Zanikne mi materská z Anglicka?

vanesinas
9. mar 2018

Dobrý den. Žila som v UK 10 rokov a aj pracovala. Otehotnela som a porodila som dveru tam. Teraz sme sa vrátili naspäť na Slovensko a materskú poberám z UK. Partner sa zamestnal tu na Slovensku a zaregistroval sa v Poisťovni dôvera. Dala som aj poistiť dcéru a povedali mi ze ju odhlásia z UK poisťovne aby ju prihlásili tu. Chcem sa opýtať či mi tým pádom nezanikne materská z UK a aj child benefit. Dakujem

stormie
9. mar 2018

Pokial plati to ako to bolo v roku 2013 tak ano, nemozes mat poistenie v dvoch krajinach eu a ak zrusis poistenie v uk tak ti zanikne aj narok na matersku. Ja som pockala kym mi skonci materska a az potom som sa nahlasila do sr poistovne. Staci ak mas modry eu preukaz poistenca a v akutnom pripade su povinny ta na zaklade neho osetrit aj na sr

vanesinas
autor
10. mar 2018

Ale ja chcem nahlásiť do zdravotnej poisťovne moju dcéru a nie seba.

stormie
10. mar 2018

@vanesinas ano aj dceru som hlasila az ked seba, ked mi skoncila materska, myslim ze to je takisto na seba naviazane - matersku poberas na nu z uk tak nemoze mat poistenie na sr

vanesinas
autor
11. mar 2018

@stormie Dakujem. Napísala som na Hmrc gov o mojej situácii tak počkám co mi nápisu, pretože myslím ze materskú my zobrať kvôli tomu nemôžu lebo na ňu mam nárok lebo ti dieťa vychovávam a možem ho vychovávať sj mimo UK. Skôr child benefit my môžu zobrať.

vlucifuk
11. mar 2018

@vanesinas My sme sa vratili z UK v maji,materska z UK mi skoncila v juli,dovtedy som cakala a az v juli som deti prihlasila do poistovne na SK,materska mi v UK isla normalne na ucet.V juli som na SK plynulo presla na rodicovsky.Child benefit poberal manzel v UK,ked sa aj on vratil za nami,pobera ich tu☺

stormie
11. mar 2018

@vanesinas ano vychovavat mozes hocikde ale nie poistit, to ma teraz dieta aj ty z uk a pokial chces matersku/child benefit z uk tak nemozes mat poistenie ani ty ani dieta na sr

vlucifuk
11. mar 2018

@stormie Myslim,ze to plati len pre poistenie.Mne ked uplynula materska,tak som deti prihlasila v slov.poistovni,ale manzel bol este v UK a normalne na nich bral Child Benefit tam.Na Slovensku sme rodinne pridavky zavali brat,az ked tam on dal vypoved a prisiel za nami.Hmm...

stormie
11. mar 2018

@vlucifuk ano v tvojom pripade, ale autorka je v inej situacii - jej partner je uz tu na sr a tu ma aj poistenie

vanesinas
autor
12. mar 2018

@stormie @vlucifuk áno partner je tu ale mien sme zobratý a ten child benefit pre naše dieťa poberám ja a nie moj priatel.

stormie
12. mar 2018

@vanesinas takze uplne ina situacia ako
@vlucifuk
Pozri si papiere k child benefits alebo tu;
https://www.gov.uk/child-benefit-abroad

Ak ides mimo uk na dlhsie musis to nahlasit a ak chces chidl benefits dostavat dalej musis si dalej platit NI - t.j. byt tam zamestnana alebo podnikat a platit si ho sama, pripadne splnat uvedene podmienky, ktore asi nesplnas .... a ak mas NI v uk nemozes sa nahlasit do poistovne na sr - nemozes mat positenia v 2 krajinach eu

Takze preto ja som sa sice odstahovala na sr ale tvarila sa ze som tu na dovolenke a az ked mi skoncila materska, dala som vypoved v praci a odhlasila sa aj z child benefits a az potom sa nahlasila seba aj dieta do poistovne na sr

vanesinas
autor
13. mar 2018

@stormie Dakujem ale my sa asi nechápeme. Mne zamestnávateľ platiť NINO bude stále pretože poberám materskú. Bola som predtým v zdravotnej poisťovni a tam mi povedali ze dcéru poistiť nemôžu pretože je poistená podomnou v Anglicku. Ale teraz ked sa partner zamestnal tu tak uz ju poistiť môžu. Ale budú ju odhlasovať z NHS. A ja si naďalej v UK budem NINO platiť.

filodendron
25. mar 2020

Ahojte, vie mi niekto povedat, kto ste si vybavovali matersku z UK, ako ste si ponechali pobyt v UK? Mali ste stale platny prenajom? Pokial dobre citam, tak clovek musi byt UK rezidentom pred aj pocas poberania materskej, takisto ako si aj musi ponechat adresu pre banky, nhs, hmrc atd. Pokial sa ale clovek uplne zbali a odstahuje z UK pocas poberania materskej, tak nastava problem...