Vykurovanie 3-izbového bytu elektrinou

lydion20
14. aug 2022

Ahojte, mame možnosť kúpiť 3 izbový byt ale vykurovanie je na elektrinu, v byte nie je plyn, nevieme sa rozhodnúť, byt ma 70 m, ma niekto prosím skúsenosť? Niesu tam radiátory ale salave vykurovanie na plafone v každej miestnosti(solárne savely)
Ďakujem

dori2
14. aug 2022

@lydion20 no- energieidu hore,v bytochmas podla mna viac menej jedno ci kuris plynom ci elektrinou, oboje vyrazne drazie. ja by sim sa rozhodla podla polohy bytu- vramci sr a potom aj vramci bytovky. ine je vykurovaat takto byt na juhu/ zapade ako napr na orave. a tiez je ide vykurovat takto byt rohovy vs obklopeny inymi bytmi…

dzulik_
14. aug 2022

@lydion20 my máme el. podlahové vykurovanie a teda 220€ platíme mesačne, mimo varenie, to je plynové. 3i byt na Orave, nezateplená bytovka, orientácia V,S,Z

dori2
14. aug 2022

@dzulik_ drzim paste na tuto zimu. aj ja zijem na orave a tento tyzden zacali chodit zvysene zalohy ludim v okoli

lydion20
autor
14. aug 2022

@dzulik_ panecku to je dosť '(

lydion20
autor
14. aug 2022

@dori2 je to byt ktorý má samostatný vchod pod nami, je garáž, potom ten vchod, hore po schodoch sa ide do bytu a nad bytom je terasa čiže s tej jednej strany sme mi ako keby prvý byt, je to 6 ročná stavba

dori2
14. aug 2022

@lydion20 no tazko povedat, zopar ludom uz tento rok prisli take nedoplatky ze zalohy sa zvysuju zo 100€ na 250€, a to udajne nie je koniec zdrazovania. na druhej strane vacsina bytov sa vkuruje plynom a to tiez nevyzera na vyhru…

ssandyy
14. aug 2022

Ja tomu zdrazovaniu nerozumiem celkom.
Dosť často tu čítam diskusie ohľadom zdražovania. Prelakla som sa A teda volala som na plynarne kde platíme plyn aj elektriku o koľko sa zvýšilo percent od vyuctovania čo sme mali v apríli. A pani povedala ze ani percento sa u nich nenavysilo a ani neplanuju nič zdrazovat, zatiaľ . Tak mesačné zálohy som si nezvýšila...
Máme dom 200m² a platíme 70€plyn, 40€ elektrina

hopsadobrandejsa
14. aug 2022

@ssandyy

Novy cennik platny 1.1.2023 pride az niekedy na jesen alebo v zime.

Videl som prognozy ktore boli miernejsie a boli zas vypocty kde to teda velmi ruzovo nevyzeralo a ten skok bol naozaj extremny.

Ja robim momentalne preventivne opatrenia aby som dopad buducorocneho zvysovania cien co najviac minimalizoval ale pri sucasnych prognozach to bude stale nepostacujuce.

Plyn teda urcite. Spotreba elektriny je na velmi prijatelnej urovni....plyn mi robi vacsie starosti.

dori2
14. aug 2022

@hopsadobrandejsa podelis sa s preventivnymi opatreniami?

ssandyy
14. aug 2022

@hopsadobrandejsa a ake preventívne opatrenia teda robíš?

hopsadobrandejsa
14. aug 2022

@dori2 nejde o ziadne novinky, to ta zrejme sklamem. 🙂

Ja modernizujem starsi rodinny dom a v skratke aby som to zhrnul, povodni majitelia zili doslova bohemskym zivotom.....svietilo sa jak na titanicu a kurilo sa tak ze zrejme aj v exterieri domu bola zvysena teplota vzduchu 🤣

Ti maju z pekla stastie, ze tam uz nebyvaju pretoze ich vlastna necinnost by ich financne zlozila.....buduci rok urcite.

Ja mam momentalne vymenena okna, hlavne dvere, novy kondenzacny kotol, vymene rozvody vody s kvalitnejsou izolaciou, zaizolovane dvere vsade kde bol prievan.

Teraz na jesen idem navysovat podlahu v podkrovi a celu strechu zateplit. Vsade mam vymene ziarovky LED ( to mi urobilo strasny rozdiel v dome ).

Priorita je strecha. Ak budem dost rychly a stihnem to zrobit tak budem este zateplovat ine casti podla potreby.

Niektore rozvody kurenia maju staru izolaciu ktora uz vobec neplni svoju funkciu cize u mna osobne sa ide robit vsetko co sa da.

Ti co maju nove domy tak tam je to v pohode ale u nas na ulici je viac takych ktori domy zmodernizovane nemaju a tie baraky su velke cize tym velmi nezavidim.

Nechcem aby sa rodicia museli extremne obmedzovat ci nebodaj mrznut cize mna caka pekna pracovna dovolenka 😀

dori2
15. aug 2022

@hopsadobrandejsa my sa akurat stahujeme do novostavby, okna sme dali poriadne, tak isto vsetky izolacie, mali by sme stihnut aj zateolit do zimy. kurenie sme n poslednu chvilu zmenili na tepelne cerpadlo zem voda, ako alternativu mame teplovodny krb a davame aj fotovoltaiku- toez snad do zimy bude vserko funkcne. v porovnani s bytom by mali byt naklady zlomkove, ale tak nikdy nevies co sa udeje… necham sa prekvapit

dzulik_
15. aug 2022

@dori2 nám neprišlo nič, mali sme v máji a navýšili sme si sami, i keď sme mali preplatok, ale takto naviac o niekoľko desiatok eur každý mesiac to bolí menej, ako keby prišlo na vyúčtovaní dajme tomu niekoľko stoviek nedoplatku. Aj také sa nám už stalo a teda nič príjemné 🥹

samkolea
15. aug 2022

Jedine co mozem povedat, tak infrapanel je celkom fajn, dava vela tepla a teplo vydrzi. Mali sme podlahove a vobec to nekurilo tak ako panel. Mame napojeny na casovac. A este ako zacne kurit hned je teplo. Zalohy sme tusim mali 250 mesacne a potom to kleslo na 170e.

lydion20
autor
15. aug 2022

@samkolea ale v dome alebo koľko m?

samkolea
15. aug 2022

@lydion20 dom, 80-90m2

simonah73
16. aug 2022

tak ja teda neviem co sa plynu tyka ci bude nejake zdrazovanie. my sme na jar menili kotol takze mame pomerne nizsiu spotrebu. pred chvilou som otvorila fa z spp za plyn a platili sme zalohu 100e, preplatok 820e a nove zalohy mi nastavili na 28e. tak ak by malo byt od noveho roku zdrazovanie, asi by mi nam nedali take nizke zalohy. v kazdom pripade tam dnes volam a zdvihnam zalohy zase nazad na tu 100. no a dom mame v radovej zastavbe podpivniceny, kde jasnacka ze nekurime a 5izbovy plus kuchyna.

mamusa123456789
12. sep 2022

@dori2 ak sa môžem opýtať vieš aj o koľko im zvyšovali zálohy na elektriku? Ideme prerábať kúrenie a ideme pridať elektrický kotol ku kotlu na tuhé palivo, nakoľko máme 2 maličké deti a do kotolne sa chodí cez vonok a manžel chodí do práce, tak to nebude vždy také jednoduché ísť zakurit a chodiť prikladať... Minulý rok to bolo ešte v pohode kým bola najmenšia v brušku a najväčšia ešte nechodila do školy, tak mi stredného zabavila, ale tento rok to vidím nereálne... Drevo síce máme na celú zimu a budeme sa snažiť kúriť s nim co najviac len nie vždy to pojde

simonah73
12. sep 2022

nam dnes prislo aj vyuctovanie na elektriku a za 5 izbovy dom sme platili zalohu 5 mesiacov 170e, potom sme zvysili 220e, prisiel preplatok 53e a zalohu mi nastavili na 150e.