Výška mzdy

monicka987
21. sep 2022

Ahojte,

nerozumiem sa tymto veciam, tak skusim tu 🙂
Ako je zamestnavatel povinny uvadzat mzdu na profesii? Vec sa ma tak ze na profesii je plat od-do, na zmluvu mi napisali o dost mensiu cast mzdy s tym ze zvysok (aby sedel s profesiou) maju ako odmeny, ktore ani nemusim dostat. Je toto ok podla vas? Dakujem

cyberk
21. sep 2022

Nie je to ok, ale tak na pohovore sa ma rozoberat aj vyska mzdy, takze otazky si mala klast im...

marci77
21. sep 2022

ja mam skor taku skusenost, ze na profesiu davaju minimalnu moznu mzdu ......a treba si pytat viac
potom personalisti skusaju vyjednavat, napr. ze hruba mzda bude o 50eur nizsia, ale to zase dostanete v benefitoch...... pozrite ake uzasne benefity mame .....ale netreba sa dat odbit a trvat si na svojom

je pravda, ze iste mate iba to, co mate v zmluve napisane ako hrubu mzdu

melanta
21. sep 2022

Podľa zákona o zamestnanosti má písať minimálnu sumu v hrubom, pričom ide o fixnú mzdu. Takže tú minimálnu čiastku uvedenú v inzeráte musí dať ako fixnú mzdu brutto. Samozrejme, je možné sa dohodnúť aj na vyššej.

Reálne však za tie roky, od kedy je táto povinnosť stanovená zákonom, nikto porušenia nerieši, firmy to vedia. Ale tak mzdu si treba dohodnúť na pohovore a ak na zmluve nie je to, čo bolo dohodnuté na pohovore, netreba zmluvu podpísať a žiadať o úpravu v zmysle dohody. Ak nie je ochota, vieš, že nejde o seriózneho zamestnávateľa.

daniela2202
21. sep 2022

@monicka987 veď v tom je tá finta 😁👍

vikusjk
21. sep 2022

@monicka987 ak ti to nevyhovuje, tak tu pracu nezober. Nema zmysel sa s nim nejako dotahovat na tom, aku mzdu tam mal uviest a aku uviedol. Nic tym neziskas, pretoze ak ti vyssiu mzdu (fixnu) dat nechce, tak ho neprinutis. Jedine si najst inu pracu. Platove podmienky si musis dohodnut uz pri pohovore, nie az pri podpise zmluvy. Vsetci zijeme z penazi, preto si treba vediet tuto otazku vyriesit otvorene.

monicka987
autor
21. sep 2022

ahojte dakujem za reakcie. urcite to nevezmem, pretoze aj vraveli ze bude mzda vyssia a ani len s tymi odmenami to nie je tolko, kolko som pozadovala a takisto je to totalne minimum toho, co davaju na profesii