Vyššie dane z nehnuteľnosti

14. aug 2023

Štátna kasa je vyprázdnená, škrty vo výdavkoch zrejme stačiť nebudú (vo včerajšej relácii O 5 minút 12 sa Sulík so Šimečkom zhodli, že balíček pre rodiny bude neudržateľný), nová vláda ju bude chcieť naplniť - ktorý variant by bol pre vás prijateľnejší - vyššie dane z príjmu, alebo zvýšenie dane z nehnuteľností? (Len pre info - trebárs v Rakúsku je základná sadzba dane z nehnuteľností 2 percentá, u nás by zrejme zo začiatku bola nižšia. Avšak bezprostredne nám nehrozí, najskôr bude potrebné vypracovať mapy lokalít).

ropucha6
14. aug 2023

Dufam, ze ziadna pricetna vlada nezvysi dan z prijmu.

ruxandra
14. aug 2023

Daň z nehnuteľnosti sa plati raz za rok a je to dost smiešna suma, kludne by teda mohli zvýšiť to, asi by sme to ani velmi nepocítili 😁

tahomi
14. aug 2023

Zrusit nezmyselne pandemicke OCR, predlzene rodicovske, vlaky a obedy “zadarmo”, fiktivne PN, umelo navysovane materske a podpory v nezamestanosti. A to su len poznatky z tejto stranky.
Toto si nas stat nemoze dovolit.

viestta
14. aug 2023

Dan z nehnutelnosti, ktora? Z vlastnicstva nehnutelnosti, ci z predaja, dedenia? Miestne dane z vlastnicstva nehnutelnosti sa plosne zvysovali uz tento rok, takmer vsade a kazda obec, mesto zvysovala v inej vyske.
Dan zo zisku z predaja sa pati aj teraz, ak nesplnas podmienky oslobodenia od tejto dane. "Dan z dedicstva" ako taka sa neplati, platia sa poplatky v alikvotnej hodnote hodnote dedicstva.
Vsetci sa tvaria akoby teraz nic take nebolo a ani netusia, ze uz dnes platime tieto dane a poplatky. Mozu sa zvysit, co nevylucujem. Ale zvysene mozu byt za kazdej vlady, ktora sa bude snazit o znizenie deficitu statneho rozpoctu. Vcera som pocula peknu vetu: Zo 60€ rodinnych pridavkov, ktore vyplaca stat si 10€ musi pozicat. Takze zadlzuje tych, teda deti, ktorym je ten pridavok urceny. Takto sa robi "lubiva socialna politika". Dokedy to bude udrzatelne?

suzitok
14. aug 2023

Pre mňa je daň z nehnuteľnosti smiešna suma, za dom sme platili 11€ a za byt nejakých 10€, alebo akú daň konkrétne myslíš?
@tahomi úplne súhlasím 👍

sasa1310
14. aug 2023

@ruxandra tak zasa až taká smiešna suma to nie je. Len za to, že človek je vlastníkom.

@tahomi už sa to rieši a teda sa to bude všetko rušiť. Mimoriadna situácia končí

sasa1310
14. aug 2023

@suzitok tak my cez 300€ platíme

tahomi
14. aug 2023

@sasa1310 rusi sa iba pandemicka OCR z tych co som ja vymenovala.

sasa1310
14. aug 2023

@tahomi tak predĺžené rodičovské majú opodstatnenie. Pri tých chorých deťoch (myslím normálne dg.) majú čo robiť, keď nemôžu ísť do škôlky a aj liečby niečo stoja

autor
14. aug 2023

Dva príklady na ilustráciu:
1. aktuálne z z mesačnej mzdy 1200 eur po odrátaní odpočitateľnej položky 410,24 € zaplatíme daň 119,50 €. Po prípadnom zvýšení o 2 % (viac by zrejme nezvýšili) by sme pri totožnej odpočítateľnej položke zaplatili o 4,50 €/mesačne viac.

2. Trhová cena 2-3 izb. bytu v BA či v KE je povedzme 150 - 180000 - ak by sme mali daň z nehnuteľností v rovnakej výške, ako v Rakúsku, zaplatili by sme (jednorazovo, príp. na splátky) 3000 - 3600 eur.

Avšak, ako som napísala hore, zo začiatku by sadzba tejto dane bola nižšia, ikeď už pri polpercentnej dani by bolo potrebné za spomenuté byty zaplatiť 750 - 900 eur ročne , čo by pre nejednu rodinu bol riadny záhul.

Daň z nehnuteľností sa na západe stanovuje nie jednotlivo podľa konkrétneho bytu, domu - ale podľa takzvaných lokalizačných máp, v lukratívnejších oblastiach sa platí viac, na vidieku menej.)

sasa1310
14. aug 2023

Áno, to bude len sranda, keď priemerná rodina namiesto dovolenky vycaluje 3000€ “smiešnu” sumu za daň každoročne

ropucha6
14. aug 2023

@autorka, pokojne by ta sadzba mohla byt nieco medzi. Ja za dom a mensi pozemok pri BA platim cca 40e, naozaj by vacsina ludi zniesla aj vyssiu sumu.

ropucha6
14. aug 2023

@sasa1310 tak ale napis, ake nehnutelnosti vlastnis. Lebo 300e nebude za priemerny dom ani byt.

sasa1310
14. aug 2023

@ropucha6 v Ba sú poplatky vyššie. Nič výnimočné, akurát 2 parkovacie miesta, ktoré majú 2-násobnú taxu, keďže je to nebytový priestor.

autor
14. aug 2023

Príklad z vidieka - stará chalupa so záhradou, v ktorej dožíva osamelý dôchodca, má trhovú hodnotu 100 - 120 000, už platba 500 eur ročne by presahovala u mnohých výšku dôchodku.

sasa1310
14. aug 2023

A to od trhovej hodnoty? Lebo dane z nehnuteľnosti sú od m2, či je to nebytový priestor (napr. kto kúpi apartmánový byt platí 2x toľko ako za byt) a lokalita resp. sadzba dane daného mesta (časti mesta)

ropucha6
14. aug 2023

@sasa1310 byt a dve parkovacie miesta su 300e?

viestta
14. aug 2023

kde si dosla na tu trhovu hodnotu nehnutelnosti? Kto by ju urcoval, na zaklade coho?

suzitok
14. aug 2023

@sasa1310 coze? To je extremna suma

sasa1310
14. aug 2023

@ropucha6 nie.

vroni
14. aug 2023

@ropucha6, ja vlastním v BA byt, bežnej veľkosti a v bežnej lokalite a platím stovku. Bez parkovacieho miesta či záhrady. Nie som za zvýšenie žiadnej dane, som za zníženie prebujnelych a zbytočných štátnych výdavkov a kedejakych zbytočnych štátnych dávok. Predĺžených materských, ocriek do aleluja, dotácií skrachovaných štátnych inštitúcií.... Dlho by sa dalo vyratavat...

autor
14. aug 2023

Sadzba závisí od lokalizačnej mapy (jej vypracovanie potrvá dlhšiu dobu) celého posudzovaného územia, nestanovuje sa hodnota konkrétneho domu/bytu, prirovnanie k výške platby vzhľadom k konkr. trhovej cene u konkrétnej nehnuteľnosti je orientačné - majitelia menej zachovalých nehnuteľností v lukratívnej lokalite budú mať smolu, keďže lokalita sa posudzuje ako celok (v Rakúsku aj inde na západe), majitelia "lepších" stavieb na odľahlom vidieku zaplatia menej, než majitelia obdobnej nehnuteľnosti vo väčšom meste.

ropucha6
14. aug 2023

@vroni minuly rok som platila okolo 60e v Ba, mozno nieco zvysili, ale stale mi to neprislo nic extremne. S tymi statnymi vydavkami sa ja nehadam, bolo by to idealne, ale som skepticka v tomto smere.

simca06022011
14. aug 2023

Zrusit rodinne balicky a kraviny, rozhadzovanie a kradnutie vo verejnej sprave a budu aj peniaze;) Nie nemienim platit dan z nehnutelnosti z trhovej hodnoty nehnutelnosti. Aktualne napr. ponikatelske subjekty maju o 100 + 50% vyssie dane z nehnutelnosti ako pred covidom... to je narast z 2500eur na 6000EUR, konkretny priklad pri skladovej hale 1000m2 v BB. A to je na zaklade neviem akej hodnoty urcene. Keby zacali ohodnocovat byty ( aj ine nehn.) na zaklade napr. priemernej ceny a hadzat na to sadzby, tak nic v zlom... bolo by to neudrzatelne. A pre mna je to cele je to ZDIERANIE. Pretoze ja som si ten dom kupila za moje zdanene peniaze a je to proste moj majetok. Takto za par rokov ho preplatim na daniach :D Nie som ochotna platit ani iba 1000EUR. Nemam za co, stat mi nic nerobi okllo domu na "verejnom", ani cestu, ani kosenie, ani dokonca obec nevie upratat hlavnu cestu,ani raz za rok. Nemam tu mhd, nemam tu ziadne sluzby. Aktualne za dom platim naozaj smiesnu sumu, re niekoho ale smiesna nemusi byt (ja neviem, mozno aj s cestou a vsetkym 30EUR? ), smeti a pod su horsie, a to nam dokonca ani nadobu na smeti nedaju ako bezne napr. v meste :D
Dan z prijmov mame podla mna dost vysoku, viem si predstavit, ze by bolo efektivne zrusit "vyhodne sadzby" PO pre nizke obraty... su jednak nespravodlive, a na druhej strane vediet o iba k tomu, ze jeden clovek si urobi 10srociek, a zivnost a neviem co, len aby sa daniam, odvodom vyhol (o tom, kolko ich zadlzi a kolko dalsiech podnikatelov potopi, ludi nevyplati ani nehovorim)

darkswan
14. aug 2023

No fakt hlavne tie pandemicke nezmyselna davka a presne posvietit si na spekulantky s materskou, pn a podobne, staci citat tuto stranku a clovek nechape co ludia dokazu vymysliet aby zmykali stat…najlepsie je, ze este rychlo dodaju, ze Ved odviedli statu dost🤦‍♀️keby to tak bolo asi by mali aspon zakladne ekonomicke povedomie

drobcek17
14. aug 2023

@tahomi ja som tiež za zrušenie predloženého rodičovského. Však ženy doteraz boli bez neho a teraz cinkne každej čo dieťa nedá do škôlky. A teda len z okolia viem o viacerých čo to účelovo urobili 🤷‍♀️

autor
14. aug 2023

Na západe daň z nehnuteľností tvorí približne 3 % HDP, u nás necelé percento, preto sa zvažuje jej navýšenie (to, že z priem. príjmov táto daň na západe ukrojí menšiu časť, než by ukrojila u nás, je asi málo podstatné.)

maca1984
14. aug 2023

Nech tú prázdnu štátnu kasu zas naplnia tí, čo ju vybrakovali. Nezmyselné pandemické očrky do aleluja, očkovacia lotéria, plus predlžené rodičáky lebo lenivosť atd.Tam nech prešetria tých , čo posledné covidové roky sedeli doma na riti a peniaze im cinkali za nič.
Prečo kua by sme sa mali "skladať" všetci a doplnať to, čo iní vybrakovali ?

simca06022011
14. aug 2023

vobec ma nezaujima co je na zapade... ked tu budeme mat obraty ako na zapade a prijmy tiez take, tak sa mozeme bavit o tom ako to vyzera na zapade. Tu stale vacsina ludi zije a financuje vsetko z minimalnej mzdy, podnajmy su vo vyskach priam zdierackych, cize nema clovek moznost slusne a za normalnu sumu k svojmu prijmu byvat

vroni
14. aug 2023

@ropucha6, skeptická som aj ja. Je jednoduchsie zvýšiť dane, vynájsť nové a kradnúť z väčšej kopy, co tam po obyvateľstve, to bude držať hubu ako vždy. A po štyroch rokoch si zvolí nových zlodejov, ktorí sľúbia, ze budu kradnúť z este novsej a väčšej kopy. 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️