Výber z detskej vkladnej knižky - neúspešný

muchotravka45
15. apr 2023

Ahojte, v r. 2009 som ako matka založila po narodení dieťaťa detskú vkladnu knižku v SLSP. Teraz má dieťa 14 rokov a mame problém vybrať a zrušiť. Minulý rok mi pracovníčka banky volala,že knižky končia a peniaze mam presunut napr. do fondov. Odmietla som. Na detskej knižke je teraz úrok 0,001% co je nič, vôbec sa nezhodnocuje. Chceme s manželom vybrať a potom uvidíme, kam investujeme.
Šli sme vyberať. Pracovníčka banky nám oznámila, že je to vyššia suma, potrebujú peniaze pripraviť, mame prísť na druhý den. Na druhý deň nás odkázali na riaditeľku banky. Tá oznámila, že vybrať peniaze nemôžeme, že sú to peniaze dieťaťa. Dieťa bolo s nami. Ostali sme z toho v šoku. Nastali natahovačky medzi nami a bankou. Poslali nás domov, že musia sa poradiť 🤦‍♀️... Potom nám volali, že máme dôjsť a oznámili, ze peniaze nevyplatia, že sú dieťaťa.
Pýtam sa, má s tým niekto podobnú skúsenosť? Podarilo sa Vám to úspešne riešiť? Má na to banka právo? Dieťa má 14 rokov, ja ako matka som zákonný zástupca. Vkladnu knižku som v r. 2009 zakladala a celé roky sporenie išlo z môjho osobného účtu. Pri zakladaní detskej knižky nebola zo strany banky ani zmienka o tom, ze nebudem môcť niekedy vybrať peniažky v prípade potreby. Banka sa oháňa rozhodnutím súdu, vraj k výberu to treba. Mne to príde, že banka chce hospodáriť s peniazmi naďalej. Jeden zamestnanec banky tvrdí, že môžem ako zákonný zástupca vyberať s rodným listom a čestným vyhlásením oboch rodičov, ďalší tvrdí, že nemôžem, lebo do 18 rokov je to majetok dieťaťa🤦‍♀️. Tu sa tvrdenia pracovníkov tej istej banky rôznia a peniaze nemáme. Zdá sa mi to ako špekulácia zo strany banky. Po tejto skúsenosti mám obavy, či sa ako rodičia v čase núdze (stať sa môže hocičo - je ťažká doba, ekonomická kríza) dostaneme k našej nasporenej ciastke. Je pre nás nepochopiteľné konanie banky-vkladné knižky končia, úrok žiaden, nie sme v rozvodovom konaní ako rodičia, šetrili sme na knižku a banka odmieta vyplatiť. Ďakujem

stanulienkat
15. apr 2023

Fuuha. Neporadim, ale je to z ich strany riadna drzost.

lilianka28
15. apr 2023

@muchotravka45 Presne niečo podobné som pred časom počula od známej. Vraj peniaze sú dieťaťa a mali problém sa k nim dostať. Ako to nakoniec dopadlo už neviem.

kacena4
15. apr 2023

vsak si precitaj podmienky zakladania vkladnej knizky, nech ti presne ukazu nariadenie ci a ako sa moze vyberat z VK

lubka73
15. apr 2023

tu to riesili v roku 2020 skus pozriet ako to dopadlo,popripade skus napisat mamicke co to riesila
https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/zrusenie-detskej-vkladnej-knizky-slsp-2/?page=2&scrollto=first

judit47
15. apr 2023

Mna nato upozornila pracovnicma v SLSP v roku 2019 ked som som ju chcela synovi zalozit vraj od 1000€ budem muset vydokladovat naco pre syna! to potrebujem. Ostala som na nu cucat obarena ale ze ano.

muchotravka45
autor
15. apr 2023

@kacena4 Knižka základaná bola pred 14 rokmi. presne to som od banky žiadala... Vraj zmluva nie je. Že je na to zákon, číslo zákona riaditeľka nevedela... Rétorika banky úplne zvláštna.

eliska13
15. apr 2023

@muchotravka45 obrat sa písomne na riaditeľku, alebo bankového ombudsmana.Zda sa mi to hlúposť, ale viem, že sa mali rušiť a vyberať či rušiť sa bude dať iba na vybratých pobockach

muchotravka45
autor
15. apr 2023

@lubka73 pozerala som si to ešte pred vložením môjho príspevku.. nie je tam ako to dopadlo a ci sa niečo podarilo... Skúsim mamičke napisat

muchotravka45
autor
15. apr 2023

@judit47 Práveže mňa nikto neupozornil. By som to určite prehodnotila.

judit47
15. apr 2023

@muchotravka45 chapem a vo vasej zmluve je co?

muchotravka45
autor
15. apr 2023

@judit47 nemám žiadnu zmluvu, knižka bola základaná v roku 2009.

anonymous87
15. apr 2023

Cooo? Ja som asi pred rokom rusila synovu vkladnu knizku vo VUB. Nebol vobec problem. A to sa ani nevolame rovnako 😂 bezne som z tej knizky vyberala a vkladala tam. Toto je nejaka blbost. Treba ist na inu pobocku

muchotravka45
autor
15. apr 2023

@anonymous87 Boli sme aj na inej pobočke.

januska12323
15. apr 2023

Napíš mailom na ústredie banky nech ti odpíšu ako a podľa akého zákona máš postupovať.

anonymous87
15. apr 2023

@muchotravka45 tak je to dobra blbost. Tiez som pri ruseni nevyberala 200€ ale vyssiu sumu. A nebol problem. Nechapem. Toto by mi ani vo sne nenapadlo. Ale raz sa mi stalo na poste, ze mi nechceli vyplatit nejaku vratku z poistovne, co prisla synovi. Ze len do vlastnych ruk a ma prist sam. Hovorim pani, ze akoze ma prist 8 rocne decko? 😂😂😂😂 si robite zo mna srandu…. Tak toto bude asi podobny princip. Ale teda neviem ci ma banka na toto pravo

jonnie
15. apr 2023

Chcela som pred pár rokmi založiť dieťaťu knižku a toto mi pani v banke povedala...ze budem mu chcieť kúpiť PC slabo niečo zaplatiť...a budem mat problém...iba rozhodnutie súdu. Ze, aby som si založila účet na seba a v dospelosti dala dieťaťu...ak uznať za vhodne. Ze jej kolegyňa šetrili dieťaťu dávno...a v 18.r všetko vybral a minul na drogy.... tak ze zo skusenosti aj takto ma varuje. Ale to rozhodnutie súdu si pamätám...bola to sporiteľňa.

victory7897
15. apr 2023

@muchotravka45 založiť mu následne účet kde mu tie peniaze pošlu a potom môžeš ako rodič vybrať po 300€ na mesiac..

muchotravka45
autor
15. apr 2023

@anonymous87 Dúfam, že mi napíše mamička, ktorá mala tú istú skúsenosť a odovzdá radu ako ďalej postupovať. Určite chcem podať podnet na Národnú banku Slovenska a ústredie banky, že SLSP odmieta vyplatiť peniažky. Ale chcem aj písomné stanovisko od banky, ktorá to odmieta vyplatiť a budem dokladovať ako prílohu podnetu a chcem ďalej riešiť. Zamestnanci buď sami úplne nevedia, čo majú v takých prípadoch robiť a riešia to individuálne alebo zavádzajú účelovo klientov... Nehovoriac o tom, že pracovníčku banky som tento týždeň 2x nachytala pri klamstve, keď najprv tvrdila jedno a o 2 minúty si úplne protirečila, čo potom aj priznala.

muchotravka45
autor
15. apr 2023

@victory7897 v ktorej banke by si mi odporúčala založiť? Lebo aj nad tým veru rozmyslam. Ale po pravde, nerieši to prístup mojej banky, kde si mám po troške ukrajovat ako zlodej po 300€ z vlastných peňazí, lebo banka si s mojimi peniazmi chce robiť čo sa jej zachce... 🤷‍♀️ Je to nefér.

victory7897
15. apr 2023

@muchotravka45 no áno v slsp mu založiš následne účet ..bohužiaľ taký je postup, tiež som pozerala ako puk ,že prosím, ale dá sa to tak že po 300€ mu postupne vyberieš celú sumu každý mesiac ,samozrejme ak potrebuješ peniaze hneď nerieši to situáciu..keď není iná cesta škoda nervov ja už som sa ničomu nečudujem v dnešnom svete..

poleva
16. apr 2023

@muchotravka45 moji maju tiez take knizky od narodenia, maju 12,5 roka a bola som vybrat peniazky a bez problemov...my sme vo vub banke

mk22
16. apr 2023

@muchotravka45 v piatok som bez problémov zrušila VK 14r dcere.
Ja ako matka, prišla, som, oznámila zrušenie a zároveň výber.
Nad 5tisuc musíš nahlásiť dopredu.
A banka SLSP, žiaden problém.
Chod do inej banky.
V inom meste, iná pobočka.
Ja som zrušila úplne v inom meste.

mk22
16. apr 2023

@muchotravka45 ja som si najskôr zavolala na info linku, či nemajú žiadnu podmienku pri zrušení VK.
Aby som sa, neprehnala.
Nie nemajú, som zástupca maloletej, mam prísť a zrušíme. Aj sa tak stalo.

muchotravka45
autor
16. apr 2023

@mk22 bola som v 2 pobočkách... Druhýkrát v úplne inom meste, podobné výhovorky banky. Normálne som znechutená.

muchotravka45
autor
16. apr 2023

@poleva dozvedám sa, že hlavne SLSP robi problémy

jaja195
16. apr 2023

@muchotravka45 raz som čítala podobnú diskusiu, pani mala tiež tento problém. Vraj SLSP nie je banka, ale sporiteľňa, preto u nej fungujú iné pravidlá, ako u ostatných bánk.

poleva
16. apr 2023

@muchotravka45 ako chapes? Vase peniaze a nechcu vam ich vydať? Ved to je hrozné

kubkovamama
16. apr 2023

@muchotravka45 chcela som zrušiť detom knižky Slsp asi pred 5 rokmi po rozchode.Posielala som im tam iba ja a moji rodicia.Nepamatam si už presne,ale úplne natvrdo zrušiť a vyplatiť sumu sa nedalo.Iba vybrať po 2x menšie sumy.V zmluve máš ku ktorému dnu a akú sumu môžeš vybrať.Vsetko naraz sa nedá.Myslim,že to bolo do 1000€.Ak.nemas zmluvu,údaje o knižke máš vedené v internetbankingu ako podúčet.Takze som s rodnymi listami,dokladom zo súdu o zverení išla previesť na svoj účet.Nastastie som nemala v zmluve určený dátum vyberu-prevodu.Nasledne som dala žiadosť o zrušenie kniziek.Na druhý deň som hneď vybrala hotovosť,ale to už kvôli ex.V podstate s tým banka nemala žiaden problém,ochotne mi vysvetlili ako to urobiť

sny
8. aug 2023

@muchotravka45 ahoj, môžem sa opýtať ako ste dopadli so zrušením VK?my máme tiež v slsp a chceme zrušiť, deti 11+14 rokov a robia z toho cirkus, nevieme sa dostať k peniazom, podmieňujú to otvorením účtu u nich, čo nepripadá v úvahu.chceme dať peniaze na poštovú banku,na teeminovany vklad, robím na pošte,je to jednoduchšie... ale to myslia vážne že sa k peniazom nedostaneme?

muchotravka45
autor
8. aug 2023

@sny neporiešili sme nič, nechala som to tak. Zvažujem cez súd žiadosť o vyplatenie vkladu z vkladnej knižky syna. Mne bolo v marci tuším odporúčané sporiteľňou, nech si otvorím účet v inej banke, ale neriešila som to zatiaľ, lebo som to všetko potrebovala nejaký čas predýchať. Ale myslím, že riešiť to treba do 15.roku dieťaťa, potom už bude ešte väčší problém...
ma prekvapuje, že robia okolo uzavretia účtu v inej banke cirkus, zrejme by to nemali ohľadne iného účtu. Vyzerá to tak, že sporiteľňa si vynucuje silou mocou i naďalej vládnuť a zarábať nad nasimi peniazmi.