Ahojte ,môžem sa opýtať čo treba ked chcem prestúpiť od jednej lekárky k druhej?Chodim na gyndu do BA,a chcela by som prestúpiť sem do NZ Dr.Helmešovej.Treba jej dať dopredu vedieť že chcem chodiť k nej?
U mojej som podpisoval dohodu na ten pol rok ,ale som tehu a chcela by som chodiť tu bližšie.
A ešte treba za prestup platiť?Baby čo ste prestupovali platili ste za to?
DAKUJEM
Najprv si zisti, ci ta konkretna lekarka vezme. A ak ano, tak sa s nou dohodni, ci ti kartu od terajsieho lekara vyziada ona alebo si to budes musiet vybavit sama (niektori lekari ti kartu odovzdaju a niektori ju na vyziadanie poslu priamo novemu lekarovi). Za prestup k inemu lekarovi sa neplati. Ak je tvoja nova lekarka sukromna a ma nejake poplatky, tak tie, samozrejme, zaplatis.
Áno musíš sa spýtať novej lekárky, či ťa vezme ak ťa vezme ak ti povie áno dá ti potvrdenie, že ťa berie do starostlivosti a to potvrdenie dáš svojej lekárke, tá na základe toho potvrdenia, ti dá zdravotnú kartu do rúk alebo ju zašle poštou novej lekárke. Samozrejme ak ešte neuplynul tel polrok, čo musíš byť u gynekológa zo zákona nemusí tvoja lekárka vydať zdravotnú dokumentáciu ale vždy je to hlavne na dohode a prístupe.
ak chces zmenit gynekologa skor ako o pol roka, potom:
Dobrý deň,
ustanovenia § 12 ods. 7 zák. č. 576/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon) ustanovuje, že dohoda o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti (ďalej len dohoda) sa uzatvára (v písomnej forme) najmenej na šesť mesiacov. Ustanovením tejto lehoty priamo v právnej úprave je daná minimálna doba trvania dohody, ktorú zákonodarca zrejme ustanovil z dôvodu právnej istoty účastníkov dohody a musia ju akceptovať obidve strany (poskytovateľ a osoba) dohody.
Ust. 12 ods. 10) zákona možno aplikovať na odstúpenie od dohody po uplynutím šiestich mesiacov. Toto ustanovenie súčasne predpisuje písomnú formu odstúpenia od dohody.
Pacient si svojho všeobecného lekára vyberá – nemal by teda „trpieť“. Lehota 6 mesiacov je určená aj z dôvodu výkazníctva zo strany poskytovateľa a financovania zo strany poisťovne ako minimálna na zabezpečenie prehľadnosti týchto vzťahov. Nie je preto žiaduce jej skracovanie. Avšak aj tu platí, že dohodou je možné dohodu skončiť pred uplynutím 6 mesiacov.
V zmysle zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti nie je na odstúpenie od dohody o poskytovaní ZS predpísaný žiaden formulár. Podstatné je, aby takéto odstúpenie od dohody bolo písomné a obsahovalo všetky náležitosti, a to:
- identifikáciu zmluvnej strany, ktorá odstupuje od dohody (t.j. poistenec),
- identifikáciu zmluvnej strany, ktorej je odstúpenie adresované (t.j. poskytovateľ ZS, s ktorým je uzavretá platná dohoda)
- predmet odstúpenia (identifikácia dohody, od ktorej sa odstupuje),
- prejav vôle odstúpiť od dohody - formulácia napr. „odstupujem od dohody o poskytovaní ZS uzavretej s ...... dňa ...... „
- dátum vyhotovenia odstúpenia,
- vlastnoručný podpis odstupujúceho (odporúča sa čitateľný podpis z dôvodu preukázateľnosti)
- odporúča sa odstúpenie doručiť osobne (proti podpisu o prevzatí) alebo doporučene poštou (eventuálne na doručenku) z dôvodu preukázateľnosti doručenia
Poznámka: Odstúpenie od dohody nadobúda účinnosť až prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo písomné odstúpenie doručené druhej strane (ak napr. odstúpenie bude doručené v mesiaci január 2012, účinnosť nadobudne až 1.februára, a teda dohoda od ktorej sa odstúpilo skončí až dňom 31.1.2012 – novú dohodu potom môže poistenec podpísať až od 1.2.2012)
V zásade sa odstúpenie od dohody doručuje pôvodnému poskytovateľovi, s ktorým mal poistenec uzavretú dohodu (t.j. poskytovateľovi od ktorého poistenec odchádza).
Tento poskytovateľ je následne povinný si ho od nasledujúceho mesiaca zaradiť do tzv. úbytkov v dávke pre príslušnú zdravotnú poisťovňu. Nový poskytovateľ si takého poistenca prihlási do tzv. prírastkov až po podpísaní novej dohody. Z tohto dôvodu by nemal vzniknúť konflikt pri kapitácii.
V zákone nie je stanovená povinnosť predkladať novému vybranému poskytovateľovi odstúpenie od predchádzajúcej dohody, avšak z dôvodu odstránenia pochybností je možné, aby poistenec priložil pri podpisovaní novej dohody s novým poskytovateľom aj fotokópiu doručeného odstúpenia alebo doklad o zaslaní (napr. doručenku), prípade uvedené zašle i na príslušnú pobočku VšZP, a.s.
Zdôrazňujeme, že toto nie je podmienkou, pričom nový poskytovateľ by mal pred podpisom novej dohody poistenca o tomto informovať. Na tento účel sa odporúča uvádzať v texte dohody o poskytovaní ZS aj formulácia, že poistenec čestne vyhlasuje, že v čase podpisovania dohody nemá uzavretú inú dohodu s poskytovateľom všeobecnej ambulantnej starostlivosti.
Kontakty do pobočiek VšZP nájdete na stránke www.vszp.sk v záložke Kontaktné miesta.
Na našej internetovej stránke www.vszp.sk nájdete kompletné zľavy a výhody, ktoré poskytujeme pre svojich poistencov, nájdete ich v sekcii Výhody a zľavy.
Ak máte záujem o novinky z oblasti zdravotného poistenia, informácie o zmenách zákonov, o výhodách a zľavách pre poistencov, prosím vyplňte registračný formulár na stránke www.vszp.sk v záložke Chcem dostávať na svoj e-mail newsletter.
S pozdravom
Tím Call centra VšZP
musis sa opytat tej novej dr., ci Ta zoberie. a niektori doktori mavaju "vstupny poplatok", prip. aj rocny poplatok.....najlepsie bude, ked sa opytas priamo jej 🙂