Zálohové platby ZSE

duratlicka
1. okt 2022

Ahojte,
má nám prísť vyúčtovanie elektriny. Ak ste už tento rok mali vyúčtovanie, zvýšili Vám zálohové platby? Len podľa vyššej spotreby alebo iba pre očakávanú vyššiu cenu v roku 2023?
Na stránke ZSE je, že ceny pre rok 2023 nie sú známe, tak ma zaujíma, aké dávajú preddavky.

hedviga2
1. okt 2022

@duratlicka nie nezvysili kvoli buducemu roku

deti95060810
1. okt 2022

SSE... mali sme nedoplatok 19,90 e... zvýšili platbu o cca 9 e / mesiac na 51 e....
faktúru sme dostali vo štvrtok...

martul
1. okt 2022

@duratlicka platili sme od 9/21 do 8/22 42 eur, prišiel nedoplatok 40,50 zvýšili zálohy na 49.

patka06
1. okt 2022

nezvýšili, mali sme preplatok

andrejka1974
1. okt 2022

My sme mali preplatok tak sme to nechali rovnako

olvedicsilla
1. okt 2022

@duratlicka my sme mali nedoplatok 248€ 🙈🙈nikdy sa to este nestalo.. a zvysili nam mesacne z 40 na 82€

tetapetra
1. okt 2022

@duratlicka nakoľko to bolo za rok2021-2022, a mali sme preplatok nič sa nezvihalo, znižovali nám. Ja si však plat vždy zvýšim alebo vrátim na pôvodné. Teraz počkam kým nahodia nové ceny a potom platbu navysim. Pri plyne rátam platbu z 80 na 160€. Pri elektrike ešte neviem. Zatiaľ platím 50.

zuzanaete
1. okt 2022

My sme mali nedavno vyuctovanie od zse a zalohove platby nam znizili, lebo sme mali preplatok. Takze buduci rok zatial neriesia. Som zvedava, co prinesu dalsie mesiace.

duratlicka
autor
1. okt 2022

@tetapetra To bude asi najrozumnejšie. Len v ZSE sa človek aj niekoľko mesiacov po začiatku roku nevie dopátrať združeného cenníka, kde je konečná suma za kWh a odberné miesto.

tetapetra
1. okt 2022

@duratlicka ja som si to dávala podľa kamosiek. Aj vodu aj plyn aj ele. Hej ZSE je jedna záhada. Vysomarit sa nedokážem

luliu
1. okt 2022

Mala som preplatok 50€ a zvýšili mi o 7€ mesacne. ZSE

babydesire
2. okt 2022

@duratlicka nedavno som to pisala v jednom prispevku:
Nam prisiel preplatok, napriek tomu zdvihli buduce zal.platby. Volala som na infolinku a po mojich neustalich otazkach sa operatorka konecne precekla, ze tam bude zrejme zaratane predpokladane zvysenie ceny za el.na buduci rok. Bud cenu uz maju urcenu, len este nieje verejne dostupna, alebo maju cenu za elektrinu ale nemaju este cennik za distribuciu coa sa po navyseni prirata k celkovej cene, alebo cenu uz maju, nieje verejna a cakaju ako sa situacia s energiami nakoniec vyvinie, ako zareaguje svetovy trh, EU a nasi politici.

maranta_leuconeura
2. okt 2022

Mali sme preplatok vo vyske jednomesacnej platby a napriek tomu nam zalohy zvysili, tiez ZSE 🤷

0987654331
2. okt 2022

Ceny na rok 2023 bude poznať ZSE až v 12/2022 na základe schválenia úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Vo vyúčtovaní je nová záloha na základe terajšej spotreby, nepočíta s navýšením ceny, pretože ju zatiaľ nepozná. Ak bude cena vyššia v novom roku, čo bude mať za následok nedoplatky u zákazníkov, predpokladám, že ZSE navýši sumu zálohy, ktorú oznámi zákazníkovi. Takto to bolo v tomto roku u podnikateľov. Čo sa týka cenníka, treba si pozrieť integrovanú cenu - tam sú spočítané všetky položky pre spotrebu KWH aj paušál - posledný odstavec v CENNÍKU pri každej sadzbe.

babydesire
2. okt 2022

@0987654331 ale u podnikateliv je to ine..tak ako som pisala zvysili nam zal.platby napriek preplatku...oproti xy predoslym rokom kedy z.pl. zdvihli iba pri nedoplatku a znizili pri prepkatku, tak teraz tato logika nesedi. Preco ? Na zaklade coho to zrazu vynimocne tento rok urobili naopak ? A z coho vypocitali o kolko zdvihnu pred.zal.platbu ? V podstate natom az tak nezalezi, lebo aj tak musime pockat na zverejnenie cennikov, ide tu len o debatu. A napriklad SPP tiez sme mali preplatok, a tam dodrzali logiku ze preplatok = znizia pred.pred.pkatby. Pricom pri plyne je este vacsi ? co sa tyka nielen ceny ale aj ci ho vobec bude dost, ci ho budu moct distribuovat...

aaalenkak
7. okt 2022

@duratlicka nam prislo vyuctovanie v july a mali sme maly preplatok, ale posielam kazdy mesiac o 10€ viac ako je predpis, takze preto. Nic nam nezmenili a zalohove zostali rovnake a ked bol ten boom, ze musime minut menej ako v 2020, tak bez sance, nemam to ako urobit, lebo uz vtedy sme mali nizky odber a nemam ako ho znizovat a to nam pribudli dve deti a manzel na homme office...

zdencaaaa
16. jan 2023

Dajte si nastavit priame faktury mesacne. Pride vam mesacne faktura na presnu sumu a nemusite mat hlavu z toho ake zalohy treba nastavit. Treba mat ale ten ich mudry elektromer co vie na dialku posielat udaje