Výška úroku

22. jan 2024

Vie mi niekto vysvetlí čo toto znamená? Ak má niekto splátku príklad 100 e a úrok je každý mesiac v inej výške? Napr. Jeden mesiac 20€ a druhý 30€ to prečo sa takto deje keď výška úroku v percentách je stále tá istá? ?? Ja sa v tom neorientujem vôbec,ale rada sa niečo naučím.

katie253
22. jan 2024

Úrok sa vypočíta zo zostatkovej istiny úveru.

martinmmartin
22. jan 2024

Tak ked nieco splacam tak postupne dlzim menej a menej - a urok je vzdy sice rovnake percento ale vzdy z mensieho pozicaneho

vikusjk
22. jan 2024

Asi mas na mysli splacanie, kedy pri rovnakej vyske splatky jej skladba z casti splatenia uveru a vysky uroku je ina. Vacsionu v prvych rokoch splacas vacsiu cast urokov, ako ku koncu doby splacania

autor
22. jan 2024

@vikusjk áno,pri rovnakej výške splátky je "splatenie úroku" z mesiaca na mesiac ine, teda rozdiel je aj vyšší ako 10€ a úver je krátko pred splatením,teda na konci. Nezdá sa mi to logické vobec

vikusjk
22. jan 2024

logicke to velmi nie je, ale nepozname detailne podmienky zmluvy o uvere... tiez asi zalezi, ci je to klasicky uver v banke, alebo v nejakej pozickarni

lelelienka
22. jan 2024

Na toto ma Excel super funkciu, vypočíta presne po zadaní vstupných údajov ake budu splátky a z coho sa skladaju aj ako sa časom menia. Myslím že je to PMT ale nie som si istá, pozri si keby si to skúšala. Ale odporúčam si to pozrieť a pohrať sa s tym trochu určite ti mnohé objasní…

marseillefan
22. jan 2024

Po prvé preto, že každý mesiac má iný počet dní. Čím viac dní má mesiac, tým väčší je úrok.
Po druhé preto, že sa úrok počíta z istiny a tá sa ti každou splátkou zmenšuje (ale tento vplyv je fakt minimálny, lebo istina sa zmenšuje minimálne)

zuzanaete
22. jan 2024

Na zaciatku si pozicias 100tis a prvy mesiac ti urok rataju z tejto sumy. Prvy mesiac splatis z istiny 1tis, tak dalsi mesiac ti rataju urok uz iba z 99tis. Splatka je nastavena na rovnaku sumu a preto na zaciatku splacania sa mesacne splaca menej z istiny ako na konci splacania. Cisla som si vymyslela pre jednoduchost prikladu. Plus tam drobne rozdiely robi pocet dni v mesiaci.

nelka93
24. jan 2024

Práveže je to veľmi logické, a už ti to aj bolo vysvetlene