Vlastná nehnuteľnosť verzus prenájom

20. máj 2024

Ahojte ako sa na to pozerate vy? Mame s muzom hypo na byt ale naklady nas vidu strasne vela plus teda splatka hypo nakolko na panelaku je vela platenia opravy atd (je to starsi panelak ) tym padom mame velky fond oprav. Nehovorim o tom ze sa ma navysit nakolko sa mozno pojde zateplovat.Rozmyslali sme ze by sme byt predali a nastahovali sa do prenajmu kde by nas to vyslo o dost lacnejsie a viac by sme aj usetrili. Viem ze je to nasa nehnutelnost ( teda zatial banky ) ale takto neusetrime nikdy budeme platit viac a viac... Tento rok nam konci aj doba fixacie na hypo tak uroky pojdu mozno hore. Nepride mi to momentalne uplne vyhodne platit hypoteku skor sa priklanam k prenajmu kde sa clovek nemusi o nic starat
.Viete mi poradit? Ako to mate vy?

apolka77
20. máj 2024

Prenájmy bytov sú tiež veľmi drahé. Neviem síce kde bývaš ale napr. V okolí Ba od 750 eur cca 3 izb byť...menšie možno o stovku menej...
Ja by som nepredávala , z podnájmu sa budeš sťahovať možno každé 3-4 roky ,,a tiež je to dráha záležitosť pokiaľ nemáš známych ktorí by to to prenajímali o tretinu lacnejšie.
Skúste zvýšiť príjem ..

venom19
20. máj 2024

Chodte do podnajmu a splatite hypoteku druhemu 🙂

melanta
20. máj 2024

A spočítali ste si, koľko ste už zaplatili na úrokoch? Koľko peňazí vás toto bývanie už stálo? Keď tak, hľadala by som lacnejšie vlastné bývanie. Ak už niekoľko rokov platíte úver za vlastné, nevidím žiadny benefit predať a ísť do podnájmu. Radšej by som menila za menšie bývanie v novšej bytovke. Mimochodom áno, fondy sa vám zvýšia, ak si bytovka zoberie úver na zateplenie. Ale to a zrejme ešte viac zase ušetríte na úspore za teplo, ak budete zateplení. A nie, nehnuteľnosť nie je banky. Je vaša. Banka má na nej iba ťarchu, žiadne vlastníctvo. Na druhej strane, vďakabohu za ľudí, ktorí chcú žiť v prenájmoch. Prenajímame s mužom niekoľko bytov, keby nebolo ľudí, ktorí chcú alebo musia žiť v prenájme, nezarábali by sme na tom. Ja odporúčam buď zvýšiť príjem, ak ty alebo muž v práci tú možnosť máte, alebo potom vymeniť za menšie bývanie v novšom dome alebo ďalej od centra.

sasa1310
20. máj 2024

Tu je tuším na MK zbierka finančne negramotných ľudí

esterr_ka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lakebabe
20. máj 2024

Logiku to za mňa nemá. Prenájmy sa každý rok dvíhajú, v každom väčšom krajskom meste sa bavíme o sumách od 650-750 eur, ak búdu stúpať takýmto tempom, je možné že o pár rokov na ten prenájom mat nebudeš. Fond oprav stúpa, ale zateplite bytovku a budeš mať lacnejšie kúrenie.
Nájom budeš meniť priebežne, nikto ta v ňom nenechá 20 rokov a za tu istú cenu.
Skoro nikto nechce nájomníkov s deťmi, so zvieratami... Keď vám to nevychádza pozri iný byt lacnejší, novší

betulinka1
20. máj 2024

Ale platením hypo si vlastne šetrite, nakolko ked to splatíte budete mat tu nehnutelnost bez hypo. Davajte predčasne splatky a skor splatíte uver.

zuzanka.zuzu
20. máj 2024

tak toto tu ozaj ešte nebolo 😀🙏 to je nejaká súťaž o najblbšieho investora dňa? jedna 100% hypo na drevo dom, druhá z vlastného do podnájmu... čo bude ďalšie? teším sa na pokračovanie 👌😜

wolf_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
venom19
20. máj 2024

A na stare kolena chcete ako tahat ten podnajom?

fido69
20. máj 2024

Všetko je to vec matematiky. "Vlastný" byt nemusí byť vždy finančne najvýhodnejšie riešenie. A "vlastný" je v úvodzovkách, pretože ak nebudete mať na nájom a fond opráv, tak vám ho predajú v exekúcii. Ak nebudete platiť dane, tak rovnako ho môžu exekuovať...
Takže áno. Byt je váš pokiaľ neustále platíte. Ale rovnako je váš aj prenájom. 😉

zltalienka
20. máj 2024

Chcela by som vedieť v ktorom meste je prenájom bytu lacnejší ako hypotéka + inkaso + fond opráv. Autorka prezradíš?

ekira1
20. máj 2024

Toto si kedysi povedali známi, predali vlastnú nehnuteľnosť ( bez uveru) pretože bola v dobrej lokalite 🫣 a šli do podnájmu. Peniaze minuli a zvyšok života sa sťahovali z podnájmu do podnájmu..

suzitok
20. máj 2024

@zltalienka vôbec to nie je nemožné..akurat som tu niektory den citala v diskusii, ze manzelia maju 3 izbovy byt na hypotéku a vyjde ich to vsetko na 750€. Momentalne ho idu prenajimat a tiez idu do prenájmu, nasli podobny byt za 500€, takze budu v pluse

tiezjedna
20. máj 2024

absolútne nechápem ako môže niekto takto hlúpo premýšľať... pardon🙄

esterr_ka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hradnapani
20. máj 2024

pre dnesnych cenach prenajmov by som si to naozaj dobre prepocitala, ci sa vam to oplati (uprimne, ja som z tych cien dost zhrozena). A ak mate deti a nebudete chciet velmi pendlovat v ramci mesta, tak ci aj do buducna najdete rovnako vyhodny prenajom.

la_dolce_vita
20. máj 2024

Tak tento napad mi pride ako krok spat.. Byt sa da predsa vymenit za iny, mensi, lacnejsi, ale neverim, ze sa oplati ist do podnajmu, do neistoty, do cudzieho. Tiez som bola chvilu v podnajme, platila 3 mes.vopred a vysoke nedoplatky, kym zo dna na den sa rozhodli byt predat. Nikdy viac..

zltalienka
20. máj 2024

@suzitok zaujímavé. Ak sa im podarí prenajať "podobný byt" za 500€ a za ten svoj si vypýtať 750€ v jednom meste v porovnateľnej lokalite...

zltalienka
20. máj 2024

@esterr_ka to je kde presne? V profile máš uvedené ČR.

esterr_ka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suzitok
20. máj 2024

@zltalienka zalezi aj od veku a doby splacania.....napriklad v Novych Zamkoch stoja 3 izbove byty okolo 90-120tisic....ak by som si hypoteku brala ako 40 ročná, tak mesacnu splatku 500-700€ nepodleziem, s ostatnymi nakladmi by som bola mesačne na sume okolo 1000€, pricom prenajat si viem za polovicu...su taketo situacie, kedy to vychádza proste naopak..toto bol len jeden príklad

belllinka
20. máj 2024

@suzitok i tak to nejako nevychadza. Ved z tych 750, co dostanu za prenajom, musia zaplatit poplatky za byt, energie, atd. Tak o akom pluse 300 eur tu rozpravas?

suzitok
20. máj 2024

@belllinka 750 im prekryje ich byt celkovo...a za najom zaplatia 500...nemaju naklad azda nizsi? Kde pisem o pluse 300?

belllinka
20. máj 2024

@suzitok za kolko ho vlaatne idu prenajimat?

zltalienka
20. máj 2024

@suzitok máš pravdu, porovnala som si ceny na webe. Teda to znamená, že trh je ešte nevyrovnaný. Ceny podnájmov ešte môžu kľudne rásť. Keďže ceny bytov zrejme už neklesnú.

suzitok
20. máj 2024

@belllinka 750 realne naklady co maju na byt.. tu je to niekde v diskusiach na koniku, nekomentovala som, neviem to dohladat...proste svoj prenajmu, na ten bude naklad 0€ lebo im to zaplatia najomcovia a sami pojdu do prenajmu kde budu platit spolu 500...

suzitok
20. máj 2024

@zltalienka inak aj ja som to teraz začala sledovať, celkom ma to zaujalo, hlavne to, ako sa to vyvinie do budúcna...vlastné bývanie by malo byť výhodnejšie ako prenajaté...

vevapeto
20. máj 2024

Ak ti ide len o to, že sa nemusíš o nič starať, tak áno, predaj byt a chod do podnájmu , super premýšlaš, o pár rokov horko zaplačeš.

marca12
20. máj 2024

Mna by do podnajmu uz nikto nedostal. Kazdy mesiac sa bat,ci budem mat kde byvat. Co ak sa majitel rozhodne predat byt a ty si budes musiet zase nieco nove hladat. Neustale sa stahovat a platit cudziemu cloveku. Takto si splacas svoje. Nevymyslaj. Ak to nezvladate,tak hladaj iny byt novsi alebo mensi.