Zmluva o stavebnom sporení pre dvojročné dieťa

romikk22
11. dec 2020

Ahojte
Aky mate nazor pripadne osobnu skúsenosť so zmluvou o stavebnom sporení pre dieťa v PSS?
Oplatí sa to? Ide mi o to ze syn ma 2 roky chceme mu do 18 pripadne 20 rokov sporiť peniažky a chcem niečo take ze ak mu to tam budeme sporiť tak naozaj v tej 18cke alebo 20 take tam tu sumu aj mat budem a budem ju môcť aj vybrať. Je na to PSs vhodná? Môže sa stat že by mu to mohlo padnúť vhod ak si bude riešiť bývanie ale ak nahodou by to chcel na niečo iné stále sa to oplatí? Ďakujem pekne za nazor

lucka_ke
11. dec 2020

oplatilo sa kedysi pred rokmi, teraz sú také podmienky, že už ani veľmi nie
musíte vložiť 2800 Eur ročne, aby ste získali štátnu prémiu, plus je tam maličký úrok a vysoké poplatky

denkatn
11. dec 2020

my robime malej toto stavebne, akurat ze rozmyslame zlucit ju s nasou, lebo su tam poplatky za vedenie uctu. lenze na druhej strane ako sa pozname, ak by sme jej sporili na iny ucet, tak by sme to vybrali, lebo my vzdy nieco potrebujeme a tuto je to obmedzene takze nemozem vybrat. tak ja to povazujem za dobry napad mu sporit, aj ked uroky tam nie su bohvieake, ale dnes aj tak na urokoch nezarobis. nevkladame plnu sumu, mame mensiu tu premie, ale postupujeme s usporami

lucka_ke
11. dec 2020

len na inflácii prerobíte za 16 rokov toľko, že sa to neoplatí... radšej iný produkt, alebo kúpiť nehnuteľnosť, prenajímať a potom nechať potomkovi

denkatn
11. dec 2020

lenze o nehnutelnost sa treba starat, jedovat sa s najomnikmi, ktory kazdy nabytok znicia a potom chcu novy. mne mama robila toto sporenie a bolo mi dobre ked som mala 18 a mi ho vyplatili.

lucka_ke
11. dec 2020

áno kedysi boli vysoké prémie na nízky vklad, ale dnes sa to už neoplatí

panelacikova
11. dec 2020

@romikk22 ak môžem poradiť... my sme mali s dcérou stavebné sporenie. čakala som ako na spasenie, kým uplynie 6 rokov 🙄 pri sume 10.000 eur, ktorú sme tam mali, bol ten "výnos" na úrokoch aj štátnej prémii naozaj veľmi smiešny. plus - mali sme také podmienky, že 6 rokov sa to nedalo nejak vybrať.
teraz už niekoľko rokov uprednostňujem investície do fondov. áno, je to aj rizikové, na druhú stranu, keď všetko klape ako má, tak je to omnoho výnosnejšie, než nejaké stavebko. keď mala vložené 1000 eur z nasporených peňazí, tak za 5 mesiacov tam mala cca 1030 eur. čiže za polroka pri tisícke zhodnotenie o 30 eur. na stavebné budeš musieť vložiť 2800, aby si dosiahla prémiu 70 eur. a máš to tam prakticky viazané. neviem, či sa dá vyberať teraz v priebehu šetrenia, vtedy sa nedalo (asi 5 rokov dozadu). teda aspoň mne nie.
ja som to urobila tak, že vo svojej banke mám účet, aj dcéra má účet detský. ona má prístup, ja mám prístup. ona na nahliadnutie, ja na všetko. tam jej sporím a spravujem peniaze, ona si môže pozrieť kedykoľvek, čo sa s peniazmi deje. nerobí to, je jej to fuk síce, ale uprednostnila som takúto možnosť, pretože peniažky dostáva od starých rodičov, aj od nás rodičov - namiesto darčekov poväčšine na sviatky. tak aby videla, že sa sporia a zhodnocujú.
za mňa - do stavebného sporenia nikdy viac!

panelacikova
11. dec 2020

@romikk22 pozri si ešte toto, tu je to dobre vysvetlené všetko:

https://www.expertnafinancie.sk/blog/stavebne-s...

irusa
11. dec 2020

@lucka_ke presne ako píšeš

irusa
11. dec 2020

@lucka_ke tiež zvažujem , že ho zruším

romikk22
autor
11. dec 2020

Ďakujem Vám všetkým pekne za nazory ani som nečakala ze tak rýchlo niekto bude reagovat super 🙂 takže som sa rozhodla ze to vyradime a asi zájdem do banky osobne a chcela by som niečo take ako účet v banke. Ide mo hlavne o to aby tie peniaze ktoré tam sami vložíme tam aj po dajme tomu 20 tích rokoch aj boli. 🙂 aby sa nestalo ze budem chcieť vybrať a bude tam nizsia suma a pod

irusa
11. dec 2020

@romikk22 ja by som skôr odporúčala sporenie na podúčte..ako to je napríklad v slsp- síce úroky nič moc, no aspoň za vedenie účtu neplatíš

lucka_ke
11. dec 2020

infláciu neoklameš, za 20 rokov peniaze stratia na hodnote, ideálne investovať do nehnuteľnosti (hoci kúpiť pozemok), za 20 rokov tak stúpli ceny, že lepšiu investíciu asi nenájdeš, fondy sú rizikové

mogaa
11. dec 2020

@romikk22 treba si zrátať či sa ti to vôbec oplatí....koľko si schopná tam ročne vložiť , úrok je 1%, poplatok za vedenie účtu mesačne tuším 15eur ročne, štátna prémia na tento rok 2,5ˇ%z ročného vkladu.....ono sa to stále oplatí ale len v prípade že tam ročne vložíš 2800eur a získaš 70eur na štátnej prémii......za rok kedy tam nič nevložíš stále platíš 15eur za vedenie účtu.....

lucka_ke
11. dec 2020

len za r. 2019 bola inflácia 2,7 percenta, čiže toľko stratil každý kto tam uložil peniaze a nezískal štátnu prémiu
úrok bol 1 percento, čiže ak by aj neboli poplatky už si -1,7 percenta

romikk22
autor
11. dec 2020

@irusa to mame ale tam si sporime zase my osobitne tak som veľmi nechcela aby sa to neplietlo 🙂 ale ešte porozmýšľam nad tym zeby sme tam sporili aj nám aj malému je pravda ze aspon za to vedenie účtu by sme ušetrili len ci sa mi to nebude pliest 🙂

romikk22
autor
11. dec 2020

@lucka_ke áno to určite ale nemôžeme si dovolit momentálne kupit pozemok ďalší lebo jeden sme na začiatku roka kúpili ale na ňom plánujeme nakoniec stavať budúci rok takze jedine niečo kde malému budeme odkladat peniažky

irusa
11. dec 2020

no práve som pozerala stavebné..ako vo veľkom tam nesporím ..mam tam cca 4 tisíc a pre tento rok .... úroky 7,20 e poplatok za vedenie účtu 19,08 eur a nárok na štátnu premiu 20,02 eura.... takže pri 4000 tisíckach som v pluse 8 eura , no samozrejme ak ma pripíšu tu prémiu...takže je to na smiech.....

romikk22
autor
11. dec 2020

@irusa aha takže v podstate skoro nič.. Ďakujem ze ste to pozreli a napísali 🙂 ja sa veľmi v tomto nevyznám a mali sme už dake problémy inde ohľadom sporenia takže aspon takto si môžem spravit obraz

majkeel
11. dec 2020

Mas na to vlozit pocas 6 rokov kazdy rok 2800 eur dietatu na ucet, aby si dostala trapnu premiu 66 eur, z ktorej polovicu este zozeru nezmyselne poplatky za vedenie uctu, navysovanie cielovej sumy,...?
Stavebne sa postupne zmenilo vsetkymi upravami minulej vlady na nepouzitelny produkt....
Jedina vyhoda, ze pri dietati ti odpusitia polovicu alebo cel poplatky tusim. Hura, "zarobis" navyse 15-20 eur rocne.

romikk22
autor
11. dec 2020

@majkeel áno mate pravdu neoplatí sa to 🙂 vyriešime to radšej iným spôsobom 🙂

majkeel
11. dec 2020

@romikk22 a to nehovorim, ze rocne dostanes stale tych istych 66 eur, aj ked tam budes mat po 6 rokoch sumu 6x2800 eur = 17000 eur a 6 rokov s tym nemozes pohnut, ak nechces zaplatit poplatok za predcasne zrusenie, co hravo prevysi to, co si dostala.

oli18
11. dec 2020

@romikk22 zakladna otazka laika pri roznych bankovych produktoch, ci ti rucia za vklad. Lebo aj take produkty su, kde sa ti ani vklad nemusi vratit.

romikk22
autor
11. dec 2020

@oli18 ano presne toto nechcem tomu sa chcem vyhnúť aby sa nestalo to ze nakoniec nedostanem ani to co sme tam vlozili

henrychh
14. dec 2020

Banky si účtujú pomerne veľké poplatky za nie až také veľké výnosy pri sporení, aj keď samozrejme je tam tá určitá úroveň istoty. Pre takéto dlhodobé sporenie, ak sú to naozaj peniaze na ktoré človek nechce siahnuť dlhé roky, či už pre dieťa do budúcna alebo aj napríklad na dôchodok, existujú podľa mňa lepšie nástroje, ktoré nevyžadujú veľkú finančnú investíciu ale stačí pravidelná menšia čiastka napríklad. Ak by si chcela vedieť o tom viac rád si dám stretnutie či už online alebo osobne v BA.