Kyselina listova verzus Metafolin (folat)

zuzanna24
7. júl 2015

co je podla vas lepsie uzivat, kyselinu listovu alebo folat (pred otehotnenim ako doplnok)? Co viac skodi resp. pomaha a aky je v nich rozdiel? Pocula som, ze klasicka kys.listova moze po dlhodobom uzivani prispiet k vzniku rakoviny, naopak co sa tyka folatu neviem sa zbavit pocitu, ze v tom hra dost velku ulohu biznis ako sa vsade pri temach o tehotenstve docitam, ake je dolezite uzivat folat a nie klasicku kyselinu listovu...som z toho jelen uz... clovek aby dnes vystudoval medicinu lebo dopatrat sa pravdy je tazke..dakujem

nevenka
7. júl 2015

Ahoj,

niekde som citala, ze dost velke percento zien (ludi) nevie zmetabolizovat cistu kyselinu listovu, ale ten folat, to je uz nastiepena kyselina listova a ma v tele lepsie vyuzitie. Ale neviem, ci su to biznis reci alebo pravda...

Kyselina listova stimuluje a podporuje delenie buniek, podporuje delenie buniek, preto ju treba uzivat pred planovanym tehotenstvom, lebo vlastne hned pri spojeni vajicka a spermie dochadza k deleniu buniek a tam ju treba, aby sa spravne vyvijal ten zaklad buduceho cloviecika. A to vacsina z nas nevie, kedy k spojeniu dojde, preto sa odporuca uzivat dlhsie pred planovanym tehotenstvom. To by podporovalo aj moznost, ze pri vysokych davkach a keby sa uzivala dlhodobo, by mohla podporovat aj to nespravne delenie buniek, teda rakovinove bujnenie. Ale ak neuziva clovek fakt mega davky, tak sa toho netreba bat a sucasne uzivat antioxidanty.

Telo ma reparacne mechanizmy, ktore dokazu rakovinove bunky znicit. Pokial telo nie je totalne vycerpane, dokaze denne znicit a zneskodnit kopu takychto buniek, denne sa nam v tele tvoria. Az ked je toho moc a vela faktorov sa spoji, niekde pohar pretecie a rakovina sa prejavi. Ale vinit za to kyselinu listovu asi nie je na mieste, skor ine chemikalie v strave a vzduchu...

Osobne som brala aj folat, aj obycajnu kyselinu listovu, pri prvom tehotenstve a babatko bolo zdrave a teraz som druhykrat tehotna a dlho som nevedela, ze som v tom, okrem toho som prve dieta este dojcila, otehotnela som v zime, takze o kvalitnych vitaminoch v strave nebolo ani reci. Podla vysledkov je babo ok, teda myslim tym geneticke vady...teraz si sem - tam dam tehotenske vitaminy, ked nezabudnem alebo som velmi unavena. Ale nejako extra neriesim a snazim sa skor zdravo jest.

nanka3
8. júl 2015

@zuzanna24 ahoj, nejdem pisat to co uz vyssie napisala nevenka, tiez som to citala, ze je lepsie brat rovno metafolin, moj dr. mi tiez stale chcel predpisovat listovku, stale som mu povedala, ze beriem femibion a on ze tak potom mi nebude predpisovat, bo femibion ma uz k. listovu v podobe folatov

mamkamirka
8. júl 2015
Používateľ mamkamirka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamkamirka.

@zuzanna24 Vieš prečo je matlofín taký dôležitý? samotná kyslina listová nemá vlastné biologické účinky, biologickyaktivne sú až metability. Najvýznamnejší a biologicky najúčinejším metabolitom vznikajúcim z kyseliny listovej je metalofín. Tepelným spracovaním sa znehodnotí až 95% kyseliny listovej prítomnej v rôznych zdrojoch. V období plánovania a počas tehu sa odporúča užívať vyššie dávky kyseliny listovej, pokrytie zvýšenej potreby len bežnými potrami nie sú bohužial dostačujúcej. Metalofín je biologicky aktívna forma folátu, ktorá nevyžaduje metabolizmus ako je v prípade kyseliny listovej. 50% žien nevie metabolizovať jyselinu listovú pre to ten metalofín. Zjednodušene to znamená asi to že folát čize metalofin co obsahuje femibion800 ti pomáha aby sa kyselina listová lepšie štiepila a tým pokryla čo telo potrebuje.

1veronika125
9. júl 2015
Používateľ 1veronika125 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od 1veronika125.

Baby ktore uzivate Femibion 800? Ako dlho pred planovaním ste ho užívali?

veronka91
11. júl 2015
Používateľ veronka91 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veronka91.

@1veronika125 my mesiac predtym nez sme sa zacali snazit 🙂 snažíme sa 2. mesiac 🙂 femibion uzivam stale

mamickajanka
13. júl 2015
Používateľ mamickajanka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamickajanka.

@1veronika125 nám sa nedarilo asi pol roka a teraz máme zdrave krásne dvojicky 🙂 uzivala som femibion800 a mozno aj vdaka tomu ze som mala dostatok vitaminov sa narodili v 36tt 🙂

veronka91
14. júl 2015
Používateľ veronka91 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od veronka91.

@mamickajanka my sa snažíme 2 mesiace ale femibion uzivam 3 mesiace 🙂 no zatial nič

1veronika125
15. júl 2015
Používateľ 1veronika125 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od 1veronika125.

@veronka91 ja ho užívam mesiac a hádma sa nám na dovolenke zadari 🙂 femibion beriem stale

mamickajanka
3. nov 2015
Používateľ mamickajanka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamickajanka.

@veronka91 mozno femibion treba uzivat este dlhsie, kazde telo nan inak reaguje niekomu to trva dlhsie niekomu kratsie 🙂 ale verim, ze sa podari

kakatulik
3. nov 2015

Ahoj

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre