Druhé tehotenstvo po preeklampsii

25. aug 2024

Ahojte mamičky. S manželom rozmýšľame, že sa znovu pokusime o bábätko. Prvé tehotenstvo dopadlo zle. Dlho sme naberali odvahu, ale rozhodli sme sa risknut to. Chcela by som sa spýtať, ak je tu niektorá z vás, ktorá mala v prvom tehu preeklampsiu, zopakovala sa vám aj v druhom? Viem, že ste museli, byt viac sledované, brali ste lieky, ale či to vôbec pomohlo? Ďakujem pekne za odpovede.

kiki68
25. aug 2024

Urcite dostanes niekde max od 12tt tehu aspirin ako prevenciu. Ja som skrz tieto problemy bola teda v prvom uspesnom tehu dost sledovana, kazde dva tyzdne kontrola a posledny mesiac to uz bolo viac o nemocke ako ze som bola doma. Kazde tri dni na ambulancii. Ale dobre to dopadlo, druhe viem, ze by som mala zase ten aspirin a zvysene kontroly. Drzim palce

lija22
25. aug 2024

asi mozes len zcasti ovplyvnit, ci preeklampsia bude znova. Pripravit telo vramci moznosti.
Ked som mala ja uz pred tehotenstvom som bola tucna a mala vysoky tlak, 33 r, a cakala dvojicky. Velmi zla kombinacia. V dalsom tehotenstve som uz mala tlak dlho ok, bola som chuda a celkovo som sa super zdrava citila, 38 r. a preeklampsiu som nemala. Takze snad len odstranit vsetko co k tej chorobe dopomaha

kiki68
25. aug 2024

@lija22 tam zalezi asi na povode toho, napr ja 53kg vahy, cize chuda, atleticky typ, co cely cas cvici. A od 8tt moje telo bralo tehu ako nejaku otravu. Nastastie zabral tehu aspirin a drzalo to ten flak do 36tt, potom uz cele zle. Ale stale mi stacilo trosku stresu a tlak 160. Lekari su nazoru, ze mam geneticky nieco, co to sposobuje, rovnako zly rast placenty. Bez progesteronu by som nedonosila. Ale jasne, cim je clovek viac fit, tym lepsie ako vychodiskova situacia

rivini
25. aug 2024

Riziko rozvinutia preeklampsie v konkretnom tehorenstve ti vie v ca. 13. tyzdni tehotenstva vyratat skuseny prenatalny diagnostik. Stoji to asi 200 eur, pri rizikovych pacientkach plati poistovna. Pri zvysenom riziku ti vedia od zaciatku nasadit vhodnu terapiu.

vnovot222
25. aug 2024

Ja som mala pri prvom preeklampsiu..doktor na internom mi povedal že no to môžete čakať aj pri druhej tehotenstve a môže to mať ešte rýchlejší spád... kvôli tejto vete som sa nemohla akosi odhodlať na druhé bábätko proste ten strach a všetko okolo toho neustále hospitalizácie....nakoniec sme to riskli moj lekár už vedel že bol stým problém v prvom tehu nasadil mi aspirín ten som užíva celé tehotenstvo ...merala doma ..tlak ...pretože na poradni som vždy mala vyšší...proste už psychika pracovala...takže chodila som so zositom kde som tlak zapisovala...a absolútne žiaden náznak preeklampsie som nemala....takže ja som sa tomu úspešne v tube tehotenstvo vyhla. Taze určite to nie je pravidlo že mala si pri prvom budeš mať aj pri druhom. 😊

lusyc
25. aug 2024

Tiež som mala preeklampsiu len v prvom tehu. V druhom som mala aspirin a od 32.tt fraxiparin, neskôr aj lieky na tlak, preeklampsia sa nestihla rozvinúť, sekcia bola skôr. V 3.tehu som mala zas aspirin a fraxiparin, vysoký tlak, cukrovku, sekcia v 37.tt.
Nie som ani obezna (165 cm, 60 kg), vek v tehu 32, 34, 37 rokov. Ale, mám PCOS a geneticky predispoziciu na vysoký tlak a cukrovku, tak si myslím, že preto som mala aj preeklampsiu aj vysoký tlak.
Držím palce.

autor
25. aug 2024

@lija22 ja mam cely život ukážkový tlak. len to tehotenstvo ma dogabalo. do 2 dní po pôrode bolo zase všetko po starom

kiki68
25. aug 2024

Ja mam tlak mimo tehu tak okolo 110/63

autor
25. aug 2024

@vnovot222 a koľko si mala rokov počas druhého tehu? lebo ja už budem mať po 36ke

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre