Vreckové pre vysokoškolákov na internáte

22. sep 2022

Aké vreckové dávate svojim vysokoškolákom ktorý žijú na internáte? Dcéra nastúpila do BA na právo,bývame dosť ďaleko takže musí byť na internáte. Minimálne teraz na začiatku toho v škole majú dosť čiže s mužom nechceme aby si aspoň prvý semester-dva hľadala brigádu,pamätám si ešte ako sme to mali my počas vysokej a bola som rada,že stíham školu. Niečo si zarobila cez leto na brigáde ale to sú naozaj len drobné. Býva tam necelé 4 dni, v nedeľu večer ide na vlak a v stredu ide domov. Nejaké potraviny a jedlo jej kupujeme,ale je tam malá kuchynka,variť si teda varí po menej. Raňajky si teda ešte vie urobiť z jedla z domu,desiate tiež,ale obedy a večere buď musí riešiť v menze alebo nákupných centrách. Platíme jej internát,časť učebníc sme preplatili ale časť z nich si musela kúpiť sama. Zaplatili sme aj električenku. Kozmetiku,oblečenie a neviem aké zábavky si platí sama. Aká je podľa vás adekvátna suma na týždeň,aby mala na jedlo mimo toho čo si nosí,sem tam k bude treba niečo do školy či nejakú učebnicu a podobne na tie tri-4 dni? Ja hovorím že 50€ je akurát,možno aj veľa ale muž nesúhlasí. Ako ste to riešili vy prosím vás?

salamistka
22. sep 2022

Môžem sa spýtať, tie zvyšné dva dni (štvrtok-piatok) majú online vyučovanie? no jedlo stojí dosť peňazí a keď si ešte chce variť mimo internátneho stravovania (neviem koľko jedál denne mávajú na internáte), tak tých 50,- eur týždenne je fajn, my dávame podobnú sumu, ale naša zatiaľ dochádza...tiež máme zato, aby si najprv zvykla na tento život a potom prípadne keď bude bývať v podnájme, nech si nájde brigádu, aby to s našou pomocou utiahla...

knieza_pribina
22. sep 2022

Ja som tiež bývala na Družbe, v nedeľu mi naši "nabalili" pár dózičiek, ostatné som riešila varením obedu v kuchynke (cestoviny, rizoto, palacinky, rybie prsty aťď.), prípadne sme chodili na obedy / včere do Mlynskej doliny. Naši mi platili internát, cestovné, vreckové som však dostávala podstatne menšie, možno tak 20-30 eur na týždeň, ked som si chcela kúpiť knihy alebo niečo mimoriadne, to mi samozrejme zafinancovali. Niekedy na konci týždňa bolo na menu "dojedanie chladničky" - čiže penne s pestom a iné pôstne jedlá, ale úplne v pohode sa to dalo vydržať a s láskou na to doteraz spomínam.

syslik81
22. sep 2022

ak ma chladnicku nech si vezme na tych par dni jedlo a zohreje v mikrovlnke.. nemusi sa stravovat vonku a vreckove by som neriesila -platitge viac ako dost .. pripadne jej dala len neakych 20 na tyzden nech ma na kavu ...

zuzubb007
22. sep 2022

30 euro je tak akurat na tri dni

luccija
22. sep 2022

Takze potrebuje 6 jedal 3 obedy, 3 vecere...plus jej davate jedlo z domu....50 eur je aj stedra suma a muz chce aku sumu?vies date vela a dcera si bude 2x denne platit donasku nie som lakoma, ale treba rozumne.Kazdemu viac chuti z restauracie ako zo skolskej jedalne.Daj menej a uvidis ako bude vychadzat, ak bude malo pridas.Ale, aby jedla spagety s kecupom to by som nechcela
@syslik81 to ake musi byt jedlo z nedele prinesene v doze?

tenerifka
22. sep 2022

Mam dceru na VS cca 2000 km daleko, domov pride az na Vianoce (aj ked ja za ñou na par dni priletim v oktobri). Studuje vedecky smer, ma skolu + rozne vedecke prace/labaky, brigada neprichadza do uvahy. Mesacne jej platime cca 900 eur (byt+energie+internet), k tomu stravu a osobnu utratu, neriesim sumu, ma k dispozicii prostriedky, ktore potrebuje k normalnemu fungovaniu rovnako ak ich mame my s manzelom. Potrebuje teraz nove tenisky, spytala sa ma, ci si moz kupit, jasne, limit do 100 eur, chce si ist dat nafarbit vlasy, spytala sa, ci moze, ok, pozri v niekolkych kadernictvach, porovnaj sluzby+ceny a daj vediet. Rovnako sa spyta, ked chce ist do divadla (vstupne od 50-100 eur), ci zapisat sa na kurz baletu.
S muzom mame stastie, ze mame skvelu pracu, dobry zarobok a netrpime nudzou, preto ñou nebude trpiet ani nasa dcera, ktora studuje. Nerozhadzuje, vzdy sa dopredu spyta, ci moze (pri vacsich vydavkoch), aj ked peniaze ma k dispozicii na svojom ucte.
Neviem, kolko ju stoji nakup v obchode, hlavne, ze si nakupi zdrave a cerstve jedlo a obmedzi donasku.
Ak by sme zili z ruky do ust, mozno by som to vnimala inak, ale pracujeme tvrdo a vela preto, aby sme nemali zakladne existencne problemy ani my, ani nase deti

0silvia0
22. sep 2022

Ja by som to riesila cenou obeda na den plus nieco navyse. Kolko stoji teraz menu v obchodnych centrach a v menze? 6 euro? Plus vecera nieco suche dokupit... Tych 10 euro na den myslim...

syslik81
22. sep 2022

@luccija ludia bezne varia na 2-3 dni.. tam to bude mat v chladnicke pripadne mraznicke .. tiez je riesenie vakuovo balit jedlo ... vzdy lepsia volba ako fastfoody a zbytocne plytvanie penazi

mirage
22. sep 2022

@tenerifka skvele si sa vypisala, nevidim relevanciu k pribehu autorky.

akvi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanka.zuzu
22. sep 2022

neboooj marek števček hovoril, že peniaze na energie majú do novembra 😉 dcéru máš doma čo nevidieť 😀

solange7
22. sep 2022

@tenerifka vzdy ma potesi, ked niekto napise takyto pekny priklad fungovania.

zuzanka.zuzu
22. sep 2022

a nejde tu ani tak o to koľko dávajú ostatní, ale koľko si vy môžete dovoliť? lebo ak dávate málo a dievča chce viac, aby vás neprekvapila forma brigády 🙊

melanta
22. sep 2022

@syslik81 pár týždňov dozadu tu bola diskusia, kde sa mamička sťažovala, že dcére skoro všetko zjedia iní, keď si niečo donesie do chladničky na intráku. Takže nie vždy má efekt nabaliť dieťa, keď potom mu to iní bezchrbťáci zjedia zo zdieľanej chladničky.

syslik81
22. sep 2022

@melanta da sa kupit mala chladnicka do izby

spadnutaslivka
22. sep 2022

@syslik81 u nás bola chladnička na izbe zakázaná. Vlastne zakázaná bola aj kanvica, ale tá sa dala ukryť za záves. Ale chladničku len tak neschováš... Takže nie všade sa dá

katulienkax
22. sep 2022

@zuzanka.zuzu hej ale intrak pre istotu bude musieť platiť ako by tam bývala ako polčas kovidu 😁

zuzanka.zuzu
22. sep 2022

@katulienkax myslím si, že mnohé rodiny nebudú mať z čoho platiť toto "udržiavanie" izby... cez covid boli rôzne náhrady príjmu, teraz nebudú. miest na intrákoch bude dosť 😉

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wicka5
22. sep 2022

@trema a v ktorom roku to bolo? Lebo takato suma je teraz nerealna

jaden
22. sep 2022

50 je veľmi veľa, na to že je v škole tri dni, a to tretí už cestuje poobede domov. V nedeľu nerátam že potrebuje niečo, však doma sa naje pred cestou a večer niečo zahryzne. Takže 2 noci , pondelok utorok si donesie z domu obed/vecera, v stredu raňajky, desiata nejaké pečiva a večera doma. Takže aj 15 e na 2 a pol dňa. Ja som na obedy celú VS nikde nechodila ani večere, a to sme mali celých 5 dní školu.

0silvia0
22. sep 2022

@jaden a co si jedla? Varila si si?

jaden
22. sep 2022

@0silvia0 nosila som si z domu, potom suchá strava, sem-tam nejaké cestoviny... Ale ja veľa nepotrebujem.

matkahelka
22. sep 2022

@syslik81 na intrakovych izbach su chladnicky zakazane. a za kazdy elektrospotrebic sa plati mesacny poplatok.

matkahelka
22. sep 2022

pre mna je nepochopitelne setrit na vlastnych detoch. som rada, ze moji rodicia mi okrem ineho dopriali aj zdrave jedlo pocas VS a nefungovala som na vifonkach a nejakych suchych cestovinach s dodatkom, ze zvladla som to.ved hej, i na sibenicu sa da zvyknut.
Vzdy v takychto temach budes mat 2 nazory- take, kde zeny zili na tych spominanych vifonkach a este su na seba hrde. A take, ktorych rodicia neotacali kazde euro 6krat, pretoze si povedali, ze davaju vlastnemu dietatu a to, co clovek zje sa prejavi na zdravi.
Kazdopadne davaj, kolko vam penazenka dovoli. Ak si mozes dovolit 50€, daj ich, za mna to na kvalitnu stravu v dnesnej dobe vobec nie je vela. Ak triete biedu, davaj tolko, kolko mozes.

nerko
22. sep 2022

Ja som chodievala na intraku na obed aj na veceru. Je to uz velmi davno, nemam paru kolko to stoji teraz. Na izbe sme mali varic a robili sme si maximalne nejake cestoviny s omackou. Vyska nie je len o jedle. Pod chvilou bolo treba nieco kupit do skoly a aj obcas zajst s partiou na drink, do kina. Ak mozte, tak davajte tych 50€, nemusi to vsetko minut. Odlozi si a kupi nieco pekne na oblecenie. Ked nema cas pocas skoly, tak cez prazdniny moze brigadovat.

strongi
22. sep 2022

Ja som dcére dávala 200 eur na mesiac plus intrak. Bola tam necelé štyri dni. Brala si aj z domu, plus mala na izbe chladničku. Teraz dochádza. Nemá to ďaleko. Brigaduje, ale to si necháva pre seba. Nechcem, aby si financovala školu. Nech si radšej šetrí. Keď potrebuje, dám jej. Ale každý podla svojich možností, samozrejme.

bennn
23. sep 2022

Povedal by som, ze 50€ + zaplatenie internatu je okej ... niektori nemaju aj nic, niektori 20€... treba si to zmenezovat. A najpsie si najst nejaku brigadu. Hoc jednorazove na ruku, vypomoc so stavanim alebo vikendova akcia volacoho... to ti hodi 40€ povedzme a uz mas vacsi komfort. Ale zase to je skor vynimocne. Niektoma dobry rozvrh niekto ma vela hodin, ze brigada ani nepripada do uvahy, lebo nie je kedy. A povedal by som, ze pravo je jedno z tych kde sa musis fakt ucit a nebude tam cas na brigadu moc pocas tyzdna. Ale tych 50€ je podla mna ok. Ak to je iba vyslovene vreckove. Tiez som mal tolko inak.

0silvia0
23. sep 2022

@bennn praveze to nie je vreckove v tomto pripade, dievca si z toho ma financovat obedy a vecere

matkahelka
23. sep 2022

@0silvia0 a potreby do skoly