenstvo plus som ku tomu brala prvy trimester anopyrin. Urcite trvaj na pichani si fraxiparine hned od potvrdenia tehotenstva.

pauli_cka
24. sep 2023

ja som prisla o babatko v roku 2017 tiez okolo 8tt a na zaklade toho mi zistili trombofilny stav. Zacala som uzivat anopyrin 100. odvtedy ho uzivam denne a pomohol mi, uz mam 2 deticky (4 a necele 2 roky), ziadne komplikácie v tehotenstvach neboli. Ale musela som si od nejakeho 32tyzdna pichat fraxiparine a este 3-4 tyzdne po porode, potom som presla na anopyrin a ten uzivam doteraz stale nadalej. samozrejme som bola cely cas sledovana na hematologii, teraz uz mam kontrolu len raz rocne.

autor
24. sep 2023

@pauli_cka cize cele tehotenstvo stacil iba anopyrin? a ak sa mozem spytat, aku mutaciu ti nasli a len jednu?

autor
24. sep 2023

@monika_mt a mala si aj trombofilnu mutaciu? alebo ti to dali len preventivne lebo si mala 2 potraty

autor
24. sep 2023

@as1184 to ma tesi a som rada ze 3.tehotenstvo ti uz vyslo ❤ a ak sa mozem spytat zistili ti tiez mutaciu?

palicka
24. sep 2023

Rovnako ako zienky vyssie. Po MA zisteny trombofilny stav, okamzite po // nasadeny nizkomolekularny heparin v podobe injekcie clexane. Plus sledovanie na hemato, davkovanie sa upravovalo, u mna zvysovalo. Vdakabohu, dieta zdrave, norodene v termine. A ano, aj ja som sa stretla s dalsim hematologom, ktory sa kdesi zabudol, ze take somarske diagnozy si vymyslaju uz len niektori kolegovia, aby mali co robit. Idiot, ja vdaka tomu mam zdrave dieta.

pauli_cka
24. sep 2023

skoro cele tehotenstvo, do toho 32 tyzdna som brala len anopyrin a potom som si namiesto toho pichala fraxiparine az do toho 4. tyzdna po porode. a potom som presla zase na anopyrin

domka222
25. sep 2023

Do 34tt som brala anopyrin, potom fraxiparin

as1184
25. sep 2023

Áno vrodený trombofilny stav-homozygot. Pichať som začla hneď po zistený tehu, po pozitívnom teste som sa hneď obrátila na gynekologa, zobral mi ešte krv na potvrdenie tehu a už som aj začla pichať. Celé tehu plus celé šestonedelie som pichala.

autor
25. sep 2023

@domka222 a vsetko bolo v poriadku ked si brala ten anopyrin? lebo citala som ze by sa nemal na zaciatku tehotenstva ak to nieje nevyhnutne :( dost ma to vystrasilo...ci to nejako zle neposobi na babo...preto radsej by som asi tie injekcie

autor
25. sep 2023

@pauli_cka a ked si brala anopyrin bolo prosim vsetko OK s babom? :( a ak sa mozem spytat preco ti dali anopyrin najprv a nie hned injekcie? mala si menej zavazne mutacie?

melany444
25. sep 2023

Ahoj to je správny postup.
Ja čakám bábätko po 3 rokoch a dnes idem z hematologie a dostala som to iste co ty preventívne anopyrin,nízku dávku.
V minulosti som mala zistený syndróm lepivých doštičiek,ale napríklad teraz mi ho nezistili,no počas tehotenstva sa tieto hodnoty menia a preto je dobra preventívna liečba.

autor
25. sep 2023

@melany444 a teraz mas vsetko oK? ziadna mutacia?

melany444
25. sep 2023

No teraz napríklad mam dobre výsledky aj pred 1,5 rokom som mala dobre ale pred viacerými rokmi som mala 2x potvrdený syndróm lepivých doštičiek,mame ho v najblizsej rodine aj moja mamina a preto som bola naň ešte ako mlada vyšetrovana.
Ale ze v tehotenstve sa môžu tie syndromy kedykoľvek obnoviť teda aspoň tento co mam.ja a preto mam preventívne anopyrin.
Ci by som.potratila to neviem pretože my sme.mali problém otehotnieť a teraz po rokoch nechcem.nic podceniť 🙂

melany444
25. sep 2023

A ešte mala by si brat preventívne progesteron na podporu tehotenstva napr ultrogestan a podobne , berieš?🙂

autor
25. sep 2023

@melany444 neberiem...pytala som sa na to mojej gyn. po prvom MA a nechcela mi ho dat, ze naco netreba...ale teraz uz po tomto druhom si ho budem pytat lebo mi ho odporuca po po pozitivnom teste nasadit aj reproimunolog....ale bola som minuly tyzden na odbere chcem vediet aku mam hodnotu progesteronu este tearz ked niesom tehotna...tak som zvedava

melany444
25. sep 2023

Keď tak skus kontaktovať iného gynekológa ,ja mám od pozitívnych testov nasadený ultrogestan 200 raz denne preventívne vkladám. A ja som to vybavila u lekára ktorý sa venuje naprotechnology +môj gynekológ mi to odobril tiež.
Viem je to hrozne človek si sám musí zisťovať čo robiť ale Bohužiaľ tak to je

autor
25. sep 2023

@melany444 no zial fakt je to tak....ja ale hned po poz.teste idem za gyn. nech mi to predpise , bude musiet dotlacim ju do toho

monika_mt
25. sep 2023

Ano, aj mne po tych 2 potratoch zistili trombofilnu mutaciu.

autor
25. sep 2023

@monika_mt a vies aj aku? len jednu? 🙂

pauli_cka
26. sep 2023

Popravde, nevyznam sa v tom, ale mne o mutaciach nikto nic nehovoril, zrejme teda nemam presne toto. Mam diagnostikovany trombofilny stav - hyperagregabilita trombocytov. pri uzivani anopyrinu bolo vsetko ok

autor
19. okt 2023

Ahojte, podarilo sa nam asi tento mesiac otehotniet uz par dni uzivam anopyrin, gyn.odporicila aj fraxiparine ale iba ak mi ho predpise moja hematologicka, ta mi ho nechce predpisat ze staci anopyrin...co mam robit😰mam obrovsky strach :( :(

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre