Vyplatenie súurodenca počas života rodičov

tvyks
19. júl 2023

Dobry vecer..mam brata a obaja rodicia ziju.chceli by sme byvat u nasich.ako by ste postupovali v nasom pripade. Chceme byvat u rodicov s tym ze raz nam to ostane(dufam teda v to ze to bude az za veeela rokov),ale popri tom ako by sme tam byvali by sme to uz chceli prerabat..vyplatit brata uz teraz sa asi neda kedze teraz su vlastnici rodicia a ja ho vlastne nemam z coho vyplatit..ako to naj vyriesit? Dakujem za vase postrehy a mozno aj skusenosti

mane01
19. júl 2023

@tvyks situacia z nasej rodiny: dve sestry, jedna ostala byvat s rodicmi, druha, mladsia si chcela s muzom postavit dom. Rodina si sadla a dohodli sa ze sestra vyplati druhu sestru z rodicovskeho domu, cim ziska kapital na stavbu domu a druhej sestre na zaklade tohto vyplatenia rodicia prepisali dom na meno.

mane01
19. júl 2023

Trocha zmatocne som to popisala, ale tak… hadam chapes 🤦🏼

vkatush
19. júl 2023

@tvyks dala by som ohodnotiť dom, polovicu vyplatila súrodencovi a rodičia by prepísali na vás dom, ale s právom dožitia.
Dá sa aj dohodnúť na sume, akú by ste vyplatili, ale aby o pár rokov nekričal súrodenec, že teraz už má inú hodnotu a chce to nejak doplatiť...

alex49
19. júl 2023

Najrozumnejšie by bolo prepísať na vás dom alebo teda odkúpiť s právom dožitia rodičov. Ak chceš vyplácať brata, tak sprav ako radí vkatus. Ohodnotiť a polovicu peňazí dať bratovi. Neprerábaj, kým to nebude napísané na teba. Časom sa zabudne, že sa malo niečo prepisovať, rodičia sa pominú a brata budeš vyplácať z aktuálnej trhovej ceny

sissy27
19. júl 2023

@tvyks dala by som dom ohodnit a normalne dom od rodicov odkupila. S peniazmi nech nalozia ako chcu.
Nechat dom (alebo akekolvek dedicstvo) nie je povinnost. Takze za mna najferovejsia varianta je normalne kupa domu (nie za symbolicke 1€ alebo podobne, ale seriozna cena) a mas svedomie voci vsetkym ciste a nikto ti nic nemoze vykrikovat ani o tyzden a ani o 10 rokov.

syslik81
19. júl 2023

no ak nemas z coho vyplatit moc moznosti nemas.. ohodnotit dom vzat uver a vyplatit surodenca .. dom sa prepise na teba a rodicia dozivotne pravo v byte .. alebo spisat s bratom dohodu na splatkovom kalendary pred notarom - dlzobny upis ... s tym ze budes poctivo splacat -co ale brat musi suhlasit ..

mima1608
19. júl 2023

Otec a jeho súrodenci to tak urobili, že teta sa nasťahovala k starkým, vyplatila otca a strýka a starkí na ňu prepísali dom darovacou zmluvou s klauzulou, že majú doživotné právo.

alex49
19. júl 2023

@syslik81 bratovi nič vyplácať nemusí, ked nechce. Majetok sa dedí po smrti, ked za života rodičia predajú dom sestre. Tak je jej a nie v dedičstve.

sardinka32
19. júl 2023

Ak na Vas rodicia neprepíšu aspon polovicu domu, z ktorej mozete s muzom vyplatit surodenca, tak by som do tej chalupy nedala ani cent na prerabku. Viem, o com hovorim.

lienka.7
19. júl 2023

@tvyks keď už ták "vyplatit" mas v prvom rade rodičov, lebo oni sú vlastníci domu. Brat vlastníkom zial Bohu nie je. Ci mu niečo rodicia dajú alebo nie, je ich vec a dohoda medzi nimi.

syslik81
19. júl 2023

@alex49 tak ale od rodicov by to bolo riadne pod pas voci bratovi a ona ak ho nevyplati teraz a vrazi peniaze aj ked len do svojej polovice ak by jej ju prepisali tak neskor az umru dom bude ovela drahsi a ju vyplatenie vyjde daleko viac... a sama sa pyta ako vyplatit ci inak vyriesit brata- takze snad ani ona nebude svina co chce obist surodenca

reanda
19. júl 2023

@sissy27 to je dobre na hlavu riesenie 😀 preco by jej mali rodicia predat svoj dom? a oni budu byvat kde? u nej? a ona ich moze teoreticky kedykolvek z domu vyhodit? 🙄 .. a ona by bola tiez sprosta, keby kupovala dom, v ktorom niekto byva, tak keby mam peniaze, tak si kupim prazdny dom a nie uz s obyvatelmi 😀
dedicstvo je normalna vec, aj zo zakona, neviem o tom, ze by bolo bezne, aby rodicia pred smrtou svoj majetok radsej nejak strovili, alebo rozhajdakali, len aby ho nemuseli zanechat detom 🙄 .. nechapem, co je na tom nefer, vyriesit dedicstvo este pred smrtou rodicov, ak sa rodina dohodne

patka06
19. júl 2023

@tvyks v prvom rade by som si 1000x premyslela, či chcem bývať s rodičmi
Radšej by som volila samostatné bývanie
Ak by si sa naozaj rozhodla pre bývanie s rodičmi, dať spraviť znalecký posudok a dom od rodičov odkúpiť/ resp. rodičia ti ho môžu aj darovať , s tým, že budú mať právo doživotného bývania a bratovi vyplatiť 1/2 hodnoty
Rekonštruovať až keď to budete mať vysporiadané

kristiii
20. júl 2023

@tvyks mňa tak brat kedysi vyplatil. Normálne si vzali so švagrinou úver a z toho. Z vtedajšej trhovej ceny mi dali polovicu.

mariska1989
20. júl 2023

To riešenie sa tu spomína viac krát takže napíšem to isté
Prvom rade sadnúť s rodičmi či teda by s tým súhlasili ak áno zase sadnúť s bratom to isté povedať jemu ak s tým bude súhlasiť tak by som to riešila teda najskôr prepísať chalupu na vás no tu by som urobila zmluvu že brať súhlasí s tým že chalupa bude prepísana na vás počas života rodičov v zmluve napísané akú hodnotu mu idete vyplácať a ako . To znamená že aký bude postup že najskôr sa prepise chalupa na vás čaká sa mesiac myslím kým na katastri bude reálne písaná na vás potom požiadate o nejaký úver ktorý bude slúžiť na vyplatenie brata a stanoviť si aký čas môže toto všetko trvať aby nedošlo k nedorozumeniu že brata nechcete vyplatiť dajte si radšej viac času ak by bol problém niekde. Aj keď je to brať všetko vsetučko na papieri a nech podpise na matrike kvôli overenou podpisu pre jednu aj druhu stranu to bude lepšie .a keď pôjdete takéto niečo dať overiť podpisom tak rovno s rodičmi že darujú chalupu vám urobiť si darovaciu zmluvu myslím že 4 x lebo jednu vaši rodičia jednu ty , jednu brať a jednu na kataster a tu by som možno dala ešte do zálohy 2 😆 až nechodíte hore dole

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hama007
20. júl 2023

@tvyks na všetko čo sa dohodnete musíte mať doklad a je uuuuplne jedno aké dobre vzťahy máte, musí to byť čierne na bielom, hl. čo sa týka peňazí 🙂

anita6666
20. júl 2023

A keď rodičia žiť nebudú už zrazu budeš mať z čoho vyplatiť? Nemáš teraz,nebudeš mať ani potom.

sissy27
20. júl 2023

@reanda mne zas pride na hlavu riesit dedicstvo za zivota rodicov, kazdy to mame inak. Ako pozeram, vela ludi sa vyslovene spolieha na to, ze zdedia. Ze sa ti rodicia v produktivnom veku namakali aby mali a potom, ked si maju uzivat zasluzeny dochodok, tak zas sa len staraju aby ich dospele deti mali, to vidi malokto…preco aj dospele deti nemakaju aby mali svoje ale uz rovno delia dedicstvo? A to nehovorim o tom, kolki potom maju problem dostojne dochovat rodicov, hlavne ze majetky prepisane…

veroonr
20. júl 2023

@sissy27 tiez toto nechapem. Otec nastupuje na dochodok a furt mu hovorim nech popreda co nepotrebuje a chodi po wellnesoch, dost sa narobil cely zivot...

sissy27
20. júl 2023

@veroonr u nas to iste… je to ich majetok, mozu si ho uzit ako chcu.
A nehovorim o tom, ze moze prist nestastie (povoden, ohen) a zrazu dom nikde, poistka bohvie ci je a ako nastavena, a surodenec vysmiaty s peniazmi na ucte, a oni ani dom ani peniaze…

reanda
20. júl 2023

@sissy27 nemam dojem, ze by sa autorka spoliehala na to, ze zdedi a nemusi 'makat' .. ale ked uz byvanie u rodicov, tak to ma mat pre to dieta aj nejake vyhody a nie len nevyhody, ze tam bude mat na dozitie rodicov, o ktorych sa bude starat, pomahat, prisposobovat sa im a este im aj ma za barak zaplatit, ako hocikomu inemu.. to by som si fakt radsej kupila svoje a mala pokoj.. zas sa netvarme, ze rodicia nemaju ziadne vyhody z toho, ze byvaju s detmi - maju mladych stale k dispozicii na pomoc, o dom sa uz nemusia starat sami, ani do neho investovat, nepride mi to ako nieco, co je k nim strasne nefer a mladi len znu vyhody.. ak uz spolocne byvanie, malo by to byt fer k obom stranam.. som zvedava, kto by si kupil dom za normalnu trhovu cenu od niekoho, s tym, ze ten niekto mu tam zostane na dozivotie byvat.. pri pohlade od rodicov to beries, ze dieta im ma normalne za barak zaplatit, ako hocikomu inemu, aby to bolo 'fer', ale hocikto iny, kto by barak niekomu predal, by v nom isto nezostal byvat 😝 .. tak kde je tam to tvoje 'fer'?

reanda
20. júl 2023

@elizabet173 da sa vsetko.. aj prepisat dom na jedno dieta, s tym, ze ono vyplati druhe dieta a rodic bude mat v dome pravo dozivotneho byvania.. to ja napr. povazujem za 'ferovejsie' od rodicov, ako ze predaju dietatu dom za trhovu cenu a ostanu mu tam zadarmo byvat a prachy minu na wellness 😝

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
reanda
20. júl 2023

@elizabet173 no to pisala sissy27, taky navrh autorke, ze ma od nich odkupit dom za normalnu trhovu cenu, kde chce u nich byvat, aby to bolo fer a nie riesit dedicstvo uz za ich zivota 🙂 na to som reagovala

tvyks
autor
20. júl 2023

Aby som to ozrejmila..veci sa maju takto ja mam skoro 40 mne by este hypoteku dali mozno ale vlastne prostriedky co dnes na hypoteku potrebujes nemam ziadne.dve deti,partner je rozvedeny on uz hypoteku mal.dom si kupit nemozme lebo keby nam aj hypo dali a vsetko si odratam partner este plati vyzivne na dve deti z prveho manzelstva ja som na materskej s rocnou dcerkou moc nam nezostane..teraz sme v podnajme akoze mozeme v nom byt do konca zivota hadam ked budeme platit ale ten byt je pre 4osoby maly…byvat s nasimi bola uplne ta posledna moznost lebo to tiez nieje bohvieco ..dedo je aky je tazko sa s nim vychadza je tvrdohlavy babka ok..a nikdy sme nemysleli to urobit tak ze by som brata nevyplatila a byvala si alebo aby boli nasi nejak ukrateni.dokonca bol navrh ze by sme vsetko davali na polovicu plus nakupy vozenie a veci okolo domu,prerabky to by sme robili my v nasej rezii ako by financie dovolili. Dufam ze rodicia tu budu co najdlhsie niesom hamizna po ich dome ale oni nam to samy navrhli lebo aj im bude asi lepsie ked im trichu finacne pomozeme.zachvilu obaja dochodok,.otec tento rok.

tvyks
autor
20. júl 2023

@sissy27 praveze u nas to je trochu inak my by sme sa starali teraz aby mali oni.

tvyks
autor
20. júl 2023

@tvyks ja som bola s malym dlho sama slobodna mamicka nemohla som si dovolit brat si hypoteku na byt ked som sa starala o to aby sme dostojne zili a mali co jest .takze ano nestarala som sa o byvanie a strechu nad hlavou-svoju lebo pre mna bolo v tom case prvorade nejak sama vyzit s tou almuznou od statu.viem ze je najlepsie byvat sami ale to si v dnesnej dobe moze nie kazdy dovolit.

tvyks
autor
20. júl 2023

Aha som to napisala asi zle v tom prvom ..nemam coho vyplatit myslim tak ze kedze ja nic nevlastnim teraz nie je to moje

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz