Živnosť popri zamestnaní - daňové priznanie

anjelik19902
8. feb 2015

Prosím poraďte......... Manžel je od mája 2014 zamestnaný a od októbra do decembra mal aj živnosť. Nakoľko v roku 2013 mal malý zárobok ako živnostník tak mu nevyšlo platiť sociálku. Sociálka sa neplatí ak príjem nepresiahne sumu cca 4800 eur. Chcem vedieť či sa do príjmu ako živnostník zarátava aj príjem zo zamestnania.
Faktúry ma cca na 3000 eur a príjem zo zamestnania cca 2000 eur. Ak by náhodou v roku 2015 znova otvoril živnosť vyjde mu ju platiť?
Ďakujem za info.....🙂

iva330
8. feb 2015

@anjelik19902 nie príjem zo zamestnania je príjem ktorý sa uvádza zvlášť do daňového priznania, to ti nikto nepovie,či by platil v roku 2015 záleží aké príjmy by zo živnosti dosiahol, aké výdavky by mal môže uplatnovať paušal ten je ale obmedzený na max.5040 €,daňová evidencia,príp.jednoduché účtovníctvo

david93
8. feb 2015

posudzujú sa samostatne len príjmy zo živnosti
zo zamestnania predsa už sociálne odvody platí povinne (pozri si výplatnú pásku), tento príjem sa posudzuje tiež samostatne

evittam
8. feb 2015

@anjelik19902 Ako ti napisali vyssie, a aby vznikla povinnost platit odvody do SP tak musi presiahnut SZCO hruby prijem za r.2014 4944,-Eur.

duun
8. feb 2015

Ja mam zamestnenie AJ szco. Do danoveho idu prijmy zo zamestnania zvlast - tie su (az obcas na nejake 2-3 centy zaokruhlenia) uz zdanene, odoslane poistne = uz vysporiadane - nic naviac z nich neplatis. Prijmy z dohod su §5 a zas zvlast - z tych je (ak nepoziadas, aby ti uplatnili nezdanitelnu ciastku) uz odcitana dan a odvedene poistne, cize znovu uz vysporiadane peniaze.

Prijmy ako szco su §6 a rataju sa zvlast, tam vidim, ci mi vyjde platit socialku, alebo nie. Do SZCO povinnosti platit socialku NEidu dohody ani zamestnanie. Ale ovplyvnia celkovy základ dane (vzdy len kukam, kolke peniaze a kto mi ich minul? :D :D ) a teda vyssi zaklad = vyssie preddavky napr na zdravotne.

evita68
8. feb 2015

@duun príjmy zo zamestnania neovplyvnia preddavky do zdr. poisťovne szčo..

duun
8. feb 2015

jo, mas pravdu, nedoslo mi :( ale pri tom, kolko sa odvadza, tak to cloveku aj tak pripada, ze stale pytaju len viac a viac.

evita68
8. feb 2015

@duun viem, poznám to 😖

michael1919
30. sep 2015

Dobry den...a mozte mi niekto prosim vas popisat, ako v takomto pripade vypocitava zdravotna poistovna odvody? z co a ako sa to vypocitava?
tiez som zamestnany a chcem si urobit zivnost popri zamestnani....viem ze si mozem nastavit preddavky na nulu, no chcel by som zhruba vediet co asi potom po zuctovani budem platit zdravotnej poistovni este, aby som vedel ci sa mi vobec oplati robit si zivnost.....
moje prijmy zo zivnosti by nemali byt vyssie ako povedzme 300 eur mesacne....

dakujem

slimstar
30. sep 2015

Volá sa to súbeh szčo a zamestnania.
@michael1919 napíšte do zdravotnej poistovne, oni vám vyrátajú aké preddavky budete ďalej platiť pri súbehu. Napr. mne to vyšlo 8,97 euro mesačne + zdravotné zo zamestnania.

majusqa77
30. sep 2015

@michael1919 zdravotne poistenie je 14 percent z prijmu

michael1919
30. sep 2015

dakujem.....14 percent z celeho prijmu SZCO? ci sa to mysli po odpocitani vydajov atd? teda po danovom priznani, ci z celeho prijmu za cely rok?

slimstar
30. sep 2015

Aktuálne info z vszp, zistené pred mesiacom.
Počas trvania pracovného pomeru má zamestnávateľ povinnosť za Vás odvádzať do zdravotnej poisťovne 14% z vymeriavacieho základu (10% zamestnávateľ a 4% za zamestnanca).

Nakoľko máte povinnosť uhrádzať preddavky na poistné ako SZČO v sume 57,68 Eur (bez súbehu) a v rámci ročného zúčtovania poistného za rok 2013 vám bol vypočítaný preddavok .... euro ...

/ takto vyrátavajú tie preddavky/

mesačné poistné SZČO v súbehu : počet kalendárnych dní v mesiaci x počet dní, kedy bol poistenec považovaný za SZČO v súbehu

Princíp výpočtu preddavkov alikvótne:

suma preddavku / počet dní v mesiaci x počet dní ako SZČO (SZČO v súbehu platiteľov).