Vyplatenie veľkej časti hypotéky hotovosťou

brna1989
7. máj 2020

Ahojte, máme hypotéku vo výške 178.000 + spotrebák 25.000, naša mesačná splátka je po refinanci 860eur.
To ,že je to vysoká splátka je jasné.Išli sme do toho.
Otázka ale znie, máme k dispozícii hotovosť 130.000.
Mali by sme to vyplatiť a ostala by nám menšia splátka alebo zainvestovať do dvoch menších bytov a prenajimať.Kedze v bytoch platíš aj náklady, čistý zisk neviem , koľko by nám urobil.ci by nebolo rozumnejšie to vyplatiť a mať hneď menšie splátky bez roboty,ako sa povie.(byty by sme kupovali v Nitre)
Ale zas si myslím,že rozumnejšie je zainvestovať do bytov, keďže máme dve deti.
Poraďte prosim

princess59
7. máj 2020

Ahoj, osobne by som radšej zainvestovala. Tiež chcem v blízkej dobe kupovať byť na prenájom. Pokiaľ zvládate platiť hypo tak by som radšej prenajímala byty. Teraz sú nájmy docela vysoké 2-3 izb.byt cca od 400-700€ možno viac záleží od mesta. Z toho máš reálne náklady cca polovicu čiže ti ostane dosť peňazí nato, aby si si vytvorila rezervu prípadne ti to pokryje časť hypo (v konečnom dôsledku budeš na Tom rovnako ako keby si vyplatis časť hypo a ponožka ti splátku, akurát máš nehnuteľnosti k dobru)... A keby je najhoršie byty sa vždy dajú predať

brna1989
autor
7. máj 2020

@princess59 ahoj, ďakujem za názor.
Rozum mi hovorí, že treba zainvestovať a nehovoriac o tom,že ak by sa zadarili 2byty, máme dve deti, tak by to mohli byť do budúcna štartovacie byty pre nich.
Konkrétne sa samozrejme spýtam v banke, aké by boli pokuty a nevýhody po vyplatení nie celej hypo a spotrebaku v banke.

deti95060810
7. máj 2020

ja by som vyplatila hypotéku. resp. jej veľkú časť.

qetka
7. máj 2020

@brna1989 uprimne ti za mna poviem, ze prenajom je nic moc. Ak narazis na dobrych najomcov, tak mas stastie. Ja som mala jednu najomnicku, ktora mi pila krv vo dne v noci. Do porodnice mi vyvolavala, ze od suseda ide smrad z cigariet...Vkuse mala nejaky problem. Teraz mame v jednom byte rodinku, ktora je super a v druhom je kolega, ktoreho mam prevereneho, takze som rada. Ale ked oni odidu, uz prenajimat nebudeme, bojim sa aby to nedopadlo zle, ak by sme chytili nejakeho divneho podnajomnika a nebodaj nam to znici, alebo s nim budu problemy. Vsetko mame na zmluvu, platime dane a ten cisty zisk nie je ziadny uzasny biznis. Byty si ale nechame pre deti.

brna1989
autor
7. máj 2020

@deti95060810 no som na vážkach, čo spraviť.ono mi aj napadlo, že by sme spotrebák 25.000 eur vyplatili(pretože splátka spotrebaku je 330eur a hypo 530eur) a ostalo by nám niečo cez 100.000 v hotovosti , kúpili by sme mozno 1byt a niečo si nechať v zalohe alebo za 100.000 kúpili garzónku a ešte aspoň 1izbak.tie sa dobre prenajímajú v Nitre.
Spotrebák je veľmi nevýhodný a tá vysoká splátka za 25.000 330eur a za 178.000 hypotéku 530eur.

brna1989
autor
7. máj 2020

@qetka láka ma predstava, mať tie byty pre deti.
Len to, že vyplatiš si hypo a máš pokoj ,ako sa povie.lebo s tými bytmi sú opletačky a neviem , či ten zisk zas nebude porovnateľný s tým, aká splátka nam ostane po vyplatení hypo.
Ja sa samozrejme presne v banke poinformujem, len rada si vypočujem názory.

deti95060810
7. máj 2020

@brna1989 podľa toho aké máš veľké deti. Ak chodia ešte do ZŠ tak to dlho budeš držať... skôr by som išla do stav. pozemku.

dadanu5
7. máj 2020

Ved mozes aj tak spravit ze vyplatit spotrebak kupit jeden byt na zaciatok vyskusat ten prenajom zvysok si nechat ako zalohu zatial a zas v buducnosti kedze deti su dve byt predat a dat im peniaze na polovicu aspon si nebudu vytykat ktory byt je lepsi a nech si sami rozhodnu co stym dalej

kitycat
7. máj 2020

Ked uz chces velmi investovat kup dvojizbak...deti tam mozu byvat spolu..nemusi mat kazdy svoj byt a vyplatila by som aspon cast toho uveru...860€ je raketa

S prenajmom je hrozne vela starosti, narazis na debilov, susedia budu debili, bude sa kazit zariadenie...je to prilis velky bolehlav ak sa mas starat o vlastny zivot a pracu + riesit niekoho malicherne problemy

777januska777
7. máj 2020

No ja by som osobne vyplatila časť hypotéky, lebo mne sa veľmi zle dýcha, keď máme nejakú pôžičku. Aj my sme rozmýšľali, žeby sme si nechali nás menší byt a ten prenajímali a ten náš väčší by sme mali tiež, ale potom sme si uvedomili, že čo ak človek stratí prácu alebo prídu iné problémy, je pravda, že vtedy tie byty môže predať, ale nechceme noc riskovať a hlavne keď ich človek prenajme, tak aby sa bál, že byt stratí na hodnote, keďže nájomcovia ho môžu zničiť. Toto rozhodnutie, ale závisí od toho či chcete ísť do rizika alebo na istotu. Ja som skôr za istotu a nerada riskujem.

brna1989
autor
7. máj 2020

@deti95060810 deti majú 6rokov a 1rok, aj to je možnosť.dakujem za tip

brna1989
autor
7. máj 2020

@dadanu5 ďakujem 🙏

brna1989
autor
7. máj 2020

@kitycat volala som s finančnou poradkyňou a ta nám poradila, že spotrebák je dobre vyplatiť a s hypotékou nehybat.este sa poradíme v banke a s viacerými odborníkmi, sme ešte len na začiatku

brna1989
autor
7. máj 2020

@777januska777 ďakujem 👍

kitycat
7. máj 2020

@brna1989 no aspon spotrebak, tam su extremne uroky

Tiez som vyplacala spotrebak a platim len hypo, ale nastastie nie tak vela. Keby som mala zdroje vyplatim radsej cast hypo, deti mozu dedit rodicovsky a ucit sa osamostatnit same

brna1989
autor
7. máj 2020

@kitycat vyplatiť spotrebák bude rozumné, ta splátka je vysoká veľmi za 25.000.
Ako je jasne,že nemusíme deťom nic dávať, ale keď máme možnosť,rada by som každému nechala štartovací byt.doba je zlá.aj keď jasné, že nevieme , či keď budú dospelí , nebudú dostávať byty , ako sa dostávalo za komunistov 😆😆😆

extempore
7. máj 2020

130k v hotovosti? Daj si pozor, bude ta preverovať finančná správa, banka bude hlásiť podozrivú transakciu 🙁

brna1989
autor
7. máj 2020

@extempore to som ani netušila, že sa také robí.dostaneme to od svokrovcov

extempore
7. máj 2020

@brna1989 svokrovci maju 130k cash?

iviacik
7. máj 2020

@brna1989 veru, budete musieť dokladovat pôvod penazi a pri takej sume, podľa mna aj svokrovci.. Oni ich maju na ucte ci cash?

fokuska
7. máj 2020

Suhlas s @extempore - v pripade, ze myslis 130 000 v hotovosti ako realnu hotovost, ze ich mas fyzicky doma, tak rataj s tym, ze pri vklade na ucet to budes musiet vysvetlovat. Hotovostne platby su mozne len do istej sumy, neviem teraz rychlo ci je to 1000eur ci menej, ostatne transakcie musia byt robene z uctu.
Ak dostanes na ucet taku sumu naraz, tak tiez tusim preveruju povod.

K otazke: Ja by som vyplatila okamzite cely spotrebak, o zvysku kupila bud 2 malinke byty alebo 1 vacsi a prenajimala.

november1111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
extempore
7. máj 2020

@fokuska do 5 tisíc €

fokuska
7. máj 2020

@extempore Vdaka za doplnenie 🙂

fokuska
7. máj 2020

@november1111 Odvazne trvdenie, ze "raz dva" nasporia na bytY :D ak by naozaj rza dva nasporili na dva byty, tak v pohode mozu mat byty "hned" a raz dva splacat vysoku hypoteku.

brna1989
autor
7. máj 2020

@extempore
@iviacik
Svokrovci podnikajú 20rokov ,podnikanie im ide roky , aj teraz .nahonobili veľa majetkov, sú šikovní.obaja pritom pochádzajú z veľmi slabých pomerov .su to makači ako sa povie, veľmi pracovití, až moc podľa mňa,vorkoholici.
Ale či to maju doma v ponozke alebo v banke, to ja sa do toho nemôžem starať, predsa sú to svokrovci.

brna1989
autor
7. máj 2020

@november1111 no čo ja viem, asi už nenašetrime.my zvladame splácať ,ale manžel je v zahraničí a donekonečna to tak nechceme.preto sa chceme zbaviť trošku splátky, nech robí tu na SK za menší peniaz.a na byty by sme asi nenasetrili,aj keby máme mensiu splátku a muž ostane v zahraničí.to by musel mať 10.000 príjem, aby sme našetrili do dospelosti deti na 2 byty 😊 to je isto nereálne

fokuska
7. máj 2020

@brna1989 Ak su to ich realne prijmy a tu sumu maju postupne usetrenu, pripadne vedia dokazat ze je jednorazova z predaja nehnutelnosti a pod, tak je to v poriadku.
Ak to ale maju v hotovosti doma, tak to asi bude problem. Budete to musiet vlozit do banky a tam bude treba vysvetlovat.

extempore
7. máj 2020

@brna1989 no ale to je dôležité či je to cash alebo na úcte.. ak je to hotovosť, budeš mať problemy a aj svokrovci... pripravte sa na otázky finančnej polície. Su to opatrenia v boji proti korupcii. K otázke - hypo by som nevyplácala, ak mate dobru úrokovú sadzbu okolo 1% tak to su lacné peniaze. Vyplatte len spotrebak, ten byva drahší.

brna1989
autor
7. máj 2020

@fokuska oni šetria celý život,ale investujú,ešte vlastnia jeden byt už roky.postavili si vlastný dom.tam sú tiež peniaze .a týchto 130.000 majú podľa mňa v pozemku alebo v nehnuteľnosti.