Ahojte,
V oktobri by som chcel prejst z TPP u zamestnavatela na pracu na zivnost. V roku 2025 ak budem podavat danove priznanie,tak samozrejme podavam danove za cely rok 2024,kedy budem/som od januara do septembra TPP a od oktobra budem zivnostnik.
Ked mi budi v juli vypocitavat odvody do socialnej poistovne, vychadzaju len z mojich prijmov z podnikania? Ak ano,tak mi odvody este nevyjde platit v roku 2025. Alebo sa do toho pocita aj prijem od januara do septembra?
Alebo mi je lepsie zalozit zivnost a prejst na zivnost od jaunuara 2025?
Dik za pomoc
🙂
Skopírujem ti pár faktov z mojich iných príspevkov, pretože zamestnávateľ ti zrejme povedal nejaké žvásty, aby ťa navnadil na živnosť a akurát tak ťa pekne ošidí. Ale reálne to pre teba nemá jeidnú výhodu, pokiaľ si nejdeš zakladať živnosť kvôli tomu, že ideš podnikať.
Práca na živnosť nie je zamestnanie. Živnosť je podnikanie. Ak pôjdeš robiť na živnosť, prípade neuzatváraš zmluvu podľa Zákonníka práce. Čiže ani nie si chránený absolútne ničím, čo chráni zamestnanca v rámci Zákonníka práce. Uzatváraš zmluvu podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka a pre "zamestnávateľa" si obchodný partner po právnej stránke, aj keď ti bude tvrdiť, že berie ťa ako zamestnanca. Z toho vyplýva, že neplatia za teba odvody, nemáš nárok na platenú dovolenku a tzv. paragrafy, nemáš nárok na stravné. Ak ti to aj sľúbia, nie sú povinní ti to reálne poskytnúť. Čo sa týka ukončenia, pri pracovnom pomere ťa nemôžu vyhodiť len tak. Pri obchodnom vzťahu je zväčša v zmluve mesačná výpovedná doba, výpoveď zo zmluvy nemusia nijak odôvodniť, proste s tebou kedykoľvek skončia bez udania dôvodu. Čo sa týka odvodov, prvý rok si povinný platiť si iba zdravotné poistenie (cca 90 eur), sociálne odvody prvý rok povinné nie sú, ale môžeš ich platiť dobrovoľne. Ak ich platiť prvý rok nebudeš, nemáš nárok na platenú PN ani na platenú OČR, v prípade tehotenstva nemáš nárok na tehotenské a materské. Následne výška odvodov závisí od príjmu. Väčšina živnostníkov využíva pri daňovom priznaní tzv. paušálne náklady, vďaka čomu neplatia daň a platia potom iba minimálne odvody, tie sú v súčasnosti cca 300 eur. Z minimálnych odvodov je potom minimálna PN, OČR, tehotenské, materské. Ak budeš chcieť úver, prvý rok bez šance, nakoľko potrebuješ mať podané daňové priznanie. Ak budeš podávať daňové tak, aby si neplatil vysokú daň a vysoké odvody, úver dostaneš minimálny alebo žiadny. Daňový bonus mesačne nedostávaš, pretože príjem "dokladuješ" len raz za rok vo forme daňového priznania. Ak si budeš optimalizovať daňové, aby si platil nízku daň a nízke odvody, bude aj daňový minimálny alebo žiadny. Nuž a posledná záležitosť, ktorú spomeniem je fakt, že ak ide o činnosť, ktorá sa bežne robí na zamestnaneckú zmluvu, ale firma ju ponúkne človeku na živnosť, dopúšťa sa firma aj ty porušenia zákona, nakoľko činnosti, ktoré vykazujú charakter zamestnania nie je možné vykonávať na živnosť. Dôvod, prečo firmy ponúkajú zamestnanecké pozície ľuďom na živnosť je ten, aby ušetrili na odvodoch, na stravnom, dovolenke a aby mali jednoduchšiu cestu človeka vymeniť, nakoľko môžu živnostníka vyhodiť kedykoľvek bez dôvodu a odstupného. Živnosť je podnikanie, otvor si ho, ak chceš podnikať, nie ak ťa chce firma odrbať na tom, že miesto zamestnaneckej zmluvy ti ponúkajú živnosť. Nemá to pre teba žiadne výhody. Áno, ostane ti asi vyšší čistý príjem prvý rok, keď budeš platiť len zdravotku, ale bez odvodov do SP ak ochorieš, si bez príjmu a v dôchodku aj bez dôchodku. Ešte doplním, že v základných minimálnych odvodoch do SP nie je poistenie v nezamestnanosti, čiže ak skončíš so živnosťou, nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti, ak si ju nebudeš dobrovoľnej platiť.
Neexistuje zamestnanec, ktorý má aspoň štipku rozumu a pôjde robiť pre zamestnávateľa na živnosť. Žiaľ na Slovensku je ekonomická a sociálna gramotnosť veľmi nízka, preto ľudia toto robia.
Prečítaj si a potom pouvažuj, či otvoríš živnosť
https://fgconsulting.sk/co-je-svarcsystem-a-pre...
Zdravotné poistenie musíš platiť hneď.
Do sociálnej poisťovne síce vznikne povinnosť platiť až po prvom daňovom priznaní, ale ak si nebudeš do sociálnej nič platiť, tak z nej ani nič nedostaneš - PN, OČR...
Ahojte,beriem co pisete a sam uvazujem co robit. To, ze to moze byt nelegalne, chapem. Ale skusim povedat par veci, ktore ma k tomu lakaju-
1.zamestnavatel mi v mandatnej zmluve garantuje rovnaky pocet dovolenky a sick days ako by som mal pri tpp.
2.vyssie plat- ako zivnosti mi ponuka superhrubu mzdu,ktoru teraz mam- prvy rok bez odvodov cisty plat mi vyjde o nieklko stoviek vyssie, ale aj ked nabehnem na platenie odvodov a dane ako zivnostnik, tak stale to vychadza lepsie ako tpp.
3. Nevyhody si uvedomujem-nic do dochodku, ziadne PN, prispevok v nezamestnanosti, a ak aj budem platit odvody tak minimalne. Ale pri tom ako funguje nas stat som uvazoval, ze sporenie na dochodok by som riesil viac cez 3 pilier ako odvodmi,ktore teraz lejem do tohto statu a bojim sa navratnosti na dochodku 😅
4. To ze ma mozu kedykolvek vydrbat z prace je zase mozne aj na TPP, vec urobia tak ako mi dali prvy vytykaci list s nesplnitelnymi podmienkami a potom druhy a letim.
Ale sam uvazujem co a ako robit.
@hahahab do bodky súhlasím s @melanta a inak:
1. ty nebudeš mať zamestnávateľa - budeš pracovať na živnosť, pôjde o pracovno-právny vzťah, riadite sa Obchodným zákonníkom, nie Zákonníkom práce.
2. neviem ako by ti do MZ ako bonus zapísal dovolenku a sick days - nie si resp. nebudeš zamestnanec, toto tam nebudeš môcť mať uvedené - je to znak závislej činnosti.
3. síce ako zamestnancovi ti môže da výpoveď, ale len zákonným spôsobom s výp. dobou a prípadným odstupným.
4. Budeš mať len jedného objednávateľa tvojich služieb, ktorému budeš fakturovať? Potom maj na pamäti, že hneď druhé daňové obdobie budeš mať kontrolu - budú predpokladať, že ide o závislú prácu a budú mať pravdu. Treba si trošku pozrieť aké sú za to pokuty.
@hahahab * To, ze to moze byt nelegalne, chapem *
Nie nemôže to byť nelegálne, to je nelegálne.
Počítaj s tým že keď zamestnávateľ plánuje vybabrať so štátom, tak vybabre aj s tebou.
V akej sfére pracuješ? Je tam riziko vážneho úrazu, alebo spôsobenia väčšej škody? Všetko to by išlo na tvoje triko, "zamestnávateľ" dá od toho ruky preč, na tebe sú ochranné pomôcky aj ak mu pokazíš stroj tak celú opravu hradíš ty.
@maranco ja si myslím, že tu je zbytočná diskusia a rady. Autor si myslí, že aký je to super nápad, veď trestné to je iba možno, hoci vieme, že v jeho prípade to trestné bude určite, keďže sa preklopí z TPP na živnosť. Tiež si neskutočne naivne myslí, že namiesto odvodov zo zamestnania si bude sám platiť 3. pilier a aký bude mať dôchodok. Asi ťažko, pretože dovolím si pochybovať, že si bude do 3 piliera odkladať 500 a viac eur mesačne, aby mu to nahradilo dôchodok zo SP. Len naivne vidí to, že mu na účet príde viac peňazí - ten ďalší prepočet (pn, očr, dôchodok, podpora, pracovný úraz atď) nevidí reálne. Sme v tomto v EÚ majstri, pretože nikde v EU nie je také vysoké % negramotnosti a autor to iba dokazuje, hoci sa snaží preukázať, že nie. Keby bol čo len priemerne ekonomicky a sociálne gramotný, nebude nad týmto vôbec uvažovať.
@melanta autor nevie. Preto tu prisiel po radu a diskutovat. Autor si prisiel pozriet a precitat aj ine nazory. Autor si nemysli, ze zjedol vsetku mudrost sveta. Autor si aj na zaklade vasich odpovedi zvazil co mu zivnost prienesie a co zoberie. Dakujem vsetkym za ich pohlad.
V EU sme na toto tiez majstri-mysliet si, ze mate pravdu len vy, mysliet si, ze som neomylny, neuznat si chybu. Ale tak v takejto krajine zijeme,musime si zvykat.
@melanta precitajte si,budete mudrejsia/mudrejsi 🙂 je v Norsku, VB, Svedku tiez tolko negramotnych ludi? Ano, sme na tom najhorsie, ale neznamena to, ze ak sa to deje musime byt nutne negramotny a nevediet o tom nic. Inak ano, to co ste mi pisali je aj v clanku, co len potvrdzuje Vase pre a proti co ste pisali. Mozno mi len v diskusii tuto vadil ten fatalizmus- proste je to zle a najhorsie, nediskutujme. Drzte sa,nech sa dari a vsetko dobre 🙂 https://www.aktuality.sk/clanok/XmqX6Hx/ministe...
@hahahab Mne to dava vyznam take Norsko VB Svedsko - myslim ze ti co robia na tych tazobnych staniciach na naftu budu zivnostnici, tak isto namornici, rybari, praca na veternych elektrarnach tipujem VB/Svedsko... Ak umru tak "zamestnavatel" s tym nechce mat ziadne starosti a naklady ktore by mu stanovoval zakon ako zamestnancovi vs zivnostnik.
@hahahab ďakujem, nepotrebujem byť múdrejšia, som dosť. Pracovný trh v EU aj mimo poznám veľmi dobre, pretože s ním pracujem. Čiže ho poznám zvnútra, z reálneho diania, nie z článkov. A vo Švédsku aktuálne 2 roky žijem. Bežne dohadzujem ľudí pre klientov aj zo severských krajín, z nemecky hovoriach, z Blízkeho východu, USA. Porovnávaš neporovnateľné. Avšak vidím, že som sa vo svojich odhadoch nemýlila a preto je zbytočná energia radiť ti. Len ďalší, ktorý chce urobiť hlúposť a myslí si, že hlúpi si tí ostatní, ktorí mu chcú pomôcť, aby tú hlúposť neurobil. Držím palce.
Mňa by len zaujímalo, prečo je to nelegálne? Celkom tomu nerozumiem, keď si človek platí zdravotné odvody, sociálne mnohokrát ďaleko vyššie než to základné.. To ako keď je niekto zamestnaný ako stavebný pracovník, prejde na živnosť ale stále v tej istej firme je to trestné? Aj keď platí odvody? Ďakujem za vysvetlenie
@drobcek17 hore dala patka link, kde je vysvetlené, prečo je to nelegálne.
A k tomu, že " keď si človek platí zdravotné odvody, sociálne mnohokrát ďaleko vyššie než to základné" - ľudia, ktorí robia vo fabrike alebo na stavbe a prejdú na živnosť, vždy to robia preto, aby platili menšie odvody a zostal im vyšší cash. Títo ľudia vždy využijú tzv. paušálne náklady, nikdy nie reálne, pretože by platili dane a odvody také, že by mali ešte menej čistých peňazí ako keď boli zamestnanci. Nerobia to ani živnostníci, ktorí majú živnosť preto, že naozaj reálne podnikajú. Aj tí, ak nemajú vysoké náklady, tak využijú tzv. paušálne náklady. A ďalšia nevýhoda je dôchodok - živnostníci, ktorí odvádzajú minimálne odvody, ktorých je viac ako 100 000, budú mať minimálne dôchodky. Síce mnohí tvrdia na začiatku, že budú si reálne odkladať inam, ako tu aj autor diskusie spomenul 3. pilier. Ale aby si si nasporil toľko, že si sám zabezpečíš dôchodok, tak musíš odvádzať 500 a viac eur mesačne dlhé dlhé roky. A povedzme si úprimne, často ide o ľudí, ktorí si nevedia nasporiť ani 5000 ako rezervu či odložiť si mesačne stovku.
@melanta už chápem. Len sa chcem opýtať ja robím pre toho istého zamestnávateľa ako pred materskou vtedy som bola zamestnaná, dnes som SZČO (syn je asperger, momentálne nie je v škôlke, čiže pracovať môžem len homeoffice a tiež nie celé dni). To sa potom tyka aj mňa? Aj keď nemám klasickú pracovnú dobu? Viac menej robím večerom, keď je manžel doma a venuje sa synovi. Nerada by som sa dostala do problémov. Ďakujem
Predpokladam ze v oktobri chce autor prejst na zivnost preto lebo neprekroci prijem 7800€, co je priblizne hranica na platenie odvodov do socialky
(nie je to presna suma, mozno si to uplne zle pamatam, ale aspon priblizne som sa snad trafila :D). V tomto state by som sa ja na dochodok od statu vobec nespoliehal, pokial si mlady clovek a chyba ti 30 rokov do dochodku. Treba investovat do akcii, etf, popripade zlato, nehnutelnosti alebo ine aktiva. Ja osobne poznam vela ludi (okrem mna), ktori "pracuju" na zivnost niekolko rokov a ani jeden nepresiel spat na TPP, a vacsina z nich ma uzavretu zmluvu s jednou spolocnostou dlhe obdobie. Otazka je este v akom odvetvi chces prejst na zivnost. Dalej ak ti to ma navysit prijem o niekolko stovak tak to sa ti fakt neoplati. Mne to navysilo prijem o cca 1000€ +-100€, nepmatam si to uz presne. Ak presiahnes urcity prijem tak potom sa ti uz viac oplati zalozit si jednoosobovu s.r.o. No a teraz je ta najhlavnejsia vec, treba si pockat co schvalia ohladom zivnosti na rok 2025, lebo chcu zrusit pausalne vydavky, respective ich nejakym sposobom okresat, respective podla prijmov sa bude znizovat uplatnenie pausalnych vydavkov, cim vyssi prijem tym si mensie percento bude mozne uplatnit ako pausalne vydavky. Ak to schvalia tak sa sa ti zivnost podla mna vobec neoplati(ak ratas s uplatnovanim pausalnych vydavkov).
Čiže ty teraz pracuješ v nejakej firme na TPP a ostávaš na tej pozícii, v danej firme, ale ideš na živnosť? A to z akého dôvodu? Pretože nemá to pre teba jedinú výhodu, ani jedinú.