Zrušenie povinného poistenia bytu, keď už mám schválenú hypotéku

leka29
26. okt 2022

Ahojte , viete mi poradit ? Pred 11 mesiacmi nam bola schválená hypo . Museli sme dat do zábezpeky rodičovský byt plus dom . Podmienka bola mat obe nehnuteľnosti poistené ! Dom si chceme nechať poistieny . Byt nie . Svokra to nechce . Môžem to zrusit či musí byt poistený počas trvania hypotéky celej hypotéky . Ďakujem

motylik21
26. okt 2022

@leka29 neviem, či to závisí od banky alebo nie... ale my musíme mať poistenú založenú nehnuteľnosť počas celej doby splácania hypo.... aj keď sme menili poistku za inú, tak sme museli hlásiť zmenu v banke.... nás pri zmene poistky na to upozorňovali, že máme zmenu nahlásiť banke, lebo poisťovňa je viazaná povinnosťou nahlásiť zrušenie poistky banke, tak aby sme to mali vykryté novou poistkou

melanta
26. okt 2022

Byt musí byť poistený po celý čas, čo je založený. Je to podmienka, s ktorou si súhlasila a ktorú si podpísala predsa. Zrušenie poistenia je porušenie podmienok. Následkom toho môže banka kľudne úver zrušiť a budeš musieť okamžite celú hypotéku splatiť. Takže ak máte peniaze na to, aby ste vyplatili úver, tak smelo do toho. Mimochodom, aký má svokra dôvod na to, že nechce mať poistený byt? V čom ju to obmedzuje? Veď predpokladám, že to poistenie platíte vy, nie ona, keďže kvôli vášmu úveru ona zakladala svoj byt.

zuzanaokasova
26. okt 2022

@leka29 ten byt je majetkom banky, pokým ním ručí a pokým vy nesplatíte hypo. Banka ho chce mať poistený ...

zuzanaete
26. okt 2022

Nehnutelnost treba mat poistenu bez ohladu na hypo. V pripade hypo je to poziadavka banky.

simsalabim
26. okt 2022

@leka29 odhliadnuc od toho, ze nepoistit nehnutelnost je kratkozrake a moze sa vypomstit, banka s tym na 100% suhlasit nebude. Taky vybuch plynu ci poziar znehodnoti JEJ majetok.

sowka
26. okt 2022

Presne ako píšu vyššie, pracujem roky v poisťovni, a jednou z podmienok hypo je mať poistenú založenú nehnuteľnosť.

elalala
26. okt 2022

Banka má na nehnuteľnosť záložné právo, aj poistka je vinkulovaná v prospech banky. Keď poistku zrušíte, banke príde devinkulačné oznámenie a vám domov od banky žiadosť o doloženie novej poistky. Ak ju nepredložíte, úver sa zosplatní. Je to kvôli riziku, ktoré Banka podstupuje. Ak by nehnuteľnosť vyhorela, Banka ani vy nedostanete nič, Banka nehnuteľnosť nevie predat a tým pádom je v strate. Takže si ho nechajte 🙂

qetka
26. okt 2022

@zuzanaokasova ten byt nie je majetkom banky. Je majetkom toho, kto je uvedeny ako vlastnik na LV 🤦‍♀️

doriiis
26. okt 2022

@qetka ...myslela to asi tak,že keď sa nespláca hypo banka dá byt do dražby.A je suma fuk,kto je na liste vlastnictva

masinka
26. okt 2022

Ako pise elalala.... a ta vinkulacia znamena, ze ak dom vyleti do luftu/ vyhori..., poistne plnenie dostane banka, nie majitel nehnutelnosti.

zuzanaokasova
26. okt 2022

@qetka
@doriiis áno, ďakujem...tak som to myslela, zle som sa vyjadria.

leka29
autor
26. okt 2022

Dakujem pekne za odpovede , popravde som si to myslela že to tak bude . Áno platíme to my . Svokra minule prisla s tým že jej prisiel mail ,že je potreba zaplatiť další rok, a vraj ak sa dá mame to zrusit , že doteraz žiadne poistenie nemali a že im to netreba .

doriiis
26. okt 2022

@zuzanaokasova ...napísala si to dobre.Pri hypotéke je nehnuteľnosť majetkom banky

doriiis
26. okt 2022

@leka29 ...no musíte to platiť vy.Inak.klobuk dole pred všetkými zúčastnenými...dať do zálohy v podstate cudzí byť chce gule z oboch stran

qetka
26. okt 2022

@doriiis Nie, nie je majetkom banky. Chapem, ako to myslela, ale urcite nie je majetkom banky.

zuzanaete
26. okt 2022

@doriiis Pri hypo ma banka jedine zalozne pravo, ale nie je vlastnikom.

maroskovac999
4. aug 2024

Nechcem na nikoho utocit ani sa posmievat ale ani bytovka na mukacevskej v presove nepotrebovala poistku az kym nevybuchla potom uz poistku fakt nepotrebovala. Poistka neni spotrebny material, ktory si kupim len ked ho potrebujem.