VŠZP - SZČO

28. aug 2024

Ahojte, som evidovaná ako SZČO, pracujem ale aj na TPP u svojho zamestnavateľa. Odvádzam teda VŠZP ešte niečo? nebola som v poisťovni od kedy som si otvorila aj podnikanie (športovy odbornik). V apke v sekcií poistné mi píše ,,suma 0,00 aktualizovane ku dňu 27.8.2024"...môžem to teda brať tak že vlastne to čo za mňa odvadza zamestnavateľ je všetko a ja už neplatim nič? tí čo mate SZČO a platite si sami mate to tam niekde v Apke? ďakujem za odpovede

melanta
28. aug 2024

Ako SZČO máš príjem? Ak nie, v poriadku. Ale ak máš príjem, odporúčam platiť preddavky. Inak ti príde nedoplatok a budeš musieť zdravotku za SZČO zaplatiť potom naraz.

janka_23
28. aug 2024

A bola si sa v poisťovni registrovať ako SZCO? Pretože podnikas na základe iného ako živnostenského oprávnenia tak sa to poisťovňa zo živnostenského úradu nedozvie. Dozvedia sa to až o rok keď im príde tvoje daňové.

lucka_ke
28. aug 2024

z príjmov zo živnosti budeš platiť poistné, po podaní daňového priznania ti príde ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, čiže ak máš príjmy budeš mať nedoplatok... preto je dobré nastaviť si nejaké preddavky, aby ťa to neprekvapilo, ďalšie roky ti už poisťovňa vždy napíše koľko máš platiť mesačne

janka_23
28. aug 2024

@lucka_ke ale iba ak sa zaeviduje ako SZCO, inak ju každý rok budú riešiť iba v rámci ročného zúčtovania.

sevrin
28. aug 2024

@janka_23 to nie je potrebné, to už robí automaticky živnostenský úrad.

Pre autorku: keď pracuješ na TPP, tak zamestnávateľ za teba platí odvody, takže ZP ťa nerieši. Ty môžeš platiť dobrovoľné poistné, ale aj nemusíš. Spravíš si DP v marci budúci rok, odošleš Finančnej správe, ZP sa potom dozvie tvoje príjmy a v ročnom zúčtovaní ti vypočíta, či budeš platiť nejaké preddavky. Je možné, že budeš mať nejaký nedoplatok, to proste uhradíš a hotovo. Čo sa týka pravidelných preddavkov, výrazne závisí od toho, aké príjmy ako SZČO budeš mať, ak to bude len pár stoviek mesačne, tak odvody ako SZČO budeš platiť len pár eur. Dôležité je, že si TPP, takže ZP ťa nebude viesť ako neplatiča do najbližšieho ročného zúčtovania, aj keď máš otvorené podnikanie.

janka_23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka_23
28. aug 2024

@sevrin nie všetkých, taky co podnikajú na základe iného ako živnostenského oprávnenie živnostenský úrad nehlási, športovcov tiež nie všetkých. Napr takí co majú hráčsku zmluvu atd.

sevrin
29. aug 2024

@janka_23 no nezdá sa, že horeuvedená pani by bola športovkyňa 🙂

olienka12
4. sep 2024

Ak je to zivnost prvy rok a subeh so zamestnanim nemusite platit preddavky no ratajte, ze po danovom.priznani pride rocne zuctovanie a uhradite 15percent z.prijmu zo zivnosti