Žiadosť a úver alebo hypotéku.

roman9763
26. sep 2024

Ahojte. Môj otec chce aby som si požiadal o hypotéku alebo úver na bývanie ale nie na neho ale na seba....Má našetrené nejaké peniaze a chýba mu cca 30 000 eur na byt. Chcel by som si dať žiadosť buď o úver alebo hypotéku. Je tam ale jeden háčik. Niekedy si viem podať na stávkovanie ( nie nie je to za 5 ani 10€). Bojím sa, že keby idem do mojej banky (FIO banka) tak by mi to nedali, keďže majú prehľad o mojich pohyboch na účte. Otázka je teda, že keby požiadam o hypotéku alebo úver v inej banke, tak že či by to mali šancu zistiť že si niekedy viem podať v tej inej banke alebo nie? Prípadne či je nutné si tam zakladať účet v tej banke keď si chcem len dať žiadosť o hypotéku uver. Na základe čoho potom zisťujú príjem z práce keď nemám u novej banky históriu? Môžu si to zistiť cez sociálnu poisťovňu? Prípadne čo všetko to obnáša. Ak vie niekto budem rád keď mi poradíte napíšete. A že či je vôbec reálna šanca na to aby som získal ten úver alebo hypotéku v inej banke?

3009
26. sep 2024

@roman9763 nie je šanca dostať úver či hypotéku v inej banke ak tam nemáš bežný účet kde ti chodí pravidelne výplata.

michaelam2
26. sep 2024

@3009 tak toto nie je pravda

@roman9763 budu chciet vypisy z tvojho uctu takze ano pridu na to a vzhladom na stavkovanie ti uver neschvalia

athena27
26. sep 2024

@3009 nie je to pravda čo píšete..

@roman9763 toto by som určite riešila cez finančného poradcu a 30 000 nie je tak veľa nevidím dôvod na neschválenie iba kvôli stávkovaniu (ak sa tam nenabalili aj iné veci, ako meškanie so splácaním už predchádzajúcich pôžičiek) alebo veľmi nízky príjem. Kamarát zvykol stávkovať a úver mu dali.

vsetkounas
26. sep 2024

@roman9763 je to somarina normálne chod do banky keď máš príjem tak je šanca že to schvália poznám ľudí co bežne tipujú Nike Fortuna atd a normálne majú úvery ,či hypo .

3009
26. sep 2024

@michaelam2 ukáž mi banku kde ti poskytnú hypotéku a nemusíš tam mať bežný účet?

janka_266
26. sep 2024

@roman9763 ten byt na vás aj potom napíše? aspoň 1/2 z neho? a vy máte bývanie vybavené? keď idete platiť byt inému. úver môžete odstať aj v inej banke, len tam budete zrejme potrebovať účet

zic
26. sep 2024

1, a ako poriesite vlastnictvo toho bytu s otcom? Nemozes mu len tak dat 30k z hypoteky na seba... ty musis kupit nehnutelnost a musis tam byt zapisany
2, vyber si banku s najlepsou ponukou hypo a vydokladujes prijem od zamestnavatela plus oni si to asi preveria v socialke

melanta
26. sep 2024

@3009 každá banka ti poskytne úver, ak tam nemáš účet. Každá, ktorá poskytuje úvery.

melanta
26. sep 2024

@roman9763 môžeš ísť do ktorejkoľvek banky, vypíšeš žiadosť, na základe nej si overia tovj príjem v SP. Skôr by som na tvojom mieste riešila iné - prečo otec nepožiada o úver sám? Si spoluvlastníkom nehnuteľnosti, na ktorú otec potrebuje peniaze? Ak ti to nebude splácať, budeš mu to splácať ty? Máš taký príjem, že v pohode s týmto záväzkom poriešiš svoje bývanie, ak to bude potrebné?

roman9763
autor
26. sep 2024

@michaelam2 to fakt? Takže je nulová šanca. Tým pádom nemusím ani chodiť do žiadnej banky?

roman9763
autor
26. sep 2024

@athena27 ja som už v minulosti mal asi 2 úvery. Jeden za 2500 cca v slsp a ďalší za 6000€ v Tatra banke plus 1000€ kreditnú kartu. Všetko som to splatil asi do 2-3 rokov. Príjem si myslím že nebude problém keďže mám TPP plus na dobu neurčitú a všetko na páske.

roman9763
autor
26. sep 2024

@vsetkounas normálne mám ísť teda do tej Fio banky keďže ja mám fio banku? A nemám rozmýšľať nad inými bankami?

roman9763
autor
26. sep 2024

@janka_266 áno napíše bude musieť napísať na mňa. Ja bývam momentálne s rodičmi. Inému.... Je to môj otec nie iný človek.

roman9763
autor
26. sep 2024

@zic 1.... Ten byt bude na mňa napísaný oficiálne ale neoficiálne to bude otec mať na starosti. On má vacsiu časť peňazí ale nechce to dávať na seba z určitých dôvodov. Takže by asi mne on dal peniaze, tie ktoré má našetrené a ten zvyšok by sa zobral úver alebo hypotéka. A splácal by to on....
2. Aj vies ktorá banka je momentálne najlepšia s ponukou na hypotéku? A ako ho mám vydokladovať ten príjem? To mi musí dať zamestnávateľ nejaký doklad alebo ako to je?
A naskytuje sa mi otázka či bude druhá banka preverovať moju históriu alebo bude žiadať o výpisy z účtu banky kde mám momentálne bežný účet

roman9763
autor
26. sep 2024

@melanta otec nechce žiadať z dôvodu toho že on má už auto, byt, dom a je živnostník a sú tam ešte ďalšie veci. Takže asi preto to chce dať na mňa aby ho nepreverovali keďže má už nejaké veci majetky. Ja nemám nič. Povedal že to bude on splácať. Ale aj keby nie tak ten byt bude na mňa písaný tak prinajhoršom by som to splácal ja ale myslím že v Tom otec by ma nesklamal že by to neplatil. Povedal že by to on splácal len že by to bolo na mňa písané....

zic
26. sep 2024

@roman9763 na to pouzi financneho sprostredkovatela... on ti poradi na zaklade tvojho prijmu, aktualnych podmienok apod... kde sa kupuje byt, kolko percent chces pozicat atd atd...
Prijem (ak ho bude banka pozadovat) vydoklades od zamestnavatela...

veronka1996
26. sep 2024

@3009 U nás v ČSOB banke Ti radi poskytneme hypotkárny úver aj bez otvoreného bežného účtu.

michaelam2
26. sep 2024

@3009 kazda 😀

michaelam2
26. sep 2024

@roman9763 akoze na tvojom mieste by som to skusila, ale je velka sanca, ze to neschvalia prave kvoli stavkovaniu. Tie pravidla su teraz uz dost prisne nastavene. Ale skusit to samozrejme mozes.

ekira1
26. sep 2024

@roman9763 hlavne si to zabezpeč. To, že povedal že bude splacať je pekné, ale všeličo sa môže stať.

zuzik1407
26. sep 2024

@3009 ja mám účet v slsp,kde mi chodí výplata a hypotéku som brala z UniCredit,dali mi lepší úrok..... Asi tak!

janka_266
26. sep 2024

@roman9763 takze vlastne bývanie nemaote, tak to je ok, keď ho napíše na vás, môže to byt Váš otec, aj ktokoľvek iný, keď vám to prestane splácať, vy to budete musieť zaplatiť bez ohľadu na to, komu ste hypo brali a či je byt na vás

melanta
26. sep 2024

@roman9763 nech ti byt daruje, s bremenom dožitia a potom si zober úver na otca. Skôr, než budeš vlastník bytu, neber úver. A uvoľni peniaze otcovi tak., že ich použije iba na ten byt, na žiadny iný účel. Inak, to že je otec živnostník - ak má príjem na splácanie, môže žiadať o ďalší úver, len si musí urobiť normálne riadne daňové a platiť riadne odvody. Ach, finančná gramotnosť vo vašej rodine nie je silná stránka. Otec žiada syna, aby zobral úver na seba (to by mi ako rodičovi nikdy nenapadlo urobiť svojmu dieťaťu), syn stávkuje.

11brano11
26. sep 2024

@3009 toto nie je pravda

roman9763
autor
26. sep 2024

@melanta trošku účty a slušnosti vás prosím. Ja som sem prišiel po rady a nie po osočovanie. ak máte mať takéto sprosté komentáre tak radšej nič nepíšte. Ja tiež na vašu rodinu nič nepíšem

11brano11
26. sep 2024

@roman9763 Ak si sám, bez detí a máš príjem aspoň 1000 eur čistého, určite ti úver 30 000 dajú. Kľudne chod do Fio banky ak tam máš účet a požiadaj o úver. Fio ma dobré úroky. Ze to to nedajú kvôli stávkovaniu sa obávať nemusíš, ak teda nemáš na sebe niečo ďalšie ako omeškania splácania predchádzajúcich úverov, alebo nedajbože nejaké exekúcie

roman9763
autor
26. sep 2024

@11brano11 nie nemám žiadne dlžoby. Vyložené ide o to stávkovanie v tomto prípade. A výplatu mám 950 čistom

11brano11
26. sep 2024

@roman9763 tak to ti 30 000 schvália v pohode. Možno až do 50 000

vsetkounas
26. sep 2024

@vsetkounas áno normálne chod kľudne aj do fio ono záleží koľko máš rokov aký máš príjem a podľa toho aj banky viem že napríklad mladým moc VÚB nedáva ČSOB je fajn ale tam napríklad keď chces mať lepší úrok tak majú dosť podmienok . Najprv by som skúsila tu fio keď tam máš účet a potom si prípadne pobehaj viaceré banky a uvidíš .Nesmieš mať hlavne dlhý pol roka dozadu skúmajú zdravotku sociálku plus aj príjem aspoň pol roka ten istý by si mal mat s jedného zamestnania .