Zlá finančná situácia rodičov

zuzaanka27
26. feb 2015

Mojim rodicom to uz vyse 2 rokov financne nevychadza otec pracuje v kuse a ani minimalnu mzdu nedostava a mama je vyse pol roka na marodke ked vsetko vyplatia im neostane ani jedno euro a pritom maju 6 rocnu dcerku este uz to nezvladaju vobec

katarinamarkova
26. feb 2015

@zuzaanka27 a co potrebujes? poradit? vyzalovat sa?
ak im chces pomoct, a mama nie je az tak vazne chora, daj jej maleho, chod do prace. alebo ocinovi pomoz najst lepsie platenu pracu, alebo mame dobreho doktora, co ju da dokopy.

mimusa94
26. feb 2015

@zuzaanka27 nasi su natom podobne akurat ze otec momentalne nepracuje a ked pracuje tak len obcas a vyplatu donesie dva krat do roka .mama je na materskej ma 18rocneho syna a dvojicky vo veku 2a pol roka.csetko tha mama z materskej elektrinu pozicku zivobytie ..snazim sa aj ja vela pomahat a aj manzel ale stle sa to neda . mame odlisny ale skoro ten isty problem financie :( mama uz je zufala z tejto situacie a urcite aj tvoji rodicia :( bola by som ststna ak by sa tento problem vyriesil aby som tiez aj ja a mama nemala hlavu v tychto hroznych financnych problemoch :(

pribinak
26. feb 2015

Minimalna mzda je na rok 2015 urcena vo vyske 380e, nepises velmi o otcovom zamestnani, ci, je zamestnany na plny uvazok, ale ak ano, tak by mal mat brutto 380e, ak nie, otec by to mal riesit, minimalna mzda je stanicena zakonom
Dalsia vec, mozu poziadat o mimoriadnu financnu davku na dieta na miestnom urade, avsak nie vaetky obce si taky fond zriaduju, treba sa popytat, napr mozu z toho kupit skol pomocky, vyplatit obedy, zaplatit skolsky klub

zuzaanka27
autor
26. feb 2015

Mamu dost casto beha po doktoroch a hore dole oni byvaju v okoli Vranova a ja v Stropkove maleho jej davam a aj to jej dost pomaham ked sme tam inac ju nechceme nechat samu kvoli zdravotnym problemom

pribinak
26. feb 2015

Ak ma mama zly zdravotny stav, nech poziada aspon o ciastocny invalidny dochodok, ak nie o cely dochodok. Ved sa treba informovat o doktora, kde riesi majoritny zdrav.problem ci by s takou diagnozou je bol priznany aspon ciastocny invalid dochodok
To je aspon stabilny mesacny prijem a popritom moze ked jej to zdravie dovoli aspon brigadovat

zuzaanka27
autor
26. feb 2015

Co sa tyka dochodku chybalo jej tam niekolko bodov a do prace ju nechce nikto zobrat na vlastnu zodpovednost a su z toho totalne zruteny kvoli malej ze jej nemozu dopriat to co treba pomahame im aj my z manzelom lenze ja mam tiez zdrav.problemy z chrbticou

sissy27
26. feb 2015

@zuzaanka27 prosím, napíš, čo konkrétne očakávaš... @pribinak ti dala niekoľko dosť dobrých praktických rád, len na všetko máš nejaké "ale" ...
nikto to nemá v dnešnej dobe ľahké... a chápem aj to, že na východe je to s prácou komplikovanejšie ako v BA... ale ochkať nad tým čo a ako sa nedá, veru nepomôže...

@mimusa94 18ročný syn by tiež mohol brigádovať a pomôcť aspoň tým, že svoje výdavky si bude financovať sám, dvojičky by mohli do škôlky (štát ešte prispeje 230€) a mamina späť do práce, nie?

zuzaanka27
autor
26. feb 2015

Nejako pomoct tej malej

sophie32
26. feb 2015

@zuzaanka27
@mimusa94 No viem, ze teraz je tato rada uz zbytocna, ale mohli ste s babatkami pockat, pracovat a pomahat rodicom.... 😉

zuzaanka27
autor
26. feb 2015

@sophie32 aj ked mam dieta tak pomaham rodicom ako sa da ci zo 6 rocnou dcerou alebo aj nejako financne trocha

sissy27
26. feb 2015

@sophie32 presne toto aj mňa napadlo, že nemuseli sa dievčatá hnať do vlastných rodín v 18, mohli ešte chvíľku pomôcť svojim rodičom... len obávam sa, že tu bola rodičovská za 230€ riešením trvalého príjmu...
@zuzaanka27 pozri, môžu ti ľudia poposielať oblečenie či školské pomôcky pre malú sestru, ale to nie je riešenie, tak sa predsa nedá fungovať najbližších 12 rokov, kým doštuduje a zamestná sa (alebo si založí vlastnú rodinu) - alebo sa mýlim? treba vyriešiť situáciu tvojich rodičov... otcovi pomôcť nájsť lepšiu prácu, mamine poriešiť invalidný dôchodok, popýtať sa na obci, či nie je nárok na nejaké príspevky - všetko to, čo ti písala @pribinak ...

zuzaanka27
autor
26. feb 2015

Ako v skole kde chodi mala je cela skola v hmotnej nudzi a aj obedy maju po 3 centy

pribinak
26. feb 2015

Stále nepíšeš kde a co otec robí, ak je zamestnaný na plny úväzok musí dostavať minimálnu mzdu 380e (je to stanovené zákonom) ak je na polovičný úväzok tam dostavať samozrejme nemusi, ale to znamena viac času a možnosť si nájsť brigádu

Píšeš, ze mama je uz pól roka na marodke, tak potom by mala mat nárok aspon na čiastočný invalidný, ved treba obiehať viac doktorov, naháňať si to, pýtať sa, zisťovať
Ved si založ diskusiu, ze mama ny takýto zdrav stav, takýto vek, ma niekto mamku s obdobným stavom a berie invalidný?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzaanka27
autor
26. feb 2015

No to je uz trocha lepsie

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima4
28. feb 2015

@fidka79 ziadni spoluobcania nedostavaju stovky na davkach.... to co kolovalo na nete je len trapny kotlebovsky hoax pre jednoduchych ludi... nic viac.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreah25
28. feb 2015

@mima4 tu Ti budem oponovať - nie je to bohužiaľ len kotlebovský hoax - je to bohužiaľ realita, že v tomto sú nerómovia diskriminovaní a my ,,biely" nikdy nedostaneme to, čo oni.
Mám reálny prípad z praxe - mladá rómska mamička poberá rodičovský príspevok na mladšie dieťa, na staršie poberá opatrovateľský 256 eur pre jeho vraj zlý zdravotný stav (neviem, čo tomu dieťaťu je, nie som lekár aby som to posúdila, ale len podľa toho čo som videla, tak tomu chlapčaťu nebolo nič, ale OK, môžem sa v tomto mýliť). K tomu mamička dostávala 80 eur príspevok na bývanie, 66 eur dávku v hmotnej núdzi. Jej priateľ taktiež 80 eur na bývanie a 66 dávku v núdzi a k tomu mal plný invalidný dôchodok v sume 289 eur (a to mu bol v danom roku zvýšený z 220 a čosi, vraj kvôli nemohúcnosti - presne takto to mal v tom rozhodnutí napísané). No a dotyčný bol tak ,,nemohúci", že sa ešte chválil, ako si super zarobí na stavbách.
Takže teraz si spočítaj 205 rodičák + 256 opatrovateľský + 2x rodinné prídavky + 2x 80 eur na bývanie + 2x 66 dávka v hmotnej núdzi + 289 invalidný. K tomu si daj úľavy na stravu a pomôcky, ktoré majú v škole či škôlke a skutočne sa dostaneš na sumu niekoľko stoviek eur, ktoré títo ľudia dostávajú ,,za nič" alebo teda len za to, že sa super vyznajú v sociálnom systéme nášho štátu a majú výhodu ,,diskriminovaných" občanov, ktorých nesmieme diskriminovať a teda im všetko schvaľované a priznávané.

A na druhej strane je moja kamoška, ktorá od skončenia školy pracovala, popri tom študovala, popri tom si založila rodinu. Stalo sa niečo, prečo ostala PN a skončilo to tak, že nie je schopná bežne pracovať. Požiadala o invalidný, ktorý je po pár poníženiach a odvolaniach schválili, ale len čiastočný v sume 149,- eur mesačne myslím. Má dve školopovinné deti a posudkový lekár sa ešte aj sprosto vyjadril, že šak sa má o ňu kto postarať. Jej manžel musel zmeniť prácu na horšie platenú, ale časovo menej náročnú. keďže musí byť jej k dispozícii ak sa čosi stane a musí utekať za ňou domov.
Potom je tu moja mama, onko pacient, ktorá žije s jednou obličkou a viacerými zdravotnými problémami a nemôže sa dostať k invalidnému, lebo vraj nemá nárok, potom je tu môj otec, ktorý stále ťažko pracuje, každý lekár je zhrozený zo stavu jeho chrbtice, kĺbov, ..... a každý jeden mu povie, že má ísť na invalidný, lebo raz sa to neskončí dobre. Ale otázka je, kto mu ten invalidný dá?
Ja som istý čas tie uvažovala, že si poriešim invalidný, mala by som v pohode nárok, ale na druhú stranu podľa toho čo viem, čo robili s kamoškou, ako ponižovali a pod. - si hovorím, že nie som odkázaná na to, aby som zo seba robila chuderu a prosíkala tento debilný štát o niečo, čo istým občanom dajú bez okolkov a mňa budú ponižovať. Preto robím tak, že sa starám o seba sama a čo dokážem, tak to štátu nedám a ani nič od neho nečakám.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima4
28. feb 2015

@fidka79 co sa tyka zdravotnej starostlivosti, u nas ide zdravotnictvo na principe solidarity... keby to tak nebolo 80 % zien by tu vyhlasilo osobny bankrot...

@andreah25 na ktory z tych prispevkov, ktore menujes, nema narok clovek v rovnakej socialnej situacii ale bielej farby pokozky?
ak sa nemylim, socialny prispevok 66 eur ide iba do urciteho prijmu cloveka.... mozno by bolo dobre, keby sa k tomu co si napisala vyjadril niekto kompetentnejsi - @zalka či @liz_memon
No urcite nie cloveku, co ma rodicak a opatreovatelky....

zalka
1. mar 2015

@andreah25 prepáč ale tvoj príspevok o výškach dávky je totálny zavádzajúci blud ... vzbudujúci akurát tak negatívne vášne a nič iné .... a pritom si vypracovala krásny hoax
popiera základné princípy poskytovania dávky v hmotnej núdzi
začnem od začiatku ... rodina s 2 deťmi
nárok na dávku v hmotnej núdzi je vo výške 160,40 eur
príspevok na bývanie 89,20 eur dokopy 249,60 eur
ak má rodina vyšší príjem ako 249,60 eur tak sa žiaden príspevok na bývanie a už vôbec nie dva krát nevypláca, a detto ani žiadna dávka v hmotnej núdzi .

Ty píšeš o RP+ príspevku na opatrovanie + o ID + prídavky na deti = RP sa do posudzovania dávky ráta celý + príspevok na opatrovanie sa nezaráta + zo sumy ID sa pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi berie 75% z ID + prídavky na deti sa nezarátavajú do sumy na posudenie hmotnej núdze ..
tak teraz sa pozrieme na príjmy RP 203 eur + Opatrov. 0 eur + 75% z ID je 216,75 eur + prídavky na deti 0 eur = dokopy 419,75 eur

táto suma je vyššia ako prípadná dávka v hmotnej núdzi, preto táto tebou písaná rodina určite nedostáva dávky v hmotnej núdzi a v žiadno prípade nedostáva 2x príspevok na bývanie ... zákon platí pre každého. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

ale ak som sa aj niekde pomýlila, tak určite to na pravú mieru dá @martina0308 nakoľko ona pracuje na UP ... môj výpočet ber prosím ťa bajočko, lebo zbytočne mi tam bolo opisovať dalšie možné príspevky ak príjem v rodine je tak vysoký

A ak by bola v takej situácii biela rodina či čierna či žltá či zelená či červená stále by dostali to isté. A je zbytočne o tom polemizovať a vyvolávať negatívne vášne.

@mima4

mima4
1. mar 2015

@zalka dakujem 🙂

martina0308
1. mar 2015

@zalka v podstate spravne, akurat ak dostava prispevok na opatrovanie (kompenzacny prispevok) to sa pocita do prijmu v plnej vyske...

Moze nastat situacia ze by aj matka aj otec dostavali davku separe, ale to by deti museli byt sudom zverene jednemu z nich a muselo by byt urcene vyzivne na deti, ktore by sa v plnej vyske povazovalo za prijem...ale potom ten z rodicov, ktory by bol posudzovany bez deti by urcite nemal prispevok na byvanie 89,20 ale len 55,80... A uprimne povedane nasi romski spoluobcania malokedy splnia podmienky na priznanie PnB, nakolko sa tam skuma pri bytoch ci sa ma uhradne najomne za poslednych 6 mesiacov a dan z nehnutelnosti a samozrejme musi byt bud vlastnik alebo najomca a pri domoch ci ma uhradene TKO a dan z nehnutelnosti a taktiez musi byt vlastnik alebo najomca...a dom musi mat na LV

Podobnych bludov ako napisala @andreah25 sa siri po nete plno a ludia im slepo veria...tak ako ked sa sirili fotky ustrizku o vyplatnej davke na skoro 1000 eur...to ze na tom ustrizku su komplet vsetky peniaze z UPSVaR nikomu nenapadlo a uz vobe nikomu nenapadlo, ze v tej vysokej sume bol na 99,99999% prispevok pri narodeni dietata, ktory dostava kazda matka...

zalka
1. mar 2015

@martina0308 vychádzala som s toho
Príjem na účely tohto zákona nie je:
- príspevok na starostlivosť o dieťa,
preto som opatrovateľský nepriradila k príjmom, no hovorím chybu spraviť som mohla. Dík že si to dala na pravú mieru.
Tiež ma iritujú také hoaxy, a to že množstvo ľudí im verí.

mima4
1. mar 2015

@martina0308
@zalka
baby, to ze tomu veri jednoduchy clovek z hornej dolnej, ktory ma max strednu skolu, berem...ale to, ze tomu veria aj vysokoskolsky vzdelani ludia...to ma fakt udivuje, pretoze oni by mali mat uz uplne inak nastaveny "filter" na informacie

andreah25
1. mar 2015

@zalka
@martina0308
@mima4 dievčatá, díky za Vaše príspevky a ozrejmenie situácie, ale ja som nenapísala žiaden blud, ktorý som počula niekde v Hornej Dolnej a štýlom jedna pani povedala...
Ja som papiere o priznaní daných príspevkov držala v rukách. Beriem ak som nenapísala správne sumy (napr. ten príspevok na bývanie, zapamätala som si 80 eur, nezapamätala som si celú sumu), taktiež mi mohlo pár drobných uletieť aj v ostatných príspevkoch, ale skutočne drobné, nelietajú mi tam stovky.

Čo sa týka danej ,,rodiny" tej mamičky a jej partnera a dvoch detí - neviem či deti boli daného partnera alebo nie, neskúmala som to a ani ma to nezaujímalo. Adresy trvalého bydliska mali každý odlišnú, prechodné bydlisko mali rovnaké (istá nájomná bytovka v istom meste, takže asi na daný nájom získali obaja ten príspevok a keďže nie sú asi oficiálne v príbuzenskom vzťahu, tak preto ho asi majú obaja). Aj jeden aj druhý mi doložili potvrdenia o príspevku na bývanie. Na tých 66 eur mi predložili šeky, teda ústrižky zo šekov. Na invalidný dôchodok dotyčného pána som mala v rukách originál rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne a taktiež aj papier o tom zvýšení o nemohúcnosti. Taktiež originál papier o priznaní opatrovateľského som mala papier v rukách, plus jej chodí tento opatrovateľský (bolo to niečo cez 250 eur na staršie z detí) jej chodí na účet a taktiež na účet dostávala aj rodičovský príspevok na to mladšie dieťa. Predpokladám teda, že na získanie dávok sa asi obaja posudzovali samostatne.
Mňa to celé vytočilo práve na margo tej mojej známej, či ľudí z rodiny, ktorí žijú z ruky do huby a nemajú nárok na invalidný a daný mladý pánko, ktorému nič nie je a chodí robiť na stavby, tak má invalidný, ešte aj zvýšený pre nemohúcnosť. To je teda strašne nemohúci, keď na stavbe robiť môže. A keď som sa ho spýtala, od kedy je na invalidnom, tak odpoveď bola, že šak od osemnástky - čo som očakávala iné, že.

Takže neverím žiadnym xy rečiam. Píšem iba to, čom som mala sama v rukách a videla to čierne na bielom.

To máte to isté, ako ja mám obe deti alergikov, stravu musia mať špeciálnu, ktorá je samozrejme drahá, no a samozrejme na príspevok na stravu (aj keď je smiešny), nemáme nárok, lebo manžel zarába čosi viac. Tak robím teda aj ja popri rodičáku, len aby sme si mohli slušne žiť a nemusela som riešiť, či kúpim deťom čokoládku, ktorá má iba 75 gramová stojí takmer 4-5 eur.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
1. mar 2015

@andreah25 tak si mala nahlásiť zneužívanie na linke ... ti hovorím čo ja mám skúsenosti, tak toto možné nie je, a keby boli posudzovaný samostatne ... tak ten chlap ak by bol posudzovaný sám tak pre jednotlivca je príspevok na bývanie 55,80 eur či koľko ...
hádať sa nejdem, ani nerobím z nikoho neviem koho, ... aj ked nevylučujem, že oklamali úrady ... takže môžeš tomu zabrániť http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/soc...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz