Zdražovanie a šetrenie

michaltat
13. máj 2022

Zaujímalo by ma ci vás zasiahlo zdražovanie, pohonné hmoty, strava atď. Darí sa vám šetriť? Ja som ušetrila 400 eur mesačne teraz horko ťažko 150eur.

buberova
13. máj 2022

Značím si všetky naše výdavky už od augusta 2019 a áno vidno rozdiel... Ale ušetríme približne rovnako, pretože platy nám rastú tiež...

anjelicek26
13. máj 2022

Tak my mame este rezervu, ale citime to tiez. Vsetko islo hore, aj blba zmrzlina je +20% drahsia ako pred rokom 😂 Ked ratam 4 deti aspon 2x v tyzdni 2 kopceky zmrzliny, ved to mas mesacne 80e 😂 Asi zacneme chodit domov inou trasou 😂 Ale fakt sranda bokom, plny +40%, elektrika +30%, potraviny +20-27%, to je mimo srandu proste, ked je doma 6 ludi...

irusa
13. máj 2022

no len na tankovaní do práce +70e.... no nikdy som nemala v pláne gazdovať ( sadiť ) no tento rok som zasiala a zasadila všetko možné ( 1 kg paradajky v obchode 4 e skoro ma vykotilo ) ...obmedzila som nákupy v potravinách a fakt v obchode zvažujem, čo potrebujem a čo nie

kris_tin257
13. máj 2022

Ja to cítim hlavne na obedoch vo food courtoch 😀 inak moc ani nie, do práce chodíme peši prípadne busom (elektricenka hore nešla), malému strava v škôlke nešla hore, a doma sme tak akurát od 19:00 aj to nie všetci čiže spotreba elektrina je u nás minimálna. Stravu kupujeme malo, iba aby sme mali raňajky večere takže tam to zdražovanie moc necítime. Pravidelne výdavky u nás ostali rovnaké ale platy mne aj mužovi išli vyššie.

luccija
13. máj 2022

@irusa kilo paradajok za 4 eura je ešte dobre🙂ja som kúpila v Lidli 250 gr za 3 eur
@michaltat pravdaže to cítime.Aby už človek premýšľal či ide na pečenú rybu a Kofolu, lebo 3 nás to stojí 30 eur plus ako píše
@anjelicek26 zmrzlina euro kopček.Nikdy som nebola lakoma, ale už sú veci, ktoré nekúpim a kupovala som...

tosomja
13. máj 2022

Áno, cítim. Čo som kedysi zaplatila za nákup 50€, dnes minimálne 80€ za to isté plus mínus nejaká potravina iná.
Čo som kupovala prsia v akcii za 3,99€ teraz v akcii za 5,49€ atď. Ale tak jesť treba, hygienu dodržiavať treba, do práce sa dostať treba.
Šetríme stále rovnako, okolo 200-300€ sa dá, zatiaľ, lebo aj priateľ viac zarobí.
A vždy odložím aj deťom rodinné prídavky nech je mesiac aký chce, na toto im nesiahnem.

darkswan
13. máj 2022

@kris_tin257 isla, pre bratislavcanov, minuly rok 24, teraz 30🙂

danyelia
13. máj 2022

@irusa, @luccija Ahojte, no mne skoro pred mesiacom vypadli v obchode oči 😁 keď som zbadala cherry paradajky 250 g za 5, 59 €! To boli tie najdrahšie, neviem, či s prímesou ,,zlata,, ostatné druhy cena od 4 € vyššie, knedlík 2,59 €, no všetko išlo rapídne hore...(KE, Agromilk) A jasné, vidím to hlavne na bežných nákupoch, že peniaze sa rozkotúľajú oveľa, ale oveľa rýchlejšie, ako predtým...

anjelicek26
13. máj 2022

@luccija u nas sla minuly tyzden na 1,20€ u nas na dedine, 1,50€ v meste...ked ratam, ze mam vsetko x4 (ked si dam aj ja tak x5), tak ma aj chut prejde 😂
@danyelia paradajky mame aj my posadene 😂 Aj ked cena zeleniny je na slovensku mam pocit dvojnasobna ako tu v nemecku, a to doslova...na velku noc sme boli na slovensku a skoro mi oci vypadli...ja sa potom ludom necudujem, ze radsej to mäso na obed spravia, ked je lacnejsie jak zelenina pomaly.

kris_tin257
13. máj 2022

@darkswan ja mám ročnú kupovanú od januára 😊 tá je výhodnejšia a mám na rok pokoj

danyelia
13. máj 2022

@anjelicek26 Noo, strašne sú tie ceny, ja som zvykla robiť skoro každý deň rôzne šaláty k jedlu, alebo len tak, no šalát pre 6- člennú rodinu ma výde fakt drahšie ako nejaké mäso 😁

anjelicek26
13. máj 2022

@danyelia hrasok, redkovky, jahody, paradajky, to budeme mat tento rok vlastne, aj ked jasne spotrebu to nepokryje. Tyzdenne u nas ide 20 kil ovocie/zelenina, 18l mlieka a to je len zaciatok... hlavne synovia ako sportuju nejedia - oni zeru mam pocit 😂 A bude horsie 😂 1200e/mesiac ide len na stravu 😖 Ano jedia vsetci vylucne doma, ale aj tak...

luccija
13. máj 2022

@anjelicek26 to som dala dedinskú cenu v meste je 1,50 a vo vychytených zmrzlinarnach 2 eur.
Áno, tiež to stále hovorím, že ak zapeciem brokolicu či karfiol, alebo niečo ľahšie to radšej kúpim mäso a nie som za chvíľu hladná.Prave som včera hovorila mužovi, že pamätáš, keď sme hovorili aká je pri mori draha zmrzlina?a teraz je tu drahšia a kopček polovičný.
@danyelia ja som objednala Tesco za vyše 100 eur a pripravila si 2 bednicky a, keď prišiel vošlo sa mi to do jednej🙂

sense
13. máj 2022

Ano citit, prave som nechala v ibchode 70e a nic moc som nekupila vajcua,jogurty, ovocie,zelenina, sunka, ryba k obedu a dcere heden muffin ....pred rokom som natankovala plnu nadrz za 65, teraz o 20 viac.

luccija
13. máj 2022

@anjelicek26 no v puberte budeš len okolo sporáku okolo 10-12 r to bolo najhoršie.Aj my jeme všetci doma strašne závidím tým, čo jedia po inštitúciách a večer chlieb.

anjelicek26
13. máj 2022

@luccija tak ratam, ze tu su skolske obedy 65-85e takze ak varim sebe a muzovi v home office, myslim, ze tolko to nie je ako x 4 deti neviem... ale celkovo je to hodne narocna polozka v rozpocte.

66simonka66
13. máj 2022

Ceny išli neuveriteľne hore, dnes ráno som išla kúpiť kuracie prsia u nás a cena v jednote 9,2/kg no skoro ma vykotilo, ani som ju nekúpila. Neviem či tam mali zlú cenu alebo to mysleli vážne. Toto zdražovanie je neuveriteľné a to nie je všetko, rastú úrokové sadzby na hypotékach, nedávno som čítala že sa majú vyšplhať až na 4-5% (to teda dúfam že sa naozaj nestane). Keď si predstavím aké drahé sú potraviny a ak pôjdu ešte vyššie energie a hypotéky tak to bude naozaj strašné. Radšej na to ani nemyslím.

luccija
13. máj 2022

@66simonka66 veď toto...ja som práce včera premýšľala, že voľakedy som si len tak z roztopase kúpila voňavku, sandále, či niečo väčšie do bytu len tak pre radosť...mám pocit, že teraz platíme len poplatky a stravu, keď chcem aj ušetrit

zmrzlinka2021
13. máj 2022

@michaltat
Ani velmi nie.
Mame auto, ale aktívne využívam MHD. V BA stojí ročný lístok 199 eur, vsade sa rýchlo prepravím.
Strava - my zijeme striedmo, nekupujeme a nikdy sme nekupovali hovadiny. A vela vecí kupujem v akcii. Ziadne také ako tu čítam, že zjeme denne 2 ananásy, kilo mandariniek a podobné správanie sa.
Čo sa týka mäsa - to varíme iba v nedelu. Nikdy som nebola naučená počas týždna ho jest (teraz jem v práci), a tiež viem, ze nie je zdraví prijímat vela zivočíšnych produktov.
Inak, stravujem sa v práci.

Ja som milovníčka minimalizmu a to aj v strave. Nepotrebujeme 10 druhov šuniek po 200 gramov - kupime si jeden druh 100 gramov, a stačí. Ziadne také ako vidím u niektorých rodín, že dieťa na posedenie bez chleba a všetko natlačí do seba 200 gramov šunky... Ja som z chudobnej rodiny, takze mne je to cudzie.

Co sa týka penazí, no nebudem sa stazovat - nepotrebujeme riešiť ceny v klasických obchodoch (mimo yeme a pod), ale zas odmietam kupovat veci v maline, delii a pod.
Plat mi aj tento rok ide hore, manzelovi tiez.

kim2028
13. máj 2022

My kupujeme väčšinou len zľavnené vecí alebo tie lacnejšie zaužívané tak zdražovanie necitíme na potravinách. Vieme nakúpiť približne za rovnaké peniaze ako kedysi cca. 50 eur. Po novom 55 eur, aj to len preto, lebo otec sa stal závislým na kolových nápojoch. Začínal na 6 nápojoch za týždeň a dnes treba mu 14, ale tie nešli na šťastie hore. Nebyť tých nápojov celkom sa dá...

danyelia
13. máj 2022

To, že všetko strašne draželo, som si uvedomila asi pred mesiacom, čakám u lekárky, tak som si išla skontrolovať účet...Skoro všetko v obchode platím kartou, ťuk...priložím a hotovo. Otvorím Georga v mobile a skoro som odpadla 😁 Moja prvá myšlienka, keď na mňa vyskočila tá suma bola, že má okradli a vybrakovali mi účet! 😄 Studený pot, búchajúce srdce, idem volať do banky, že kde sú moje peniaze, kto a kedy mi ich vybral 🤦🏻‍♀️ Po návale paniky mi napadlo, že pozriem výpis...nákup potraviny, potraviny, drogéria, potraviny, potraviny. A druhý nával paniky prišiel, keď som si uvedomila, že nikto ma neokradol, peniaze som normálne minula v obchode za potraviny, všetko sedelo - a to nerobím veľké nákupy, tie robí muž. Ani som nič drahé nekupovala, len jedlo. Ale toto sa mi fakt nikdy nestalo, že by som sa zhrozila pri pohľade na účet po bežných nákupoch 🙄

terina25
13. máj 2022

Vam baby aspon isli hore platy,ale mne uz roky nie.takze je tazke vyzit + cosi odlozit. Je to bieda na tomto slovensku a najhorsie je,ze to bude este horsie. 😔

kim2028
13. máj 2022

@danyelia Hlavne po malých obchodoch sa nedá nakupovať. Tam je skutočne všetko drahé. Kedysi som chodieval do pekárne, ale tu som zrušil, keďže sa veľmi neoplatilo už. Ceny aj trojnásobné oproti veľkým reťazcom. Kaufland žemľa 8 centov, v tej pekárni podobná žemľa 24 centov. :D Kedysi mali tam aspoň housky po 11 centov, tak sa dalo, ale dnes stoja už 16 centov... Fakt škoda rečí, akože nechával som tam 3 eura dávnejšie, lebo som nakupoval veľa toho. Dnes len za 10 housiek, 1 jablkový koláčik celkom 2 eurá a 40 centov.

janickacrazy
13. máj 2022

@michaltat akože u nás sa veľmi šetriť nedá, mám 3 deti alergikov, z toho jeden v puberte a druhý už dospelý, čiže jedia ako divý plus tie špeci potraviny bez mlieka sú drahšie ako normálne, takže tam neušetrím nič, kupujem normálne všetko. plus dorábame na dome dalšiu izbu, takže tam ide veľa penazí pri dnešných cenách práce a stavebného materiálu. Zatiaľ to zvládame v pohode, muž dobre zarobí, takže nejak sa nás to nedotklo.

danyelia
13. máj 2022

@anjelicek26 Veď toto, aj ja mám dve športujúce deti, 7 a 10 rokov, ale strašne sa rozjedli v poslednej dobe...Prídu domov zo školského obeda, prvá cesta vedie do chladničky 😄 Ešte som hladný/hladná, čo máme jesť? Druhá cesta vedie do potravinovej skrinky/špajze, kde tiež hrabú, že by si ešte niečo dali...a večer po tréningu to isté, raňajky tiež...no nedaj hladnému dieťaťu najesť 😁

danyelia
13. máj 2022

@kim2028 Veď toto, všetko išlo hore...my máme pri bloku malú cukráreň, no vojsť tam so 4 deťmi, hneď je človek ľahší minimálne o 10 € 😁 Malý okrúhly koláč 3,90 €, taká sladkosť na paličke akoby nanuk 2,50 €, zmrzlina 1 až 1,50 €, koláče cca 2€, plus ešte nejaké džúsiky,, kávička pre rodičov, tak to je človek rád, keď sa zmestí do 20 eur...a to sme chodili aj predtým, no tie ceny boli nižšie 🤔

elementissa
13. máj 2022

No nakoľko je inflácia tento rok takmer 11%, čo je masaker, každému, komu sa plat nedvihol sa automaticky o 11% znížil a komu sa dvihol o menej ako 11%, tak tomu sa tiež znížil. Reálne sa zvýšili platy len tým, ktorí mali nárast viac ako 11%. Ja bohužiaľ takého človeka osobne nepoznám. Okrem povýšení a zmien pozície. Tam hej. Ale na rovnakej pozícii sa nikomu z mojich známych nadvihol plat o 12 a viac percent

zmrzlinka2021
13. máj 2022

@elementissa este sa neda povedat, aka bude konecna inflacia za rok 2022, predpoklad je cca 3 az 4 %

elementissa
13. máj 2022

@danyelia že 10€ na cukráreň so 4 deťmi je veľa 😁😆 ja toľko platím za jeden obed ak si nestihnem nachystať doma. A to bez polievky a bez nápoja. Prednedávnom sme boli s rodičmi na obede- taká malá reštika, ani nie veľmi drahá 8€/hlavne jedlo.. keďže to bolo na manželove narodeniny, tak sme si 4 dospelí dali polievku+ hlavné+ maličký dezert+ nápoj a pre dieťa bez polievky (aj tak nedojedol ani hlavný chod, balili sme domov) a bez samostatného nápoja, vodu mal odo mňa. A takmer 100€ len taký fukot. A to bola lacná reštika, nič super nóbl, žiadny Skypark

kim2028
13. máj 2022

@danyelia Jaj to verím. 4 detí to je položka. My sme len traja dospelí ľudia, tak nemusíme na také míňať. Súhlasím je to hrozné napr. aj tá cukráreň dali sa u nás minulého roku najlacnejšie zákusky kúpiť za 40 centov za kus. Ochutnali sme dosť z toho, lebo chceli sme vedieť, že či sú chutné, lebo sestra mala svadbu. Asi pred mesiacom sme išli okolo, či si nedáme tak najlacnejšie 60 centov. Tak reku nedáme. :D