HAK, cysty, cyklus a plánovanie bábätka

padfoot
10. nov 2020

Ahojte, asi sa trochu rozpíšem.

V 17 rokoch som riešila cyklus, ktorý som prakticky nemala, menštruácia mi chodila akokoľvek, v dlhých rozostupoch a veľmi mierne. Gynekológ ma poslal na rôzne vyšetrenia, na ktorých mi zistili, že mám cysty na vaječníkoch.
Gynekológ mi povedal, že mám možnosť neriešiť to, alebo nabehnúť na hormóny - buď HAK alebo hormóny ako také. V tom veku som si povedala, že najlepšie pre moju vtedajšiu situáciu bude nabehnúť na hak. Tabletky som brala takmer 6 rokov. Posledný rok som sa cítila zle, nevedela som poriadne rozmýšľať, nebola som to ja, bola som apatická. Tabletky som vysadila, dosť sa mi polepšilo - vysadila som ich začiatkom tohto roka.

No a tu nastáva problém, odvtedy mi cyklus nenabehol. Mám 24 rokov, v najbližších rokoch budeme určite chcieť bábätko. Hoci to pre mňa ešte nie je aktuálne, myslím, že by som nemala na to teraz kašlať. Zároveň sa však bojím, že gynekológ ma bude chcieť dať opäť na hormóny a zopakuje sa mi ten stav, čo som mala predtým, to už by som naozaj nechcela, cítila som sa veľmi zle.

Má niekto s niečím podobným skúsenosti?
Ďakujem.

rsimoneees
10. nov 2020

@padfoot ahoj , ja mam presne tento istý problém. Akurát ja mam pco.(cysty na vajecnikoch) . momentálne s tym bojujem 3 roky po vysadení hak.. žiadna ms , žiadna ovu.. takze u mna boj na dlhu trať. Ja som hak tiež brala 7 rokov cca. Po vysadení hak sa mi pridružili ďalšie diagnózy ako štítna žľaza a podobne. Žiadny doktor ma nechce riešiť inak ako nasadením späť hak , lebo som "mlada"
Snad tebe sa to da rýchlo dokopy, drzim palce🙂

padfoot
autor
11. nov 2020

@rsimoneees To ma veľmi mrzí, dúfam, že aj tebe sa to dá nejako ešte dokopy. Je to hrozné, že jediné riešenie sú znova hormóny. Ja už by som viac do hak nešla, aj si nadávam, že som to predtým takto riešila. Po vysadení sa mi tak zbláznila pleť, ešte doteraz mám problémy a to som predtým nemala vyrážku ako je rok dlhý. Preto som aj čakala tak dlho, že či mi znova nabehne, lebo som si hovorila, že veď telo sa čistí.

A ich dôvod je, že si mladá a tým pádom asi nechceš ešte bábätko, tak to neriešia?
Ako chápem, mne gyneko povedal, že keby sa rozhodnem to neriešiť, tak to nie je nezdravé, resp. určite je zdravšie, keď sa maternica čistí, ale že to je v zásade ok. Ale veď aj tak...

any_soj
11. nov 2020

@padfoot skús určite plodar.sk

padfoot
autor
12. nov 2020

@any_soj Fuh, pozerala som tú stránku, to už je skôr keby plánujem bábätko, na čo mám naozaj ideálne dva roky čas. Ale ďakujem, možno sa k tomu v budúcnosti vrátim, alebo to pomôže @rsimoneees .

any_soj
12. nov 2020

@padfoot nastaviť cyklus je dobré už skôr, presne ako píšeš 🙂 a títo doktori nedávajú antikoncepciu na akože liečbu a úpravu cyklu (lebo antikoncepcia to len zakryje) - tak ak by si nenašla takého, čo by to chcel riešiť inak, budeš vedieť.. 🙂

dannyelle
15. nov 2020

@padfoot
@rsimoneees ja mam PCOS na hak som bola cez 10 rokov, po vysadeni HAK mi nenabehol menzes vobec viac ako rok a na to zas len odporucili HAK a takto stale dookola, ale nic sa nevyriesilo. Po poslednom vysadeni HAK asi po pol roku zacala brat inozitol a cca po dalsom pol roku sa mi konecne rozbehla ms, sice nepravidelne a dlhe cykly, ale urcite lepsie ako nic. Po 2 rokoch brania inozitolu mi doktor povedal na sone, ze vidi zlte teliesko = konecne mi zbehla ovulacia. Cysty mam stale a vajicka mi nedozrievaju v kazdom cykle tak ako by mali, ale je to urcite lepsie ako nic. Vyskusajte, mozno to pomoze aj vam... Kazdopadne, uskodit by nemal, je to iba vitamin B8 🙂

rsimoneees
15. nov 2020

@padfoot ahoj 🙂 viesco my chceme babo ale kazdy doktor povedal iba ze treba skúšať ste mlada , a ak budete mat 30-35 potom všetko posuri. Určite na nic necakaj ak môžeš odporučiť🙂 ja toto prosím ta riešim uz 3ti rok aktívne a nic

rsimoneees
15. nov 2020

@dannyelle ahoj 🙂 ja som inozitol brala tiež asi pol roka ak nie viac a výsledok u mna ? Uz 3 mesiac bez ovulacie , cize mne uškodil viac ako pomohol . To je to , ze každej žene zaberá nieco iné😏v mojom prípade inozitol nie

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre