Defekt spermií

motylik200
1. apr 2022

Ahojte dievčata, chcela by som sa poradit, s partnerom sa už cca rok snažíme o dieťa , chodíme už aj do centra -Helios KE, kde nám boli robené rôzne vyšetrenia ( u mňa sono, u oboch robený hormonálny profil, partner mal robený základ. spermiogram, neskôr HALOSPERM). Pri základnom spermiograme mu bol zistený defekt hlavičiek u vačšiny spermii, počet má vraj celkom dobrý. Lekár povedal, že veľa mladých chlapov ma takéto problémy (partner 28r, ja 25r) . Ide však o to,že som z viacerých zdrojov počula, že práve ten "defekt hlavičiek" vedie k neplodnosti. Neviem sa z toho popravde vysomáriť. Minulý mesiac som podľa lekara mala biochemické tehotenstvo (mala som pozitívny test a následne v ten deň došli krámy). Následne nám navrhol ešte vyšetrenie -genetika u oboch a u mňa tiež hematologia. Sme objednaní na tento mesiac. Mám obavy. Veľmi sa v tom nevyznám, prikladám výsledky zo základného spermiogramu (ak by sa náhodou niekto vyznal alebo mal podobnú skúsenosť ), výsledky z Halospermu ešte nemáme. Vopred ďakujem za každú odozvu 🙂

barus26
1. apr 2022

@motylik200 defekt spermii sa považuje za morfologiu? Bežne je to označené ako zlá morfológia, keď sú spermie morfolicky nesprávne, to znamená že jednej napr. chyba hlavička a jednej zase bicik a podobne. Neviem že či je to to iste.. môj manžel má zlu morfologiu, počet spermii aj ich rýchlosť viac ako dobru no len 1% z tých miliónov morfolicky správnych. Ja mám tiež svoje problémy a momentálne som druhýkrát tehotná, obi dva razy sa podarilo prirodzene 🙂

motylik200
autor
1. apr 2022

@barus26 ahoj, dakujem za objasnenie.. neviem ci som spravne lekara pochopila, hovoril nieco o tom defekte hlaviciek.. taktiez navrhol ze mozno by bolo dobre podstupit IUI (ak by boli blbe vysledky z genetiky ) .Rozumiem tak som rada,ze sa vam podarilo. Hadam aj nam sa podari :(

barus26
1. apr 2022

@motylik200 tiež v tom nejsom nejako znalá, takze je dosť možné že to sú dva odlišne problémy. Držím vám palce🍀

motylik200
autor
1. apr 2022

@barus26 dakujem 🙂 ak sa mozem opytat, tiez vam lekar navrhol IUI?

barus26
1. apr 2022

@motylik200 nie vôbec. Najprv sme mali skúsiť hormony na vyvolanie ovulacie, pretože ja mám pcos a takmer vôbec neovulujem. Ale ani k tomu sme sa nedostali, nakoľko mi odhalili aj inzulinovu rezistenciu ktorá je často s pcos spájaná, nasadili mi lieky a otehotnela som za 2 mesiace. Predtým sa 2,5 roka nedarilo

matus7030
1. apr 2022

@motylik200 ahoj. Máme to podobne ako vy. Najprv sa nám vyše roka nedarilo otehotnieť a potom som zažila v priebehu ďalšieho roka a pol 3x biochemicke tehotenstvo. Potvrdene aj odberom krvi - zvýšené Hcg. Takže boli medzi časom aj mesiace kedy sme sa ani nesnažili, lebo som sa už bála. Psychicky som to už nedávala miestami. Po dlhšej prestávke sme momentálne (tento mesiac) pristúpili k hormónom, brala som lieky počas MS, dr mi skontrolovala ovuláciu, plánovaný styk a po ňom opäť lieky. Uvidíme, ako to dopadne. Som už rozhodnuta, že ak to nevyjde ideme do IUI alebo IVF. A máme za sebou všetky vyšetrenia. Okrem toho, čo si napísala vyššie ešte aj endokrinológiu a reprodukčnú imunológiu.

sparkling
1. apr 2022

@motylik200 no ak dobre vidim, tak je zhorsena morfoligia, pricom najviac spermii morfologicky (tvarovo) zlych spermii ma defekt hlavicky. Celkovo mate 1,5 % morfologicky spravnych 1,5 % spermii, pricom norma su 4 %. Morfo vedia lahko obist metodikou icsi pri oplodnovani vajicok (to znamena, ze embryolog vyberie pod mikroskopom tvarovo spravnu a peknu spermiu a oplodni nou vajicko).

sparkling
1. apr 2022

@motylik200 halosperm nam trval tusim aj tyzden kym sme mali vysledky fragmentacie. Ale morfo fakt viete pri ivf pekne vyriesit. Skor je to komplikacia pre prirodzene otehotnenie, ale samozrejme, ze ani pri prirodzenom ti nie je stratene, len by vam to trvalo asi dlhsie. Drzim palce 🙂

erccu
25. apr 2022

Chcem sa vás opýtat partner bol na halosperm, po pol hodine mu povedali že sa halosperm nedá urobiť, a keď sa pýtal ďalej tak mu povedali že všetko mu vysvetlí doktorka ale tam ideme az o dva týždne, mal niekto takýto istý problém ?? Čím to bolo spôsobené?? Som z toho celá nervózna 😔

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre