Zdravotné poistenie, ak bude na Slovensku len mesiac

janinah
30. nov 2017

Ahoj, ako vybaviť zdrav. poistenie pre dospelú dcéru,ktorá príde zo zahraničia na SK v januári asi na 4-6 týždňov,potom bude 5 mesiacov žiť -pracovať v Nemecku a potom študovať v Česku? Teraz bola rok mimo EU a na SK bola odhlásená.A tiež ako riešiť poistenie pre jej manžela,ktorý je občan z krajiny mimo EU a sobáš sa ešte len teraz bude legalizovať na SK čo trvá tiež dáke týždne? Pôjdem do pisťovne samozrejme,ale nech mám nejaké predbežné info a vybavím to čo najlepšie.Vďaka.

amelie2017
1. dec 2017

Normalne, pride do zdravotnej poistovne, kde bola poistena pred tym a povie, ze sa vratila zo zahranicia a chce sa prihlasit, lebo sa vratila. Nech si zoberie so sebou poslednu pracovnu zmluvu, pretoze ju budu prihlasovat odo dna vypovede. Rozdiel bude musiet doplatit ako samoplatca- dobrovolne nezamestnana. Ked odide do Nemecka, tak im posle pracovnu zmluvu a oni ju opat odhlasia. Manzela moc neporadim, ale ksto bude treba ist na cudzinecku policiu a tam mu uz vysvetlia co a ako. Pre neho by bolo mozno vyhodnejsie/jednoduchsie, keby si v krajine, kde sa momentalne nachadza uzavrel cestovne poistenie a tych par tyzdnov by tu bol len s nim, pre pripad nejakej nehody ci akutnej choroby. Ak teda neplanuje cely pobyt behat po lekaroch.

mihula
1. dec 2017

@janinah a kde je momentalne zdr.poistena?lebo ja pridem na sk tiež 16.12.do 8.1.ale s europskym preukazom poistenca a nemusim nikde chodit.V pripade choroby,urazu platí Europsky poukaz.A to este absolvujem dve lekarske kontroly na sk.

janinah
autor
1. dec 2017

@mihula teraz je poistená v krajine mimo EU,kde pracuje,ale už som volala do pisťovne a pôjdem ju tam znova prihlásiť od dátume,kedy priletí na SK,mám gen. splnomocnenie,tak to viem urobiť aj ja...
a ty si poistená aj tam,kde pracuješ aj na SK? tak sa to nedá,či? resp. tebe platí zdrav. poistenie zamestnávateľ tak kde žiješ ? lebo dcéra pôjde potom v mardci pracovať do Nemecka,tak sa bude tam prihlasovať si myslím

mihula
1. dec 2017

@janinah ano,ja som poistencom IT,pokial mi trva pracovný pomer mam tuto Eu-kartu.Ked mi skonci prec.pomer na sk sa prihlasujem ako samoplatca