Vyplatenie spoluvlastníckeho podielu z domu

22. aug 2024

Ako postupovat ak manzel zdedil polovicu domu,
druhu polovicu vlastni jeho otec.
V dome byva este jeho sestra s manzelom.
Sestra na dome nema momentalne podiel,
ma tam iba trvale bydlisko, deti nemaju.
Manzel byval roky v najme,
neskor sme si hypotekou kupili vlastny byt.
Bol dohodnuty so sestrou, ze nakolko ona cely zivot zije v rodicovskom, vyplati manzelovi jeho podiel s tym ze sa na nu prepise manzelov podiel ktory si akoze kupi a uz rovno aj otcov (s tym ze otec bude mat dozivotne pravo), s cim samozrejme svokor suhlasi, svokor este nieje dochodca, je to tak preto, lebo manzel sa so svokrom dohodol ze ak ho svagrina vyplati, uz si nebude o 30 rokov ked raz svokor nebude narokovat nic z domu, nakolko zo zakona by mal narok.
Sestra ale zacina vymyslat, lebo ona nikdy za cely zivot za byvanie nemusela platit, a ze vyplati az ked svokor jedneho dna nebude.
Ano niektori napisete ze manzel tam roky rokuce nebyva ale sestra ano a ze vraza do domu peniaze, ale nie vzdy je to tak, v tomto pripade nie, vsetko je v povodnom stave ako im to vyhovuje, co ja nesudim,
ale uvadzam to preto ze ziadna modernizacia, rekonstrukcia ani nic podobne, ani energie.

Ide ale o to ze manzel je pravoplatny spoluvlastnik so svokrom.

Co by sa dialo ak bude chciet jedneho dna uplatnit manzel predkupne pravo?
Ma ho adresovat svokrovi s tym ze tam spomenie ze si to moze odkupit sestra?
Alebo ma adresovat svokrovi aj bratovi?

Bolo dohodnute ze sice to bude prvotne adresovat svokrovi, ale vyplacat bude sestra s jej muzom.

draik
22. aug 2024

Partnerom pre neho je len a len druhý spoluvlastník, čo sa týka vyporiadania spoluvlastníctva resp. požadovania odplaty za to, že druhý spoluvlastník užíva aj jeho podiel.

autor
22. aug 2024

@draik sestra ma mnoho penazi, nikdy sa s tym nezabudne pochvalit, cize nieje to nejaka socialna rodina, ani zdaleka.
Ma pravo manzel do buducna chciet riesit najom za uzivanie jeho polovice svagrinou?
Od svokra by pochopitelne najom nepytal.
Svagrina sa vyhovara ked raz padlo slovo na tuto temu ze ona pouziva svokrovu polovicu nie manzelovu.

draik
22. aug 2024

Ak nebola v minulosti nejaká dohoda, čo asi bola, tak sa obohacuje na úkor oboch spoluvlastníkov.

jaroslav81
23. aug 2024

Normálne napísať na súd žiadosť, že chce vyplatiť svoju polovicu domu...súd určí termín, do kedy musí byť vyplatená

autor
23. aug 2024

@draik dohoda bola len ustna

autor
23. aug 2024

@jaroslav81 ide o to ze on to vlastni so svokrom, tak aj to predkupne pravo musi dat formalne uplatnit svokrovi,
ale kupit si to chcela sestra, ktora sa viac krat vyjadrila ze tam chce uz zostat,
lenze teraz zacala otacat ze az ked svokor raz zomrie, cize dalsich min. 30 - 50 rokov chce zit gratis
A ked samozrejme svokor kupovat podiel od svojho dietata nebude (aj on to zdedil, nie staval ale na co by to kupoval), tak snad sa sestra spamata, lenze ona sa spolieha na to ze vie ze manzel to nenecha zajst tak daleko aby sa dom predal a vyplatil mu podiel, lebo svokor mu nema z coho dat, a ani by muz nechcel od svojho otca

draik
23. aug 2024

Žiadajte nájomné. Spoluvlastník má podiel má každom cm2, čiže výhovorky typu, že užíva podiel druhého spoluvlastníka, neobstoja.