Život v zahraničí a zdravotné poistenie

bambi2
22. júl 2014

mam na vas par otazok. je tu niekto kto zije v zahranici ako ja, od roku 2000 legalne a plati si v zahranici aj zdravotnu poistku?

viete mi niekto povedat, ci predtym, nez sk vstupilo do eu, bolo treba platit 2 poistky? v state kde clovek zil a na sk?
mam problem so vseobecnou zdr. poistovnou. zaniesla som im papier v 2006, ze si poistku platim v zahrnici lebo som sa tu vydala. dali mi papier a vsetko ok, odhlasena. lenze, az teraz prisiel papier od exekutora!!!! po 14 rokoch!!!! v centralnom registri som odhlasena per 31.12.2004. ziadaju odomna vyplatit od 2001- 2004 poistne. preco nepytali uz vtedy ten nedoplatok, preco az potom?? nechapem tu celu komediu.. kamoska co robi v poistovni, tvrdi nieco ine. vraj sk nebolo v eu. co ma s tym eu?? cele to nechapem..

aliza
22. júl 2014

@bambi2 odkedy je SK v eu, mozes mat zdravotne poistenie len v jednej krajine. neviem, ako to bolo predtym, ale zrejme si bola povinna platit v oboch statoch, nakolko si sa v tom 2000-tom zo zdravotky na SK neodhlasila. A ano, exekucie chodia aj po tak dlhej dobe, zial 😖

mihula
22. júl 2014

a v roku 2000,ked si odisla do zahranicia si sa odhlasila?lebo ak nie,tak preto ten exekutor.Ak vies vydokladovat rok 2000 az po 2006 nemal by byt problem

bambi2
autor
23. júl 2014

@mihula som poistena v zahranici, vydokladovat to viem..

bambi2
autor
23. júl 2014

@aliza odhlasovala som sa ale az v roku 2006, vtedy bolo vsetko v poriadku, nic odomna nechceli, nepytali..

bambi2
autor
23. júl 2014

@mihula ale v centralnom regiatri som odhlasena per 31.12.2004. ako to, ze ma odhlasili 2 roky dozadu a nie od 2001 odkedy si platim poistku v zahranici.. podla mna tam maju velky bordel..

mihula
23. júl 2014

@bambi2 ale nechapem,preco si sa neodhlasila v tom roku ako si odisla,ale az spatne po rokoch.Ja som tiez v zahranici roky a to sme neboli v eu.Naozaj dve subezne zdravotne poistovne nemozes mat.Tak ak to vies zdokladovat,ze si si platila zdr.poistenie v inom state,tak sa nedaj.A aku mas zdravotku na sk?

mihula
23. júl 2014

@bambi2 este si pozri,doklady,ktora pracovnicka ti robila doklady v zdr.poistovni a operuj s tym,ze ti povedala,ze vsetko je v poriadku.A chod konkretne po jej mene.Aj ked dnes tam nemusi uz pracovat,ale aj tak.Pokukaj forum o zdravot.poisteni a praca v zahranici,tam najdes vela info.

salsa82
23. júl 2014

@bambi2 napis si na call centrum poistovne, nech ti presne zistia, kedy ta odhlasili a na zaklade akych dokladov. V EU sme od 1.5.2004, preto je divne, ze by ta do 31.12.este mali ako aktivnu poistenku. Ak smiem vediet, v ktorej krajine EU si a aky doklad si pri odhlasovani predkladala?

lauraa
23. júl 2014

@bambi2 ja som tiez doplacala ...

aliza
23. júl 2014

@bambi2 a ked si tam v tom 2006-tom doniesla papiere, pytala si sa, ci mas nejaky dlh? ona ti nie je povinna oznamit, ci tam mas dlh a aky, mozno to ani pri odhlasovani nemala na obrazovke.... ty si sa isla odhlasit, tak ta odhlasila a nepresetrovala pri tom, ci tam mas nejake resty, to zrejme az neskor kontrola zistila, ze si v case, kedy si bola v zahranici, neplatila poistne na SK. Mna tiez bez problemov a bez slova odhlasili a do roka som mala exekuciu 😒. V 2004 ta odhlasili zrejme preto lebo sk uz bolo v EU a plati zakon, ze mozes byt poistena iba v jednom state EU, cize ti uznali zahranicnu poistku a za tu slovensku spatne nepytaju, kedze nemozu, ale obdobie pred vstupom si zrejme bola evidovana ako neplatic, ved nevedeli, ze si v zahranici, ci? v podstate je to tak, ze ked ides na dlhodobo do zahranicia, kde si platis aj zdravotku, tak si povinna sa odhlasit doma...tuto povinnost si nesplnila, tak to teraz od teba vymahaju.

bambi2
autor
23. júl 2014

@mihula vszp. zdokladovat to viem, ale nikto mi nevie povedat ako to bolo predtym ako sk vstupilo do eu.. neviem, ale vtedy v 2006 to bolo vybavene a odhlasene. podla dokladu hy som mala byt odhlasena od 2001. nechapem, preco som v centralnej poistovni odhlasena od 2004..

bambi2
autor
23. júl 2014

@salsa82 som vo Svajciarsku. neviem preco ma odhlasili az per 31.12. 2004. podla mna tam maju bordel..a davali mi tu vomsvajci nejake potvrdenie, ze som u nich od urciteho datumu poistena. bolo to prekladane aj do sk. sestra mi to to tam bola podat. doniesla mi aj potvrdenie len neviem ci homdoma najdem..

bambi2
autor
23. júl 2014

@aliza aliza ale mna zaujima, ci existuje nejaky zakon, predtym ked sk vstupilo do eu, ci sa musela poistka platit dvojmo. nevies kde to zistim? obdobie medzi okt. 2001 a 1.5. 2005. neviem to nikde najst. to mi nejde do hlavy a ako to je mozne ze ma odhlasili az v per 31.12. 2004

monik87
23. júl 2014

Ak chces napis IP.Mojmu muzovi sa stalo v podstate to iste,mozno budem vediet poradit

aliza
23. júl 2014

@bambi2 a ty si im predlozila doklad, ze platis zdravotku vo Svaj. od toho 2001? a aj napriek tomu ti vycislili dlh?

salsa82
23. júl 2014

@bambi2 napriek tomu, ze Svajciarsko nie je v EU ma podpisane dohody o rovnakom pristupe, cize urcite by si mala byt odhlasena najneskor k 30.4.2004. Pred vstupom do EU si mohla byt poistena v dvoch statoch. Vela ludi to aj tak robilo, lebo si chceli nechat moznost osetrenia v SR. Ak si dobre pamatam, dalo sa odhlasit bud potvrdenim o komercnom poisteni do zahranicia dlhsim ako 6 mesiacov, resp. prelozenym dokladom o poisteni v danej krajine, popr. zrusenim TP v SR.
Ak mas zaujem, zajtra ti napisem cez IP a poradim 🙂

bambi2
autor
24. júl 2014

@aliza ano aj napriek tomu vycislili dlh!!!

lyduska59
11. aug 2014

Vedel by mi niekto povedat, ze kolko sa plati zdravotne poistenie b Nemecku? Dakujem