Ako ste učili deti lyžovať?

alex2019
29. jan 2023

Ahojte, ako ste ucili deti lyzovat - vo veku okolo 4 rokov. S trenerom, alebo sami? A co by ste spatne odporucali? Su aj pre male deti lyziarske skolky kde su pripadne v skupinke s inymi detmi? Nie je to tak lepsie? Syn bol teraz prvy krat lyzovat a s trenerkou, len rozmyslam, ze co dalej. dakujem za vase skusenosti a rady.

dskjhfdlkdjhl
29. jan 2023

My sme obe deti vo veku okolo 3 rokov zverili instruktorovi a my sme sa zatial lyzovali. Myslim, ze deti lepsie funguju, ked ich uci niekto cudzi, aspon u nas toto fungovalo dobre. Samozrejme lyzovali aj s nami, ale instruktor hodne pomohol.

pribinak
29. jan 2023

@alex2019 zaplatila som trénera, za hodinu bol na tom istom svahu ako ja a muž

Tréner má iný rešpekt ako rodič. Často vidím ako rodičia učia deti lyžovať, po 3 dňoch to vzdajú a zaplatia trénera, ten za hodinu urobí to čo oni za 3 dni

ivka225
29. jan 2023

Mne sa osvedcilo najstmimoriadne mierny svah, kde bolo lano. Dcerka (5 rokov) chodila najprv za ruku, potom uz aj sama, v podstate uz na druhy raz vedela sa sama chytit lana aj zist svah. Potom este dva dni iba na tom malom a ked uz nadobudla istotu tak sme isli na trosku vacsi svah. Osvedcilo sa mi netlacit na nu, neponahlat sa a nechat ju samu, aby povedala ze uz chce ist na vacsi svah.

panelacikova
29. jan 2023

@alex2019 3-ročná a prostredníctvom inštruktora. hoci sama som telocvikárka, dieťa rešpektuje omnoho viac cudzieho, ako "svojho" 🙂 aspoň moja taká bola. a dodnes je tvrdohlavá 😀 tí inštruktori vedia perfektne s deťmi robiť, takže bez obáv zverte im a vy máte 1-2 hodiny voľno na lyžovanie 🙂

milanemila
29. jan 2023

@alex2019 ja by som urcite zvolila instruktora ak nie si nejaky profi lyziar (ja som sa ako dieta tiez naucila lyzovat tak). Deti vacsinou instruktora respektuju viac ako rodica a nevymyslaju tolko a rovnako ich hned od zaciatku nauci spravnej technike, lebo zlozvyky aj pri lyzovani sa potom tazko odstranuju.

lianka123
29. jan 2023

@alex2019 kazde dieta v 3rok9ch dostalo instruktora, hodina doobeda/hodina poobede. V 3rokoch zvladli max zabrzdit pri pasovom vleku. V 4rokoch dostali tiez instruktorov/ dieta uz zvladne chytit pomu a zist detsky svah, tak cca 300m s miernym prevysenim. V 5tich rokoch lyzivali velke modre. Teraz v 6tich uz s nami vsetky svahy.
Pomaly a bezpecne hlavne!!
Znami pustili dieta na cervenu a letel do stromu / 5rocneho. Odvtedy nelyzuje vobec.

lianka123
29. jan 2023

@alex2019 eate chcem pivedat ze napr 6rocny musi byt predo mnou, robime pauzy, nejdeme na doraz, vzdy sa musi tahat v strede kopca, nie po bokoch a robim mu krytie / pozeram zozadu aby ho nikto nenabral.

panelacikova
29. jan 2023

@alex2019 ešte dodám, v tých 3 rokoch sa učila na spodných kopcoch v Jasnej, inštruktora mala po 2 dni po 2 hodiny. potom už s nami. v 4 rokoch mala po 2 dni po 2 hodiny inštruktora vo V.Tatrách, potom s nami. a v piatich zlyžovala Chopok úplne bez problémov a už len s nami, bez inštruktora, samozrejme, s prestávkami na oddych 🙂 a ako píše aj
@milanemila šikovný inštruktor je na nezaplatenie, lebo ak dieťa učí neprofesionál, tak mu vštepí viac zlozvykov než správnych pohybov a potom je veľký problém sa toho zbaviť.

panelacikova
29. jan 2023

@lianka123 áno, presne toto sme robili aj my. jeden ju kopíroval vždy zhora, aby ju kryl pred prípadnými "bláznami"...

zorkahorka
29. jan 2023

Moj muz uci deti na dvore. Staci maly kopec. Pusti ich a dolu chyta. Synovia sa najprv ucili spravny postoj - maju ruky na kolenach, pystaju sa z coraz vacsieho kopca. Manzel vie lyzovat, vie ako na to. Starsieho syna naucil lyzovat v 3,5 roka a o 2 tyzdne isli na vacsi svah do strediska. O par dni sa s nim syn spustal uz uplne zhora

panelacikova
29. jan 2023

@zorkahorka pustí ich a dolu chytá? fúha....

zorkahorka
29. jan 2023

@panelacikova ano, to je taky malicky kopcek.alebo skor mala vyvysenina. Kym nevedia brzdit, postavi ich hore, on zide dolu a syn sa spustí pomaly dolu za nim. Ide o 5 metrovu vzdialenost, netreba si zas predstavovat strmak 😉

panelacikova
29. jan 2023

@zorkahorka nepredstavila som si strmák. predstavila som si absolútne nevhodnú metódu, ako naučiť dieťa lyžovať, vybočovať a brzdiť 😉

zorkahorka
29. jan 2023

@panelacikova no vidis. A syn to zvladol bez akejkolvek nehody a uplne lahucko. Toto som opisivala absolutne zaciatky. Doma zvladli brzdenue, obluky ho naucil na vacsom kopci, ked uz nueco vedel

bluka2
29. jan 2023

Môj čerstvo 4 ročný bol na lyžiarskom kurze, 5 dni po 2h. Mali tam veľa skupín, ku koncu postúpil k takým, čo už niečo vedeli. Išlo mu to celkom dobre, jedine, že aj po tých 5 dňoch mu neverím v tom, že nebude zrážať ľudí, inak ide sám na kopci pre neho bez problému…

nikha2809
29. jan 2023

@panelacikova prosím ťa, veď celá moja generácia sa takto učila lyžovať 🙂 kedysi nebol inštruktor na každom svahu a zvládli sme to.Aj keď ja by som to nerobila, keď už je tá možnosť to inštruktor, aj mne je to pohodlnejšie, aj ona sa oveľa lepšie naučí.

bluka2
29. jan 2023

Vlastne vtedy mal ešte 3 roky, tesne pred 4. narodeninami.

yoxinka
29. jan 2023

Dnes som sa dve hodiny pozerala na rodičov, ktorí učili vlastné deti lyžovať. Deti boli frustrované, plakali, rodičia nešťastní. Za mňa, rodič má očakávania, ktoré keď sa za nejaký čas nenaplnia, prichádza frustrácia, celé je to poznačené emóciami a katastrofa na svete. My sme deti dali inštruktorom. Je to bez emócie, inštruktor vie, čo má robiť a ako, majú na decká fintičky. Pred nejakým časom sme boli 3 rodiny s 10 deťmi lyžovať, 8 detí malo inštruktorov, ku každému pristupovali inštruktori úplne inak, podľa toho, aké to dieťa je. Jeden chalan z partie je taký trochu inší, ten mal po upozornení inštruktora sám, boli jeden na jedného a chalan to s ním brutálne vedel. Mama chlapca bola úplne prekvapená. Za mňa, inštruktor, top voľba! A potom chodiť s dieťaťom často na svah a cvičiť, keď zvládne nejaké základy.

panelacikova
30. jan 2023

@nikha2809 kedysi neboli svahy plné ľudí, ale táto téma je o inom, len podotknem na záver, že keď vidím niektorých rodičov, ako idú na to totálne zle, je mi do plaču. áno, sú takí, čo ovládajú metodiku a idú na to správne, klobúk dolu, že zvládnu vlastné deti, lebo vieme, že s vlastnými je to mnohokrát horšie, než s cudzími. ale sú takí, čo idú na to absolútne zle. neverím tomu, že tie deti sa potom naučia lyžovať tak, že nikoho (ani seba) na svahu v budúcnosti neohrozia. a píšem o svahu, nie o somárskom kopčeku.

vrátim sa k téme, nedala by som na inštruktora (alebo rodiča ovládajúceho metodiku) dopustiť a určite by som neexperimentovala pri výučbe. ovládať základné pohyby, vedieť kedy čo a ako je základ každého športu 🙂

lenkaspalka
30. jan 2023

@alex2019 ahoj, ja som robila inštruktorku lyžovania a poviem ti tak, že záleží aj od toho co očakávaš. Bežne som mala deti, ktorých rodičia boli skvelí lyžiari, ale rodičov počúvať nechceli. Inštruktor vie akým spôsobom naučiť správne základy, držanie tela, aby správne zatáčalo pri tlačení kolená a nerotovalo ramenami, aby udržalo dieťa stabilitu. Učí prostredníctvom hry. Na druhej strane lekcie sú finančne náročné. Tiež záleží ako si dieťa zvykne na inštruktora. Niekedy je dobré vybrať si stredisko, trošku pozorovať inštruktorov a ten ktorého prístup sa vám bude páčiť si ísť za jednať do lyžiarskej školy. Rodič zase dieťa učí zadarmo. Ale častokrát naučí dieťa veľa chýb, dieťa nevie správne udržať stabilitu na lyžiach, jazdí v zákone, otáča sa pomocou pretáčania trupu a pod. Ja sama viem, keď keď bude mať syn 3 roky zverím ho určite na začiatok aj inému inštruktorovi,než som ja. Možno by bolo vhodné keby si skúsila vybrať nejaké menšie lyžiarske stredisko,kde nebudú hodiny až tak drahé, zvoliť pár individuálnych hodín. Na začiatok určite radšej každý deň po 1 hodinke lyžovania. Dieťa si musí zvyknúť na výstroj. Obvykle rodičia zaplatia rovno dvoj hodinovku začiatočníkovi a zväčša druhá hodina bola zbytočne vyhodené peniaze, lebo dieťa nevládalo. Skôr zaplať hodinu s inštruktorom potom si dajte pauzu, jedlo, oddych a potom skúšajte vy. Hlavné je aby si dieťa najskôr vybudovalo vzťah k lyžiam, aby malo z toho radosť a zábavu.

halci
30. jan 2023

@alex2019 Zaplatili sme kazdej instruktora. Ja nelyzujem vobec a muz trochu. Deti sa rychlo naucili a nemaju strach.

hennyinnsbruck
30. jan 2023

Moja bola na lyziarskom min tyzden zo skolky (4) tyzden ho mali.
vcera bola 1x s tatom lyzovat🥰

lubina
30. jan 2023

@alex2019 deti sme dali ku inštruktorke a s tou sa naučili. Bolo to lepšie, keď sa učili s neznámou osobou, rešpektovali ju a robili, čo im ukázala a povedala, čo majú robiť. Bolo to dobré a naučili sa dosť rýchlo lyžovať.

vulka
30. jan 2023

@alex2019 Ja som učila sama. Syna ako 5ročného a dcéru ako celkom maličkú. Revala, že aj ona chce "ižééé", keď má brat. Tak sme plúžili na somárskej lúke.Neskôr už na vlekoch. Inštruktora sme zaplatili dcére len raz.

simca06022011
30. jan 2023

Isli sme do Jasnej, malu podali insturktorke a isli na kavu... ani domov nechcela ist. Netreba davat na dlhe treningy.. predtym ju oco tahal na tych lyziach nech si zvykne :D a myslim, ze bola na treningu iba 2x. Potom isla na bezky (to sa naucila u nas na dvore a potom chodili na zvaznice v okoli par krat za zimu) a viac na zjazdovych nestala, do minuleho roka. bala som sa ako to da a ona sa postavila na lyze, ukazali jej ako sa chyti vleku, 2x zliezla kopec s "instruktorom" ako nic, ukazal jej ako zabrzdi a lyzuje...
AK lyzujete dala by som ju par krat tomu instruktorovi a potom s vami postupne na svahy.

paolne
30. jan 2023

My sme 3a4r deti učili sami nakoľko ich to s inštruktorom nebavilo. Išli sme najprv po rovinke to sa iba posúvali. Neskôr sme pridali malý kopček tak 2m dlhý na ktorom trénovali pluh a základy oblúkov. Potom sme vyšli vyžsšie aspom 4m a keď vedeli pekne oblúky a pluh išli sme na dedsky vlek. Treba sa ale nachystať na veľkú trpezlivosť a nečakat od dieťaťa že bude v4r lyžovat Chopok. Áno sú také deti ale je ich málo. Vetšinou ak sa dieťaťu venuje od 3r tak je v 7-8r pripravené na veľký svah. Je to ako s jazdou na bicykli. Niektoré frči ako 3r bez pomocných iné až ako 8r. A ešte zaleži aj ako vieš lyžovat ty ak by si chcela učit. Ak sama ledva stojiš na lyžiach tak sa do toho určite nepuštaj.
A tiež treba rešpektovat samotné dieťa ak ho to nebaví nechce to radšej by sa sankovalo tak ho do toho netlačit možno o rok bude tá vhodná chvíľka na začatie.
U nás dcéra vo svojich 4r už pekne sama jazdila dedsky svah a syn o 3r starši teda 7r ešte len začinal.