Zdravotné poistenie do 6 rokov veku dieťaťa

hendikep
28. júl 2022

ahojte, chcem sa opytat.. skoncila mi v juli rodicovska dovolenka, termin druheho porodu mam koncom augusta, zatial mi zdravotne poistenie plati stat ako osobe ktora sa stara o dieta do 6 rokov ( nie koli zlemu zdrav. stavu ) , ked si teraz zalozim zivnost, budem si musiet za ten mesiac zaplatit zdravotne poistenie sama ? alebo stat mi to zaplati aj ked budem SZCO ako ked poberam rodicak? Dakujem vopred za odpoved

alenah31
28. júl 2022

@hendikep a tebe už RD skončila? Kedy? RP ti síce bude vyplatený za celý kal. mesiac, ale RD ak ti napr. skončila 15.7. tak od 16.7. - ak si sa teda nevrátila do práce a nie si evidovaná na ÚP či na MD - práve si neplatičom - si dobrovoľne nezamestnaná. Štát ti zdravotné poistenie bude platiť len ak sa v ZP ty sama nahlásiš ako "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov". Ak si založíš živosť a budeš mať príjem - jasné, že už je poistenie na tebe.

hendikep
autor
28. júl 2022

@alenah31 nahlasila som sa v ZP ako osoba starajuca o dieta, toto mam na poriadku ( ale aj tak mi tam povedali ze som poistena automaticky do 30.7. aj ked dcera mala 3 roky 2.7. len pre zaujimavost :D ) takze vlastne, ked som nahlasena v ZP ako osoba starajuca sa o dieta, plati to len kym by som sa nezamestnala alebo nezalozila zivnost ? ze toto poistenie do 6 rokov uz nefunguje tak ako rodicak, ze popri jeho poberani plati zdravotku stat?

alenah31
28. júl 2022

@hendikep ale ano plati.....lenze na ZP si nahlasena ako "osoba starajuca sa o dieta di 6 rokov" a ides otvarat zivnost a budes SZCO - tiez sa to nahlasuje A na ZP mozes byt nahlasena len jednym sposobom - v prvom pripade za teba plati stat, v druhom si platis sama. A zle ti povedali.....RD skoncila 2.7. - skoncilo aj poistenie. Prihlas sa na ZP spatne.

hendikep
autor
28. júl 2022

@alenah31 a to mi akoze zle povedali priamo v unione? oni mi kazali dat si oznamenie ze som osoba starajuca sa o dieta az od augusta lebo tam som im svietila ako poistena do konca mesiaca

matullienka
28. júl 2022

@hendikep omyl, naozaj ti povedali zle ak sa neprihlásia spatne budeš si musieť chýbajúce dní doplatiť

alenah31
28. júl 2022

@hendikep a preco si myslis ze zeny, ktorym skonci RD a nejdu sa na ZP hlasit ako "osoby starajuce sa o dieta do 6 rokov" nakolko im ide dieta do skolky na cely den sa idu hned po skonceni prihlasit na UP? Prave preto ze dovrsenim 3 rokov dietata im konci RD a aj statut poistenca statu.

hendikep
autor
28. júl 2022

@alenah31 ale ved ja viem, tiez som bola nastupena na UP ale vzhladom nato ze zachvilu rodim ma stamad poslali rovno na zdravotnu prihlasit sa ako poistenec statu, lebo jasne ze mesiac pred porodom pracovat nebudem. Ale velmi Vam dakujem dievcata! volala som do unionu a potvrdili mi ze tamta pani na infolinke mi poradila zle a mam zadat novu ziadost so spatnym datumom…

mogaa
28. júl 2022

@hendikep nemôžeš byť súbežne SZČO a zároveň osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.....jedno vylučuje druhé......ak si SZČO platíš zdravotku.....