Vyplatia mi peniaze za ošetrovanie člena rodiny?

erikabar
18. máj 2015

Ahojte, chcem sa spýtať otázku, od 24.4.do 3.5.2015 som bola na OČR (10 dní). V pondelok 4.5.2015 som nastúpila do práce a ukončenie som personalistke doniesla, predpokladám, že ju odoslala do sociálky 5.5.2015 v utorok. Prvú časť OČR som jej priniesla v pondelok 27.4.2015. Keďže začiatkom mája bol sviatok + víkend, neviem, dokedy sociálka zbiera tieto doklady, ale dnes mi prišlo rozhodnutie, že mám nárok na ošetrovné. Na poslednej strane však je: "Nárok na výplatu ošetrovného je podmienený včasným predložením II. dielu tlačiva Žiadosť o ošetrovné. Ak ku koncu kalendárneho mesiaca trvá dôvod na poskytnutie ošetrovného a II. diel tlačiva nebol pobočke predložený, nárok na výplatu ošetrovného je podmienený včasným predložením potvrdenia ošetrujúceho lekára o trvaní potreby osobného a celodenného ošetrovania ku koncu kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie ošetrovného (napr. na výmennom lístku)."
Potom je tam ešte možnosť odvolať sa do 30 dní. Moja otázka je, bude mi v nasledujúcom mesiaci vyplatená táto OČR alebo nebude? V máji s tými peniazmi už teraz nerátam, ale otázka je, či mi ich vyplatia v júni za obdobie 24.4.-3.5.2015. Alebo prepadávajú štátu? Máte s tým niekto skúsenosť, že ste mali OČR na prelome mesiacov?

avanka
18. máj 2015

ano, a nikdy nebol problem, za april by ti peniaze mali prist teraz v maji a za maj v juni

girlie81
18. máj 2015

Pri OCR je to lahsie nez s PN-kou. Ja to robim tak, ze zaciatok aj koniec (obidve tlaciva) posielam spolu na adresu prislusnej Soc. poistovne. Bolo mi vysvetlene, ze ak sa tieto tlaciva dostanu do SP pred koncom mesiaca, zaciatkom nasledujuceho kalendarneho mesiaca bude OCR vyplatena. Takto na prelome pridu peniazky v juni. Vacsinou mi pride este domov rozhodnutie o schvaleni...obcas az po prijati penazi ns ucet.

gapa
19. máj 2015

@erikabar myslím, že závierku mavajú cca okolo 3tieho či 4tého v mesiaci, tj. predpokladám teda, že to ku závierke nemali, preto nárok na vyplatenie v máji nebol. Niekedy majú 2výplatné dni, tj. aj ku koncu mesiaca vyplácajú (raz sa mi stalo, ked mi čosi doplácali). Ale v júni iste dostaneš, nie je dôvod na nevyplatenie.

erikabar
autor
19. máj 2015

Ahojte @gapa a @girlie81 a @avanka
ďakujem, dnes som tam volala povedali, že za apríl mi vyplatia 25.5.2015 a tie tri májové dni potom v júni, pozerala mi to v systéme, platba už čaká na odoslanie u nich... ďakujem všetkým.

saraju
25. máj 2015

@erikabar ahoj, riešim presne to isté, zhruba rovnaky datum, dnes je 25. prišli vam peniaze? Lebo mne ešte nie 🙂 vdaka

oskvarka
25. máj 2015

@saraju baby oni vam tie peniaze mozu poslat tak maximalne ze o mesiac neskorej ze sa vyhovoria ze ste meskali a nestihli to do uzavierky... ale ze by vam ich nedali to urcite nie...

erikabar
autor
25. máj 2015

@saraju ahoj ešte nie, ale predpokladám, že dnes ich odosielajú, takže ich očakávam zajtra... alebo dnes poobede, ešte okolo pol druhej spúšťa Tatra banka medzibankový clearing... vlastne do 18:00 h môžu ešte prísť, ak ich odoslali skoro ráno zo štátnej pokladnice...

erikabar
autor
25. máj 2015

@saraju minule som takto naháňala sirotský dôchodok, má chodiť 10-teho a keďže boli tiež sviatky, tak mal prísť siedmeho a kde nič tu nič, ale poslali ho siedmeho ráno, poobede mi nabehol na účet...

zuzana1104
13. okt 2015

Ahojte.prosim poradte.17.9-27.9. Som bola ocr.ukoncenie som zaniesla do prace .10.10mi prisla vyplata cca 290e prosim vas viete mi povedat ci to mam len cistu vyplatu alebo uz aj z očerkou?alebo očr mi este len pride. Vzdy som mavala vyplatu ked som nebola na ocr okolo 400e

gapa
13. okt 2015

@zuzana1104 ošetrovné vypláca sociálna poistovna a nie zamestnávatel, podla toho, či si napísala číslo účtu na to tlačivo alebo na adresu.

zuzana1104
13. okt 2015

Čislo učtu

gapa
13. okt 2015

@zuzana1104 tak ak to odniesli na soc.poistovnu cca do 4.10., tak by ti mali vyplatiť o pár dní predpokladám, ak to nie je nejaký komplikovanejší prípad, aj ked majú na to tuším do 60dní.

zuzana1104
13. okt 2015

@gapa my az zle bolo ked som vydela ze vyplata 290 e teraz som nevedela ci uz mam vtom aj očr ...alebo len cisto vyplatu.hlavne je ze som sa dozvedela ze mi očr este pride. Uz mi tvrdili niektore baby ze uz nic nedostanem ze to uz mam vo vyplate lebo 10dni plati zamestnavatel 55percent z platu .

erikabar
autor
14. okt 2015

@zuzana1104 ahoj Zuzana, samozrejme, že OČR ti ešte príde. Zamestnávateľ ti platí iba PN a je to iné ako OČR. Mne nabiehala OČR okolo 20.-teho v mesiaci na účet.
Inak OČR má aj iné výhody oproti PN-ke, čisto nelogické, ale je to tak... ideálne je, ak ideš na OČR od piatku (viem, že choroba dieťaťa si nevyberá, ale vieš tých pár dní do piatku vykryť rodinnými príslušníkmi, alebo dovolenkou), tak na OČR vôbec nič nestratíš. Platia ti totiž aj víkendy, takže od piatku až do nedele ďalšieho týždňa je to 10 dní a od pondelka do práce. Keď som mala ja v hrubom 700 eur, tak suma výplaty + OČR - ka mi robili v čistom o 30 eur viac, ako keby som bola celý mesiac v práci. Druhou výhodou je, že počas OČR ťa nemá právo chodiť kontrolovať zamestnávateľ a nechodí ani sociálka. Takže môžeš zobrať dieťa a byť s ním trebárs 10 dní u mamy.
Paradox tohto štátu je, že ak ochorieš ty, tak je tu riziko, že budúci mesiac nezaplatíš účty napriek tomu, že keď si zdravá, chodíš do práce a platíš si odvody. Keď ti ochorie člen rodiny (rodičia, deti, manžel/manželka) a staráš sa o nich, máš platené lepšie.... ale čo čakať v tejto banánovej republike 😖

oskvarka
14. okt 2015

@erikabar a tam je to 55 percent od prveho dna ?.. ja som si vzdy myslela ze OCR je menej... az dnes som kukala ze viac...

erikabar
autor
14. okt 2015

@oskvarka áno, presne tak, 55% od prvého dňa.... ale maximálne 10 kalendárnych dní... PN-ku ti sociálka platí rok, ak si dlhodobo PN... a pri PN začínaš prvé tri dni na 25% denného vymeriavacieho základu (čo ti dokáže povedať mzdárka, aký máš), čistá zlodejina v tomto štáte... my chvalabohu máme v práci tzv. sick days, takže 5 dní v roku viem vykryť bez toho, aby som šla na PN, ale obvykle tie choroby prechodím so širokospektrálnymi ATB... ale šeky sú šeky.. 🙄

oskvarka
14. okt 2015

@erikabar no ja chodievam radsej normalne na PNku ... maly chori este nikdy nebol zatial len zistujem ake mam moznosti sa zide vediet.. ja tak chodievam na PN ze dva vykendy a jeden tyzden... nieje to vtedy az o tolko menej... hlavne pre to ze mi menej strhnu na stravnych listkoch tak to potom tak nevidno ... len menej listkov dostanem ale zase nejake peniazky sa vratia v marci na daniach

erikabar
autor
14. okt 2015

tak ja som tu písala info pre porovnanie - vidím, že si tehotná, tiež by som to neriešila OČR minimálne kvôli zdravotným záznamom... len píšem z vlastnej skúsenosti, ako to funguje... a ako je to postavené na hlavu... aj PN-ka by mala byť platená 55% DVZ od prvého dňa...

oskvarka
14. okt 2015

@erikabar no PNka tie prve 3 dni je menej to je ta hlavna nevyhoda no... ako ja aj ked som nebola tehu tak som chodila len na PN a dokonca si ani nepametam ze by som niekedy bola dlhsie ako 10 dni.. takze to som si kludne mohla hlavne ked som doma na RD (bola som DNP mala som aj posac RD narok) takze to som zavahala... teraz pocas tehu som nebola zatial chora... ja som vseobecne dost zdravy jedinec... ale pocas RD som mala vinimocne normalne ze anginu ... az som sa divila... prave ze dobre ze si napisala ja by som to fakt nevedela ze to je vyhodnejsie ako PN fakt som si myslela do dneska ze je to prave naopak menej vyhodne...ale hlavne za to ze som mala v hlave nejake percenta ze 40 percent neviem kde som to zobrala