Tento tyzden vydala ESRB varovanie pre SR skrz narast cien nehnutelnosti. Myslite, ze to moze mat dopad na urokove sadzby, popripade sprisnenie kriterii na udelovanie hypotek? Sledujete to niekto?
V Čechách už išli hore. Už len zdravý sedliacky rozum hovorí,že tento stav nemôže trvať večne.
@evamarek77 to nieje bublina a ver tomu že ak aj budú vyššie úrokové sadzby tak nehnuteľnosti dole nepôjdu.
Len ja nerozumiem jednej veci, ospravedlnujem sa vopred ak sa to niekoho dotkne, ale na skole sme sa ucili, ze cena je vysledkom posobenia dopytu a ponuky. Tak kua, podla statistik a nasich odbornikov, zomrelo na covid velmi vela ludi, muselo ostat plno nehnutelnosti prazdnych, tak ako mozu ceny nehnutelnosti stupat, ked ponuka musi prevysovat dopyt. Niekde sa musela stat chyba v tych statistikach alebo fakt netusim, co sa deje na realitnom trhu
@canany moc sa do toho nerozumie Le ti starší ľudia zomreli na covid v priebehu 1,5 roka. Ak by to príbuzní chceli predať, určite to nezačali riešiť týždeň po pohrebe. To rozhodnutie co s nehnuteľnostou trvá aj pol roka. Plus musí prebehnúť dedičské konanie.
boli lovkdowny, notári moc nepracovali.... Ak je rodina za jedno a zosnulý nemal veľa majetkov tak to dedičské vysporiadanie trvá okolo pol roka. Inak aj viac....
Čiže tieto nehnuteľnosti sa môžu na trhu začať objavovať ešte len teraz niekedy
@canany Na kovid zomrelo príliš málo ľudí na to, aby to ovplyvnilo realitný trh. Plus mnohí nežili sami, takže byty nie sú prázdne.
A dnes je trend vlastniť viacero nehnuteľnosti - spôsobil to ľahký prístup k úverom v minulých rokoch. Keď byt mohol získať človek, ktorý mal doslova nulovú hotovosť. Nielen, že býval vo vlastnom, ale ešte na tom zarobil. Mnohí teraz zabezpečujú už svoje malé deti a zarábajú na nešťastníkoch, ktorí sú odkázaní na podnájmy.
@michal711 ono ten report prave hovori o tom, ze SR vykazuje znamky bubliny. Ludia su tu zadlzeni aj na viac ako je produktivny vek. Preto by ma zaujimalo, ci s tym NBS planuje daco robit. Obmedzenie hypotek, by mohlo s trhom nieco urobit. Urcite nic radikalne, ale minimalne by nehnutelnosti nemizli v priebehu par dni.
@canany my sme tiez zdedili a zatial sme nedali na trh, ani neviem preco 🤷♀️
v CR atakuje urokova sadzba 4% a priemerny 3izb byt stoji v Prahe tak 400 000€. No napriek tomu ak je novy projekt byty su hned preč 🤷🏽♀️ Cena len stupa stupa a stupa.
Ak 3i byt v povodnom stave mimo centrum BB je drahsi ako 4i v BA tak je cas sa zamysliet. Ano kazdy chce byvat ale davat si slucku na krk. Banky nejdu do ziadneho rizika nakolko v ,,najhorsom,, ziskaju nehnutelnost a ludia skoncia v stanoch ako to bolo v USA ked to prasklo...
No ja si osobne myslím,že keď zvýšia úroku,ľudia na hrane príjmov budú predávať domy,byty.
A keď sa dostanú do finančnej krízy,budú ich nútení predať narýchlo,pod ceny,čo zase využijú len tí,čo peniaze majú.
Vidím v okolí,že ľudia,čo sa silou mocou chceli osamostatniť si žijú nad pomery.
Tu musí niečo prísť.
@canany na Slovensku zomrelo na covid cca 18 000 ľudí. Ak by podľa tvojej úvahy aj každý z nich býval sám vo vlastnom a po dedičskom by každý z týchto bytov/domov dedičia išli predať, tak je to pre trh 18 000 voľných bytov (čo samozrejme reálne nie je ani zlomok). Na Slovensku chýba cez 300 000 bytov, po ktorých je dopyt. Takže 18 000 voľných bytov by situáciu ani náhodou nevyriešilo a teda dopyt je stále vyšší ako ponuka a aj bude. A aj po zdražení hypoték.
@canany kedysi ludia setrili, byvali u rodicov, v podnajme, potom si kupili byt, postavili dom.
Dnes si 20-22 rocni nemusia cakat ako kedysi do tridsiatky. Zoberu hned hypo za nenormalne nizky urok a kupia hned 4 izbak, dom ... Kupuju realne stavby za nerealne neexistujuce peniaze, ktore si banka vytlacila pridanim nul v pocitaci. Tolko bytov a domov nie je na trhu, aby pokryli takyto dopyt. Pridaj inflaciu z tlacenia penazi, ked stavebne naklady stupli o 100%. Materialy, platy,... vsetko slo hore. Plus kazdy chce zarobit na raste, ochranit uspory pred inflaciou a boji sa, ze ak nekupi teraz, bude to o rok este drahsie.
Tak sadzby hore pojdu, o com bolo to upozornenie su ceny. Ked "bublina praskne", ceny klesnú. Moze potom nastat kríza ako v USA - hypotekarna. To ale teda iba varuju, rralne uz som to xy krat pocula akonsu ceny príliš vysoké atd... A stále nic. Ceny su este vyssie.
Byty, ktoré ľudia zdedili sa málokedy predávajú skôr prenajímajú.Ale je to jedno bytov je stále málo.Urokove sadzby pôjdu poriadne hore a nemyslím si, že ceny pôjdu dole.
@bellla25 no banky idu do rizika, ak by naozaj nastalo to "prasknutie bubliny", lebo reálne nehnuteľnosť bude mat nižšiu hodnotu ako vyska úveru. Banka nemá zaujem o "byt", chce úrok a pri takomto riziku su tie 0,... % uroky nič.
Ak by aj bublina praskla, tak ludia, co si svoju nehnutelnost kupili pridraho, lebo proste musia niekde byvat, aj tak nepredaju. Musia niekde byvat. Na trh sa dostane par bytov, co sa kupili ako investicne a po zvyseni urokov a poklese cien sa ich neoplati drzat. Alebo par bytov, kde ludia nebudu vladat platit nabrate hypoteky. Lebo splatky sli nahor, pripadne stratili pracu.
@canany len veľa tych ľudí samo nežilo+ časť určite bývala v nie "ziadanych" oblastiach atd... Su domy na dedinách ktoré sú prázdne aj roky. V podstate ani dedicom sa s tym nechce prplat. Byty v prvom rade kupi niekto z rodiny ak žijú v jednom meste. Ak mimo tak mi sme napr do roka byt predali, navprenajim sme nervy nemali 😁
Myslim, ze zrejme urokove sadzby pojdu hore ale ceny bytov neklesnu (aspon nie existujucich). Stavebny material isiel strasne hore a ludia musia niekde byvat, pripadne budu chciet ochranit svoje peniaze pred inflaciou, ktora zdaleka nekonci kedze sa vytlacilo privela penazi cize budu nadalej investovat a byty kupovat...
@liljana len ono vo vacsom merítku (čoho sa asi obávajú, po vzore z usa) bol problém s prepúšťaním v praci, v tom ze menej bonitne rodiny nemali z čoho platiť, kedze roky sa tlačili banky do hypoúverov všade / každému. Prepad bol taky velky, ze ak dom predavali nepokryl ani úver, preto ľudia " končili na ulici". Tak už nehnuteľnosť nie je žiadna istota. A nebolo to pár. Obávajú sa oprávnene, myslim ze majú povinnost varovať krajiny. Ľudia nech sa zariadia podľa seba.
Kto ma rozum nekúpi 35+rocny 3ipanelákovy byt v BB v Sásovej za 160t. Kto je blbec, nech kúpi 🤦🏻♀️ to nie je ani novostavba, ani extra okolie ani vychytena lokalita. Ten byt sa pre 7r predaval za 50-60t, pred 1,5r sme mali ohodnotení takyto zrekonstruovaby byt na 90t
@simca06022011 Problem je, ze vlady a centralne banky spustili prehnanym tlacenim penazi kvoli covidu inflacnu spiralu. Tlacili peniaze dalej, aj ked to uz nebolo nutne. Inflacia je vzdy problem na desatrocia, tak rychlo nezmizne za rok-dva. je tazko sa jej zbavit, ak centralne banky razantne nestupia na brzdu a nezvysia uroky o 5-10%, co nasledne vyvola hospodarsku recesiu. Aby byty sli dole, museli by tu byt vyrazna recesia, zvysit sa nezamestnanost, aby ludia prestali byt schopni splacat svoje hypoteky. Mozno byty a domy klesnu o 5-10%, ale vyrazne uz neklesnu asi nikdy.
Urokove sadzby pojdu hore, mne sa podarilo minuly tyzden fixnut 0,59% na 5 rokov a som rada. Ceny bytov pojdu ešte (mierne) hore. Ti, čo strasia prasknutou bublinou, tak to sú väčšinou finančni poradci, ktorí toto radi pustaju do éteru, aby ľudia nekupovali nehnutelnosti, ale hľadali iné sposoby uloženia prostriedkov do produktov ako dôchodkové sporenia, investovanie do komodít, investičných fondov atd. Nie je dostatok bytov, menej ľudí zije vo viacgeneračných nehnuteľnostiach, stúpa rozvodovost/množstvo ľudí je single a tým pádom je vacsi dopyt po nehnuteľnostiach. Mestske časti robia prieťahy v stavebnom konaní, aby brzdila a regulovala vystavby, čiže ani tie byty nie je ľahké rýchlo postávať.
@liljana nemáš pravdu, mladí ľudia si nemôžu dovoliť hypotéku, nakoľko banky nedávajú 100 %, ale len 80-90% hodnoty nehnuteľnosti, ten zvyšok si musia došetriť alebo im pomôžu rodičia, zoberú si spotrebák a pod. Keď banky dávali 100% hodnoty nehnuteľnosti tu bola situácia pred pár rokmi, len NBS to stopla kvôli bubline...
Ja mam pocit ze majitelia bytov strielaju ceny ako sa m zachce.Nenormalne.
@pandorra Ludia su vynachadzavi a beru si spotrebny uver, pozicaju si od rodicov a obidu toto nariadenie. Dopyt tym padom neklesa a ceny bytov veselo rastu. Developeri tusia, ze o par rokov sa dopyt po predrazenych bytoch razantne obmedzi a aj vzhladom na vysoke naklady (ceny materialov,..) su opatrni a nezenu sa do novych projektov, aby im nezostal cierny Peter v ruke. Dopyt rastie, ponuka nie = ceny neklesaju.
Aj pri 90% hypoteke je to stav, ked sa neexistujucimi prijmami a usporami ide kupovat realna nehnutelnost.
@pandorra ale vtedy bol zase na bežnej hypotéke 4,5% úrok. Inak dá sa najst dobre financovanie aj teraz. Minuly tyzden dostal bratranec 94% z hodnoty nehnutelnosti vo VUB.
@liljana tak s tym tlačenim ti zase nie je take ľahké, na infláciu pôsobilo najma oživenie výroby, vid zvýšenie ceny energii, ropy... Vyssi dopyt=vyssia cena. A kvoli tomu išli všetky ceny nahor.
@liljana uply suhlas, ze "Problem je, ze vlady a centralne banky spustili prehnanym tlacenim penazi kvoli covidu inflacnu spiralu. Tlacili peniaze dalej, aj ked to uz nebolo nutne."
Skratka ta inflacia znamena, ze kto moze stale vlozi peniaze do nehnutelnosti lebo inak stratia jeho peniaze sialene na hodnote.
Je mi luto tych co nekupili doteraz/nekupia teraz draho lebo potom kupia uz len drahsie...
ECB ohlasila zvysovanie zakladnych sadzieb v tomto roku, co sa premietne do rastu urokovych sadzieb, vidiet tento jav uz mozme v krajinach mimo eurozony vid CR.