Ovplyvní vysadenie Duphastonu uhniezdenie?

4. apr 2022

Ahojte dievčatá, užívala som ešte pred ovuláciou duphaston- ovu prišla 18DC,styk sme mali, duphaston užívam aj po ovu, dnes som 25DC. Zajtra by som duphaston mala vysadiť. Tehu test včera biely ako sneh, ani neviem, prečo som ho robila.

Zamýšľam sa však nad tým, že ak vysadím duphaston a bola by som tehu, môže to uškodiť?

Ako ste to mali vy?

Mne Dr povedal, že keď budem tehu, budem ho užívať kontinuálne. Ale nechápem, že teraz mám užívať, zajtra vysadiť a keď nepríde ms, tak nasadi opäť? Lebo ovu som mala neskoro a tehu test ešte týždeň nemusí ukázať…

Ďakujem

veronika3110
4. apr 2022

Duphaston sa berie aj hneď na začiatku tehotenstva - na jeho udržanie, teda na zníženie rizika potratu
ale ak nie si tehotná, tak sa normálne vysadí a zase sa začne brať na ten deň cyklu, aký ti povedal doktor.. ak ho vysadíš na ten týždeň alebo dva, kým test niečo ukáže, nič sa nestane... a keď budeš tehotná, budeš brať

janetinka27
4. apr 2022

toto je otazka vsetkych zien, ktore uzivaju progesteron a snazia sa otehotniet 🙂
predpokladam, ze mas uz nejako nastaveny cyklus, takze po vysadeni duphastonu sama uvidis, ci ms pride v ocakavanej dobe alebo nie.
tiez je dolezite, z akeho dovodu ten progesteron beries. na tehotenstvo je potrebny progesteron, takze ak zistis, ze si tehotna, budes ho uzivat 🙂

stastna17
4. apr 2022

presne tak som otehotnela, vysadila ako pises a potom opata nasadila ked som bola uz na sone a dr. kazal nasadit.

kataka10
4. apr 2022

Duphaston je laicky povedane umely progesteron. Pred a pocas menstruacie hladina progesteronu v tele zeny klesa, preto nie je vhodne vtedy brat Duphaston a umelo hladinu udrziavat - cyklus by sa rozhadzal a to na otehotnenie nie je ziadane. Ked otehotnies, hladina progesteronu sa zacne udrziavat vysoko, preto ms pocas tehotenstva uz nepride. Vtedy sa moze Duphaston doplnat pocas prveho trimestra na udrzanie plodu a posilnenie placenty. Potom uz sa zase vysadza, lebo placenta prebere tuto funkciu a vytvara progesteton az do porodu. Takto som to mala ja pred a pocas tehotenstva. A tak nejak mi to bolo vysvetlene. Ak som ako laik nieco doplietla, kludne ma opravte. 😁

autor
4. apr 2022

Vy ste zlate, úplne ma to upokojilo. Lebo veľmi mi to vŕtalo v hlave. Ak by som tehu nebola a užívala ďalej, asi by som zbytočne natiahla cyklus. Na druhej strane, už som raz mala MA a teraz som taká uzkostlivejsia a zamýšľam sa už asi nad všetkým😩.
Tak ja ho teda dnes vysadím, ten užívala som ho v tomto cykle 21 dni, na 27DC vysádzam a budem len dúfať, že som tehu a ms nedôjde…

autor
4. apr 2022

A ešte prosím, mali ste z duphastonu ku po ovu take príznaky ako nafúknutie, občasne sa zadychvanie a bolesti v panve/krížoch a ako pred ms? Lebo posledné dva dni som extrémne nafúknutá a včera som myslela, že som dostala ms, tak ma bolelo podbrusko a kríze… ďakujem 🙏🏻

matusa_153
4. apr 2022

Ja by som sa chcela spýtať či ti dupaston nezablokoval ovulaciu? Lebo všade sa píše že sa má brať až po ovulácii lebo že ak sa berie Skorej tak ju zablokuje. Máš ovulaciu odsledovanu u dr či?

stastna17
4. apr 2022

@matusa_153 ovulaciu moze blokovat jedine antikoncepcia, nie duphaston.

janetinka27
4. apr 2022

@matusa_153 progesteron moze zabranit ovulacii, co je aj principom gestagenovej antikoncepcie. preto sa progesteron musi nasadit az po odsledovanej ovulacii.
ja som brala duphaston nepretrzite cele cykly vysoke davky a ovulaciu aj ms som normalne mala

ilene22
4. apr 2022

ja som duphaston uzivala vzdy po ovulacii 10 dni (rano a vecer) kvoli kratkej lutealnej faze. ked mas podozrenie ze si tehotna, mozes pokracovat kludne aj o 2-3dni dlhsie. 13dpo uz by mal test ukazat, ze si tehotna. a bezny postup je vtedy pokracovat s uzivanim progesterenu ako urci lekar.
prip aj keby uzivas 10 dni a prestanes a nasledna zistis, ze si tehotna - lekari castokrat ho opat nasadia
a pokracujes v jeho uzivani. v prip ze sa snazite, jeho ulohou je po ovulacii predlzit kratku lutealnu fazu (casto sposobene nizkou hladinou progesteronu) a v tehotenstvo nahradza nedostatocnu funkciu zlteho telieska (tu funkciu neskor prebera placenta) ale lekari maju rozne postupy, hlavne co sa tyka vysadenia v tehotenstve..prip sa casto nasadza vo vyssom stadiu tehotenstva (ked sa otvara krcok, prevencia predcasneho porodu)
p.s. 7 dni po ovulacii je zbytocne robit tehotensky test, to je este velmi skoro a rovnako je zbytocne uzivat duphaston pred ovulaciou

matusa_153
4. apr 2022

@janetinka27 ja ho beriem od dnes od 17dc ale zatiaľ som ovulaciu nemala. Mám pcos takze tam je chyba u mna.

miskamicha
4. apr 2022

Test rob az cca 10-12 dpo. Duphaston sa berie az po ovulacii.

autor
4. apr 2022

@matusa_153 nezabkoloval, aj keď ma veľmi stresovalo, že všade baby písali, že zablokuje. Verila som ale svojmu doktorovi a dobre som spravila. Každý druhý deň mi robil folikulometriu od 8DC -21DC. Folikul rástol a aj praskol - Dr mi potvrdil, že ovu prebehla

autor
4. apr 2022

@ilene22 a keď test vyjde negat, preto vysadis, ale si tehu, tak nedôjde k potratu z vysadenia?
S tým testom ani neviem čo mi napadlo, asi skrat. Poplakala som si riadne a potom som tu čítala, akurát jedna kocka písala, že si robila 7DC test a baby jej povedali, že priskoro. To ma tak upokojilo, že nádej ešte je 🙏🏻

ilene22
4. apr 2022

tam ide o to, ked ho mas uzivat tych 10 dni, nasadit ho po ovulacii. aby Ti predlzil lutealnu fazu a vlastne dopomohol k uhniezdeniu. tym ze ho nasadila skoro, v podstate ho uzivas len kratko po ovulacii - k tomu uhniezdeniu Ti nestihne dopomoct. casto sa dokonca hovori, ze moze zablokovat ovulaciu ak sa nasadi pred nou.

janetinka27
4. apr 2022

ja uzivam progesteron az 3 dni po ovu a uzivam ho 10 dni

autor
5. apr 2022

@janetinka27 a potom keď máš ms, tak kedy ti príde? Až po vysadení duohastonu? Nepredlzujes si tým cyklus?

autor
5. apr 2022

@ilene22 neviem, prečo mi ho dal pred ovu… myslela som, že kvôli výstelke, tak mi aspoň hovoril. Že zbytočne budem mat ovu, keď nebude výstelka pripravená uchytiť vajíčko… užívala som dva týždne, len ovu prišla neskôr, tak potom mi povedal, nech kľudne užívam dlhšie, že to neuškodí. Dnes užívam 20 deň duphaston, pričom mám 9DPO dnes. Potiahnem ešte teda do zajtra a vo štvrtok vysadzam.
Dáva vám to zmysel?
Och, držte prosím palce, bodajby som otehotnela 🙏🏻
Najprv to bol stres, kedy príde ms po kyrete, potom to bol stres, ci mi nezablokuje ovu a teraz som v strese, ci som otehotnela 🙀 aj vy to tak máte? Či len ja som nedockava?

ilene22
5. apr 2022

aby sa Ti podarilo otehotniet, je dolezite mat dost dlhu lutealnu fazu (to je faza od ovulacie po zacatie ms) pretoze ked je kratka, pricinou je nizka hladina progesteronu a kratky cas na uhniezdenie. samozrejme sa progesteron (utrogestan, duphaston) uziva aj v inych pripadoch, nielen ako podpora pri otehotneni. samotna dlzka cyklu nie je az tak podstatna. nevadi, ak sa predlzi cyklus..prave mne to prospelo, mala som lutealnu fazu dlhsiu (namiesto 8 dni - 11,12) dalej mi pomohlo, odsledovanie si ovulacie (merala som si bazalnu teplotu rano po prebudeni), nasadenie duphastonu po ovulacii a potom pri pozit. teste som v uzivani pokracovala, moj gyn mi progesteron predpisal. neviem ci poznas skupinku Snazilky, vies si tam vyhladat vela informacii aj skusenosti inych zien na ceste za vytuzenym babatkom. Silno drzim palce (tiez som zazila MA aj spontanny p. a viem ake je to psychicky tazke, ale netreba sa vzdavat)

janetinka27
5. apr 2022

ahoj, cyklus nepredlzujem 🙂 po ovulacii je asi najidealnejsia dlzka fazy (lutealnej) 14 dni. cize od ovulacie do zaciatku ms 14 dni.
ked teda zacnem uzivat progesteron 3 dni po ovulacii a uzivam ho 10 dni, tak po douzivani je akurat tych 14 dni.
ale ja mam kratku lutealnu fazu, mne ms pride takmer vzdy este pocas uzivania progesteronu, takze niekedy sa stane, ze posledny 1-2 cipok uz neuzijem a necham volny priebeh MS. raz sa mi stalo, ze prisla ms az 2 dni po douzivani progesteronu. ale je mozne, ze v ten cyklus som mala aj nieco rozhodene, pretoze moj cyklus je cely naprogramovany a staci malo a vsetko sa zosype 😂

autor
5. apr 2022

@ilene22 ďakujem pekne za vysvetlenie. V snazilkach som, len je to pre mna zmätočne, hlavne, keď vidím, že väčšina žien užíva duphaston inak ako ja, tak potom sa z toho neviem vysomarit. Chvíle po Ma mávam občas už aj lepšie, doteraz bolo dlho tak ťažko. Teraz mám zrazu opäť nádej, žeby to mohlo snáď v krátkom čase vyjsť…

autor
5. apr 2022

@janetinka27 pravda, zle som vypočítala 😊 ja bez duphastonu pred kyretom som mávala cyklus 28-32 dni. Po kyrete komplikácie, istú dobu krv nevytekala z maternice, tak sme nevedeli, aký dlhy mám cyklus. Posledný bol asi 30dni. No a teraz bola ovu až na 18DC, tak ak by som užívala po ovu ešte 10dni, vychádza to do 28, čo je vlastne normálne… len minuly mesiac mi po vysadení dufastonu prišiel ms po 4dnoch, preto som myslela, žeby bol cyklus 32dni

janetinka27
5. apr 2022

ahoj, ono ked je ovulacia neskor, tak aj cyklus moze byt dlhsi. neda sa ako keby pozerat vzdy na to, ci to stihnes do 28 dni. ked je ovu na 18. den, tak by si mala brat duphaston az potom a nevadi, ze cyklus bude dlhsi, pretoze ta poovulacna faza by mala mat zachovanu aku-taku dlzku, aspon tych 11, idealne 14 dni. lebo ten cyklus je vlastne sled roznych faz, takze ked sa spocitaju dokopy, moze to byt viac ako 28-30 dni, lebo kazda potrebuje svoj cas a ked je jedna dlhsia, tak ta druha nemoze byt potom kratsia.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre