Zdravotné poistenie

21. aug 2024

Dobrý deň, mám invalidné postihnutie na 75%. Finančný invalidný dôchodok nemám schválený nakoľko mi chýbajú 2 odpracované roky.

Moja otázka znie, môže zdravotná poisťovňa platiť za mňa poistné s tým že nemusím byť evidovaná na úrade práce?

Ďakujem

suve99
21. aug 2024

Najlepšie riešenie by bolo doplatiť si tie chýbajúce 2 roky - budeš mať nárok na platený ID...
Evidencia na úrade je dobrovoľná, občanovi nevzniká zákonná povinnosť byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade, ale je povinný ako dobrovoľne nezamestnaná osoba sám si hradiť zdravotné poistenie... takže ZP si musíš platiť sám/sama...

lukbe
21. aug 2024

@suve99 ona sa pýta asi prave preto, či musí byť zaevidovaná, lebo jej ide o to, aby poistenie neplatila. Spýtala by som sa na úrade aj v zdravotnej poisťovni.

suve99
21. aug 2024

@lukbe ja som to pochopila, ale aby za ňu ZP platil štát, musí byť zaevidovaná na UP... kto vie, snáď poradí....ale ja mám info takéto - podmienkou je evidencia na ÚP...možno sa to ID netýka..

lukbe
21. aug 2024

@suve99 no ved to, treba sa radšej opýtať.

zalka
21. aug 2024

Si poistencom štátu, nemusíš byť evidovaná na UP.
A odvody do ZP nebudeš platiť
E) fyzická osoba, ktorá je invalidná a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok,
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistne...

Mozes rozhodnutie o invalidite nahrať do ich apky alebo ísť na pobočku samozrejme v tej poisťovní, kde si poistená.

suve99
21. aug 2024

..ospravedlňujem sa za mylné info ohľadom ID... ale i tak by som zvážila si doplatiť tie 2 chýbajúce roky

chrobak7
21. aug 2024

V zmysle § 7 zákona 580/2004 o zdravotnom poistení si poistencom štátu:

7)
Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za
a) nezaopatrené dieťa;
b)....
....
e) fyzickú osobu, ktorá je invalidná 34) a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok, 35)
f) ...

Odkaz 34) odkazuje na zákon o soc. poistení, § 71 ods. 1:

§ 71 Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť
(1)
Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Ak teda máš uznanú mieru poklesu 75%, tak si v zmysle tohto zákona invalidným poistencom. Teda mal by za teba štát platiť zdravotné poistenie (neplatí to zdravotná poisťovňa, ako si chybne uviedla).

Pre istotu choď na pobočku svojej poisťovne a over si, akú kategóriu platiteľa vedú k tvojej osobe. Ak to nebude štát, tak si rovno prines rozhodnutie o priznaní miery poklesu. Ale SP by mala automaticky v dávkach posielať do ZP zoznamy poistencov, u ktorých je platiteľom štát.