Živnosť + skrátený pracovný pomer = odvody/dávky

lailla132
24. jún 2024

Ahoj dievčatá, ak budem mať skrátený pracovný pomer a k tomu živnosť ako to bude s odvodmi? Bude platiť len zamestnávateľ alebo budem musieť aj ja? A oplatí sa to vlastne? Chcem prácu hlave kvôli pn a plánujem o 2-3 roky tehotenstvo čiže aj dávky

alenah31
24. jún 2024

@lailla132 budeš platiť aj z PP a aj zo živnosti pričom pri živnosti si prvý rok od odvodov do SP oslobodená - pozor, to sa netýka ZP. No ak si ten prvý rok zo živnosti nebudeš odvody platiť dobrovoľne ani z minima nebude sa ti dá doba nikam započítavať + žiadne nároky na dávky ti zo živnosti nevzniknú.

lailla132
autor
24. jún 2024

@alenah31 ah takže to je vlastne jedno a nemusím mať PP len nebudem môcť mať pn. Dobre som to pochopila?

alenah31
24. jún 2024

@lailla132 PN byť môžeš, ale keďže si nebudeš platiť odvody na NP - nebude ti priznané nemocenské - dávka zo SP.

anos18
24. jún 2024

@alenah31 nie je to rok, čo sa neplatí SP, môže to byť kratšie aj dlhšie obdobie v závislosti od príjmov a od toho, kedy podá daňové priznanie. A PN bude mať z prác.pomeru, tam predsa platí odvody.

alenah31
24. jún 2024

@anos18 ešte raz si prečítaj čo píšem - bavíme sa o nemocenskom poistení zo živnosti pri neplatení si odvodov. Nepredpokladám, že príjem zo živnosti bude tak vysoký, aby začala odvody platiť skôr a píšem, že "odvodové prázdniny" pri novej živnosti sú rok. Ostatné - neskoršie obdobie závisí od dosiahnutého príjmu. Ostatne dobrovoľne si platiť odvody do SP môže aj hneď - to som jej napísala tiež.

rozculena
24. jún 2024

@anos18 pri skrátenom úväzku nič moc

anos18
24. jún 2024

@alenah31 a ja píšem,že odvodové prázdniny nie sú rok, môže to byť dlhšie i kratšie obdobie. Som účtovníčka, tak asi to viem

anos18
24. jún 2024

@alenah31 nepísala som o PN, samozrejme,ak neplatí odvody, tak PN dávku mať nebude. Vyjadrovala som sa hlavne k tomu, že odvodové prázdniny nie sú 1 rok. Tak aby nedošlo k mylnym info

anos18
24. jún 2024

@rozculena to je pravda,že nič moc